Apple sænkede faktisk prisen, da den nye model landede. iPad Pro M5 vs M4 er derfor ikke bare endnu en årlig chip-opdatering, men et af de sjældne tilfælde hvor en ny generation koster mindre end forgængeren gjorde ved sin egen lancering. Apple introducerede iPad Pro med M5-chippen den 15. oktober 2025, og modellen ramte danske kunder og butikker den 22. oktober 2025, cirka 17 måneder efter at M4-udgaven debuterede i maj 2024.
Spørgsmålet, mange danske og nordiske købere stiller sig selv lige nu, er enkelt: er forskellen stor nok til at retfærdiggøre et køb, eller holder den to år gamle M4-model stadig? Vi har gennemgået officielle specifikationer fra Apple, benchmarktal fra Geekbench Browser og en uafhængig test fra Notebookcheck for at give et konkret, datadrevet svar. Artiklen dækker priser i Danmark, fuld specifikationssammenligning, ydelse i CPU og GPU, hukommelse, skærm, batteri, konkrete brugsscenarier og en praktisk migreringsguide.
iPad Pro M5 vs M4: Hvad er nyt i 2026?
Apple har ikke ændret designet. Begge generationer findes i 11-tommer og 13-tommer, i farverne sølv og space black, og med samme Ultra Retina XDR Tandem OLED-skærm. Det, der er skiftet ud, sidder under skærmen: selve M5-chippen, mere hukommelse i basiskonfigurationerne og understøttelse af Wi-Fi 7 i stedet for den ældre Wi-Fi-standard. Apples danske pressemeddelelse beskriver M5 som chippen, der gør iPad Pro til “den kraftigste iPad, Apple nogensinde har bygget”, og fremhæver især grafikydelsen og AI-opgaver som de områder, hvor spranget mærkes mest.
Det mest overraskende tal i hele sammenligningen er prisen. Den 11-tommer Wi-Fi-model med 256 GB lagerplads kostede 9.299 kr. ved lanceringen af M4 i maj 2024. Samme konfiguration med M5-chip kostede 8.799 kr. ved lancering i oktober 2025, altså 500 kr. mindre. Den 13-tommer model fulgte samme mønster: 11.999 kr. for M4 mod 11.499 kr. for M5, igen en besparelse på 500 kr. Det er usædvanligt for en Apple-opgradering, hvor prisen typisk stiger eller som minimum forbliver uændret.
Lanceringsdatoer og tilgængelighed
iPad Pro med M4 blev annonceret 7. maj 2024 og nåede kunderne 15. maj samme år. Modellen blev udfaset den 15. oktober 2025, samme dag Apple annoncerede M5-efterfølgeren, så der har aldrig været et tidspunkt hvor begge modeller blev solgt side om side som nye produkter hos Apple selv. M5-modellen kunne forudbestilles fra annonceringsdagen og landede i butikker og hos kunder en uge senere, den 22. oktober 2025.
For danske og nordiske forbrugere betyder det discontinued-stempel på M4-modellen noget konkret: den kan ikke længere købes ny direkte fra Apple. Brugte og refurbished M4-eksemplarer findes stadig hos forhandlere og på markedspladser, og det er her den ældre model primært er relevant i 2026. Hvis man leder efter en ny iPad Pro i dag, er M5 derfor reelt det eneste officielle valg, mens M4 bliver et sekundært marked styret af pris og tilstand snarere end af Apples prisliste.
Apple Silicon-udviklingen: Fra M1 til M5 i iPad Pro
For at forstå, hvor stort (eller småt) spranget fra M4 til M5 egentlig er, hjælper det at se på rækken af iPad Pro-chips, der er kommet før den. Apple har nu sendt fire forskellige chip-generationer gennem iPad Pro siden 2021: M1, M2, M4 og nu M5. Bemærk, at M3 aldrig nåede iPad Pro-linjen, Apple sprang direkte fra M2 til M4 på tablets, mens M3 kun blev brugt i MacBook Air, MacBook Pro, iMac og Mac Mini. Det betyder, at M4-chippen i 2024 allerede var et usædvanligt stort spring, fordi den indhentede to generationers arkitekturforbedringer på én gang.
M5 er derimod et mere traditionelt, inkrementelt skridt, og det stemmer overens med de målte forbedringer. Et spring på 10 til 15 procent i CPU-ydelse og 10 til 30 procent i GPU-ydelse er typisk for, hvad man kan forvente af en generationsopdatering inden for samme grundarkitektur, snarere end et spring mellem to helt forskellige arkitekturer. Det sætter forventningerne rigtigt: M5 er en finpudsning af en allerede stærk platform, ikke en ny start. For brugere, der sprang M3-generationen over på Mac og nu overvejer iPad Pro, er det værd at vide, at M4 til M5 er et mindre spring end M2 til M4 var.
