Den 29 september 2026 släppte OpenAI GPT-6.1 Sol, en snabbare och billigare variant av sin Sol-modell som enligt tredjepartstester matchar den dyra flaggskeppsmodellen GPT-6 Astra på flera agentiska uppgifter, till en femtedel av kostnaden. Lanseringen kom mitt i en vecka som redan bjudit på Claude Sonnet 5.5 från Anthropic (28 september) och föregicks av Claude Opus 5.5 (22 september) och Googles Gemini 4 Argon (30 september). Enligt spårningstjänsten LLM Gateway skeppades 26 nya AI-modeller från 16 leverantörer under september 2026, vilket gör månaden till en av de tätaste lanseringsperioderna hittills i branschen.
För svenska och nordiska techbolag, utvecklarteam och IT-inköpare betyder det en ny våg av prisjämförelser och modellval mitt i en redan tajt budgetcykel. Den här analysen går igenom vad GPT-6.1 Sol faktiskt kan, hur den mäter sig mot konkurrenterna, och vad det betyder för marknaden i Norden.
Vad är GPT-6.1 Sol och varför lanserades den nu
GPT-6.1 Sol är OpenAIs uppdatering av mellanskiktsmodellen GPT-6 Sol, en av de två modeller (tillsammans med GPT-6 Luna) som bolaget positionerat som en balans mellan kapacitet och pris för vardagligt bruk. Enligt prisdata från OpenRouter kostar modellen 2 dollar per miljon inputtoken och 10 dollar per miljon outputtoken, exakt samma uncachade pris som föregångaren GPT-6 Sol. Skillnaden ligger i cachad input: den sjunker från 0,20 till 0,10 dollar per miljon token, en halvering. Kontextfönstret ligger på 1 050 000 token med ett maximalt utdata på 128 000 token.
Det som gör lanseringen intressant är inte priset i sig, utan vad modellen presterar för det priset. Enligt CNET:s genomgång av veckans dubbellansering siktar både OpenAI och Anthropic nu på samma sak: snabbare, billigare modeller som ligger nära de dyra flaggskeppen i faktisk prestanda, snarare än att jaga ännu högre toppresultat till vilket pris som helst. Det är ett tydligt skifte från sommarens lanseringar, där varje ny modell mest tävlade om högsta poäng oavsett kostnad.
Prestanda nära GPT-6 Astra till en bråkdel av priset
På det långsiktiga kodningstestet DeepSWE v1.1 matchar GPT-6.1 Sol enligt rapporterade siffror GPT-6 Astras resultat till ungefär en femtedel av kostnaden, och landar 6,4 poäng över GPT-6 Sol vid lägre ansträngningsnivå. På AutomationBench 1.0.6, som testar arbetsflöden med 47 olika verktyg, slår modellen Claude Opus 5.5 med 2,2 poäng vid medelhög ansträngning och till ungefär en tredjedel av kostnaden. På datorstyrningstestet OSWorld 2.0 ligger GPT-6.1 Sol 7 poäng över GPT-6 Sol vid maximal ansträngning, och inom 2,1 poäng från GPT-6 Astra.
Den tydligaste kostnadsskillnaden syns på Terminal-Bench Science 0.1, där en uppgift kostar 5,47 dollar att lösa med GPT-6.1 Sol, jämfört med 23,21 dollar för Claude Opus 5.5 och 23,80 dollar för GPT-6 Astra, enligt sammanställningen i branschbloggen DeveloperDigest. Modellen ska dessutom köra i ett nytt “ultrasnabbt” spår som klockar runt 300 token per sekund, vilket är relevant för team som bygger realtidsagenter eller kundtjänstbottar där svarstiden syns direkt för slutanvändaren.
Samma vecka: Claude Sonnet 5.5 slår på alla punkter mot GPT-6 Sol
En dag innan OpenAI skeppade GPT-6.1 Sol släppte Anthropic Claude Sonnet 5.5, en uppdatering som enligt MarkTechPost behåller exakt samma pris som sin föregångare: 2 dollar per miljon inputtoken och 10 dollar per miljon outputtoken. Cacheläsning kostar 0,20 dollar per miljon token, och cacheskrivning ligger på 2,50 dollar (femminuters-cache) respektive 4 dollar (entimmes-cache). Kontextfönstret är 1 miljon token med 128 000 token i max utdata, alltså praktiskt taget identiskt med GPT-6.1 Sol på pappret.
