I august 2026 gjorde Nvidia noget, ingen så komme: selskabet lagde milliarder på bordet for at få adgang til en rivals chip. Groq, startupet bag de specialbyggede LPU-kredsløb til AI-inferens, blev kernen i Nvidias nye “LPX”-platform efter en aftale, der ifølge Yahoo Finance er værdisat til omkring 20 milliarder dollar. Samtidig fortsætter titusindvis af virksomheder med at køre inferens på almindelige Nvidia-GPU’er som H100 og H200. Spørgsmålet, danske og nordiske it-indkøbere nu stiller, er enkelt: skal man vælge Groqs lynhurtige, strømbesparende LPU-arkitektur, eller er den klassiske GPU-vej stadig den sikre løsning til produktion i 2026?
Svaret er mere nuanceret, end en simpel vinder-taber-liste kan vise. De to arkitekturer løser forskellige dele af samme problem, og Nvidias opkøb af Groq-teknologien betyder, at “versus” i overskriften i stigende grad er et samarbejde snarere end en kamp mellem to fjender. Denne artikel gennemgår specifikationer, priser, benchmarks fra tre forskellige kilder, rigtige brugssituationer og en dataunderbygget dom, så du kan vælge rigtigt til din næste AI-arkitektur.
Det er værd at understrege, hvor hurtigt dette marked har flyttet sig. For blot et par år siden var “AI-hardware” stort set synonymt med Nvidias GPU’er, og konkurrencen handlede primært om, hvor mange af dem man kunne skaffe. I 2026 er billedet langt mere fragmenteret: specialiserede inferens-chips som Groqs LPU, nye hukommelsesarkitekturer og en voksende skov af neocloud-udbydere betyder, at valget af hardware ikke længere kun er et spørgsmål om budget og leveringstid, men om hvilken type arbejdsbelastning man rent faktisk forsøger at løse. Den udvikling er præcis, hvad der gør Groq-versus-Nvidia-spørgsmålet relevant for langt flere virksomheder end blot de allerstørste techselskaber.
Hvad er AI-inferens, og hvorfor betyder chippen pludselig så meget?
Træning af en AI-model sker én gang og kræver enorm regnekraft over uger eller måneder. Inferens, altså når modellen rent faktisk svarer på et spørgsmål eller genererer en sætning, sker millioner af gange om dagen og er langt billigere per kørsel, men løber op i det samlede regnestykke. Groq-stifter Jonathan Ross har peget på netop denne forskydning som den centrale misforståelse i branchen: ifølge ham brugte Google “10 til 20 gange så meget regnekraft på inferens som på træning”, hver gang en ny model blev sat i produktion, en pointe han uddybede i en podcast-samtale, der er gengivet på 996.fm.
Det er denne regning, der har skabt et helt nyt marked for specialiseret inferens-hardware. Mens Nvidia historisk har domineret med GPU’er, der både kan træne og køre inferens, har Groq bygget et kredsløb, LPU’en (Language Processing Unit), der kun gør én ting: levere svar så hurtigt som muligt, uden de ventetider, der opstår, når data skal hentes fra separat hukommelse. Resultatet er to vidt forskellige filosofier, der nu, efter Nvidias opkøb, lever side om side i samme produktportefølje.
Groq LPU forklaret: SRAM, lav latenstid og et nyt slags kredsløb
Groqs LPU er bygget om SRAM, en hukommelsestype der sidder direkte på chippen og derfor er langt hurtigere at tilgå end den HBM-hukommelse, GPU’er bruger. Ulempen er, at SRAM er dyrere per gigabyte og giver mindre samlet kapacitet, så Groq kompenserer ved at koble mange LPU’er sammen i store klynger. Det giver en arkitektur, der er skarpt specialiseret til ét job: at generere tokens hurtigt og med stabil, forudsigelig ventetid, fremfor at maksimere rå gennemstrømning på tværs af enorme batches.
Nvidia-stifter Jensen Huang har selv beskrevet styrken ved denne tilgang med usædvanlig åbenhed for en konkurrent-nu-partner. “Det, jeg virkelig godt kan lide ved Groq er, selvom vi aldrig så os selv som konkurrenter, at de byggede en meget specialiseret version af en chip, der bruger integreret SRAM. Den kan ikke skalere op til den skala, vi kunne skalere. Den kan selvfølgelig ikke bruges til træning og efter-træning. Men til lav latenstid og høj token-rate, så længe det passer i SRAM’en, er det virkelig ret interessant,” sagde Huang i et interview, der er dokumenteret på Blocks and Files.
Citatet rammer kernen i hele sammenligningen. LPU’en er ikke en universalløsning. Den kan ikke træne modeller, og den skalerer ikke til de samme datacenter-størrelser som en GPU-klynge. Men inden for sin niche, lav-latenstid-inferens på modeller, der passer i SRAM-rammerne, leverer den tal, som klassiske GPU’er ikke kan matche. Det gør LPU’en til et supplement snarere end en erstatning for GPU-infrastruktur, en pointe der også forklarer, hvorfor Nvidia i stedet for at bekæmpe Groq valgte at købe sig ind.
