Två öppna AI-jättar landade med några månaders mellanrum och delar upp marknaden på ett sätt vi inte sett tidigare. Mistral Large 3 kom från Paris den 2 december 2025 med en fri Apache 2.0-licens och ett pris fyra gånger lägre än konkurrenten. Qwen3.8-Max kom från Alibaba i Hangzhou den 2 augusti 2026, uppdaterades den 2 september samma år, och tog täten på flera agentbenchmarks, men med en licens som spärrar tillväxt för konkurrerande företag. Den här artikeln går igenom vad skillnaden faktiskt betyder för svenska och nordiska utvecklare, från kostnad per miljon token till vilken modell som klarar långa kodbaser bäst.
Vi har samlat specifikationer, prisdata och benchmarkresultat från Mistral AI:s egen dokumentation, Alibabas Qwen-blogg, Artificial Analysis och flera oberoende testmiljöer, som en del av vår löpande bevakning av AI och maskininlärning. Målet är att ge dig ett konkret underlag, inte marknadsföring. Siffrorna nedan är hämtade i september 2026 och kan ändras när leverantörerna uppdaterar sina modeller igen, vilket båda bolagen gör i högt tempo just nu.
Båda modellerna hör till en ny generation av glesa Mixture-of-Experts-system där det totala antalet parametrar har svällt kraftigt utan att kostnaden per fråga följer med i samma takt. Det är precis den utvecklingen som gör jämförelsen intressant för ett tekniskt inköpsteam. Två leverantörer, samma grundarkitektur, men helt olika strategi för pris och licens. För ett svenskt bolag som ska välja infrastruktur för de kommande åren är den skillnaden minst lika viktig som toppresultat på ett enskilt benchmark.
Vad är Mistral Large 3?
Mistral Large 3 är det franska bolagets tredje generation av flaggskeppsmodellen, byggd som en gles Mixture-of-Experts-arkitektur (MoE). Modellen har 675 miljarder parametrar totalt, men aktiverar bara 41 miljarder av dem per token, vilket håller nere beräkningskostnaden trots den stora totala kapaciteten. Mistral släppte modellen under Apache 2.0-licensen, samma öppna licens som gjort bolaget populärt bland europeiska utvecklare som vill undvika beroende av amerikanska eller kinesiska molnleverantörer.
Modellen har ett kontextfönster på 256 000 token och stödjer bildförståelse utöver text. Mistral lyfter särskilt fram flerspråkig prestanda utanför engelska och kinesiska, ett område där bolaget historiskt legat före amerikanska konkurrenter. På LMArena debuterade Mistral Large 3 som nummer två bland icke-resonerande öppna modeller och nummer sex bland samtliga öppna modeller, oavsett kategori.
Prestandamässigt landar Mistral Large 3 på 73,1 procent på MMLU-Pro, 93,6 procent på MATH-500 och runt 92 procent på HumanEval, enligt oberoende körningar publicerade av flera benchmarksajter. På GPQA Diamond, ett svårare resonemangstest, hamnar modellen på ungefär 43,9 procent. Ingen av siffrorna gör Mistral Large 3 till den starkaste kodningsmodellen på marknaden, men de placerar den stabilt bland de bästa öppna alternativen.
Mistral Large 3 ingår i en bredare modellfamilj som även innehåller mindre varianter för lokal körning och kodningsspecialiserade modeller. Flaggskeppet driver bolagets egen chattprodukt Le Chat och exponeras samtidigt via API för utvecklare som vill bygga egna applikationer. Strategin liknar den Mistral följt sedan starten 2023, släpp de stora modellerna öppet, bygg intäkter på hosting, finjustering och företagsavtal snarare än på att stänga in vikterna. Det är en affärsmodell som skiljer sig tydligt från hur amerikanska och kinesiska konkurrenter paketerar sina toppmodeller.
Mottagandet av Mistral Large 3 blev positivt i utvecklarkretsar just för att modellen kombinerar öppen licens med konkurrenskraftig prestanda, ett kombinationspar som varit ovanligt bland de riktigt stora flaggskeppsmodellerna. Tidigare har öppna alternativ ofta legat en generation efter de stängda topmodellerna i rå kapacitet. Med Large 3 minskar det gapet påtagligt, samtidigt som priset ligger långt under vad stängda motsvarigheter från amerikanska leverantörer tar för jämförbar kvalitet.
Vad är Qwen3.8-Max?
Qwen3.8-Max är Alibabas svar på frågan om hur stor en MoE-modell kan bli innan den blir opraktisk. Modellen har 2,4 biljoner parametrar totalt och aktiverar 95 miljarder per token, nästan tre gånger fler aktiva parametrar än Mistral Large 3. Den gick live via Alibabas QwenCloud-API den 2 augusti 2026, och en uppdaterad version med beteckningen 0902 släpptes den 2 september samma år utan prisändring.
