Två möss, en krona. Razer lanserade Viper V4 Pro i september 2026 som en rakt uppgraderad efterträdare till Viper V3 Pro, och den ställer sig nu mot Logitech G PRO X Superlight 2, musen som fortfarande sitter i väskan hos de flesta proffsspelare tre år efter lansering. Frågan svenska köpare faktiskt söker svar på är enkel: är det värt att betala nästan dubbla priset för Razers nya flaggskepp, eller gör Logitechs äldre konstruktion fortfarande jobbet lika bra för hälften av pengarna?
Svaret beror på vilket spel du spelar, hur din hand håller musen och om du faktiskt märker skillnaden mellan 8 000 Hz och 2 000 Hz polling rate i CS2. I den här jämförelsen går vi igenom specifikationerna rad för rad, tittar på vad oberoende testare som RTINGS och GamesRadar faktiskt har uppmätt, och landar i en rekommendation baserad på pris, vikt och verklig prestanda snarare än marknadsföringstext.
Båda mössen riktar sig till samma köpare, nämligen spelaren som redan vet att vikt och sensorprecision spelar roll i FPS-titlar som CS2 och Valorant men som inte nödvändigtvis har obegränsad budget. Just därför blir den här jämförelsen mer intressant än de flesta mus-mot-mus-tester: det handlar inte om en billig mus mot en dyr mus, utan om två produkter i samma premiumsegment där tre års teknikutveckling och ett pris som skiljer nästan 1 000 kronor ska vägas mot varandra.
Snabböversikt: Viper V4 Pro mot Superlight 2
Innan vi går in på detaljerna, här är kärnan i jämförelsen. Razer Viper V4 Pro är den nyare, lättare och snabbare musen på pappret, med en sensor som klarar 50 000 DPI och polling rate upp till 8 000 Hz. Logitech G PRO X Superlight 2 är tre år äldre, väger 11 gram mer, men kostar ungefär hälften så mycket hos svenska återförsäljare och har ett rykte om sig att vara en av de mest pålitliga tävlingsmössen som någonsin sålts.
| Egenskap | Razer Viper V4 Pro | Logitech G PRO X Superlight 2 |
|---|---|---|
| Lanseringsdatum | September 2026 | September 2023 |
| Pris i Sverige (ca) | 1 999 kr | 1 049 kr |
| Vikt | 49 g (svart) | 60 g |
| Sensor | Focus Pro 50K Gen-3 | HERO 2 |
| Max DPI/CPI | 50 000 | 32 000 |
| Max polling rate | 8 000 Hz | 4 000 Hz (uppdaterat via mjukvara) |
| Batteritid vid 1 000 Hz | Upp till 180 timmar | Upp till cirka 95 timmar |
| Switchar | Optiska Gen-4, 100 miljoner klick | LIGHTFORCE hybrid, optisk/mekanisk |
| Mjukvara | Razer Synapse | Logitech G HUB |
| Rekommenderas för | Spelare som vill ha absolut lägsta vikt och nyaste sensorn | Spelare som vill ha bevisad pålitlighet till lägre pris |
Razer Viper V4 Pro: vad är nytt?
Razer Viper V4 Pro släpptes officiellt i september 2026 enligt Razers egen produktsida, med ett startpris på 159,99 dollar i USA och ungefär 179,99 euro i Europa för svart och vit. En specialutgåva i färgen Esports Green listas något dyrare, runt 189,90 euro. RTINGS har redan uppdaterat sin recension av föregångaren Viper V3 Pro med en notering om att den nu är ersatt av V4 Pro, och beskriver den nya modellen som lättare och utrustad med en nyare sensor men med samma grundform.
Den stora nyheten är sensorn. Focus Pro 50K Optical Sensor Gen-3 ersätter Gen-2-sensorn i V3 Pro och höjer maxgränsen från 35 000 till 50 000 DPI, samtidigt som spårningshastigheten går upp till 930 IPS och 90G acceleration jämfört med 750 IPS och 70G tidigare. Polling rate ligger kvar på upp till 8 000 Hz, men nu stöds det både trådlöst och via USB-C utan att du behöver en separat HyperPolling-dongle i varje fall. Switcharna är uppgraderade till Optical Mouse Switches Gen-4, klassade för 100 miljoner klick, upp från 90 miljoner i föregångaren.