Prestandaskillnaden är desto större. På Terminal-Bench 4.0, ett test av flerstegsarbete i terminalmiljö, når Sonnet 5.5 70,6 procent, mot 10,3 procent för Sonnet 5 och 66,4 procent för Claude Opus 5.5, enligt siffror publicerade av Unite.AI. Det betyder att Anthropics mellanskiktsmodell nu slår det egna flaggskeppet på just det testet, vilket sällan händer i en produktfamilj. Anthropic uppger själva att Sonnet 5.5 genererar utdata mer än 30 procent snabbare och kostar upp till 30 procent mindre per uppgift jämfört med Sonnet 5 i bolagets interna tester.
På kodningstestet FrontierCode 1.1 landar Sonnet 5.5 på 46,2 procent vid Max-ansträngning och 52,1 procent vid Xhigh, jämfört med 42,4 procent för Sonnet 5, 54,4 procent för Opus 5.5 och 49,3 procent för GPT-6 Sol. På CursorBench 4.0, ett test riktat mot kodredigeringsagenter, får Sonnet 5.5 55,5 procent mot Opus 5.5:s 57,8 procent, enligt data som sammanställts av eesel.ai. Mönstret är tydligt: Sonnet 5.5 slår GPT-6 Sol på varje jämförbart test, men ligger fortfarande någon procentenhet under det egna Opus-flaggskeppet.
Tabell: Modellspecifikationer och pris, september 2026
| Modell | Leverantör | Lanserad | Kontextfönster | Pris in/ut (per miljon token) |
|---|---|---|---|---|
| GPT-6.1 Sol | OpenAI | 29 sep 2026 | 1 050 000 token | $2,00 / $10,00 |
| Claude Sonnet 5.5 | Anthropic | 28 sep 2026 | 1 000 000 token | $2,00 / $10,00 |
| Claude Opus 5.5 | Anthropic | 22 sep 2026 | Ej specificerat i källan | Cirka 40 % billigare än Opus 5 |
| Gemini 4 Argon | 30 sep 2026 | Ej specificerat i källan | Ej specificerat i källan | |
| DeepSeek V4.1 Flash | DeepSeek | 10 sep 2026 | 1 000 000 token | Öppna vikter, MIT-licens |
| Gemini 3.8 Flash | 2 sep 2026 (GA) | Oförändrat från föregångare | Oförändrat pris mot föregångare |
Tabell: Benchmarkresultat sida vid sida
| Test | GPT-6.1 Sol | GPT-6 Sol | Claude Sonnet 5.5 | Claude Opus 5.5 |
|---|---|---|---|---|
| Terminal-Bench 4.0 | Ej rapporterat i källan | Ej rapporterat i källan | 70,6 % | 66,4 % |
| FrontierCode 1.1 (Main) | Ej rapporterat i källan | 49,3 % | 46,2–52,1 % | 54,4 % |
| CursorBench 4.0 | Ej rapporterat i källan | Ej rapporterat i källan | 55,5 % | 57,8 % |
| AutomationBench 1.0.6 | +4,8 poäng vs GPT-6 Sol | 32,0 % | 44,7 % | 42,5 % |
| OSWorld 2.0 | +7 poäng vs GPT-6 Sol | Baslinje | Ej rapporterat i källan | Ej rapporterat i källan |
| Terminal-Bench Science (kostnad/uppgift) | $5,47 | Ej rapporterat i källan | Ej rapporterat i källan | $23,21 |
Siffrorna ovan kommer från tredjepartssammanställningar av OpenAIs och Anthropics egna benchmarkrapporter, inte oberoende granskning. Läsare bör ta procentsatserna som vägledande jämförelser snarare än absoluta sanningar, eftersom testmetodik och urvalsstorlek skiljer sig mellan leverantörer.
Gemini 4 Argon siktar på säkerhetsmarknaden före alla andra
Google valde ett annat tempo. Gemini 4 Argon, annonserad 30 september, är bolagets första flaggskepp i Gemini 4-generationen efter Gemini 3.1 Pro i februari. Enligt Artificial Analysis Intelligence Index v4.3.2 får modellen 52,6 poäng, i nivå med GPT-6 Astra men bakom Claude Opus 5.5 och Sonnet 5.5. Samtidigt rankas Argon etta på flera text- och kreativt skrivande-rankningar, vilket pekar på att Google prioriterat språklig kvalitet snarare än rena kodnings- eller agentbenchmarks i den här omgången.