Nvidia GPU-inferens: fra H100 og H200 til Groq 3 LPX
Nvidias klassiske inferens-stak bygger på de samme GPU’er, der også bruges til træning: H100, H200 og nu Blackwell-generationen. Fordelen er fleksibilitet. Samme hardware kan trænes, finjusteres og sættes i produktion, og hele CUDA-økosystemet af biblioteker, compilere og værktøjer følger med. Ulempen er, at denne fleksibilitet koster latenstid, fordi GPU’ens hukommelsesarkitektur er optimeret til høj gennemstrømning på store batches, ikke til at svare enkelte brugere øjeblikkeligt.
Det er netop dette hul, Nvidia har lukket med Groq 3 LPX, platformen der kombinerer Groqs LPU-teknologi med Nvidias Vera Rubin-infrastruktur. Ifølge Nvidias egen produktside på nvidia.com er hvert LPX-rack specificeret til at indeholde 256 LPU-acceleratorer af næste generation, bygget til modeller i trillion-parameter-skala med kontekstvinduer på op til en million tokens. Systemet gik ifølge rapportering i fuld produktion den 24. august 2026, og neocloud-udbyderen Nebius er planlagt til at udrulle LPX-systemer senere i 2026.
Huang har også beskrevet, hvordan de to arkitekturer fungerer sammen i praksis, frem for at konkurrere direkte. “Vi vil elske, at vores kodningsagenter kører ti gange hurtigere, men for at gøre det er det meget, meget svært i et system med høj gennemstrømning, så vi besluttede at tilføje Groqs lav-latenstid-system til det, og så co-kører og co-processerer vi grundlæggende,” forklarede han i et interview offentliggjort på Stratechery. Det er en vigtig detalje: i Nvidias egen fremstilling er LPU’en ikke en konkurrent til GPU’en, men en ekstra komponent, der kobles på, når latenstiden alene er flaskehalsen.
Specifikationer side om side
Tabellen nedenfor stiller de to arkitekturer op mod hinanden på de punkter, hvor der findes bekræftede, offentliggjorte tal. Bemærk, at Groq LPU og Nvidia GPU ikke måles med samme metodik, så sammenligningen skal læses som retningslinjer snarere end en-til-en benchmarking.
| Egenskab | Groq LPU / Groq 3 LPX | Nvidia GPU-inferens (H100/H200/Blackwell) |
|---|---|---|
| Hukommelsestype | SRAM (on-chip) | HBM3e/HBM4 (ekstern, høj-bandbredde) |
| Primært designmål | Lav, stabil latenstid per token | Høj samlet gennemstrømning og fleksibilitet |
| Kan bruges til træning | Nej, ifølge Nvidia-CEO Jensen Huang | Ja, samme chip til træning og inferens |
| Acceleratorer per rack (LPX) | 256 LPU’er per rack | Varierer efter GPU-generation og rack-design |
| Designet kontekstvindue | Op til 1 million tokens (LPX) | Varierer efter model og konfiguration |
| Målgruppe for modelstørrelse | Trillion-parameter-skala (LPX) | Fra små til meget store modeller |
| Produktionsstatus (okt. 2026) | Fuld produktion fra 24. august 2026 | H100/H200 i bred produktion i flere år |
| Første store neocloud-kunde | Nebius (planlagt udrulning senere i 2026) | Allerede udbredt hos alle større cloududbydere |
| Softwareøkosystem | GroqCloud API, egen stak | CUDA, bredt tredjepartsøkosystem |
| Rapporteret gennemstrømning (bedste tal) | 3.400 output-tokens/sek. (Gemma 4 31B, LPX) | Ca. 100-150 tokens/sek. (Llama 4 Scout, H100) |
| Ejerskab efter 2026 | Groq-teknologi, nu integreret i Nvidia LPX | Nvidia (uafhængigt eller via LPX) |
Det mest iøjnefaldende tal i tabellen er gennemstrømningen. Men her skal man læse småt: de 3.400 tokens i sekundet stammer fra et Nvidia-offentliggjort benchmark med en specifik model, Google Gemma 4 med 31 milliarder parametre, kørt på en fuld Groq 3 LPX-opstilling. Det er ikke det samme som at sige, at enhver model altid kører 20-30 gange hurtigere på Groq-hardware end på en H100. De næste afsnit graver ned i, hvorfor forskellen er så stor, og hvor den gælder.
Benchmarks fra tre kilder: hvor stor er forskellen i praksis?
For at undgå at basere en hel artikel på ét selskabs egne tal, har vi samlet benchmarkdata fra tre uafhængige kilder. Den første er Nvidias egen pressemeddelelse om LPX, hvor det oplyses, at systemet nåede 3.400 tokens i sekundet i et Artificial Analysis-benchmark, hvilket Nvidia selv beskriver som cirka fire gange hurtigere end den nærmeste alternative platform.