Viktmässigt är Viper V4 Pro den lättaste musen i jämförelsen med 49 gram för den svarta varianten, även om vissa källor rapporterar 50-52 gram för vit och grön färg, vilket betyder att du bör dubbelkolla exakt vikt för just din önskade färg innan köp. Batteritiden har också förbättrats kraftigt: upp till 180 timmar vid 1 000 Hz, mot cirka 95 timmar för V3 Pro i samma läge. Vid full 8 000 Hz polling sjunker det till ungefär 45 timmar, vilket fortfarande är praktiskt användbart för en vecka av daglig speltid.
Logitech G PRO X Superlight 2: flaggskeppet som vägrar åldras
Logitech G PRO X Superlight 2, beskriven på Logitechs officiella produktsida, lanserades i september 2023 till ett startpris på 159,99 dollar, med ett europeiskt listpris kring 169,99 euro. Tre år senare är musen fortfarande ett av de mest sålda alternativen i butikshyllorna, delvis tack vare att priset har sjunkit rejält i handeln. Svenska återförsäljare som Inet och Elgiganten säljer den svarta modellen för omkring 1 049 kronor, och den vita varianten dyker ibland upp ännu billigare, runt 989 kronor hos Inet.
Musen väger 60 gram, alltså 11 gram mer än Viper V4 Pro, men bygger på en formfaktor som GamesRadar i sin recension beskriver som bekväm snarare än extremt lätt till varje pris. Sensorn är Logitechs HERO 2, med ett maxvärde på 32 000 DPI och spårningshastighet upp till ungefär 500 IPS med 40G acceleration. Det är klart lägre siffror än Viper V4 Pro på pappret, men i praktiken överskrider båda musens siffror vida det som en mänsklig hand någonsin kan utnyttja under faktiskt spel.
Switcharna kallas LIGHTFORCE och är en hybrid mellan optisk och mekanisk teknik, vilket Logitech menar ger snabbheten hos optiska switchar med klickkänslan hos mekaniska. Polling rate stöder upp till 2 000 Hz som standard, men Logitech har i efterhand rullat ut stöd för 4 000 Hz via mjukvaruuppdateringar på kompatibla konfigurationer. Native stöd för 8 000 Hz saknas helt, vilket är den tydligaste tekniska skillnaden mot Razers nyare mus. Mjukvaran heter Logitech G HUB och hanterar DPI-profiler, knappmappning och batteristatus.
Specifikationer sida vid sida
För den som vill se alla siffror i ett svep har vi samlat de viktigaste tekniska specifikationerna i tabellen nedan. Observera att Razer Viper V3 Pro finns med som referens eftersom den fortfarande säljs i vissa butiker till rabatterat pris och är relevant för den som jämför tre generationer snarare än två.
| Specifikation | Viper V4 Pro | Viper V3 Pro | Superlight 2 |
|---|---|---|---|
| Release | September 2026 | April 2024 | September 2023 |
| Vikt | 49 g | 54-55 g | 60 g |
| Mått | 127,1 x 63,9 x 39,9 mm | 127,1 x 63,9 x 39,9 mm | ca 125 x 63,5 x 40 mm |
| Sensor | Focus Pro 50K Gen-3 | Focus Pro 35K Gen-2 | HERO 2 |
| Max DPI/CPI | 50 000 | 35 000 | 32 000 |
| Spårningshastighet | 930 IPS / 90G | 750 IPS / 70G | ca 500 IPS / 40G |
| Max polling rate | 8 000 Hz (trådlöst och USB-C) | 8 000 Hz (kräver HyperPolling-dongle) | 4 000 Hz (via uppdatering) |
| Batteritid vid 1 000 Hz | Upp till 180 timmar | Upp till ca 95 timmar | Upp till ca 95 timmar |
| Batteritid vid 8 000 Hz | Cirka 45 timmar | Betydligt kortare | Ej tillämpligt (ingen 8 000 Hz) |
| Switchtyp | Optisk Gen-4, 100 miljoner klick | Optisk Gen-3, 90 miljoner klick | LIGHTFORCE hybrid |
| Mjukvara | Razer Synapse | Razer Synapse | Logitech G HUB |
| Färger | Svart, vit, Esports Green | Svart, vit | Svart, vit, magenta och vissa limiterade |
| Pris i Sverige (ca) | 1 999 kr | Rabatterad, ofta under 1 500 kr | 1 049 kr |
Det som sticker ut mest är sensorgenerationen och viktklassen. Razer har flyttat fronten rejält med Viper V4 Pro, både i rådata och i praktisk hantering, medan Logitech i praktiken säljer samma mus idag som för tre år sedan, fast till ett betydligt lägre pris. Ingen av siffrorna i DPI-kolumnen spelar egentligen någon roll för de flesta spelare, eftersom tävlingsspelare sällan kör högre känslighet än 800-1 600 DPI oavsett musens maxgräns.