Priser i Danmark: Fuld prisoversigt
Begge generationer sælges i fire lagerstørrelser: 256 GB, 512 GB, 1 TB og 2 TB, samt med valget mellem ren Wi-Fi eller Wi-Fi plus mobildata. Tabellen nedenfor viser de bekræftede danske lanceringspriser for basiskonfigurationen i hver kombination af skærmstørrelse og forbindelse.
| Model | Skærm | Forbindelse | Lanceringsdato | Startpris (DKK) |
|---|---|---|---|---|
| iPad Pro M4 | 11″ | Wi-Fi, 256 GB | Maj 2024 | 9.299 kr. |
| iPad Pro M4 | 13″ | Wi-Fi, 256 GB | Maj 2024 | 11.999 kr. |
| iPad Pro M5 | 11″ | Wi-Fi, 256 GB | Okt. 2025 | 8.799 kr. |
| iPad Pro M5 | 11″ | Wi-Fi + Cellular, 256 GB | Okt. 2025 | 10.799 kr. |
| iPad Pro M5 | 13″ | Wi-Fi, 256 GB | Okt. 2025 | 11.499 kr. |
| iPad Pro M5 | 13″ | Wi-Fi + Cellular, 256 GB | Okt. 2025 | ca. 13.499 kr.* |
*Prisen for den 13-tommer M5-model med mobildata er behæftet med en kendt formateringsfejl i Apples eget danske materiale. Figuren stammer i stedet fra specifikationsdatabasen EveryMac, som krydsreferer Apples produktnumre direkte. De øvrige priser er hentet fra Apples egne danske pressemeddelelser og produktsider. Opgraderinger i lagerplads lægger typisk 2.000 til 4.000 kr. til prisen per trin, afhængigt af model og generation, men de nøjagtige danske priser for hvert mellemtrin varierer og er ikke alle offentliggjort med samme detaljegrad som basiskonfigurationerne.
Konklusionen på prisdelen er klar: iPad Pro M5 vs M4 ender med en vinder på pris alene, fordi den nyeste model simpelthen kostede mindre ved lancering end sin forgænger gjorde. Det er en sjælden retning for Apple, og det ændrer balancen i hele købsbeslutningen, fordi man ikke behøver betale en pris-præmie for at få de nye funktioner.
Hvorfor sænkede Apple prisen på M5?
Apple har ikke offentligt forklaret, hvorfor M5-modellen landede 500 kr. billigere end M4 gjorde ved sin egen lancering, men et par faktorer kan spille ind. For det første er M5 ikke et helt nyt kredsløbsdesign, men en finpudsning af den arkitektur, Apple allerede brugte i M4, hvilket typisk betyder lavere udviklingsomkostninger per enhed end ved et generationsskifte med helt ny arkitektur. For det andet er konkurrencen om premium-tablets skærpet i både Nordamerika og Europa, hvor Samsungs Galaxy Tab S-serie og flere Android-producenter har presset på prisen i den øvre ende af markedet.
Uanset årsagen er effekten den samme for danske og nordiske købere: man får mere RAM, hurtigere hukommelsesbåndbredde og en målbar GPU-forbedring for en lavere pris end forgængeren kostede på sin egen lanceringsdag. Det er sjældent at se i premium-elektronik generelt, og det er værd at nævne hver gang man diskuterer iPad Pro M5 vs M4 med nogen, der overvejer et køb.
Specifikationer side om side
Nedenfor er den fulde tekniske sammenligning mellem de to chipgenerationer, baseret på Apples officielle specifikationer og tredjeparts-specifikationsdatabasen EveryMac. Begge chips findes i to konfigurationer: en mindre variant til basis-lagerplads og en større variant til de to øverste lagerstørrelser.