Den anden kilde er GroqCloud’s egne, offentligt tilgængelige hastighedsangivelser for standardmodeller, dokumenteret blandt andet via Groqs platformside på groq.com. Her spænder tallene fra 394 tokens i sekundet for Llama 3.3 70B Versatile til omkring 1.000 tokens i sekundet for GPT OSS 20B, og op mod 840 tokens i sekundet for Llama 3.1 8B Instant. Det er markant lavere end LPX-rackets 3.400, fordi det er enkelt-model, standard-API-kald, ikke en optimeret rack-opsætning.
Den tredje kilde er en uafhængig sammenligningsrapport, der dækkes af nyhedssitet ground.news, og som sætter Groqs tal direkte op mod klassisk GPU-inferens. Her rapporteres Llama 4 Scout til over 460 tokens i sekundet på GroqCloud, mod cirka 100-150 tokens i sekundet på en Nvidia H100. Selv i dette mere konservative, model-for-model-scenarie er forskellen altså tre til fire gange i Groqs favør, ikke de 20-30 gange, som LPX-rackets topnotering kunne give indtryk af.
Konklusionen på benchmark-delen er derfor todelt. Groqs arkitektur er konsekvent hurtigere til token-generering på tværs af alle tre kilder, men størrelsen af forspringet afhænger voldsomt af, om man måler et fuldt optimeret LPX-rack mod en enkelt H100, eller en standard API mod en standard API. Ingen af de tre kilder bruger præcis samme model, hardwarekonfiguration eller måleperiode, så den ærlige konklusion er, at Groq-baseret inferens vinder klart på hastighed, men den præcise faktor kræver, at du selv tester med din egen model og dit eget trafikmønster.
Der er også en metodisk pointe, danske indkøbsafdelinger bør kende, før de bruger disse tal i et udbud. Nvidias 3.400-tokens-tal er et producent-offentliggjort benchmark, hvilket betyder, at testopsætningen er valgt og optimeret af Nvidia selv, ikke af en uafhængig tredjepart. GroqCloud’s egne hastighedsangivelser er ligeledes selskabets egne driftstal fra den offentlige API, hvilket typisk er mere repræsentativt for, hvad en almindelig kunde reelt oplever, men stadig ikke en revideret, ekstern benchmark. Kun den tredje kilde, den uafhængige Llama 4 Scout-sammenligning, er lavet af en part uden en direkte kommerciel interesse i resultatet. Det er en vigtig grund til, at den mest konservative talstørrelse, en forskel på tre til fire gange, sandsynligvis er det mest retvisende udgangspunkt for et realistisk forretningscase, mens de mere dramatiske 20-30 gange bør betragtes som et bedste-scenarie, der kun gælder under specifikke, optimerede forhold.
Pris og økonomi: dollar per million tokens
Hastighed er kun halvdelen af regnestykket for en nordisk virksomhed, der skal budgettere en AI-arkitektur. Den anden halvdel er, hvad hver million tokens rent faktisk kommer til at koste på fakturaen. Her har GroqCloud offentliggjort konkrete priser, mens et sammenligneligt, offentligt dollar-per-token-tal for ren Nvidia GPU-udlejning er sværere at finde, fordi de fleste cloududbydere prissætter efter GPU-time, ikke efter token.
| Model/platform | Pris input (per mio. tokens) | Pris output (per mio. tokens) | Rapporteret hastighed |
|---|---|---|---|
| GroqCloud: Llama 3.1 8B Instant | 0,05 USD (ca. 0,35 kr.) | 0,08 USD (ca. 0,55 kr.) | Op til 840 tokens/sek. |
| GroqCloud: GPT OSS 20B | 0,075 USD (ca. 0,52 kr.) | 0,30 USD (ca. 2,07 kr.) | Op til 1.000 tokens/sek. |
| GroqCloud: Llama 3.3 70B Versatile | Offentliggjort på groq.com | Offentliggjort på groq.com | 394 tokens/sek. |
| Nvidia H100 SXM5 (cloud-udlejning) | Ca. 2,64 USD/time (ikke per token) | – | Ca. 100-150 tokens/sek. (Llama 4 Scout) |
| Nvidia H200 (cloud-udlejning) | Ca. 4,79 USD/time (ikke per token) | – | Afhænger af model og batch |
| Nvidia B200 (specialiserede cloududbydere) | Ca. 6,50-12,50 USD/time (ikke per token) | – | Afhænger af model og batch |
DKK-beløbene i tabellen er omregnet med en kurs på cirka 6,90 kroner per dollar, det cirkatal, der har gjaldt gennem det meste af oktober 2026, og skal derfor læses som vejledende, ikke som en garanteret faktureringskurs fra hverken Groq eller nordiske cloududbydere. Det afgørende mønster er alligevel klart: GroqCloud’s pris-per-token for mindre og mellemstore sprogmodeller ligger i brøkdele af en øre, mens en Nvidia-GPU faktureres per time, uanset hvor mange tokens den rent faktisk producerer i den tid. For en chatbot eller stemmeassistent med forudsigelig trafik kan det GroqCloud-baserede regnestykke derfor blive markant billigere, mens en GPU-lejeaftale giver mere mening, når belastningen svinger kraftigt, eller når samme hardware også skal bruges til træning.