Kort historik: så har Viper- och Superlight-serierna utvecklats
Razer Viper-serien startade som en budgetvänlig esportsmus och har sedan dess klättrat rakt in i premiumsegmentet. Viper V2 Pro introducerade den optiska sensorn och den extremt låga vikten som sedan dess blivit varumärkets signum. Viper V3 Pro, lanserad i april 2024, höjde ribban med Focus Pro 35K-sensorn och lade grunden för 8 000 Hz polling rate, om än med krav på en separat HyperPolling-dongle i vissa konfigurationer. Viper V4 Pro bygger vidare på samma grundform men stryker bort den sista tekniska begränsningen, så att full pollingfrekvens fungerar både trådlöst och via USB-C utan extra tillbehör.
Logitechs PRO X-serie har en annan historia. Den ursprungliga PRO X Superlight, lanserad 2020, var ett svar på att community-musbyggare som Finalmouse visat att tävlingsspelare faktiskt efterfrågade extremt lätta möss framför tunga gamingmöss fulla av RGB och extra knappar. Superlight 2 från 2023 finslipade konceptet med HERO 2-sensorn och LIGHTFORCE-switcharna utan att göra några dramatiska förändringar i grundformen. Att Logitech inte känt sig tvingade att släppa en tredje generation ännu, tre år senare, säger något om hur väl den andra generationen har hållit måttet mot konkurrensen. Det är också därför jämförelsen mellan en tre år gammal mus och en månadsgammal mus fortfarande är relevant: Superlight 2 har helt enkelt inte blivit omsprungen på samma sätt som många andra produkter i snabbrörliga teknikkategorier.
Greppstil spelar roll: claw, palm och fingertip
Ingen specifikationstabell fångar hur en mus faktiskt känns i handen, och greppstil är ofta den faktor som avgör mer än någon enskild siffra i jämförelsen. De tre vanligaste greppen är palm grip, där hela handflatan vilar på musen, claw grip, där bara fingertopparna och handloven har kontakt, och fingertip grip, där enbart fingertopparna styr musen med minimal kontakt mot resten av handen.
Både Viper V4 Pro och Superlight 2 är formgivna för claw grip och fingertip grip snarare än ett djupt palm grip, vilket märks på den relativt låga höjden och den smala midjan på båda mössen. Spelare med stora händer som föredrar palm grip brukar uppleva båda mössen som något för små för ett fullt bekvämt grepp under långa sessioner, medan spelare med claw eller fingertip grip, den vanligaste kombinationen bland tävlingsspelare i FPS-titlar, tenderar att trivas utmärkt med formen på båda modellerna.
Den lägre vikten i Viper V4 Pro gynnar fingertip grip särskilt tydligt, eftersom mindre vikt innebär mindre muskeltrötthet i fingrarna vid snabba, upprepade rörelser. Superlight 2:s något högre vikt kan tvärtom kännas stabiliserande för spelare med claw grip som vill ha lite mer motstånd vid kraftiga riktningsändringar. Testa gärna båda greppen med en lånad eller provad mus i butik innan köp, eftersom greppstil är personligt och sällan ändras drastiskt bara för att du byter mus.
Vikt och ergonomi i praktiken
Elva gram låter inte mycket på papper, men i en kategori där tillverkare slåss om enstaka gram märks skillnaden snabbt när du byter mus mitt i en speldag. Viper V4 Pro på 49 gram landar i samma viktklass som de allra lättaste tävlingsmössen på marknaden, medan Superlight 2 på 60 gram fortfarande räknas som lätt men inte extrem.
Formmässigt är skillnaden mindre dramatisk än viktskillnaden antyder. Båda mössen bygger på en symmetrisk, högerhänt design avsedd för claw grip och fingertip grip snarare än ett fullt palm grip. Razers mått, 127,1 x 63,9 x 39,9 millimeter, skiljer sig bara marginellt från Logitechs cirka 125 x 63,5 x 40 millimeter. Den som redan är van vid en av mössen behöver alltså inte lära om greppet helt vid ett byte, men vikten kommer att kännas direkt, särskilt vid snabba flicks och strafes i spel som Valorant och CS2.