| Specifikation | iPad Pro M4 (2024) | iPad Pro M5 (2025) |
|---|---|---|
| CPU, 256/512 GB-model | 9 kerner (3 ydelse + 6 effektivitet) | 9 kerner (3 ydelse + 6 effektivitet) |
| CPU, 1/2 TB-model | 10 kerner (4 ydelse + 6 effektivitet) | 10 kerner (4 ydelse + 6 effektivitet) |
| GPU-kerner | 10-kernet GPU | 10-kernet GPU |
| Neural Engine | 16 kerner, 38 TOPS | 16 kerner |
| RAM, 256/512 GB-model | 8 GB | 12 GB |
| RAM, 1/2 TB-model | 16 GB | 16 GB |
| Hukommelsesbåndbredde | 120 GB/s (LPDDR5X) | 153 GB/s |
| Lagerplads | 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB | 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB |
| Skærm | Tandem OLED, 264 ppi, op til 1.000 nits SDR / 1.600 nits HDR | Samme Tandem OLED-panel, ingen annoncerede ændringer |
| Trådløs forbindelse | Wi-Fi 6E | Wi-Fi 7 |
| Port | Thunderbolt / USB4, USB-C | Thunderbolt / USB4, USB-C |
| Vægt, 11″ | 444 g | Ingen ændring annonceret |
| Vægt, 13″ | 579 g | Ingen ændring annonceret |
| Batteri, 11″ | 31,29 Wh | Ingen ændring annonceret |
| Batteri, 13″ | 38,99 Wh | Ingen ændring annonceret |
To rækker springer i øjnene. Den første er hukommelsesbåndbredden, som stiger fra 120 GB/s til 153 GB/s, en stigning på cirka 27,5 procent. Den anden er RAM i basismodellerne, som går fra 8 GB til 12 GB, en forøgelse på 50 procent. Begge tal kommer direkte fra Apples og EveryMacs specifikationssider og er ikke estimater.
Neural Engine-rækken i tabellen fortjener også et par ord. Apple har offentliggjort en konkret TOPS-værdi, 38, for M4’s Neural Engine, men har ikke genbekræftet samme tal for M5 i det materiale, der er gennemgået til denne artikel. Det betyder ikke, at M5’s AI-ydelse er lavere, tværtimod peger den øgede hukommelsesbåndbredde og RAM i den modsatte retning, men det er mere ærligt at markere datahullet end at gætte på et nyt TOPS-tal, som Apple ikke selv har bekræftet i de kilder, vi har adgang til.
Apple M5-chippen: Hvad er egentlig forbedret?
M5 beholder den samme grundstruktur som M4: op til ti CPU-kerner fordelt på ydelses- og effektivitetskerner, en ti-kernet GPU og en Neural Engine med 16 kerner. Forskellen ligger ikke i kerneantallet, men i arkitekturen bag hver kerne og i hukommelsessystemet, der fodrer dem. Apples eget testmateriale, citeret på Apples danske iPad Pro-produktside, beskriver tests udført i august og september 2025 med 13-tommer iPad Pro M5-modeller udstyret med 10-kernet CPU og 16 GB samlet hukommelse, sammenlignet med femte generations iPad Pro.
Den øgede hukommelsesbåndbredde betyder i praksis, at CPU og GPU kan hente og skrive data hurtigere, hvilket især mærkes i opgaver, der flytter store mængder billed- eller videodata gennem chippen. Det er også en del af forklaringen på, hvorfor Apple og uafhængige testere ser et større spring i GPU-ydelse end i ren CPU-ydelse, selvom begge chips har samme antal kerner på papiret. Mere RAM i basiskonfigurationen betyder samtidig, at selv de billigste M5-modeller bedre kan håndtere flere åbne apps samtidig og mere krævende AI-funktioner uden at skulle lukke baggrundsprocesser.
CPU-ydelse: Benchmarks fra tre kilder
For at vurdere den reelle CPU-forskel har vi samlet tal fra tre forskellige kilder: de crowdsourcede resultater på Geekbench Browser, den uafhængige anmeldelse fra Notebookcheck og Apples egne offentliggjorte testbetingelser. Hver kilde måler lidt forskelligt, men sammen giver de et solidt billede.
| Kilde | Model | Geekbench 6 single-core | Geekbench 6 multi-core |
|---|---|---|---|
| Geekbench Browser | iPad Pro 11″ M5 (9-kernet) | 4.137 | 15.544 |
| Geekbench Browser | iPad Pro 13″ M5 (9-kernet) | 4.144 | 15.699 |
| Flere benchmark-oversigter | iPad Pro M4 (10-kernet, estimeret interval) | ca. 3.700-3.800 | ca. 14.500-15.000 |
Tallene skal læses med et forbehold: Geekbench-resultaterne for M5 stammer fra den mindre, 9-kernede konfiguration (256/512 GB-modeller), mens M4-intervallet typisk afspejler den større 10-kernede konfiguration. Det gør den rå sammenligning en smule optimistisk til M4’s fordel på multi-core, fordi den har en ekstra ydelseskerne i den sammenligning. Derfor er den uafhængige test fra Notebookcheck det mere pålidelige samlede billede: her måler testerne en CPU-forbedring på cirka 10 til 15 procent fra M4 til M5 ved sammenlignelige konfigurationer, hvilket stemmer overens med en moderat, men mærkbar generationsforskel snarere end et stort spring.
Det betyder, at hvis man udelukkende kigger på ren CPU-kraft til almindelige opgaver som browsing, dokumentbehandling og e-mail, er M4 stadig en helt kapabel chip i 2026. Forskellen bliver først tydelig, når man belaster chippen med tungere, parallelliserbare opgaver, som kodekompilering direkte på enheden, eksport af store videoprojekter eller batch-behandling af billeder, hvor flere kerner arbejder samtidig over længere tid i stedet for korte, enkeltstående opgaver.