Kontextfönstret ligger på ungefär en miljon token enligt Artificial Analysis, med ett maximalt utdatatak på 131 072 token per svar. Det gör Qwen3.8-Max till ett tydligt val när uppgiften kräver att modellen håller reda på hela kodbaser eller långa dokumentsamlingar i ett enda anrop. Modellen tar emot text och bild, och vissa källor nämner även videoinmatning, även om det inte är lika brett dokumenterat som textstödet.
På benchmarksidan sticker Qwen3.8-Max ut inom agentuppgifter. Modellen når 86,1 poäng på OSWorld-Verified, vilket slår GPT-5.6 Sol Max på 83,2, Claude Fable 5 på 85,0 och Gemini 3.1 Pro på 76,2. På PaperBench, ett test som mäter förmågan att återskapa vetenskapliga forskningsresultat, rapporterar Qwen3.8-Max 93,0 poäng, den högsta siffran som publicerats för testet hittills. På Code Arena WebDev tar modellen förstaplatsen med 1 691 poäng, marginellt före Claude Opus 5 Max på 1 687.
Samtidigt visar Artificial Analysis intelligensindex en mer nyanserad bild. Där rankas Qwen3.8-Max som nummer 24 av 211 testade modeller med indexvärdet 45, och genereringshastigheten mäts till 38,5 token per sekund, vilket placerar modellen på plats 163 av 211 i samma jämförelse. Med andra ord: stark på specifika agentbenchmarks, men inte snabbast i generell drift.
Alibaba har historiskt varit den kinesiska leverantör som gått längst med öppna vikter, och Qwen-familjen sträcker sig i dag från små modeller på några miljarder parametrar, en spridning vi tidigare gått igenom i jämförelsen Qwen3.8-Flash mot Kimi K3, upp till flaggskeppet på 2,4 biljoner. Det som skiljer Qwen3.8-Max från tidigare generationer är just beslutet att lägga en kommersiell licens ovanpå den öppna distributionen för de allra största modellerna, samtidigt som mindre systerversioner förblir fritt licensierade. Strategin speglar ett mönster som blivit vanligare under 2026, ge bort kapacitet för att driva adoption, men behåll kontroll över de aktörer som skalar snabbast.
Specifikationer sida vid sida
Tabellen nedan samlar de viktigaste tekniska siffrorna för Mistral Large 3 och Qwen3.8-Max. Håll koll på skillnaden i licens, den påverkar vilka projekt som faktiskt kan använda respektive modell kommersiellt. Notera också att flera fält saknar direkt jämförbara siffror eftersom leverantörerna rapporterar olika mått, vilket i sig säger något om hur svårt det är att göra en helt objektiv jämförelse mellan två modeller från olika ekosystem.
| Egenskap | Mistral Large 3 | Qwen3.8-Max |
|---|---|---|
| Utvecklare | Mistral AI (Frankrike) | Alibaba (Kina) |
| Lanseringsdatum | 2 december 2025 | 2 augusti 2026 (uppdaterad 2 september 2026) |
| Arkitektur | Gles Mixture-of-Experts | Gles Mixture-of-Experts |
| Totalt antal parametrar | 675 miljarder | 2,4 biljoner |
| Aktiva parametrar per token | 41 miljarder | 95 miljarder |
| Kontextfönster | 256 000 token | cirka 1 000 000 token |
| Max utdata per svar | Ej officiellt angivet | 131 072 token |
| Licens | Apache 2.0 (fri, kommersiell) | Anpassad Qwen3.8-Max-licens med intäktsspärr |
| Pris, indata per miljon token | 0,50 dollar | 2,00 dollar |
| Pris, utdata per miljon token | 1,50 dollar | 6,00 dollar |
| Cache-rabatt | Ej officiellt angivet | 88 procent |
| MMLU-Pro | 73,1 procent | Ej rapporterat med samma metod |
| MATH-500 | 93,6 procent | Ej rapporterat med samma metod |
| OSWorld-Verified | Ej rapporterat | 86,1 poäng |
| Genereringshastighet | Ej officiellt angivet | 38,5 token per sekund |
| Modaliteter | Text, bild | Text, bild |
Två saker sticker ut direkt. Qwen3.8-Max har fyra gånger fler totala parametrar och nästan fyra gånger större kontextfönster. Mistral Large 3 kostar däremot en fjärdedel så mycket per token och kommer utan de kommersiella begränsningar som följer med Alibabas licens. Vilken skillnad som väger tyngst beror helt på vad du bygger.