För spelare med större händer kan Superlight 2:s extra vikt faktiskt vara en fördel snarare än en nackdel. En tyngre mus kan ge bättre stabilitet vid långsamma, precisa rörelser som sniping i spel som Counter-Strike, medan en lättare mus som Viper V4 Pro gynnar snabba, explosiva rörelser i mer rörliga spel som Apex Legends eller Overwatch 2. Det finns inget universellt rätt svar här, utan det handlar om vilken spelstil och vilket grepp du redan föredrar.
Sensor och spårningsprestanda
Razers Focus Pro 50K Gen-3-sensor i Viper V4 Pro toppar i princip varje siffra en spelmus kan mätas på: 50 000 DPI, 930 IPS och 90G acceleration. Logitechs HERO 2-sensor i Superlight 2 stannar vid 32 000 DPI, cirka 500 IPS och 40G. Skillnaden ser dramatisk ut i tabellform, men den praktiska betydelsen är begränsad eftersom nästan ingen tävlingsspelare rör sig i närheten av de övre gränserna under faktiskt spel.
Där sensorerna faktiskt skiljer sig åt i vardagsanvändning är i precision vid låga hastigheter och i hur konsekvent spårningen är över olika typer av musmattor. GamesRadar noterar i sin recension av Superlight 2 att HERO 2-sensorn är stabil och förutsägbar även på billigare musmattor, vilket gör den till ett säkert val om du inte redan investerat i en premiumyta. Razers nyare sensor är i sin tur byggd för att hantera den högre pollingfrekvensen utan att tappa precision, vilket blir relevant först om du faktiskt kör 8 000 Hz i vardagen.
Polling rate, klicklatens och vad oberoende tester faktiskt visar
Det här är området där marknadsföring och verklighet tenderar att gå isär mest, så vi har samlat vad tre olika testare faktiskt har uppmätt eller rapporterat om de två mössen och deras föregångare.
- RTINGS har i sin recension av Razer Viper V3 Pro testat klicklatens, sensorlatens och trådlös prestanda. Sidan har uppdaterats med en notering om att V3 Pro nu är ersatt av V4 Pro, som enligt RTINGS behåller samma grundform men är lättare och har en nyare sensor.
- TechPowerUp har testat Viper V4 Pro specifikt och rapporterar en genomsnittlig trådlös latens på cirka 0,2 millisekunder vid 8 000 Hz, samt bekräftar vikten på 49 gram och sensorn Focus Pro 50K Gen-3. Razer själva uppger en motionslatens ner mot 0,36 millisekunder, en siffra som mäts med en annan metod än TechPowerUps test och därför inte ska jämföras rakt av.
- GamesRadar har i sin recension av Logitech G PRO X Superlight 2 mätt vikten till 60 gram, bekräftat 32K DPI-sensorn och beskrivit LIGHTFORCE-switcharna som snabba och tydliga i klickkänsla, med ett pris på 159,99 dollar vid lanseringen.
Slutsatsen av de tre källorna är att Viper V4 Pro har ett mätbart latensövertag när den körs vid full 8 000 Hz polling, men att skillnaden i praktiken ligger i bråkdelar av en millisekund, långt under vad en mänsklig reaktionstid kan registrera. Superlight 2:s begränsning till 4 000 Hz är i de flesta scenarier fullt tillräcklig, och endast den absoluta toppnivån av tävlingsspelare med extremt hög känslighet för inputlatens kommer märka någon konkret skillnad mellan mössen i en match.
Batteritid och laddning
Här vinner Razer Viper V4 Pro tydligt. Vid standardinställningen 1 000 Hz polling rate uppger Razer upp till 180 timmars batteritid, nästan dubbelt så mycket som både Viper V3 Pro och Superlight 2 klarar vid motsvarande inställning, cirka 95 timmar vardera. Skillnaden förklaras av en effektivare strömhantering i den nya generationens optiska switchar och sensor, snarare än en fysiskt större batterikapacitet.
Kör du istället Viper V4 Pro vid full 8 000 Hz, den högsta pollingfrekvensen musen stödjer, sjunker batteritiden till ungefär 45 timmar. Det är fortfarande gott om tid för en veckas normal speltid för de flesta, men betydligt mindre imponerande än 180-timmarssiffran som dominerar marknadsföringen. Superlight 2 har inget motsvarande 8 000 Hz-läge att jämföra med, vilket gör en direkt jämförelse vid toppfrekvens omöjlig. Båda mössen laddas via USB-C, och båda kan användas trådbundet under laddning om batteriet skulle ta slut mitt i en turnering.