GPU-ydelse og grafik
Her vender billedet. Notebookcheck rapporterer en GPU-forbedring på mellem 10 og 30 procent afhængigt af den konkrete grafiktest, og det er et bredere og mere markant spring end CPU-forbedringen. Begge chips har et ti-kernet GPU-design, så forbedringen kommer fra arkitektur og den øgede hukommelsesbåndbredde snarere end fra flere kerner.
I praksis mærkes det tydeligst i grafiktunge apps: 3D-modellering, videoeksport i høj opløsning og spil med avancerede belysningseffekter. Apples eget markedsføringsmateriale fremhæver netop grafik og AI som de to områder, hvor M5 skiller sig mest ud fra M4, og det stemmer overens med de uafhængige måletal. For en bruger, der primært streamer video, skriver tekst og browser, vil GPU-spranget sandsynligvis være mindre mærkbart i dagligdagen end for en bruger, der redigerer video eller arbejder med 3D-indhold direkte på iPaden.
Gaming er et andet felt, hvor forskellen kan mærkes direkte. Flere nyere mobilspil med avanceret belysning og skygger kører allerede tæt på grænsen af, hvad M4’s GPU kan levere i høj grafikindstilling, og her giver det ekstra hestekræfter i M5 mere plads til højere billedhastigheder eller skarpere grafikindstillinger uden at skulle gå på kompromis. For brugere, der primært spiller lettere kortspil eller puslespil, er forskellen igen mindre relevant, fordi disse titler sjældent udnytter GPU’en fuldt ud på nogen af generationerne.
Software og iPadOS: Udnytter apps den nye chip?
En chip er kun så god, som de apps, der kører på den. Begge generationer kører samme version af iPadOS, og Apple har ikke adskilt softwarefunktioner specifikt efter chip-generation på en måde, der ville udelukke M4 fra nye iPadOS-opdateringer i den nærmeste fremtid. Det betyder, at ejere af en M4-model ikke behøver bekymre sig om pludseligt at blive låst ude af kommende softwareopdateringer, i hvert fald ikke som en direkte konsekvens af denne specifikke chip-opgradering.
Hvor forskellen viser sig, er i apps, der er skrevet til at skalere med tilgængelig GPU-kraft og hukommelsesbåndbredde, som professionelle video- og 3D-værktøjer. Disse apps vil typisk automatisk udnytte den ekstra ydelse i M5 uden at kræve en separat opdatering, fordi de allerede er bygget til at bruge, hvad chippen kan levere. Letvægtsapps som noteapps, e-mail-klienter og de fleste sociale medier vil omvendt sjældent mærke forskellen, fordi de ikke nærmer sig grænserne for, hvad selv M4 kan klare.
Det samme gælder for Apple Intelligence, Apples platform for AI-funktioner i iPadOS. Funktionerne kører på begge chip-generationer, men den højere RAM-mængde i M5’s basismodel giver mere plads til, at flere AI-processer kan køre samtidig med andre apps, uden at systemet skal frigøre hukommelse ved at lukke baggrundsprocesser. Det er en forskel, der sandsynligvis bliver mere mærkbar i takt med, at Apple udvider sine AI-funktioner over de kommende iPadOS-opdateringer.
Hukommelse, lagerplads og AI-funktioner
RAM-stigningen fra 8 GB til 12 GB i basismodellerne er måske den ændring, der i praksis betyder mest for almindelige brugere, fordi den direkte påvirker, hvor mange apps og faner iPaden kan holde aktive i baggrunden, og hvor godt den kan køre on-device AI-funktioner under Apple Intelligence. De dyrere 1 TB- og 2 TB-modeller har 16 GB RAM i begge generationer, så forskellen gælder primært for de to billigste lagerkonfigurationer, som samtidig er de mest populære blandt private købere.
Lagerpladsmulighederne er identiske mellem generationerne: 256 GB, 512 GB, 1 TB og 2 TB findes i begge chip-generationer, og der er ikke tilføjet nye trin. Det betyder, at valget mellem M4 og M5 ikke påvirker, hvor meget plads man kan få, men udelukkende hvor meget arbejdshukommelse man får med i basiskonfigurationen og hvor hurtigt data kan flyttes mellem chip og hukommelse.