20-milliarder-dollar-aftalen: da Nvidia købte sin hurtigste rival
Den del af historien, der gør denne sammenligning usædvanlig, er selve ejerskabet. Ifølge en artikel på Yahoo Finance er Nvidias aftale med Groq nu rapporteret til en værdi af omkring 20 milliarder dollar, men aftalens juridiske og strukturelle detaljer er stadig under grundig undersøgelse. Det betyder, at “Groq vs Nvidia” i 2026 ikke længere er en kamp mellem to uafhængige selskaber på samme måde, som da Groq først lancerede sin LPU-chip for nogle år tilbage.
For nordiske indkøbere har det en konkret konsekvens. Hvor man tidligere skulle vælge mellem to selvstændige leverandører med hver sin roadmap, sælges Groqs teknologi nu i stigende grad som en komponent inde i Nvidias eget produktkatalog, under navnet Groq 3 LPX. Det reducerer leverandørrisikoen ved at vælge Groq-baseret inferens, fordi man reelt handler med samme selskab, der i forvejen leverer det meste af markedets AI-infrastruktur. Samtidig betyder det, at ren GroqCloud, uafhængigt af Nvidia-infrastrukturen, stadig eksisterer som et selvstændigt tilbud til dem, der ønsker lavest mulig latenstid uden at binde sig til Nvidias fulde stak.
At aftalens juridiske og strukturelle detaljer stadig er under undersøgelse, er ikke en bagatel for virksomheder, der overvejer en langsigtet kontrakt. En uafklaret selskabsstruktur kan i princippet påvirke, hvilken juridisk enhed der i sidste ende er ansvarlig for drift, support og dataansvar, hvis en del af Groqs teknologi formelt flytter ind under Nvidias selskabsparaply. Konservativ praksis for en dansk virksomhed er derfor at kræve klarhed om, hvilken juridisk enhed der er kontraktpart, og hvilken enhed der har det databehandlingsansvar, før man underskriver en flerårig aftale om GroqCloud- eller LPX-kapacitet, uanset hvor attraktive de tekniske specifikationer ser ud på papiret.
Hvad siger folkene bag teknologien?
To stemmer dominerer den offentlige debat om denne sammenligning: Nvidia-stifter Jensen Huang og Groq-stifter Jonathan Ross. Deres udtalelser er interessante, fordi de ikke taler som konkurrenter, der forsvarer deres egen teknologi, men som partnere, der forklarer, hvorfor de to arkitekturer supplerer hinanden.
Huang har flere gange understreget, at valget mellem gennemstrømning og latenstid i virkeligheden er et økonomisk spørgsmål. “Hvis man ser på hele spektret af inferens, vil man på den ene side levere så meget gennemstrømning som muligt, og på den anden side vil man levere så mange smarte tokens som muligt, jo smartere tokenet er, jo højere pris kan man tage,” sagde han i det samme Stratechery-interview som citeret ovenfor. Det er en vigtig pointe for enhver virksomhed, der forhandler en AI-kontrakt: prisen per token afhænger ikke kun af hastigheden, men af hvor meget værdi det token leverer til brugeren.
Ross har til gengæld sat ord på Groqs ambitionsniveau. “Vores mål er, at vi ved udgangen af 2027 leverer mindst halvdelen af verdens AI-inferens-regnekraft,” sagde han i podcast-interviewet gengivet på 996.fm. Udsagnet skal læses som en ambition, ikke en garanteret markedsandel, men det forklarer, hvorfor Nvidia fandt det mere attraktivt at købe teknologien end at konkurrere direkte mod den.
Fem virkelighedens eksempler på, hvordan virksomheder bruger hver arkitektur
Teori og benchmarks er én ting. Her er fem konkrete, dokumenterede situationer, hvor valget mellem Groq-baseret og Nvidia GPU-baseret inferens allerede udspiller sig i 2026.
- Neocloud-udrulning hos Nebius. Nebius er ifølge rapportering planlagt til at udrulle Groq 3 LPX-racks senere i 2026, et konkret eksempel på, at en stor europæisk-forankret cloududbyder satser på den specialiserede inferens-arkitektur som en del af sit udbud til erhvervskunder.
- Benchmarking med Google Gemma 4. Nvidias eget 3.400 tokens-i-sekundet-resultat blev opnået med Google’s Gemma 4 31B-model, hvilket viser, at LPX-platformen allerede testes mod aktuelle, åbne modeller frem for kun ældre referencemodeller.