Switchar och klickkänsla
Razer har gått från Optical Mouse Switches Gen-3 i Viper V3 Pro till Gen-4 i V4 Pro, med en livslängd som Razer anger till 100 miljoner klick, upp från 90 miljoner i föregångaren. Optiska switchar aktiverar genom att bryta en ljusstråle istället för en mekanisk kontakt, vilket i teorin ger snabbare respons och mindre risk för dubbelklicksfel över tid jämfört med rena mekaniska switchar.
Logitechs LIGHTFORCE-switchar i Superlight 2 är en hybridlösning som kombinerar optisk aktivering med en mekanisk känsla i klicket. Resultatet, enligt flera recensenter däribland GamesRadar, är en klickkänsla som upplevs som mer taktil och klassisk än rent optiska switchar, vilket vissa spelare föredrar rent känslomässigt även om de tekniska fördelarna med optisk teknik i stort sett är desamma. Vilken switchtyp du föredrar handlar till stor del om personlig smak snarare än mätbar prestandaskillnad, åtminstone inom de klickhastigheter en mänsklig hand faktiskt klarar av.
Mjukvara: Razer Synapse mot Logitech G HUB
Viper V4 Pro styrs via Razer Synapse, mjukvaran som även hanterar RGB-belysning, makron och profilinställningar för resten av Razers produktserie. Fördelen är att allt samlas på ett ställe om du redan äger andra Razer-produkter som tangentbord eller headset. Nackdelen, som flera användare lyft fram över åren, är att Synapse historiskt krävt ett onlinekonto och kan kännas tyngre än nödvändigt för en produkt som i grunden bara behöver hantera DPI och knappmappning.
Logitech G HUB fyller samma funktion för Superlight 2 och har generellt beskrivits som enklare och snabbare att navigera, även om Logitech i gengäld erbjuder färre avancerade anpassningsmöjligheter för makron och belysningseffekter, delvis eftersom Superlight 2 helt saknar RGB-belysning för att spara på just vikt och batteri. Den som prioriterar ett rent, distraktionsfritt gränssnitt för att ställa in känslighet och sedan glömma bort mjukvaran helt tenderar att föredra G HUB, medan den som vill finjustera varje aspekt av sin setup kan uppskatta djupet i Synapse.
Båda mjukvarorna uppdaterar också musens firmware, vilket är värt att göra direkt efter köp oavsett vilken modell du väljer. Firmwareuppdateringar har historiskt löst problem med batterihantering, polling-stabilitet och enstaka fall av felregistrerade klick, så ett förbisett uppdateringssteg kan ge en sämre förstaintryck av musen än vad hårdvaran egentligen förtjänar.
Pris och tillgänglighet i Sverige
Prisskillnaden är den enskilt viktigaste faktorn i den här jämförelsen. Hos svenska återförsäljare som Webhallen och Elgiganten säljs Razer Viper V4 Pro för omkring 1 999 kronor, oavsett om du väljer svart eller vit, medan Inet har listat den svarta modellen för ungefär 1 990 kronor. Logitech G PRO X Superlight 2 kostar däremot bara omkring 1 049 kronor hos både Inet och Elgiganten för den svarta varianten, och den vita modellen har synts ännu billigare, runt 989 kronor hos Inet.
| Modell | Färg | Pris i Sverige (ca) | Pris USA | Pris EU |
|---|---|---|---|---|
| Razer Viper V4 Pro | Svart | 1 990-1 999 kr | 159,99 USD | 179,99 EUR |
| Razer Viper V4 Pro | Vit | 1 999 kr | 159,99 USD | 179,99 EUR |
| Razer Viper V4 Pro | Esports Green | Ej bekräftat i SEK | Ej bekräftat | ca 189,90 EUR |
| Logitech G PRO X Superlight 2 | Svart | 1 049 kr | 159,99 USD | ca 169,99 EUR |
| Logitech G PRO X Superlight 2 | Vit | 989 kr | 159,99 USD | ca 169,99 EUR |
Lägg märke till att båda mössen hade identiskt listpris i USA vid respektive lansering, 159,99 dollar, men att Superlight 2:s pris har sjunkit kraftigt i handeln under de tre år den funnits på marknaden, medan Viper V4 Pro fortfarande säljs nära sitt ursprungspris eftersom den bara varit ute i en månad. Förvänta dig att prisgapet mellan mössen krymper under 2027 när Razers nyhetspremie klingar av, precis som skett med varje tidigare Viper-generation.