Skærm, design og forbindelsesmuligheder
Apple har ikke annonceret ændringer i selve skærmpanelet. Begge generationer bruger den samme Ultra Retina XDR Tandem OLED-skærm med 264 ppi, op til 1.000 nits i SDR-indhold og op til 1.600 nits i HDR-indhold på M4-modellen, og der er ikke offentliggjort noget, der tyder på en nedgradering eller opgradering i M5-udgaven. Design, mål og vægt forventes også uændret, da Apple ikke har nævnt nye dimensioner i sin M5-annoncering, og M4-modellens bekræftede mål er 444 gram for 11-tommer og 579 gram for 13-tommer.
Den mest konkrete ændring på forbindelsessiden er trådløs netværksstandard. Notebookcheck fremhæver specifikt Wi-Fi 7-understøttelse som en synlig forbedring i M5-modellen, hvilket giver hurtigere og mere stabil trådløs overførsel, især i hjem og kontorer med nyere routere, der også understøtter Wi-Fi 7. Porten forbliver den samme på begge generationer: en USB-C-port med Thunderbolt/USB4-understøttelse, hvilket betyder, at eksterne skærme, hurtige eksterne diske og dockingstationer fra M4-æraen fortsat fungerer uændret med en M5-model.
Tilbehør og økosystem: Apple Pencil Pro og Magic Keyboard
En af de praktiske fordele ved, at Apple har holdt de fysiske mål uændrede mellem M4 og M5, er at hele tilbehørsøkosystemet følger med uden ekstra udgifter. Apple Pencil Pro, der blev lanceret sammen med M4-modellen i maj 2024, virker uændret med M5-udgaven i samme skærmstørrelse, og det samme gælder Magic Keyboard. Det betyder, at en bruger, der allerede har investeret i tilbehør til en M4-iPad, kan opgradere selve tabletten uden at skulle købe nyt tastatur eller ny pen, hvilket reducerer den reelle merudgift ved et generationsskifte.
Det er også værd at bemærke, at Apple Pencil Pro’s funktioner, som squeeze-gestus og haptisk feedback, kræver software-understøttelse snarere end specifik chip-ydelse, så de fungerer identisk på begge generationer. Forskellen i oplevelsen, hvis der er en, kommer fra GPU-ydelsen i selve tegne- og illustrationsapps, ikke fra pennen selv.
Batteri og dagligdags brug
M4-modellens batterikapacitet er bekræftet til 31,29 Wh for 11-tommer og 38,99 Wh for 13-tommer, med Apples officielle angivelse på op til ti timers webbrowsing eller videoafspilning over Wi-Fi for begge størrelser. Der er ikke offentliggjort en ny batterikapacitet for M5-modellen, og Apple opgiver samme ti-timers estimat for den nye generation. Det tyder på, at Apple har prioriteret at holde batteritiden stabil snarere end at forlænge den, selv med en mere effektiv chip under motorhjelmen.
I praksis betyder det, at den oplevede batteritid for de fleste brugere vil ligge tæt på hinanden mellem de to generationer, fordi en mere effektiv chip typisk bruges til at levere mere ydelse inden for samme effektbudget snarere end at strække batteriet markant længere. Brugere, der kører tunge GPU-opgaver i længere perioder, kan dog opleve en lille fordel på M5, fordi chippen kan nå den samme opgave hurtigere og dermed bruge kortere tid ved høj belastning.
iPad Pro M5 vs M4 i Danmark og Norden
For danske og nordiske købere er prisforskellen den mest relevante lokale faktor i denne sammenligning, fordi begge modeller sælges med samme garanti- og supportvilkår gennem Apples officielle kanaler i Danmark, Sverige og Norge. Apple har historisk prissat ensartet inden for Norden med mindre lokale justeringer for moms og valuta, og det er netop derfor, at en 500 kr. besparelse ved lancering er værd at bemærke frem for at affærdige som støj i prissætningen.
Wi-Fi 7-understøttelsen i M5 er også særligt relevant i en nordisk kontekst, hvor flere danske internetudbydere allerede er begyndt at rulle routere med Wi-Fi 7 ud til nye kunder. For brugere i lejligheder og tætboede områder i København, Aarhus eller Odense, hvor der typisk er mange konkurrerende Wi-Fi-netværk i samme frekvensbånd, kan den nyere standard give en mere stabil forbindelse selv uden en topmoderne router, fordi Wi-Fi 7 har bedre støjhåndtering end ældre standarder.
Garanti og support fungerer ens for begge generationer gennem Apples danske kundeservice, og AppleCare+ kan tilkøbes til begge modeller på samme vilkår, uanset om man køber en ny M5-model eller en fortsat lagerført M4-enhed hos en forhandler. Det eneste reelle forbehold er, at jo længere tid der går siden M4’s lanceringsdato i maj 2024, desto kortere bliver den resterende periode, hvor man kan tilkøbe visse udvidede garantiordninger på en fabriksny enhed, hvilket er endnu en praktisk grund til at tjekke købsdatoen nøje ved et eventuelt M4-køb i 2026.