Ett vanligt missförstånd är att fler totala parametrar automatiskt betyder bättre svar. I en MoE-modell avgör antalet aktiva parametrar per token hur mycket beräkning varje fråga faktiskt kostar, medan de totala parametrarna bara sätter en övre gräns för hur mycket specialiserad kunskap modellen kan lagra. Qwen3.8-Max aktiverar 95 miljarder parametrar per token mot Mistrals 41 miljarder, en skillnad på ungefär 2,3 gånger, betydligt mindre dramatisk än skillnaden i totalt antal. Samma glesa MoE-princip driver för övrigt konkurrenten DeepSeek-V4.1-Flash, vilket delvis förklarar varför prisskillnaden på fyra gånger inte exakt speglar skillnaden i råstorlek.
Prissättning: fyra gånger skillnad i praktiken
Prisskillnaden mellan modellerna är inte marginell, den är strukturell. Mistral Large 3 kostar 0,50 dollar per miljon indata-token och 1,50 dollar per miljon utdata-token. Qwen3.8-Max tar 2,00 dollar respektive 6,00 dollar för samma volym. Det ger exakt fyra gånger högre kostnad på både indata och utdata, oavsett om du kör tusen anrop eller tio miljoner.
| Scenario | Mistral Large 3 | Qwen3.8-Max |
|---|---|---|
| 1 miljon indata-token | 0,50 dollar | 2,00 dollar |
| 1 miljon utdata-token | 1,50 dollar | 6,00 dollar |
| 10 miljoner indata + 2 miljoner utdata | 8,00 dollar | 32,00 dollar |
| 100 miljoner indata + 20 miljoner utdata | 80,00 dollar | 320,00 dollar |
| Cache-rabatt vid upprepade anrop | Ej officiellt publicerad | 88 procent på cachad indata |
Cache-rabatten på 88 procent gör Qwen3.8-Max mer konkurrenskraftig i arbetsflöden där samma stora kontext återanvänds, exempelvis en agent som läser samma kodbas om och om igen under en session. Men för engångsanrop eller varierande indata slår prisskillnaden igenom fullt ut, och då landar Mistral Large 3 betydligt billigare för svenska bolag som räknar kronor per hanterat ärende.
Räkna om till svensk kontext blir skillnaden lätt att ta till sig. En kundtjänstavdelning som hanterar 5 000 ärenden per dag, där varje ärende i snitt drar 2 000 indata-token och 500 utdata-token, landar på ungefär 8,75 dollar per dag med Mistral Large 3. Samma volym mot Qwen3.8-Max kostar runt 35 dollar per dag. Över ett år blir det skillnaden mellan cirka 3 200 dollar och nästan 12 800 dollar, pengar som annars kunde gått till fler funktioner eller en större supportstyrka.
Licensvillkor: öppen frihet mot intäktsspärr
Det här är den mest underskattade skillnaden mellan de två modellerna. Mistral Large 3 släpptes under Apache 2.0, en av de mest permissiva licenserna som finns. Du kan finjustera modellen, hosta den själv, bygga en konkurrerande produkt ovanpå den och sälja den vidare, allt utan att fråga Mistral om lov eller betala royalty, ett synsätt som liknar det MBZUAI valde när forskningsinstitutet släppte K2 Horizon helt gratis.
Alibaba valde en annan väg för sin flaggskeppsmodell. Qwen3.8-Max, den fulla 2,4-biljonersversionen, släpps under en anpassad licens som inför en intäktsspärr på 50 miljoner dollar för företag som bygger konkurrerande MaaS-tjänster (Model-as-a-Service) eller kodassistenter ovanpå modellen. Når ditt företag den gränsen måste du förhandla separat med Alibaba om fortsatt användning. Mindre modeller i samma familj, som Qwen3.8-27B, släpptes samtidigt under vanlig Apache 2.0, så begränsningen gäller specifikt flaggskeppet.
Det betyder i praktiken att en startup som bygger en kodassistent-produkt ovanpå Qwen3.8-Max kan använda modellen fritt fram till en viss skala, men riskerar att behöva omförhandla villkoren om produkten blir en kommersiell framgång. För EU-baserade bolag med krav på tydlig licensstatus och långsiktig planering väger den skillnaden ofta tyngre än råa benchmarksiffror.
Juridiska team brukar granska tre saker vid val av grundmodell: rätten att finjustera och distribuera derivat, rätten att köra modellen på egen infrastruktur, och risken för att villkoren ändras efter att produkten redan är i drift. Apache 2.0 ger klara svar på alla tre punkter direkt i licenstexten. Med Qwen3.8-Max måste samma team i stället bedöma sannolikheten för att bolaget växer förbi intäktsgränsen, och bygga in den osäkerheten i sin riskbedömning redan innan första raden kod skrivs.
Frågan om licens hänger också ihop med bredare regulatoriska krav i EU, där bolag som integrerar AI-modeller i sina produkter successivt behöver dokumentera vilka modeller de använder, varifrån de kommer och under vilka villkor. En modell med en tydlig, oföränderlig öppen licens gör den dokumentationen enklare att hålla aktuell över tid, jämfört med en modell där de kommersiella villkoren kan komma att omförhandlas beroende på hur det egna bolaget växer.