Det är ett tydligt mönster i höstens lanseringar: ingen leverantör vinner längre på alla fronter samtidigt. OpenAI tar ledningen i pris-per-prestanda på agentuppgifter, Anthropic tar ledningen på terminal- och kodningsarbete till oförändrat pris, och Google positionerar sig mot textkvalitet och, som tidigare rapporterats av shattered.io, mot cybersäkerhetssektorn specifikt.
Vad det betyder för svenska och nordiska techbolag
Ingen av veckans lanseringar höjde priset på flaggskeppsmodellerna, vilket är ovanligt i en bransch där kostnaden per miljon token annars stigit stadigt under 2026. För svenska bolag som redan byggt agentpipelines mot GPT-6 Sol eller Claude Sonnet 5 betyder GPT-6.1 Sol och Sonnet 5.5 i praktiken en gratis prestandahöjning, eftersom modellbytet oftast sker genom att byta modellnamn i API-anropet utan att omförhandla pris.
Det ändrar kalkylen för team som tidigare valde bort GPT-6 Astra eller Claude Opus 5.5 på grund av kostnad. Med GPT-6.1 Sol som enligt rapporterade siffror når nära Astra-nivå på flera agentuppgifter till en femtedel av priset, blir det svårare att motivera att betala flaggskeppspris för arbetsflöden som inte kräver den absolut högsta prestandan. Samma logik gäller Sonnet 5.5 mot Opus 5.5: skillnaden i benchmarkpoäng är ofta bara några enheter, medan prisskillnaden mellan Anthropics mellanskikt och flaggskepp historiskt varit betydligt större.
Det här är också relevant i ljuset av Mistrals satsning på ett AI-center i Sverige och KBLabs arbete med en svensk, suverän språkmodell. Ju billigare de internationella mellanskiktsmodellerna blir, desto högre blir ribban för lokala och europeiska alternativ att motivera sin prislapp enbart på datasuveränitet, utan att också konkurrera på ren prestanda.
Historisk kontext: från kapplöpning i poäng till kapplöpning i kostnad
Under våren och sommaren 2026 handlade varje större lansering om att sätta nya toppresultat, oavsett vad det kostade i API-anrop. GPT-6 Astra lanserades med klassificeringen “critical-risk” och ett pris som gjorde den opraktisk för högvolymsanvändning. Säkerhetstester av efterföljaren GPT-6.1 Astra visade dessutom att 29 procent av attackförsöken i vissa testmiljöer lyckades, vilket satte fingret på att högre kapacitet inte automatiskt betyder säkrare modell.
Höstens lanseringar är en tydlig kursändring. Claude Opus 5.5, som kom 22 september, marknadsförs av Anthropic som bolagets starkast presterande modell hittills på just inriktning (alignment), samtidigt som den enligt uppgift kostar nästan 40 procent mindre än Opus 5. Det är tredje kvartalet i rad där ledande leverantörer sänker eller håller priset oförändrat samtidigt som de höjer prestandan, ett mönster som skiljer sig markant från 2024 och 2025 då varje ny modellgeneration ofta kom med högre pris per token.
DeepSeek håller trycket uppe från öppen källkod-sidan
Samtidigt fortsätter DeepSeek att pressa marknaden underifrån. DeepSeek V4.1 Flash, som ersatte den äldre V4 Flash den 10 september, skeppas med öppna vikter under MIT-licens, en arkitektur på 552 miljarder parametrar och ett kontextfönster på 1 miljon token. Att en öppen modell matchar kontextstorleken hos de stängda flaggskeppen gör det svårare för OpenAI, Anthropic och Google att motivera sina priser enbart med teknisk överlägsenhet. Konkurrensen kommer alltså inte bara uppifrån i form av nya flaggskepp, utan även underifrån från gratis eller billiga öppna alternativ.
Så skiljer sig affärsmodellerna åt mellan leverantörerna
Ett tydligt exempel på hur snabbt prissättningen kan skilja sig åt mellan jämförbara modeller är caching-rabatter. GPT-6.1 Sol sänker priset på cachad input till 0,10 dollar per miljon token, medan Claude Sonnet 5.5 ligger kvar på 0,20 dollar för cacheläsning men erbjuder separata, högre priser för cacheskrivning beroende på om cachen ska hålla i fem minuter eller en timme. Det är små skillnader i absoluta tal, men de adderar till betydande belopp för team som kör tiotusentals API-anrop per dag mot samma systemprompt.