- Kodningsagenter, der kræver lav latenstid. Huang har direkte nævnt, at Nvidia kobler Groqs lav-latenstid-system på, netop fordi udviklere ønsker, at AI-kodningsagenter skal svare markant hurtigere, uden at opgive den gennemstrømning, GPU-infrastrukturen giver i baggrunden.
- Billig inferens på mindre modeller via GroqCloud. Virksomheder, der kører chat- eller supportbots på modeller som Llama 3.1 8B Instant, kan i dag købe adgang direkte gennem GroqCloud til brøkdele af en dollarcent per tusind tokens, uden at skulle leje eller købe egen GPU-kapacitet.
- Langt-kontekst-applikationer i trillion-parameter-skala. Groq 3 LPX er designet specifikt til modeller i trillion-parameter-skala med op til en million tokens i kontekstvinduet, en kategori af arbejdsbelastning, der tidligere udelukkende blev løst med store GPU-klynger alene.
Det, der binder de fem eksempler sammen, er, at ingen af dem beskriver et enten-eller-valg på virksomhedsniveau. Nebius udruller LPX som et supplement til sin eksisterende GPU-flåde, ikke som en erstatning. Kodningsagent-scenariet, som Huang selv beskriver, forudsætter, at GPU’en stadig gør det tunge arbejde, mens LPU’en kun tager det sidste, latenstidskritiske skridt. Selv GroqCloud’s egne kunder, der kører chatbots på Llama 3.1 8B Instant, har typisk en separat GPU-pipeline til at træne og opdatere de modeller, de senere sender gennem GroqCloud til produktion. Mønsteret peger på, at den mest sandsynlige fremtid for nordiske virksomheder ikke er et rent Groq- eller rent Nvidia-miljø, men en arkitektur, hvor begge dele indgår, nøjagtig som Nvidia selv har bygget det ind i LPX-platformen.
Dataresidens og regulatorisk risiko for danske virksomheder
Når en dansk eller nordisk virksomhed vælger mellem GroqCloud og en Nvidia-baseret cloududbyder, handler beslutningen ikke kun om tokens og dollars. Begge platforme er amerikansk-forankrede selskaber, og begge opererer via globale datacentre, hvilket betyder, at spørgsmål om dataresidens og GDPR-compliance skal afklares inden kontraktunderskrift, uanset hvilken arkitektur man vælger. Nebius, som er planlagt til at udrulle Groq 3 LPX-racks senere i 2026, er interessant i den sammenhæng, fordi selskabet markedsfører sig specifikt mod europæiske kunder med europæisk datacenterkapacitet, hvilket kan gøre det til en mere oplagt vej ind i Groq-baseret infrastruktur for virksomheder, der har strenge krav til, hvor deres data fysisk befinder sig.
For virksomheder, der arbejder med personhenførbare data, sundhedsdata eller finansielle oplysninger, bør valget af inferens-arkitektur derfor altid følges af en konkret aftale om, hvor beregningerne fysisk finder sted, og hvilken databehandleraftale der ligger til grund. Hverken Groqs lave latenstid eller Nvidias brede økosystem ændrer på, at en dansk virksomhed stadig er juridisk ansvarlig for, hvor og hvordan kundedata behandles, uanset om det sker på en LPU eller en GPU.
Energieffektivitet: hvorfor arkitekturvalget også er et strømspørgsmål
SRAM-hukommelse, som Groqs LPU bygger på, sidder fysisk tættere på beregningskredsene end den eksterne HBM-hukommelse, GPU’er bruger. Det betyder, at hver dataadgang kræver mindre energi, fordi signalet skal rejse en kortere fysisk distance på chippen. Det er netop denne egenskab, Jensen Huang refererer til, når han beskriver LPU’en som “virkelig ret interessant”, så længe arbejdsbelastningen “passer i SRAM’en”. Når data ikke passer i SRAM’en, forsvinder fordelen hurtigt, fordi Groqs arkitektur så skal koble flere kredsløb sammen i et større netværk for at finde plads, hvilket igen koster både tid og strøm.
For en nordisk datacenteroperatør, der betaler for strøm efter forbrug, er konsekvensen, at Groq-baseret infrastruktur isoleret set kan være billigere i drift per token for mindre og mellemstore modeller, men at fordelen er størst, netop når modellen og konteksten er dimensioneret til at passe ind i den tilgængelige SRAM. For de allerstørste modeller, hvor GPU’ens eksterne HBM-hukommelse giver mere rum at boltre sig i, udjævnes energiregnestykket igen, hvilket er endnu en grund til, at Nvidia har valgt at sælge de to teknologier sammen i LPX-platformen frem for at lade kunderne vælge udelukkende efter pris per watt.