Det är värt att skilja på juridisk risk och teknisk risk här. Den tekniska prestandan hos Qwen3.8-Max ifrågasätts inte av licensvillkoren, modellen presterar som den gör oavsett vilket avtal som ligger bakom. Det handlar i stället om att bygga in rätt förväntningar i affärsplanen från start, snarare än att upptäcka begränsningen först när produkten redan skalar snabbt.
Benchmarkresultat: vad siffrorna faktiskt visar
Ingen enskild benchmark ger hela bilden, men tre oberoende källor målar upp ett konsekvent mönster. Artificial Analysis rankar Qwen3.8-Max som nummer 24 av 211 modeller på sitt intelligensindex, med värdet 45. Modellen är stark på agentuppgifter men inte topprankad rakt över hela linjen.
På OSWorld-Verified, ett test som mäter förmågan att självständigt utföra uppgifter i en riktig datormiljö, slår Qwen3.8-Max både GPT-5.6 Sol Max och Gemini 3.1 Pro med god marginal. På PaperBench, som testar förmågan att återskapa forskningsresultat från vetenskapliga artiklar, rapporteras 93,0 poäng, högst av alla publicerade resultat för testet hittills. Code Arena WebDev ger samma bild, Qwen3.8-Max tar förstaplatsen med 1 691 poäng.
Mistral Large 3 presterar starkt på klassiska kunskaps- och resonemangstester. 73,1 procent på MMLU-Pro och 93,6 procent på MATH-500 är solida siffror för en öppen modell, och HumanEval-resultatet på runt 92 procent visar att grundläggande kodgenerering fungerar bra. Modellen leder dock inte några publicerade kodningsrankningar, dess styrka ligger i instruktionsföljning, verktygsanvändning och flerspråkig generering snarare än i extrema agentuppgifter.
Slutsatsen från tre olika källor blir densamma: Qwen3.8-Max vinner på agentcentrerade och kodningstunga benchmarks, medan Mistral Large 3 håller jämna steg på generella kunskaps- och matematiktester till en bråkdel av kostnaden.
Värt att komma ihåg är att benchmarks mäts med olika metodik hos olika leverantörer, vilket gör direkta jämförelser mellan siffror från skilda källor osäkra. Artificial Analysis, LMArena och de leverantörsspecifika testerna från Mistral och Alibaba använder olika promptmallar, olika antal körningar per uppgift och ibland olika versioner av samma testdatabas. Behandla siffrorna i den här artikeln som riktningsgivare snarare än exakta sanningar, och kör alltid egna tester på din faktiska arbetsbelastning innan du fattar det slutgiltiga beslutet.
En annan faktor som sällan syns i benchmarktabeller är konsekvens över tid. En modell kan prestera starkt på ett givet testtillfälle men variera mer i verklig drift beroende på promptformulering, temperaturinställning och hur uppgiften är strukturerad. Bygg därför alltid in en egen utvärderingsuppsättning baserad på representativa exempel från din verksamhet, snarare än att enbart lita på publicerade siffror från leverantörerna själva eller tredjepartsverktyg.
Kodning och agentprestanda i praktiken
För team som bygger kodassistenter eller autonoma agenter är skillnaden konkret. Qwen3.8-Max presterar 56,6 poäng på DeepSWE-benchmarken, vilket ligger bakom Gemini 5 på 70 och GPT-5.6 Sol på 73, men före Claude Opus 4.8 på 59. Det placerar modellen i mittfältet bland de absolut starkaste kodningsmodellerna, inte i toppen, trots de starka resultaten på agentspecifika tester som OSWorld och Code Arena WebDev.
Mistral Large 3 gör inte anspråk på att leda något kodningstest. Dess praktiska fördel ligger i det måttliga kontextfönstret kombinerat med det låga priset, vilket gör det billigt att köra iterativa kodgranskningar eller stora batch-jobb där varje enskild uppgift inte kräver toppresultat. Om ditt team kör tusentals kodgranskningar per dag väger kostnaden per anrop ofta tyngre än enstaka procentenheter på ett benchmark.
För agentiska arbetsflöden, där en modell själv planerar flera steg, anropar verktyg och rättar sina egna fel, spelar OSWorld-Verified och Code Arena WebDev en större roll än klassiska engångstester som HumanEval. Qwen3.8-Max ledarposition på just de testerna gör modellen till ett naturligt förstahandsval för team som bygger autonoma kodningsagenter snarare än enkla frågesvarsfunktioner. Skillnaden mellan att svara rätt på en isolerad fråga och att slutföra en hel arbetsuppgift utan mänsklig inblandning är stor, och det är precis den skillnaden agentbenchmarks försöker fånga.