Ett praktiskt exempel på hur modellvalet görs i kod, där enda skillnaden ofta är modellnamnet i anropet:
// Byte från GPT-6 Sol till GPT-6.1 Sol kräver oftast bara denna rad
const response = await openai.responses.create({
model: "gpt-6.1-sol", // tidigare: "gpt-6-sol"
input: userPrompt,
max_output_tokens: 4096
});
// Motsvarande byte hos Anthropic
const response = await anthropic.messages.create({
model: "claude-sonnet-5-5", // tidigare: "claude-sonnet-5"
max_tokens: 4096,
messages: [{ role: "user", content: userPrompt }]
});
GPT-6.1 Sol har dessutom en specifik prisfälla värd att notera: inputtoken över 272 000 debiteras enligt uppgift till dubbelt inputpris och 1,5 gånger outputpris. För nordiska team som arbetar med stora kodbaser eller långa dokument i en och samma kontext kan det göra GPT-6.1 Sol oväntat dyr om man inte håller koll på var gränsen går, trots att det nominella kontextfönstret är 1 050 000 token.
Jämförelse mot Grok och andra utmanare
Som shattered.io tidigare rapporterat i jämförelsen mellan Grok 4.7 och Claude Opus 5.5, konkurrerar xAI framför allt på kontextfönsterstorlek snarare än pris. Det gör att höstens prisfokuserade lanseringar från OpenAI och Anthropic sätter ytterligare press på Grok-familjen att antingen sänka priset eller hitta en annan nisch att konkurrera i, exempelvis realtidsdata från X eller specialiserade agentverktyg.
Mönstret som framträder är att varje stor leverantör nu har en tydlig identitet: OpenAI satsar på billig, snabb agentprestanda; Anthropic på kodnings- och terminalarbete till stabilt pris; Google på textkvalitet och sektorspecifika lanseringar; DeepSeek på öppen källkod med stora kontextfönster; och Grok på maximal kontextstorlek. Det gör modellvalet mindre om “vilken är bäst” och mer om “vilken passar vårt specifika användningsfall”.
Risker och osäkerheter i benchmarksiffrorna
Det är värt att vara tydlig med en sak: de flesta siffror som cirkulerar om GPT-6.1 Sol kommer från OpenAIs egna releaseanteckningar, återgivna av tredjepartsbloggar, inte från oberoende granskning. Samma gäller till stor del Claude Sonnet 5.5, även om Anthropic där publicerat mer detaljerade jämförelsetabeller mot sina egna tidigare modeller. Historiskt har egenrapporterade benchmarks en tendens att gynna den nya modellen på just de tester leverantören valt att lyfta fram, medan svagare resultat på andra tester sällan nämns i lanseringsmaterialet.
För inköpare och utvecklingsteam betyder det att egna utvärderingar mot den faktiska arbetsbelastningen fortfarande är nödvändiga innan man byter modell i produktion, oavsett hur imponerande lanseringssiffrorna ser ut. Ett vanligt mönster, som synts i flera tidigare modellgenerationer, är att skillnaden mellan labbresultat och verklig produktionsprestanda kan vara betydande när prompter, verktygsanrop och felhantering skiljer sig från testmiljön.
Marknadspåverkan: priskrig utan att priserna sjunker på pappret
Det paradoxala med september 2026 är att de nominella listpriserna för flaggskeppsmodellerna knappt rört sig, samtidigt som den faktiska kostnaden per löst uppgift sjunkit kraftigt. GPT-6.1 Sol håller samma pris per token som GPT-6 Sol men löser fler uppgifter per dollar. Claude Sonnet 5.5 håller exakt samma pris som Sonnet 5 men klarar betydligt fler agentuppgifter på första försöket. Det är ett konkurrensmönster som gynnar köparen utan att synas i en enkel prisjämförelsetabell, vilket gör det extra viktigt för inköpare att titta på kostnad-per-lyckad-uppgift snarare än ren kostnad-per-token när de utvärderar leverantörer.
För molnleverantörer och AI-infrastrukturbolag i Norden betyder den utvecklingen sannolikt ökad efterfrågan på inferensresurser snarare än minskad, eftersom lägre kostnad per uppgift historiskt lett till att fler team vågar bygga fler AI-drivna funktioner, inte färre. Det ligger i linje med hur prissänkningar på molntjänster generellt drivit upp den totala volymen snarare än att krympa marknaden.
Fem förutsägelser för resten av 2026
- Fler leverantörer kommer att lansera “billiga systertvillingar” till sina flaggskepp, i stil med GPT-6.1 Sol, snarare än att enbart satsa på nya toppmodeller.
- Caching-rabatter blir ett viktigare konkurrensmedel än grundpriset per token, eftersom de flesta produktionsanrop i praktiken återanvänder stora delar av samma kontext.