6 konkrete brugsscenarier: Hvem skal vælge hvad?
Specifikationer og benchmarks er kun halvdelen af historien. Her er seks konkrete profiler, der hjælper med at omsætte tallene til en reel beslutning.
- Studerende med noter og opgaver: Hvis iPaden primært bruges til at tage noter, læse PDF’er og skrive opgaver, dækker en brugt eller refurbished M4-model behovet fint, og pengene kan bruges på mere lagerplads eller et tastatur i stedet.
- Digital kunstner med Apple Pencil Pro: Tegneapps som Procreate er GPU-tunge, og her tæller den målte GPU-forbedring på op til 30 procent reelt, især ved store lærreder med mange lag.
- Videoredaktør på farten: Eksport af 4K- og ProRes-video drager fordel af både den højere hukommelsesbåndbredde og den øgede RAM i basismodellen, hvilket reducerer ventetid mellem eksporter.
- Udvikler, der arbejder med AI-funktioner lokalt: De 12 GB RAM i M5’s basismodel giver mere luft til Apple Intelligence-funktioner og flere samtidige apps end M4’s 8 GB, hvilket mærkes ved multitasking med Stage Manager.
- Erhvervsbruger med eksternt display: Thunderbolt-porten er identisk på begge generationer, så en M4-model fungerer lige så godt til dockingstationer og eksterne skærme, men Wi-Fi 7 i M5 giver hurtigere cloud-synkronisering på kontorer med nyt netværk.
- Fotograf med store RAW-arkiver: Den øgede hukommelsesbåndbredde hjælper med hurtigere thumbnail-generering og eksport i apps som Lightroom, hvilket er mest mærkbart ved import af store billedserier.
- Musiker og podcaster: Lydproduktion i apps med mange samtidige spor og plugins drager fordel af den øgede RAM i basismodellen, hvilket betyder færre nedbrud og mindre ventetid ved mixning direkte på iPaden.
- Familiebruger med delt enhed: Hvis flere personer i hjemmet deler én iPad til streaming, spil og browsing, er den lavere pris på M5 i sig selv en god grund til at vælge den nye model frem for at jagte en brugt M4 til samme eller højere pris.
Den fællesnævner, der går igen, er, at jo mere en opgave læner sig på grafik, hukommelsesbåndbredde eller AI-funktioner, desto mere giver M5 mening. Jo mere opgaven handler om tekst, browsing og lette produktivitetsapps, desto mindre betyder generationsskiftet i praksis. For de fleste af disse otte profiler er den afgørende faktor ikke rå CPU-kraft, men hvor meget en given app læner sig på GPU, hukommelsesbåndbredde eller mængden af RAM, hvilket understreger, at iPad Pro M5 vs M4 handler mere om arbejdsbelastning end om et simpelt tal på en boks.
Opsummering i tal: De vigtigste forskelle
Hvis man kun har tid til at huske fem tal fra denne sammenligning, er det disse. De opsummerer hele forskellen mellem generationerne på tværs af pris, hukommelse og ydelse.
| Målepunkt | M4 til M5 | Ændring |
|---|---|---|
| Lanceringspris, 11″ Wi-Fi | 9.299 kr. → 8.799 kr. | -500 kr. (-5,4%) |
| Lanceringspris, 13″ Wi-Fi | 11.999 kr. → 11.499 kr. | -500 kr. (-4,2%) |
| RAM, basismodel | 8 GB → 12 GB | +50% |
| Hukommelsesbåndbredde | 120 GB/s → 153 GB/s | +27,5% |
| CPU-ydelse (Notebookcheck) | Basislinje → forbedret | +10 til +15% |
| GPU-ydelse (Notebookcheck) | Basislinje → forbedret | +10 til +30% |
Mønstret, der træder frem, er, at de procentuelt største forbedringer ligger i hukommelse og grafik, mens den rene CPU-ydelse og prisen bevæger sig mindst, dog i hver sin positive retning for køberen. Det er en usædvanlig kombination, fordi man normalt ser enten en prisstigning sammen med ydelsesforbedringer, eller en uændret pris med marginale forbedringer. Her får man begge dele på samme tid.
Videresalgsværdi og brugtmarkedet
Fordi M4-modellen er udgået fra Apples egen prisliste, er den nu udelukkende tilgængelig gennem forhandlere, Apples certificerede refurbished-program, hvor det findes, og det private brugtmarked. Det skaber typisk et prisfald over de første måneder efter en efterfølger lanceres, fordi udbuddet af brugte enheder stiger, mens efterspørgslen efter den nyeste model trækker køberne mod M5. For en køber, der leder efter den bedste pris per ydelse, kan det derfor være værd at vente et par måneder efter en lancering, før man vurderer brugtmarkedet for den udgåede model.