I praktiken innebär det att ett utvecklingsteam bör testa båda modellerna mot sina egna kodningsuppgifter innan de bestämmer sig, snarare än att luta sig enbart på publicerade siffror. Ett vanligt mönster är att låta Mistral Large 3 hantera enklare uppgifter som kodgranskning och dokumentation, medan Qwen3.8-Max reserveras för mer komplexa agentflöden där modellen själv behöver navigera flera filer och verktygsanrop i följd. En sådan uppdelning balanserar kostnad mot kapacitet bättre än att välja en enda modell för alla uppgifter.
Kontextfönster och multimodalitet
Qwen3.8-Max kontextfönster på cirka en miljon token är nästan fyra gånger större än Mistral Large 3:s 256 000 token. I praktiken betyder det att Qwen kan hålla hela medelstora kodbaser, långa avtalssamlingar eller flera timmars mötestranskript i minnet samtidigt, medan Mistral kräver att du delar upp materialet i mindre bitar eller använder ett vektorbaserat sökindex vid sidan av.
Båda modellerna hanterar bildinmatning. Mistral lyfter särskilt fram bildförståelse som en del av flaggskeppslanseringen, medan Qwen enligt vissa källor även stödjer videoinmatning, om än mindre dokumenterat än textstödet. För rena textuppgifter med måttlig längd spelar kontextskillnaden mindre roll, men för dokumentintensiva arbetsflöden, exempelvis juridisk analys eller stora kodrepositorier, blir Qwens fönster en tydlig praktisk fördel.
Sätt kontextfönstren i perspektiv genom att tänka i sidor text. 256 000 token motsvarar grovt räknat 400 till 500 sidor löpande text, vilket räcker till de flesta avtal, rapporter eller mindre kodbaser. En miljon token, Qwens fönster, motsvarar i stället uppåt 1 500 till 2 000 sidor, tillräckligt för en hel juridisk portfölj eller ett medelstort mjukvaruprojekts samlade källkod i en enda session. Skillnaden märks tydligast när ett dokument annars måste delas upp, vilket riskerar att modellen tappar sammanhang mellan delarna.
Hastighet och driftskostnad
Artificial Analysis mäter Qwen3.8-Max till 38,5 token per sekund i generering, vilket placerar modellen på plats 163 av 211 jämförda modeller, alltså under medianen för sin prisklass. Det är en modell byggd för kvalitet på komplexa agentuppgifter, inte för blixtsnabba svar i realtid. Mistral har inte publicerat en motsvarande officiell hastighetssiffra, men den mindre aktiva parametermängden, 41 miljarder mot 95 miljarder, pekar mot lägre latens per token i jämförbara driftsmiljöer.
För chattbaserade produkter där användaren väntar på ett svar i realtid spelar hastighet en direkt roll för upplevd kvalitet. För bakgrundsjobb, batch-bearbetning eller agenter som kör i flera steg utan mänsklig övervakning väger den lägre hastigheten mindre, så länge slutresultatet håller måttet.
Ett tumregel många team använder är att sätta en smärtgräns runt tre sekunder för första tecknet i ett chattsvar. Ligger svarstiden över den gränsen upplever användare produkten som trög, oavsett hur korrekt svaret sedan visar sig vara. Kör du Qwen3.8-Max i en kundvänd chattyta bör du därför överväga att strömma svaret token för token och visa tydliga laddningsindikatorer, snarare än att vänta på ett komplett svar innan något visas.
Batch-orienterade arbetsflöden, till exempel nattliga sammanfattningar av supportärenden eller schemalagd dokumentanalys, påverkas betydligt mindre av skillnaden i tokenhastighet. Där spelar total genomströmning och kostnad per uppgift större roll än enskild svarstid, vilket ofta gynnar den modell som är billigast per token snarare än den som svarar snabbast i sekunder räknat.
Verkliga användningsfall
Sex konkreta scenarier visar hur valet mellan modellerna spelar ut i praktiken. De bygger på de siffror vi gått igenom ovan, kombinerat med hur olika team faktiskt brukar prioritera mellan kostnad, kapacitet och juridisk trygghet. Läs dem som utgångspunkter för din egen bedömning snarare än färdiga facit, varje organisation har sin egen kombination av volym, budget och riskaptit.
- Fintech-startup i Stockholm: Bygger en kundtjänstbot som hanterar tiotusentals konversationer per dag. Prisskillnaden på fyra gånger gör Mistral Large 3 till det enda rimliga valet vid den volymen, särskilt eftersom Apache 2.0-licensen tar bort all osäkerhet kring framtida villkorsändringar. Beräkningen ovan visar att ett byte till Qwen3.8-Max hade tredubblat den löpande API-kostnaden utan någon garanterad förbättring i svarskvalitet för enkla supportfrågor.