- Öppna modeller som DeepSeek V4.1 Flash kommer att fortsätta pressa priserna på stängda API:er nedåt, särskilt för team som kan köra inferens själva.
- Fler nordiska bolag kommer att utvärdera flera modeller parallellt för olika delar av samma produkt, snarare än att låsa sig till en enda leverantör.
- Säkerhetsklassificeringar och “alignment”-poäng, som Anthropic redan lyfter fram för Opus 5.5, kommer att bli en tydligare del av marknadsföringen när prisskillnaderna mellan leverantörer krymper.
Så väljer du rätt modell för ert användningsfall just nu
Om arbetsbelastningen är kodningsagenter eller terminalbaserade uppgifter pekar siffrorna mot Claude Sonnet 5.5 som det bästa pris-prestandavalet just nu, eftersom den slår GPT-6 Sol på nästan alla jämförbara tester till samma pris. Om arbetsbelastningen istället är bred verktygsanvändning eller datorstyrning (computer use) i stor skala, där kostnad per lyckad uppgift är avgörande, pekar siffrorna mot GPT-6.1 Sol givet dess betydligt lägre kostnad per uppgift på Terminal-Bench Science och liknande test.
För team som hanterar mycket långa dokument eller stora kodbaser i en enda kontext är det värt att dubbelkolla GPT-6.1 Sols gräns på 272 000 token innan man antar att hela det 1 050 000 token stora fönstret är tillgängligt till grundpris. Och för organisationer där datasuveränitet eller möjligheten att köra modellen på egen infrastruktur väger tyngre än absolut toppresultat, är DeepSeek V4.1 Flash fortfarande det mest relevanta alternativet bland höstens lanseringar.
Vanliga frågor
Vad är skillnaden mellan GPT-6 Sol och GPT-6.1 Sol?
De delar samma uncachade pris (2 dollar input, 10 dollar output per miljon token) och liknande kontextfönster, men GPT-6.1 Sol presterar bättre på agentuppgifter som DeepSWE, AutomationBench och OSWorld, och har en halverad kostnad för cachad input.
Är Claude Sonnet 5.5 bättre än Claude Opus 5.5?
På de flesta rapporterade benchmarks ligger Sonnet 5.5 strax under Opus 5.5, men på vissa test som Terminal-Bench 4.0 slår Sonnet 5.5 faktiskt det egna flaggskeppet. Priset är betydligt lägre än för Opus 5.5, vilket gör Sonnet 5.5 till ett starkt förstahandsval för kodningsagenter.
Har priserna på AI-API:er gått upp eller ner under hösten 2026?
De nominella listpriserna för de ledande flaggskeppsmodellerna har i stort legat still, men kostnaden per löst uppgift har sjunkit tydligt eftersom nya modeller löser fler uppgifter korrekt per dollar spenderad.
Vad är GPT-6 Astra och varför nämns den så ofta i jämförelser?
GPT-6 Astra är OpenAIs mest kapabla men också dyraste modell, klassad som “critical-risk” av bolaget självt. Den används som jämförelsepunkt eftersom nya, billigare modeller som GPT-6.1 Sol nu närmar sig dess prestanda på flera uppgifter till en bråkdel av priset.
Kan man lita på benchmarksiffrorna som leverantörerna själva publicerar?
De bör tolkas med försiktighet. Siffrorna kommer oftast från leverantörens egna testmiljöer och tredjepartsbloggar som återger dem, inte från oberoende granskning. Egna tester mot den faktiska arbetsbelastningen rekommenderas innan man byter modell i produktion.
Är DeepSeek V4.1 Flash ett realistiskt alternativ för svenska bolag?
Ja, särskilt för organisationer som vill köra modellen på egen infrastruktur eller inom EU/EES. Den öppna MIT-licensen och det stora kontextfönstret på 1 miljon token gör den konkurrenskraftig mot stängda API:er, även om den kräver egen driftskompetens.
Vilken modell passar bäst för kundtjänstbottar med krav på låg svarstid?
GPT-6.1 Sols nya ultrasnabba spår, som rapporterats klocka omkring 300 token per sekund, är specifikt riktat mot den typen av realtidsanvändning där svarstiden syns direkt för slutanvändaren.
Kommer fler modeller att lanseras under oktober 2026?
Med tanke på att september 2026 bjöd på 26 nya modeller från 16 leverantörer enligt LLM Gateways spårning, är det troligt att takten håller i sig, särskilt som konkurrensen om pris-per-uppgift nu är en lika viktig arena som ren toppresultatjakt.