Samtidig betyder den lave lanceringspris på M5 sammenlignet med M4’s oprindelige pris, at prisgabet mellem en ny M5-model og en brugt M4-model i god stand kan blive mindre end man normalt ville forvente mellem to på hinanden følgende generationer. Det er endnu en konsekvens af Apples usædvanlige beslutning om at sænke prisen ved denne specifikke generationsopdatering.
Migreringsguide: Sådan skifter du fra M4 til M5
Selve overgangen fra en M4-iPad Pro til en M5-model er teknisk enkel, fordi begge kører samme generation af iPadOS og bruger samme tilbehør. Her er fremgangsmåden, der minimerer besvær og undgår datatab.
- Trin 1: Sikkerhedskopiér den gamle iPad. Tag en fuld iCloud-sikkerhedskopi eller en lokal sikkerhedskopi via Mac eller pc, inden du starter overførslen.
- Trin 2: Opdater begge enheder. Sørg for, at den gamle M4-iPad kører den nyeste tilgængelige iPadOS-version, så Quick Start-funktionen fungerer korrekt.
- Trin 3: Brug Quick Start. Placer den nye M5-iPad tæt på den gamle enhed, og følg Apples indbyggede overførselsguide, der kopierer apps, indstillinger og data direkte mellem de to enheder.
- Trin 4: Kontrollér tilbehør. Apple Pencil Pro og Magic Keyboard-modeller, der passede til M4-generationen i samme skærmstørrelse, fungerer også med M5-modellen, da de fysiske mål er uændrede.
- Trin 5: Geninstallér store apps manuelt om nødvendigt. Nogle kreative apps med store aktivbiblioteker, som Procreate eller videoredigeringsværktøjer, kan med fordel geninstalleres direkte fra App Store for at sikre, at al data er korrekt synkroniseret.
- Trin 6: Overvej indbytning eller videresalg. Da M4-modellen er udgået fra Apples egen prisliste, er det ofte muligt at indbytte den gamle enhed hos forhandleren som en del af købet af den nye M5-model, hvilket reducerer den reelle merudgift.
Hele processen tager typisk under en time for de fleste brugere, forudsat en stabil internetforbindelse til selve dataoverførslen. Den største tidsfaktor er sædvanligvis mængden af fotos, videoer og apps, der skal flyttes, ikke selve chip-skiftet.
Inden man indleverer en gammel iPad til indbytning eller videresalg, bør man desuden logge helt ud af iCloud og Find Min iPad samt nulstille enheden til fabriksindstillinger, så den tidligere ejers data ikke følger med. Det er et trin, mange glemmer i farten, men det er afgørende for at beskytte egne data og for at gøre enheden klar til den næste ejer uden komplikationer med Apple-id’et.
Fordele og ulemmer
Her er den samlede opgørelse over styrker og svagheder ved hver generation, baseret på de bekræftede data gennemgået ovenfor.
iPad Pro M5: Fordele og ulemmer
- Fordel: Lavere lanceringspris end M4 i både 11- og 13-tommer, en sjælden retning for Apple.
- Fordel: 50 procent mere RAM i basismodellen (12 GB mod 8 GB), hvilket forbedrer multitasking og AI-funktioner.
- Fordel: Op til 30 procent højere GPU-ydelse ifølge Notebookcheck, mærkbart i kreative og grafiktunge apps.
- Fordel: Wi-Fi 7-understøttelse giver hurtigere trådløs overførsel på kompatible netværk.
- Ulempe: CPU-forbedringen er moderat, kun 10 til 15 procent, så ren tekst- og browsing-ydelse ændrer sig kun lidt.
- Ulempe: Kan i skrivende stund kun købes som helt ny enhed, ingen prisfordel ved brugtkøb endnu.
iPad Pro M4: Fordele og ulemmer
- Fordel: Udgået model betyder lavere priser på det brugte og refurbished marked.
- Fordel: Samme skærm, design og Thunderbolt-port som M5, så den dækker de samme grundfunktioner til en lavere samlet pris på brugtmarkedet.
- Fordel: Stadig kraftig nok til browsing, dokumenter, streaming og lettere kreativt arbejde i 2026.
- Ulempe: Kan ikke længere købes ny direkte fra Apple, kun gennem forhandlere og brugtmarked.
- Ulempe: Kun 8 GB RAM i basismodellerne, hvilket begrænser multitasking og tunge AI-funktioner over tid.
- Ulempe: Mangler Wi-Fi 7, hvilket kan blive en flaskehals, efterhånden som flere hjem og kontorer opgraderer deres netværk.
Verdict: Er opgraderingen værd pengene?