Tänk också på totalkostnaden snarare än bara musens prislapp. Ingen av mössen kräver en extra trådlös dongle utöver den som medföljer i kartongen, men vill du köra Viper V4 Pro vid full 8 000 Hz polling rate bör du räkna med en kvalitetsmusmatta anpassad för hög uppdateringsfrekvens, vilket i Sverige brukar kosta ytterligare 200 till 500 kronor beroende på märke och storlek. Superlight 2 ställer lägre krav på tillbehör och kan köras utmärkt på en enklare musmatta utan att tappa den sensorprecision som GamesRadar lyfter fram i sin recension.
Musmattor och ytor: få ut rätt prestanda av sensorn
En sensor är bara så bra som ytan den läses av på, och det gäller båda mössen i den här jämförelsen. Razers Focus Pro 50K-sensor är kalibrerad av tillverkaren för Razers egna musmattor i Strider- och Atlas-serierna, men fungerar i praktiken bra på de flesta hårda och mjuka tävlingsmattor som Logitech G640 eller SteelSeries QcK. Problem uppstår oftast på blanka träskrivbord eller glasytor, där optiska sensorer generellt presterar sämre oavsett tillverkare.
Logitechs HERO 2-sensor i Superlight 2 har länge haft ett rykte om att vara ovanligt tolerant mot olika ytor, vilket GamesRadar bekräftar i sin recension genom att beskriva spårningen som stabil även på billigare musmattor. Det gör Superlight 2 till ett tryggare val om du inte redan äger en premiummusmatta och inte vill lägga extra pengar på en ny yta samtidigt som du köper mus. Vill du pressa ut varje tillgänglig prestandafördel ur Viper V4 Pro bör du räkna med att även investera i en kvalitetsmusmatta anpassad för hög polling rate, eftersom billiga mattor kan skapa mikroskopiskt brus i spårningen vid 8 000 Hz som sällan syns vid lägre frekvenser.
Fem verkliga användningsfall: vilken mus passar dig?
Istället för att utse en generell vinnare är det mer användbart att titta på konkreta spelarprofiler och vilken mus som passar bäst i varje scenario.
- CS2-spelaren som tävlar på LAN. Den extra gramvikten och 8 000 Hz polling i Viper V4 Pro kan göra skillnad i snabba flicks och spraykontroll vid högsta tävlingsnivå, av det slag som syns i turneringar arrangerade av organisationer som ESL. Här är merpriset ofta motiverat om budgeten tillåter.
- Valorant-spelaren som spelar flera timmar varje kväll. Superlight 2:s lägre pris och beprövade pålitlighet gör den till ett tryggt val, särskilt om du redan äger andra Logitech-produkter som synkar via G HUB.
- Streamers och innehållsskapare. Viper V4 Pro:s Esports Green-färg och RGB-stöd via Synapse passar bättre för den som vill att setupen ska synas på kamera, medan Superlight 2:s neutrala design passar den som prioriterar funktion över utseende.
- Spelaren med begränsad budget som bygger sin första tävlingsrigg. Med nästan 1 000 kronor lägre pris frigör Superlight 2 pengar till ett bättre tangentbord eller en snabbare skärm, vilket ofta ger större prestandavinst än musen i sig.
- Apex Legends- och Overwatch 2-spelaren som rör sig snabbt och ofta byter riktning. Den lägre vikten i Viper V4 Pro gynnar explosiva rörelser och snabba riktningsändringar bättre än den något tyngre Superlight 2.
Fördelar och nackdelar
Ingen av mössen är ett dåligt köp, vilket gör en renodlad fördelar- och nackdelslista extra användbar. Här handlar det mindre om att hitta brister och mer om att se vilka kompromisser respektive tillverkare har gjort för att nå sin prispunkt och viktklass.
