Nvidia har to Blackwell-kort, der begge dukker op, når udviklere diskuterer lokal AI i 2026. RTX PRO 6000 Blackwell har 96 GB hukommelse. RTX 5090 har 32 GB. Begge kort bruger den samme GB202-chip og den samme hukommelsesbåndbredde på 1.792 GB/s, så på papiret ligner de to søskende med forskellig lommepenge. Spørgsmålet, danske AI-udviklere, 3D-kunstnere og virksomhedsejere faktisk stiller, er enkelt: betaler du op mod 20.000 dollar for 96 GB, eller slipper du med en brøkdel af prisen og accepterer en hård grænse omkring 32 milliarder parametre?

Denne sammenligning går igennem specifikationerne, reelle benchmarks målt med Ollama, den hukommelseskrise der har sendt priserne i vejret i hele 2026, og en håndfuld konkrete scenarier hvor det ene kort vinder klart over det andet. Tallene stammer fra producentens egne specifikationer og fra uafhængige tests, ikke fra gæt.

Begge kort hører til samme generation, så det her er ikke et spørgsmål om gammel teknologi mod ny. Det er et spørgsmål om, hvor Nvidia har valgt at placere grænserne for hukommelse, strøm og pris, og om de grænser rammer der, hvor dit eget arbejde ligger. For en dansk freelance-udvikler, der tester kodemodeller om aftenen, ser verden helt anderledes ud end for et forskningsmiljø på et universitet, der skal finjustere en 70 milliarder parametre stor model hver nat.

Hvad er RTX PRO 6000 Blackwell og RTX 5090?

RTX PRO 6000 Blackwell er Nvidias workstation-flagskib, bygget til ingeniører, AI-forskere og 3D-kunstnere, der arbejder med store datasæt over lang tid. Kortet sælges med enterprise-drivere, ECC-hukommelse og officielle certificeringer fra softwarehuse som Autodesk og Dassault. RTX 5090 er derimod det hurtigste gaming-kort i Nvidias GeForce-serie, men det har de seneste to år også udviklet sig til det mest populære valg blandt hobbyister og udviklere, der kører AI-modeller lokalt på egen maskine i stedet for i skyen.

Begge kort lanceredes med Blackwell-arkitekturen og deler derfor samme grundlæggende silicium. Forskellen ligger i, hvordan Nvidia har skåret hukommelse, strømbudget og certificering til to vidt forskellige kundegrupper. RTX PRO 6000 sigter efter folk, der ikke kan gå på kompromis med stabilitet eller kapacitet. RTX 5090 sigter efter folk, der vil have mest muligt tempo for pengene, uanset om det bruges til spil, rendering eller en lokal chatbot.

Testfirmaet ComputingForGeeks rejste begge kort og installerede Ollama på hver maskine for at måle, hvad hukommelsesbudgettet rent faktisk betyder, når man indlæser en rigtig model og tæller tokens. Det er den samme metode, vi bruger som kilde til benchmarktabellen nedenfor, fordi den er den mest gennemsigtige offentligt tilgængelige test af de to kort mod hinanden i oktober 2026.

Begge kort lancerede inden for samme Blackwell-bølge, men de sælges gennem forskellige kanaler. RTX 5090 ligger hos almindelige pc-forhandlere og de store gaming-butikker, mens RTX PRO 6000 typisk går gennem systemintegratorer og workstation-forhandlere, der samler hele maskiner til virksomheder. Det betyder i praksis, at en privatkunde i Danmark lettere finder en RTX 5090 på hylden end et RTX PRO 6000-kort, som ofte skal bestilles gennem en B2B-kanal eller en specialforhandler af workstation-hardware.

Specifikationer side om side

De fleste købsbeslutninger for lokal AI afgøres af tre tal: hukommelsesstørrelse, hukommelsesbåndbredde og hvad kortet rent faktisk kan indlæse. Herunder er de fulde specifikationer for begge kort, bekræftet mod Nvidias egne specifikationsark og testdata fra ComputingForGeeks og Newegg Insider.

Det er værd at læse tabellen med blikket rettet mod, hvilke tal der faktisk ændrer sig, og hvilke der ikke gør. Arkitekturen, interfacet og båndbredden er identiske, mens hukommelse, strømforbrug og pris er de tre steder, hvor Nvidia reelt har skåret kortene forskelligt. Når man forstår, at kortene deler silicium, bliver det nemmere at se, hvorfor benchmarkene i næste afsnit ligger så tæt på hinanden for de modeller, begge kort kan rumme.