Når man samler tallene, er svaret på iPad Pro M5 vs M4 ikke entydigt, men det peger klart i en retning for de fleste nye køb. Fordi M5-modellen kostede 500 kr. mindre end M4 gjorde ved sin egen lancering, samtidig med at den leverer mere RAM, højere hukommelsesbåndbredde og en målt GPU-forbedring på op til 30 procent, er der ingen reel pris-ulempe forbundet med at vælge den nyeste model, hvis man køber ny.
For eksisterende M4-ejere ser billedet anderledes ud. En CPU-forbedring på kun 10 til 15 procent er sjældent nok til at retfærdiggøre en opgradering i sig selv, især hvis man ikke dagligt rammer grænserne for GPU-ydelse eller RAM på den nuværende enhed. Her giver det mere mening at vente på en fremtidig generation eller kun opgradere, hvis man specifikt mærker, at 8 GB RAM eller GPU-ydelsen begrænser en konkret arbejdsgang i dag.
Den korte version: skal du købe ny iPad Pro i dag, er M5 det naturlige valg, fordi prisen ikke straffer dig for det. Ejer du allerede en M4-model og er tilfreds med ydelsen, er der ingen akut grund til at skifte, men hold øje med RAM-behovet, hvis du bruger flere AI-tunge funktioner i iPadOS over tid.
Det samlede billede af iPad Pro M5 vs M4 handler derfor mindre om et dramatisk teknologisk spring og mere om, at Apple denne gang har leveret en bedre handel for samme eller lavere pris. Det er en mindre almindelig historie i forbrugerelektronik, hvor man typisk ser en afvejning mellem pris og ydelse, men her peger begge faktorer i købers favør samtidig. For danske og nordiske forbrugere, der skal vælge mellem de to generationer i 2026, er konklusionen derfor relativt enkel at omsætte til handling.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er den største forskel mellem iPad Pro M5 og M4?
Den største målbare forskel er GPU-ydelsen, hvor Notebookcheck måler en forbedring på op til 30 procent, samt hukommelsen i basismodellerne, der stiger fra 8 GB til 12 GB RAM. CPU-forbedringen er mere moderat på 10 til 15 procent.
Er iPad Pro M5 dyrere end M4 i Danmark?
Nej. Den 11-tommer Wi-Fi-model kostede 8.799 kr. ved M5-lanceringen mod 9.299 kr. for M4 ved dennes lancering, en besparelse på 500 kr. Samme mønster gælder for 13-tommer modellen.
Kan jeg stadig købe iPad Pro M4 ny?
Ikke direkte fra Apple. Modellen blev udfaset den 15. oktober 2025, samme dag M5-udgaven blev annonceret. Den findes fortsat hos nogle forhandlere og på brugtmarkedet.
Har iPad Pro M5 en bedre skærm end M4?
Nej, Apple har ikke annonceret ændringer i skærmpanelet. Begge modeller bruger samme Ultra Retina XDR Tandem OLED-skærm med 264 ppi.
Virker mit gamle Apple Pencil Pro og Magic Keyboard med den nye model?
Ja. Da de fysiske mål og skærmstørrelser er uændrede mellem generationerne, fungerer tilbehør designet til M4-modellen i samme skærmstørrelse også med M5-modellen.
Hvor meget RAM har de forskellige iPad Pro M5-modeller?
256 GB og 512 GB-konfigurationerne har 12 GB RAM, mens 1 TB og 2 TB-konfigurationerne har 16 GB RAM. Det er en stigning fra 8 GB i M4’s billigste konfigurationer.
Understøtter begge modeller Thunderbolt?
Ja, begge generationer har en USB-C-port med Thunderbolt/USB4-understøttelse, så eksterne skærme og hurtige diske fungerer uændret på begge modeller.
Bør jeg opgradere fra M4 til M5, hvis jeg allerede har en iPad Pro?
Kun hvis du regelmæssigt mærker begrænsninger i RAM eller GPU-ydelse i dag. Med en CPU-forbedring på blot 10 til 15 procent er opgraderingen sjældent nødvendig for brugere, der primært bruger lettere produktivitetsfunktioner.
Er der stadig en 9-kernet og en 10-kernet version af M5?
Ja. Ligesom M4 findes M5 i to konfigurationer: en 9-kernet variant (3 ydelse + 6 effektivitet) i 256 GB og 512 GB-modellerne, og en 10-kernet variant (4 ydelse + 6 effektivitet) i 1 TB og 2 TB-modellerne.
Understøtter M5-modellen Wi-Fi 6E ligesom M4?
M5-modellen går et skridt videre og understøtter Wi-Fi 7, den nyeste trådløse standard, mens M4-modellen er begrænset til Wi-Fi 6E. Det giver M5 en fordel på netværk, der allerede er opgraderet til den nye standard.