Hukommelseskrisen rammer begge arkitekturer
Uanset om man vælger Groq eller Nvidia, møder man i 2026 den samme flaskehals: der er ikke nok avanceret hukommelse og pakketeknologi til at bygge al den hardware, markedet efterspørger. En indkøbsrapport for fjerde kvartal 2026 peger specifikt på HBM-tilgængelighed og CoWoS-pakningskapacitet som de faktorer, der i praksis begrænser, hvor mange AI-acceleratorer der når markedet, uanset producent.
Krisen rammer også almindelig hukommelse, som Groqs SRAM-tunge design ellers delvist er skånet for. En rapport fra den 9. oktober 2026 beskrev, at pc-producenter stod over for en skrumpende forsyning af hukommelseschips, hvor priserne var steget med op til 500 procent, og hvor 128 GB DDR5 blev rapporteret til priser op mod 3.399 dollar. For nordiske virksomheder, der planlægger budgetter for 2027, betyder det, at selv om man vælger den “billigere” inferens-vej via GroqCloud, kan den underliggende hardwareforsyning stadig blive dyrere og langsommere at få leveret, fordi hele branchen trækker på de samme, begrænsede produktionslinjer for avanceret hukommelse.
Hvem bør vælge hvad: seks konkrete brugsscenarier
Med data fra specifikationer, priser og benchmarks på plads kan vi nu pege på, hvilken arkitektur der giver mest mening til forskellige typer af nordiske virksomheder og projekter.
- Lav-latenstid chatbots og stemmeassistenter: Vælg GroqCloud. De offentliggjorte priser på 0,05-0,08 USD per million tokens for Llama 3.1 8B Instant, kombineret med op til 840 tokens i sekundet, passer direkte til interaktive, brugervendte dialoger, hvor svartid opleves direkte af kunden.
- Træning og finjustering af egne modeller: Vælg Nvidia GPU-infrastruktur. Ifølge Huang selv kan LPU’en ikke bruges til træning eller efter-træning, så enhver virksomhed, der skal bygge eller tilpasse sine egne modeller, er nødt til at blive på GPU-siden, uanset hvor hurtig inferensen senere skal være.
- Trillion-parameter-modeller med meget lange dokumenter: Vælg Groq 3 LPX via en Nvidia-partnerudbyder. Platformen er specifikt bygget til kontekstvinduer op til en million tokens, en skala klassisk GPU-inferens historisk har haft svært ved at holde responsiv.
- Startups og scaleups med stramt budget: Vælg GroqCloud’s standardmodeller. Prisen per million tokens er lav nok til, at selv begrænsede marketing- eller supportbudgetter kan bære betydelig AI-trafik uden at skulle forhandle en dedikeret GPU-lejeaftale.
- Virksomheder med svingende, uforudsigelig belastning: Vælg timebaseret Nvidia GPU-udlejning (H100/H200/B200). Når trafikken svinger kraftigt hen over døgnet, giver en time-baseret model bedre kontrol over det samlede regnestykke end en ren pris-per-token-model, der kan eksplodere ved pludselige trafiktoppe.
- AI-kodningsagenter, der skal både tænke og svare hurtigt: Vælg en hybrid opsætning. Nvidias egen beskrivelse af at “co-køre og co-processere” Groqs lav-latenstid-system sammen med den klassiske GPU-gennemstrømning passer præcist til agent-arbejdsgange, hvor nogle trin kræver tung beregning og andre kræver et øjeblikkeligt svar til udvikleren.
Fællesnævneren for alle seks scenarier er, at beslutningen bør tages ud fra den konkrete arbejdsbelastning, ikke ud fra hvilken leverandør der har den bedste pressemeddelelse. En virksomhed, der primært kører standardiserede, mindre modeller til kundeservice, vil typisk se den største og mest målbare besparelse ved at flytte til GroqCloud. En virksomhed, der konstant træner og opdaterer egne modeller, vil derimod ikke kunne undgå at holde en betydelig GPU-kapacitet, uanset hvor attraktiv LPU’ens inferenshastighed ser ud på papiret. De fleste nordiske virksomheder, der allerede har en vis skala, ender derfor med en kombination, hvor valget handler om, hvor stor en andel af trafikken der flyttes, ikke om et totalt skift fra den ene arkitektur til den anden.
Migrationsguide: sådan flytter du en inferens-arbejdsbelastning
Hvis din virksomhed allerede kører inferens på Nvidia-GPU’er og overvejer at flytte dele af trafikken til Groq-baseret infrastruktur, eller omvendt, er her en praktisk, trinvis fremgangsmåde, der minimerer risikoen for driftsnedbrud.
- Kortlæg din nuværende arbejdsbelastning. Noter modelstørrelse, gennemsnitlig og maksimal kontekstlængde, krav til svartid og det samlede antal tokens, din applikation genererer per døgn.
- Tjek modeltilgængelighed. Undersøg, om de modeller, du allerede bruger (for eksempel Llama- eller GPT OSS-varianter), findes som færdige tilbud på GroqCloud, eller om du skal bygge en tilpasset LPX-opsætning via en Nvidia-partner.