Fysisk plads i kabinettet og på bundkortet er også en praktisk detalje, som mange glemmer at tjekke før et køb. Begge kort optager flere udvidelsesslots i bredden, og et bundkort med for få PCIe-slots imellem GPU’en og de øvrige komponenter kan skabe kølingsproblemer, selv hvis selve kortet passer i kabinettet. Til et RTX PRO 6000-byg med flere kort bliver det særlig vigtigt at tjekke, at bundkortet reelt leverer fuld PCIe 5.0 x16-båndbredde til hver enkelt plads, og ikke deler båndbredden mellem flere slots, hvilket nogle billigere bundkort gør.

SpecifikationRTX PRO 6000 BlackwellRTX 5090
ArkitekturBlackwell (GB202)Blackwell (GB202)
GPU-hukommelse96 GB GDDR7 med ECC32 GB GDDR7, ingen ECC
Hukommelsesinterface512-bit512-bit
Hukommelsesbåndbredde1.792 GB/s1.792 GB/s
CUDA-kerner24.06421.760
FP32-ydelse (vejledende)Ca. 130 TFLOPSCa. 103 TFLOPS
Strømforbrug (TGP)600 W575 W
NVLinkIngen, kun PCIe 5.0 x16Ingen, kun PCIe 5.0 x16
Driver-typeEnterprise/RTX Workstation-driverGeForce Game Ready-driver
Største model ved 4-bitCa. 123 mia. parametre-klasseCa. 32 mia. parametre
Primær målgruppeAI-forskere, ingeniører, 3D-kunstnereGamere, udviklere, indholdsproducenter
Typisk gadepris, okt. 2026Ca. 20.000 dollarCa. 6.500-7.300 dollar

To rækker gør det meste af arbejdet i den tabel. Hukommelsesbåndbredden er identisk, hvilket er grunden til, at tempoet på modeller der passer i 32 GB, ligger så tæt på hinanden. Hukommelsesstørrelsen er tredoblet, hvilket er grunden til, at det ene kort kan køre 70 milliarder parametre og det andet ikke kan. CUDA-kernetallet favoriserer RTX PRO 6000 med omkring 10 procent, men som benchmarkene viser, flytter den computerkraft næsten ikke tokens per sekund, fordi sprogmodellers afkodning er begrænset af hukommelsesbåndbredde, ikke ren matematik.

Begge kort bruger PCIe 5.0 x16 som eneste forbindelse til resten af systemet. Formfaktoren adskiller sig mere end tabellen afslører: RTX 5090 kommer typisk som et stort triple-fan gamingkort med åben kølerdesign, mens RTX PRO 6000 i sin almindelige udgave bruger en lukket blæserløsning, der trækker luft ind fra fronten og ud af bagsiden af kortet. Det gør RTX PRO 6000 bedre til at stable flere kort tæt i et rackmonteret system, hvor luftstrømmen er ensrettet, mens RTX 5090 er designet til et enkelt kort i et velventileret gaming-kabinet.

Benchmark-resultater: tokens per sekund i praksis

Spec-ark fortæller ikke, hvor hurtigt et kort faktisk svarer, når det kører en sprogmodel. ComputingForGeeks rettede op på det ved at installere identisk software på begge kort: en ren Ubuntu-maskine, nye Nvidia-drivere og Ollama som inferensmotor, med én model indlæst ad gangen. Hvert tal nedenfor er gennemsnittet af tre tidsmålte kørsler efter en opvarmningskørsel, målt i juni 2026 og genbekræftet mod priser i oktober 2026.

Model (Ollama, 4-bit)RTX PRO 6000 (tokens/sek)RTX 5090 (tokens/sek)Forskel
Qwen2.5 7B238,6228,2PRO 6000 +4,6%
Qwen2.5 14B134,1131,5PRO 6000 +2,0%
Qwen2.5 32B68,167,8Stort set lige
Qwen2.5 72B31,0Kan ikke indlæsesRTX 5090 har ikke VRAM nok
Llama 3.1 70B34,2Kan ikke indlæsesRTX 5090 har ikke VRAM nok

Mønstret er tydeligt, og lidt overraskende første gang man ser det. På 32B-modellen skiller de to kort sig kun ad med tre tiendedele af en token i sekundet. På 7B-modellen, hvor overhead vejer tungere, trækker RTX PRO 6000 fra med under 5 procent. Det er hele hastighedshistorien for modeller, der passer i 32 GB: samme chip, samme båndbredde, stort set samme resultat.

Så falder 70B- og 72B-rækkerne helt bort for RTX 5090, fordi de modeller kræver omkring 40 GB eller mere ved 4-bit kvantisering, og der er ingen plads til dem. RTX 5090 fejler eller forsøger at udlægge vægte til systemhukommelsen, hvorefter tempoet kollapser til enkeltcifrede tal. RTX PRO 6000 kører dem i stedet med et brugbart tempo på 31 til 34 tokens per sekund. Det er værdien af 96 GB forklaret i én sætning: kortet er ikke hurtigere, det er i stand til arbejde det andet kort slet ikke kan forsøge sig med.