Razer Viper V4 Pro, fördelar:
- Lägst vikt i jämförelsen, 49 gram för den svarta modellen
- Nyaste sensorn på marknaden med 50 000 DPI och 930 IPS
- Upp till 8 000 Hz polling både trådlöst och via USB-C utan extra dongle
- Kraftigt förbättrad batteritid, upp till 180 timmar vid standardinställning
- Switchar klassade för 100 miljoner klick
Razer Viper V4 Pro, nackdelar:
- Nästan dubbla priset mot Superlight 2 i svensk handel
- Kräver Razer Synapse, som kan kännas tungrott för enkla justeringar
- Vikten varierar mellan 49 och 52 gram beroende på färgval
- För ny på marknaden för att ha fått långsiktiga hållbarhetsdata från verkliga användare
Logitech G PRO X Superlight 2, fördelar:
- Betydligt lägre pris i svensk handel, från cirka 989 kronor
- Tre år av dokumenterad pålitlighet och ett stort community som delar erfarenheter
- Enklare mjukvara via Logitech G HUB
- Stabil sensorprecision även på billigare musmattor enligt GamesRadar
Logitech G PRO X Superlight 2, nackdelar:
- 11 gram tyngre än Viper V4 Pro
- Saknar native stöd för 8 000 Hz polling rate
- Lägre maxgränser på DPI och spårningshastighet på pappret
- Börjar närma sig tre år gammal konstruktion utan att en efterträdare officiellt bekräftats
Byta mus: praktisk migrationsguide
Att byta tävlingsmus handlar om mer än att bara ansluta den nya enheten. Muskelminnet du byggt upp med din nuvarande mus tar tid att justera om, och fel inställningar från start kan göra att du presterar sämre de första veckorna oavsett hur bra den nya musen är på pappret. Räkna med en anpassningsperiod på allt mellan några dagar och ett par veckor beroende på hur många timmar du spelar och hur stor skillnaden i vikt och form är mot din tidigare mus.
Många tävlingsspelare rekommenderar att behålla den gamla musen tillgänglig som reserv under övergångsperioden, särskilt inför viktiga matcher eller turneringar, snarare än att tvinga fram ett byte precis innan en viktig insats. Ett byte som genomförs lugnt under en period utan press ger betydligt bättre förutsättningar än ett panikbyte dagen innan en turnering.
Så ställer du in DPI och sensitivity korrekt
Räkna först ut din nuvarande eDPI, det vill säga DPI multiplicerat med in-game sensitivity, i din gamla mus. Ställ sedan in motsvarande eDPI i den nya musen istället för att bara kopiera DPI-siffran rakt av, eftersom Viper V4 Pro och Superlight 2 har olika maxgränser och sensorkaraktär. De flesta tävlingsspelare kör mellan 400 och 1 600 DPI oavsett musens maxkapacitet, så en hög maxgräns som 50 000 DPI i Viper V4 Pro är i praktiken irrelevant för den dagliga känsligheten. Testa dig fram under minst en vecka innan du drar slutsatser, eftersom de första passen alltid känns ovana oavsett hur bra musen faktiskt är.
Så undviker du tappad prestanda med trådlösa dongles
Placera den trådlösa mottagaren så nära musen som möjligt, helst med en USB-förlängningskabel som lyfter den över skrivbordet och bort från annan trådlös elektronik som headset eller router. Både Viper V4 Pro och Superlight 2 kan tappa stabilitet i hög pollingfrekvens om mottagaren sitter långt bort eller skymd bakom datorchassit. Om du kör 8 000 Hz på Viper V4 Pro, kontrollera i Razer Synapse att din dator faktiskt klarar belastningen, eftersom extremt hög polling rate kan öka processoranvändningen märkbart på äldre system. Stäng av onödiga bakgrundsprogram innan en match om du misstänker att inputlatensen känns ojämn.
Andra alternativ värda att känna till
Viper V4 Pro och Superlight 2 är inte de enda spelarna på marknaden för lätta trådlösa tävlingsmöss, även om de två tillsammans dominerar samtalet bland svenska köpare just nu. Finalmouse har byggt hela sitt varumärke kring extremt låg vikt och sålt slut på flera modeller inom minuter vid lansering, medan Pulsar och Lamzu har etablerat sig som nischade alternativ bland spelare som vill undvika de två stora varumärkena helt. Ingen av dessa har ännu samma spridning i svensk fysisk handel som Razer och Logitech, vilket gör garantihantering och tillgänglig support till en praktisk nackdel även om specifikationerna i vissa fall kan matcha eller slå både Viper V4 Pro och Superlight 2 på pappret. Databaser som WhatMouse samlar specifikationer för de flesta av dessa modeller på ett ställe om du vill göra en bredare jämförelse innan du bestämmer dig.
Den som redan äger ett tangentbord eller headset från ett av de två stora varumärkena har också en praktisk anledning att stanna inom samma ekosystem. Att hantera alla sina kringutrustningsprofiler i en enda mjukvara, antingen Synapse eller G HUB, är enklare än att växla mellan flera olika program från mindre tillverkare. Det är sällan den avgörande faktorn för en ren prestandajämförelse, men det är ett högst verkligt skäl till varför Razer och Logitech fortsätter dominera försäljningssiffrorna hos svenska återförsäljare år efter år.