- Sammenlign den faktiske pris per million tokens. Brug din egen trafikdata til at omregne din nuværende GPU-timepris til en effektiv pris per million tokens, og hold den op mod GroqCloud’s offentliggjorte, faste priser for samme modelstørrelse.
- Kør et pilotforløb med en delmængde af trafikken. Flyt kun den latenstidskritiske del af din trafik, for eksempel chat-svar i realtid, mens tungere batch-opgaver og al træning forbliver på den eksisterende GPU-infrastruktur.
- Mål reel svartid og fejlrate i produktion. Offentliggjorte benchmark-tal er et godt udgangspunkt, men kun din egen trafik, med dine egne prompter og din egen brugergruppe, kan bekræfte, om gevinsten i praksis holder.
- Planlæg for leverandørens produktionskapacitet. Da Groq 3 LPX først gik i fuld produktion den 24. august 2026, og store kunder som Nebius først udruller senere i 2026, bør du lægge en realistisk tidsplan ind i dit migrationsbudget fremfor at forudsætte øjeblikkelig, ubegrænset kapacitet.
Fordele og ulemper ved Groq LPU
Inden tabellen er det værd at gentage den vigtigste præmis fra resten af artiklen: Groqs LPU er en specialist, ikke en generalist. Styrkerne nedenfor gælder primært inden for det snævre, men kommercielt vigtige felt af lav-latenstid-inferens på modeller, der passer ind i SRAM-rammerne, mens svaghederne primært viser sig, så snart arbejdsbelastningen bevæger sig uden for den niche.
| Fordele | Ulemper |
|---|---|
| Markant lavere og mere stabil svartid per token | Kan ikke bruges til at træne eller finjustere modeller |
| Lav pris per million tokens for mindre og mellemstore modeller | Skalerer ikke til samme samlede datacenter-størrelse som GPU-klynger, ifølge Nvidia selv |
| Nu bakket op af Nvidias infrastruktur og kapital via LPX | Produktionskapaciteten er stadig ny, fuld produktion først fra august 2026 |
| Designet specifikt til trillion-parameter-modeller med lange kontekstvinduer (LPX) | Mindre modent tredjepartsøkosystem end CUDA |
Fordele og ulemper ved Nvidia GPU-inferens
Nvidias GPU-platform har den modsatte profil af Groqs LPU: den er bredt anvendelig fremfor snævert specialiseret. Det giver færre topnoteringer i rene hastighedsbenchmarks, men en betydeligt lavere risiko for, at virksomheden pludselig står med en arbejdsbelastning, hardwaren slet ikke kan løse, hvilket forklarer, hvorfor GPU-infrastruktur fortsat er standardvalget for de fleste virksomheder, der endnu ikke har et akut latenstidsproblem at løse.
| Fordele | Ulemper |
|---|---|
| Samme hardware kan både træne og køre inferens | Højere og mere variabel latenstid per token end LPU-baseret inferens |
| Modent, bredt CUDA-økosystem med mange års tredjepartsstøtte | Faktureres typisk per GPU-time, ikke per token, hvilket gør regnestykket mindre forudsigeligt ved svingende trafik |
| Allerede udbredt hos alle større cloududbydere globalt | Rammes af samme HBM- og CoWoS-forsyningsbegrænsninger som resten af branchen |
| Kan skaleres til de allerstørste datacentre i verden | Mindre energieffektiv per token end en specialiseret LPU til rene inferens-opgaver |
Dommen: hvad siger data?
Når man lægger specifikationer, tre benchmarkkilder og priser side om side, tegner der sig et klart, men nuanceret billede. På ren token-hastighed vinder Groq-baseret infrastruktur konsekvent, uanset om man kigger på Nvidias eget 3.400 tokens-i-sekundet-tal, GroqCloud’s standardpriser, eller den uafhængige Llama 4 Scout-sammenligning, hvor Groq leverede mere end tre gange så mange tokens i sekundet som en H100. På pris per token for mindre og mellemstore modeller vinder GroqCloud også tydeligt, med priser ned til 0,05 dollar per million input-tokens.
Men Nvidia GPU-infrastruktur vinder stadig på to kritiske punkter, der ikke kan måles i tokens i sekundet: evnen til at træne modeller, og bredden af det økosystem, der allerede understøtter den. For de fleste virksomheder er svaret derfor ikke et enten-eller, men netop den hybridmodel, Nvidia selv har bygget med LPX, hvor GPU’er håndterer træning og tung batch-behandling, mens LPU-baseret inferens tager de latenstidskritiske, brugervendte svar. Det er samme konklusion, som fik Nvidia til at købe sig ind i Groq for et rapporteret beløb på omkring 20 milliarder dollar, fremfor at forsøge at bygge den samme lav-latenstid-arkitektur selv fra bunden.