Newegg Insider har kørt en separat sammenligning med vendor-opgivne FP32-tal, og den bekræfter billedet fra en anden vinkel. RTX PRO 6000 når teoretisk omkring 130 TFLOPS i FP32, mod cirka 103 TFLOPS for RTX 5090. Den computerkraft slår igennem i 3D-rendering i Blender, Maya og Omniverse, hvor Newegg Insider peger på, at RTX PRO 6000 har officielle ISV-certificeringer fra Autodesk, Adobe, Dassault og SolidWorks, mens GeForce Game Ready-drivere ikke er certificeret til professionel rendering eller simulationsnøjagtighed.

Den tekniske forklaring på, hvorfor tokens per sekund ligger så tæt, handler om, hvad en sprogmodel reelt gør under afkodning. Hver ny token kræver, at kortet læser hele modellens vægte igennem fra hukommelsen, beregner et lille sæt tal, og skriver resultatet tilbage. Det er en hukommelsesoperation langt mere end en regneoperation. Så længe to kort deler samme båndbredde på 1.792 GB/s, vil de altid ligge tæt på hinanden i tokens per sekund, uanset hvor mange CUDA-kerner eller TFLOPS der står på spec-arket. Prefill-fasen, hvor kortet læser en lang prompt ind, kan derimod godt favorisere flere CUDA-kerner lidt mere, men den effekt forsvinder i baggrunden, når man måler en hel samtale.

Hukommelse afgør alt: VRAM og AI-modelstørrelse

Hvis man tager én lære fra benchmarkene, bør det være denne: når man kører sprogmodeller lokalt, bestemmer VRAM-kapaciteten hvad man kan gøre, og hukommelsesbåndbredden bestemmer hvor hurtigt man gør det. Ren beregningskraft kommer langt nede på listen. En model ved 4-bit kvantisering kræver groft sagt sit parametertal i gigabyte plus ekstra plads til kontekstvinduet.

  • 7B til 14B-modeller kører fint i 16-24 GB, hvilket begge kort klarer uden problemer.
  • 32B-modeller vil typisk have 24-32 GB, hvilket lægger dem helt i kanten af, hvad RTX 5090 kan rumme.
  • 70B-modeller kræver 40 GB eller mere ved 4-bit, hvilket udelukker RTX 5090 fuldstændigt.
  • 123B-klassens modeller ved 4-bit passer kun i RTX PRO 6000 med dens 96 GB.

NVLink findes ikke på nogen af Blackwell-kortene i denne sammenligning. Hvis man planlægger at køre to kort, taler de over PCIe 5.0 x16, hvilket fungerer fint til at køre to separate modeller samtidig, men tilføjer overhead, hvis man forsøger at splitte en enkelt stor model over to kort. To RTX 5090-kort giver 64 GB samlet, men uden en hukommelsesbro er det ikke det samme som et enkelt kort med 96 GB sammenhængende hukommelse.

Kvantiseringsniveauet ændrer også hele regnestykket. Kører man en model ved 8-bit i stedet for 4-bit, fordobler man stort set hukommelsesbehovet, men får samtidig bedre nøjagtighed i svarene. En 32B-model ved 8-bit kræver typisk 36-40 GB, hvilket allerede skubber RTX 5090 over kanten, mens RTX PRO 6000 har rigelig plads til at køre selv store modeller ved et højere præcisionsniveau uden at skulle gå ned i 4-bit for at få dem til at passe.

Hukommelseskrisen i 2026: hvorfor priserne er eksploderet

Ingen af de to kort kan vurderes uden at se på markedet omkring dem. 2026 har været et exceptionelt år for hukommelsespriser, drevet af datacentres umættelige efterspørgsel efter AI-hukommelse. Et hukommelsessæt, der kostede omkring 191 dollar for et år siden, kostede i oktober 2026 omkring 1.118 dollar, en stigning på 485 procent, ifølge tal fra Tom’s Hardware citeret af Yahoo Finance.

DDR4-priserne steg 24 procent over de seneste tre måneder af 2026, mens Intels topchef ifølge TechRadar har forudsagt yderligere to til tre års pres på priserne. Elon Musk har offentligt kritiseret hukommelsesproducenterne for det, han kalder urimelig prissætning, og Tom’s Hardware bemærker, at Micron ifølge rapporteringen trækker omkring 90 procent margin på almindelig forbruger-RAM lige nu.