- Mjukvarubolag som bygger en kodassistent-SaaS: Behöver Qwen3.8-Max stora kontextfönster för att hantera hela kundens kodbas i ett anrop, men måste räkna med att en förhandling med Alibaba kan bli aktuell om produkten passerar 50 miljoner dollar i intäkter. Ett alternativ är att starta på Qwen för kapaciteten och bygga in en migrationsplan mot Mistral eller en egen finjusterad modell redan i arkitekturen, så att bytet inte blir en krisåtgärd senare.
- Forskningslabb som automatiserar litteraturgenomgångar: Qwen3.8-Max ledande resultat på PaperBench, 93,0 poäng, gör modellen till förstahandsvalet för uppgifter som kräver att återskapa och tolka vetenskapliga resultat korrekt. Här väger noggrannhet tyngre än kostnad, eftersom felaktiga slutsatser i forskningssammanhang är dyrare än några extra dollar i API-avgifter.
- Myndighet eller offentlig aktör i Norden: Apache 2.0-licensen och den europeiska bakgrunden gör Mistral Large 3 enklare att motivera i upphandlingar där långsiktig licensstabilitet och möjlighet till egen driftsättning väger tungt. En intäktsbaserad licensspärr, som den Qwen3.8-Max har, passar generellt dåligt ihop med offentliga upphandlingsregler som kräver förutsägbara villkor över hela avtalsperioden.
- Flerspråkig konsumentprodukt riktad mot Norden: Mistrals uttalade styrka inom språk utanför engelska och kinesiska gör modellen till ett naturligt val för produkter som ska prata svenska, norska, danska och finska med hög kvalitet, snarare än att förlita sig på en modell primärt optimerad för engelska och kinesiska.
- E-handelsbolag med säsongstoppar: Vid Black Friday eller julhandeln kan volymen tiodubblas över några dagar. Mistral Large 3:s lägre grundpris gör kostnadskurvan betydligt mer hanterbar när trafiken plötsligt ökar, medan Qwen3.8-Max fyrdubbla pris kan bli en obehaglig överraskning i nästa faktura om ingen budgetgräns är satt i förväg.
Migrationsguide: byta modell utan att bryta produktionen
Att flytta ett produktionssystem mellan Mistral Large 3 och Qwen3.8-Max kräver mer än att byta API-nyckel. Båda modellerna följer ett OpenAI-liknande chattformat, men skiljer sig i funktionsanrop, tokengränser och promptkänslighet. Skillnaden i kontextfönster spelar också in, en prompt som fungerar utmärkt med Qwens miljon token kan behöva trimmas rejält för att passa inom Mistrals 256 000. Så här lägger du upp bytet stegvis.
- Kartlägg alla nuvarande promptmallar och identifiera vilka som förlitar sig på modellspecifika formuleringar eller systemmeddelanden.
- Testa funktionsanrop (tool calling) separat, eftersom schemavalidering och felhantering skiljer sig mellan leverantörerna.
- Kör en parallell utvärdering på minst 200 verkliga produktionsförfrågningar och jämför svarskvalitet, latens och kostnad sida vid sida.
- Justera kontexthanteringen, särskilt om du migrerar från Qwens stora fönster till Mistrals mindre 256 000-tokengräns, då kan du behöva införa chunkning eller ett sökindex.
- Uppdatera kostnadsövervakning och larmgränser innan full utrullning, prisskillnaden på fyra gånger kan annars ge obehagliga överraskningar i fakturan.
- Rulla ut gradvis med en andel av trafiken, mät felfrekvens och användarnöjdhet innan du växlar helt.
Ett enkelt kodexempel visar hur ett grundläggande API-anrop ser ut mot respektive leverantör.
import requests
# Mistral Large 3
response = requests.post(
"https://api.mistral.ai/v1/chat/completions",
headers={"Authorization": "Bearer MISTRAL_API_KEY"},
json={
"model": "mistral-large-3",
"messages": [{"role": "user", "content": "Sammanfatta rapporten"}],
"max_tokens": 2000
}
)
# Qwen3.8-Max
response = requests.post(
"https://dashscope.aliyuncs.com/api/v1/services/aigc/text-generation/generation",
headers={"Authorization": "Bearer QWEN_API_KEY"},
json={
"model": "qwen3.8-max-0902",
"input": {"messages": [{"role": "user", "content": "Sammanfatta rapporten"}]},
"parameters": {"max_tokens": 2000}
}
)
Räkna med minst två till fyra veckor för en trygg migration i produktion, beroende på hur många promptmallar och integrationer som berörs. Skynda inte förbi den parallella utvärderingen, det är där de flesta överraskningar upptäcks, långt innan de blir ett problem för slutanvändarna.