Domslut: vem vinner jämförelsen?
Räknat i ren prestanda per krona går segern till Logitech G PRO X Superlight 2. Till ett pris runt 1 049 kronor levererar den fortfarande en sensor, ett grepp och en batteritid som håller måttet för de allra flesta spelare, samtidigt som den kostar nästan 1 000 kronor mindre än Razers nya flaggskepp. Tre år på marknaden har också gett musen ett rykte om hållbarhet som en månadsgammal produkt som Viper V4 Pro ännu inte hunnit bevisa i stor skala.
Räknat i ren topprestanda går segern istället till Razer Viper V4 Pro. 49 gram mot 60 gram är en skillnad som känns direkt i handen, dubbelt så hög polling rate gör skillnad för spelare som faktiskt märker inputlatens, och den nästan dubblade batteritiden vid standardinställning är ett konkret, mätbart framsteg snarare än en marknadsföringssiffra. Om budgeten inte är det avgörande och du vill ha det senaste som finns, är Viper V4 Pro det tekniskt starkare valet hösten 2026.
För de flesta svenska köpare landar rekommendationen ändå hos Superlight 2. Prisskillnaden på nästan 1 000 kronor är svår att motivera för en prestandavinst som bara den absoluta toppnivån av tävlingsspelare kommer märka i en faktisk match, och de tre åren musen funnits på marknaden har gett den ett försprång i pålitlighet som en helt ny produkt ännu inte kan matcha.
Vanliga frågor
Vilken är lättast, Razer Viper V4 Pro eller Logitech Superlight 2?
Viper V4 Pro väger 49 gram i den svarta versionen, medan Superlight 2 väger 60 gram. Skillnaden på 11 gram är tydligt märkbar vid snabba rörelser.
Har Viper V4 Pro verkligen 8 000 Hz polling rate trådlöst?
Ja, enligt Razers specifikationer stöds 8 000 Hz polling både trådlöst och via USB-C-kabel, utan behov av en separat HyperPolling-dongle som krävdes för vissa konfigurationer av föregångaren V3 Pro.
Kan jag uppgradera Superlight 2 till 8 000 Hz polling rate?
Nej. Superlight 2 stöder upp till 4 000 Hz genom en mjukvaruuppdatering på kompatibla konfigurationer, men saknar helt stöd för 8 000 Hz. Det är den tydligaste tekniska begränsningen jämfört med Viper V4 Pro.
Vilken mus har bäst batteritid?
Viper V4 Pro, med upp till 180 timmar vid 1 000 Hz polling rate mot cirka 95 timmar för Superlight 2 vid samma inställning. Kör du Viper V4 Pro vid full 8 000 Hz sjunker batteritiden till ungefär 45 timmar.
Måste jag använda Razer Synapse för att Viper V4 Pro ska fungera?
Grundfunktionerna fungerar utan mjukvara, men för att justera DPI-profiler, polling rate och knappmappning behöver du installera Razer Synapse.
Är Logitech G PRO X Superlight 2 fortfarande värd att köpa 2026?
Ja. Trots att musen är tre år gammal levererar den fortfarande konkurrenskraftig prestanda till ett pris som i Sverige ligger under 1 100 kronor, vilket gör den till ett av de bästa alternativen i sin prisklass.
Vilken mus rekommenderas för CS2 och Valorant?
Båda fungerar utmärkt. Viper V4 Pro passar spelare som prioriterar absolut lägsta vikt och högsta polling rate, medan Superlight 2 passar spelare som vill ha bevisad pålitlighet till ett lägre pris.
Var kan jag köpa Razer Viper V4 Pro och Superlight 2 i Sverige?
Båda säljs hos svenska återförsäljare som Webhallen, Inet och Elgiganten. Viper V4 Pro kostar omkring 1 990-1 999 kronor, medan Superlight 2 kostar mellan ungefär 989 och 1 049 kronor beroende på färg och återförsäljare.
Fungerar mössen lika bra för höger- och vänsterhänta spelare?
Nej. Både Viper V4 Pro och Superlight 2 har en symmetrisk form, men knapplayouten och sidoknapparna är placerade för högerhänt användning. Vänsterhänta spelare kan fortfarande använda mössen rent fysiskt, men saknar tillgång till sidoknapparna på samma sätt som högerhänta användare.