For en dansk eller nordisk it-chef, der skal præsentere en anbefaling for ledelsen, kan konklusionen koges ned til tre korte pointer. Først: hvis din arbejdsbelastning allerede er domineret af enkeltbruger-chat, support eller stemmeinteraktion på modeller op til omkring 70 milliarder parametre, vil GroqCloud sandsynligvis give den hurtigste og billigste forbedring, målt i både svartid og pris per million tokens. Dernæst: hvis din virksomhed stadig træner eller finjusterer egne modeller, er GPU-infrastruktur ikke til forhandling, uanset hvor attraktive LPU-tallene ser ud. Og til sidst: for de færreste, men voksende antal nordiske virksomheder, der arbejder med trillion-parameter-modeller og meget lange dokumenter, bør Groq 3 LPX holdes under observation som den mest sandsynlige vej frem, i takt med at Nebius og andre neoclouds udruller kapaciteten i løbet af 2026 og 2027.
Ofte stillede spørgsmål
Er Groq og Nvidia stadig konkurrenter i 2026?
Ikke i traditionel forstand. Nvidia er rapporteret til at have indgået en aftale med Groq værdisat til omkring 20 milliarder dollar, og Groqs LPU-teknologi sælges nu delvist under Nvidias eget produktnavn, Groq 3 LPX. GroqCloud fortsætter dog som et selvstændigt tilbud.
Kan en Groq LPU bruges til at træne en AI-model?
Nej. Ifølge Nvidia-stifter Jensen Huang er LPU’en designet til lav-latenstid-inferens og kan ikke bruges til træning eller efter-træning af modeller.
Hvor meget hurtigere er Groq-baseret inferens end en Nvidia H100?
Det afhænger af målemetoden. En uafhængig sammenligning viste over 460 tokens i sekundet for Llama 4 Scout på GroqCloud mod cirka 100-150 tokens i sekundet på en H100, mens et fuldt optimeret Groq 3 LPX-rack nåede 3.400 tokens i sekundet i et separat, Nvidia-offentliggjort benchmark med Google Gemma 4.
Er GroqCloud billigere end at leje en Nvidia-GPU?
For mindre og mellemstore modeller, ja. GroqCloud’s priser starter ved 0,05 dollar per million input-tokens for Llama 3.1 8B Instant, mens en H100 typisk faktureres per time, cirka 2,64 dollar i timen, uanset hvor mange tokens den rent faktisk producerer.
Hvad er Groq 3 LPX?
Det er Nvidias platform, der kombinerer 256 Groq LPU-acceleratorer per rack med Nvidias egen Vera Rubin-infrastruktur, designet til modeller i trillion-parameter-skala med kontekstvinduer op til en million tokens. Systemet gik i fuld produktion den 24. august 2026.
Hvilke virksomheder bruger allerede Groq-baseret infrastruktur?
Neocloud-udbyderen Nebius er ifølge rapportering planlagt til at udrulle Groq 3 LPX-racks senere i 2026. GroqCloud er desuden allerede tilgængelig direkte for udviklere, der vil køre modeller som Llama 3.1, Llama 3.3 og GPT OSS gennem en standard-API.
Påvirker hukommelseskrisen i 2026 både Groq og Nvidia?
Ja. En indkøbsrapport for fjerde kvartal 2026 peger på HBM-tilgængelighed og CoWoS-pakningskapacitet som fælles begrænsninger for hele branchen, og en separat rapport fra 9. oktober 2026 beskrev prisstigninger på op til 500 procent for almindelig DDR5-hukommelse, hvilket rammer den bredere hardwareforsyning uafhængigt af, hvilken inferens-arkitektur man vælger.
Bør en dansk virksomhed vente på Groq 3 LPX, eller købe GPU-kapacitet nu?
Det afhænger af tidshorisonten. GroqCloud er allerede tilgængelig i dag til lav-latenstid-opgaver på mindre og mellemstore modeller, mens Groq 3 LPX i trillion-parameter-skala først ventes bredt udrullet hos store kunder som Nebius senere i 2026. Virksomheder med et akut behov bør derfor starte med GroqCloud eller eksisterende GPU-kapacitet, og først evaluere LPX, når udrulningen er bredere dokumenteret.
Kan man bruge Groq og Nvidia GPU-infrastruktur samtidig i samme applikation?
Ja, og ifølge Jensen Huang er det faktisk den tilsigtede brug. Nvidia beskriver selv, hvordan man kan “co-køre og co-processere” Groqs lav-latenstid-system sammen med den klassiske GPU-infrastruktur, hvor GPU’en håndterer den tunge beregning og LPU’en leverer det hurtige, brugervendte svar.
Betyder dataresidens noget, når man vælger mellem GroqCloud og en Nvidia-baseret cloududbyder?
Ja. Begge platforme opererer via globale datacentre, så virksomheder med krav om, at data skal forblive inden for EU, bør afklare den fysiske placering af beregningerne og databehandleraftalen, før de vælger leverandør, uanset om valget falder på en LPU- eller GPU-baseret løsning.