Fördelar och nackdelar
Ingen av modellerna vinner på alla punkter samtidigt, vilket är precis vad man kan förvänta sig när två bolag med olika affärsmodeller tävlar om samma kundgrupp. Listorna nedan sammanfattar de starkaste argumenten för och emot vardera modell, baserat på specifikationerna och benchmarksiffrorna som redovisats tidigare i artikeln. Använd dem som en checklista när du gör din egen behovsanalys inför ett tekniskt beslut.
Mistral Large 3
- Fördel: Apache 2.0-licens utan kommersiella begränsningar eller intäktsspärrar.
- Fördel: Fyra gånger lägre pris per token än Qwen3.8-Max.
- Fördel: Stark flerspråkig prestanda, särskilt utanför engelska och kinesiska.
- Nackdel: Mindre kontextfönster på 256 000 token jämfört med konkurrentens miljon.
- Nackdel: Leder inga publicerade kodningsbenchmarks.
Qwen3.8-Max
- Fördel: Ledande resultat på flera agentbenchmarks, inklusive OSWorld-Verified och PaperBench.
- Fördel: Betydligt större kontextfönster, cirka en miljon token.
- Fördel: 88 procents cache-rabatt gynnar upprepade anrop med samma kontext.
- Nackdel: Fyra gånger högre pris per token, både för indata och utdata.
- Nackdel: Anpassad licens med intäktsspärr på 50 miljoner dollar för konkurrerande tjänster.
- Nackdel: Lägre genereringshastighet, 38,5 token per sekund, under medianen i sin prisklass.
Sammantaget visar listorna ett tydligt mönster. Mistral Large 3 optimerar för förutsägbarhet, både i pris och i juridik, medan Qwen3.8-Max optimerar för rå kapacitet på specifika, krävande uppgifter. Ingen av strategierna är fel, de riktar sig bara till olika typer av verksamheter och olika riskaptit.
Vilken modell passar din organisation?
Svaret beror på vilken variabel som styr ditt beslut, kostnad, kontextstorlek eller ren agentprestanda. Nedan är fem konkreta rekommendationer baserade på siffrorna ovan, med en kort motivering till varje.
- Hög volym, tight budget: välj Mistral Large 3. Fyra gånger lägre pris slår snabbt igenom vid skala, och för de flesta rutinuppgifter räcker kvaliteten gott och väl.
- Stora dokument eller hela kodbaser i ett anrop: välj Qwen3.8-Max för det större kontextfönstret. Att slippa dela upp material i mindre bitar sparar utvecklingstid och minskar risken att modellen tappar sammanhang.
- Forskningsautomatisering eller vetenskaplig textanalys: välj Qwen3.8-Max, med stöd av PaperBench-resultatet på 93,0 poäng, den högsta rapporterade siffran för testet hittills.
- Offentlig sektor eller reglerad bransch med krav på licensklarhet: välj Mistral Large 3 och dess Apache 2.0-licens, som gör juridisk granskning enklare och snabbare inför en upphandling.
- Egen produkt som kan växa förbi 50 miljoner dollar i intäkt: undvik att bygga kärnverksamheten på Qwen3.8-Max utan en plan för omförhandling, eller bygg på Mistral Large 3 från start för att slippa frågan helt.
Verdikt: två olika svar på samma fråga
Mistral Large 3 och Qwen3.8-Max löser olika problem trots att de tävlar i samma kategori. Om ditt team räknar kostnad per token och vill ha en licens utan förbehåll, är Mistral Large 3 det tryggare valet, backat av ett pris som är en fjärdedel av konkurrentens och en licens som inte ändras när ditt företag växer. Om uppgiften kräver att modellen håller reda på enorma mängder kontext eller presterar i toppen på agentbenchmarks som OSWorld och PaperBench, levererar Qwen3.8-Max resultat som Mistral i dagsläget inte matchar.
Det är också värt att komma ihåg att båda modellerna kommer att uppdateras igen. Mistral har redan visat en snabb releasetakt sedan bolaget grundades, och Alibaba uppdaterade Qwen3.8-Max en gång redan en månad efter första lanseringen, en takt som påminner om den vi kartlade i 20 AI-modeller på 22 dagar. Den här jämförelsen speglar läget i september 2026, och den som fattar ett långsiktigt infrastrukturbeslut bör bygga in en plan för att ompröva valet igen om sex till tolv månader, snarare än att betrakta dagens siffror som permanenta.
För de flesta svenska och nordiska bolag utan extrema kontextbehov landar vågskålen på Mistral Large 3, av rena kostnadsskäl och för att slippa hantera en licens med inbyggd tillväxtspärr. Men de team som bygger avancerade agenter eller forskningsverktyg där varje procentenhet i noggrannhet räknas bör inte avfärda Qwen3.8-Max bara för att prislappen är högre. Räkna på din faktiska volym innan du bestämmer dig, skillnaden mellan modellerna syns tydligast i fakturan efter första månaden.
Det finns heller inget som hindrar att man använder båda. Flera team vi följt under hösten 2026 kör en hybridstrategi där Mistral Large 3 hanterar den stora massan av rutinförfrågningar, medan Qwen3.8-Max reserveras för de fall som kräver stort kontextfönster eller topprestanda på agentuppgifter. En sådan uppdelning kräver lite mer arkitektur i form av en routningslogik som avgör vilken modell varje förfrågan ska gå till, men den kan sänka den totala kostnaden avsevärt jämfört med att köra allt genom den dyrare modellen av bekvämlighetsskäl. Börja enkelt, mät noga, och justera routningsreglerna i takt med att du lär dig mer om din egen trafikmix.
Vanliga frågor
Vad är den största skillnaden mellan Mistral Large 3 och Qwen3.8-Max?
Den tydligaste skillnaden är pris och licens. Mistral Large 3 kostar en fjärdedel så mycket per token och släpps under Apache 2.0 utan kommersiella begränsningar. Qwen3.8-Max har ett större kontextfönster och starkare resultat på flera agentbenchmarks, men kommer med en licens som spärrar tillväxt för konkurrerande företag över 50 miljoner dollar i intäkt. Vilken modell som passar bäst beror alltså helt på om ditt beslut styrs av kostnad, kapacitet eller juridisk förutsägbarhet.
Är Qwen3.8-Max öppen källkod?
Delvis. Flaggskeppsmodellen Qwen3.8-Max, 2,4 biljoner parametrar, släpps under en anpassad licens med en intäktsspärr på 50 miljoner dollar för konkurrerande MaaS- eller kodassistentprodukter. Den mindre modellen Qwen3.8-27B i samma familj släpptes däremot under vanlig Apache 2.0 utan den begränsningen, vilket gör att svaret på frågan beror på exakt vilken Qwen-modell du menar.
Hur mycket billigare är Mistral Large 3 att köra?
Exakt fyra gånger billigare på både indata och utdata. Mistral Large 3 kostar 0,50 dollar per miljon indata-token och 1,50 dollar per miljon utdata-token, mot 2,00 respektive 6,00 dollar för Qwen3.8-Max. Vid hög volym, exempelvis en kundtjänstavdelning med tusentals dagliga ärenden, kan skillnaden uppgå till flera tusen dollar per år.
Vilken modell har störst kontextfönster?
Qwen3.8-Max, med ett kontextfönster på cirka en miljon token, jämfört med Mistral Large 3:s 256 000 token. Det gör Qwen bättre lämpad för att bearbeta hela kodbaser eller mycket långa dokument i ett enda anrop, utan att du behöver dela upp materialet i mindre delar eller bygga ett separat sökindex vid sidan av.
Kan jag använda Qwen3.8-Max kommersiellt utan kostnad?
Du kan använda modellen kommersiellt, men om din verksamhet bygger en konkurrerande model-as-a-service- eller kodassistentprodukt och passerar 50 miljoner dollar i intäkt krävs en separat förhandling med Alibaba enligt licensvillkoren. För de flesta interna verktyg och produkter utan den inriktningen spelar spärren ingen praktisk roll.
Vilken modell är snabbast?
Qwen3.8-Max mäts till 38,5 token per sekund enligt Artificial Analysis, vilket placerar modellen under medianen bland 211 jämförda modeller. Mistral har inte publicerat en officiell hastighetssiffra, men den lägre andelen aktiva parametrar, 41 miljarder mot 95 miljarder, pekar mot lägre latens i praktiken. Kör alltid ett eget hastighetstest mot din specifika arbetsbelastning innan du bygger produktbeslut på leverantörernas egna siffror.
Fungerar Mistral Large 3 bra för svenska och nordiska språk?
Ja. Mistral lyfter uttryckligen fram flerspråkig prestanda utanför engelska och kinesiska som en styrka i Large 3, vilket gör modellen till ett naturligt val för produkter riktade mot svensk, norsk, dansk och finsk publik. Kombinationen av lågt pris och stark flerspråkighet gör modellen särskilt attraktiv för nordiska konsumentprodukter med begränsad budget.
Vilken modell ska jag välja för kodning?
Ingen av modellerna leder de absolut tuffaste kodningsbenchmarksen. Qwen3.8-Max presterar 56,6 poäng på DeepSWE och tar förstaplatsen på Code Arena WebDev med 1 691 poäng, medan Mistral Large 3 håller runt 92 procent på HumanEval till en fjärdedel av kostnaden. Välj Qwen om uppgiften kräver hela kodbasen i kontext eller agentbaserad felsökning, välj Mistral om du kör många billiga iterationer eller enklare kodgranskningar i stor volym.