Analysehuset TrendForce ventede ifølge koreanske medier, at DRAM-kontraktpriserne i fjerde kvartal 2026 ville stige 10 til 15 procent fra kvartalet før, mens NAND flash-priserne ville stige 15 til 20 procent. NAND-knapheden er et separat problem, drevet af at AI-servere æder lagerkapacitet, der tidligere gik til almindelige forbruger-SSD’er. Analysefirmaer citeret af 24/7 Wall St. venter, at forsyningsknapheden på hukommelse varer mindst til 2028, før ny produktionskapacitet for alvor letter presset.

Konsekvensen for pc-markedet som helhed har været hård. Pc-forsendelser faldt mere end 20 procent i tredje kvartal 2026, fordi laptop- og desktopproducenter blev prisfattet ud af den samme hukommelse, datacentre opkøber, ifølge Yahoo Finance. For RTX 5090 og RTX PRO 6000 betyder det, at begge kort sælges langt over deres oprindelige listepris, og at afstanden mellem dem i dollar er mindre, end specifikationerne i sig selv antyder.

For danske og nordiske købere rammer krisen fra to sider på samme tid. GPU-kortene selv bliver dyrere, fordi GDDR7-hukommelsen i dem er underlagt samme pres som almindelig systemhukommelse. Samtidig bliver resten af en ny AI-maskine, altså bundkort, systemhukommelse og lagerplads, også dyrere, fordi NAND-priserne ifølge Phison-chefen citeret af Ground.news kan forblive forhøjede helt frem til 2030. Det betyder, at timingen for et køb ikke kun handler om, hvornår RTX PRO 6000 eller RTX 5090 selv falder i pris, men om hele byggeprisen for en lokal AI-maskine.

Nordiske datacentre og skyudbydere køber ind i samme globale marked som alle andre, så presset forplanter sig videre til lokale cloud-priser på GPU-timer. En virksomhed, der overvejer at leje sig til regnekraft i stedet for at købe et kort, bør derfor ikke forvente, at cloud-priserne er upåvirkede af den samme knaphed, der driver kortpriserne op. Begge veje til lokal AI-kapacitet, at eje og at leje, er dyrere i 2026, end de var et år tidligere, og ingen af kilderne i denne artikel peger på en kortsigtet løsning på knapheden.

Prissammenligning: hvad koster kortene i 2026?

Priserne på begge kort flytter sig fra uge til uge, men billedet i oktober 2026 er konsistent over flere kilder. RTX 5090 Founders Edition har en vejledende pris på 1.999 dollar, men kortet er stort set udsolgt overalt. Bordpartner-kort som Gigabyte AORUS GeForce RTX 5090 Infinity, der rent faktisk kan købes, ligger realistisk mellem 6.500 og 7.300 dollar. RTX PRO 6000 Blackwell ligger omkring 20.000 dollar som gadepris på Amazon i samme periode, ifølge ComputingForGeeks’ løbende prisovervågning.

ProduktVejledende prisFaktisk gadepris, okt. 2026Omregnet til DKK (ca.)
RTX 5090 Founders Edition1.999 dollarStort set udsolgt alle stederCa. 13.800 kr. (ved lager)
RTX 5090, bordpartner-kortIkke fastsat6.500-7.300 dollarCa. 45.000-50.300 kr.
RTX PRO 6000 BlackwellIkke officielt oplystCa. 20.000 dollarCa. 138.000 kr.

DKK-tallene er en omtrentlig omregning og skal tages som et fingerpeg, ikke som den faktiske pris hos en dansk forhandler, fordi importmoms, fragt og lokal lagerbeholdning lægger sig på toppen. Pointen, der går igennem alle kilderne, er den samme: RTX PRO 6000 koster i oktober 2026 omkring tre gange så meget som et realistisk tilgængeligt RTX 5090-kort, ikke de to til tre gange, man kunne forvente ud fra de oprindelige listepriser før hukommelseskrisen satte ind.

Det giver perspektiv at sammenligne med forgængeren. Det foregående workstation-flagskib, RTX 6000 Ada, lancerede til en vejledende pris markant under de nuværende 20.000 dollar for RTX PRO 6000, hvilket viser, hvor meget af prisstigningen der skyldes markedsforholdene i 2026 og ikke selve produktgenerationen. Et brugt RTX 6000 Ada-kort med 48 GB kan derfor være et fornuftigt mellemtrin for nogen, der har brug for mere end 32 GB, men ikke har budget til et nyt RTX PRO 6000, selv om det naturligvis mangler Blackwell-arkitekturens nyere FP4-beregningssti.

Strømforbrug og systemkrav

RTX 5090 trækker 575 W, og RTX PRO 6000 trækker 600 W, begge over et enkelt 16-pin-stik. Nvidia anbefaler en strømforsyning på 1.000 W til et RTX 5090-byg, med 850 W som det dokumenterede minimum til en maskine med kun ét kort. Sæt stikket helt i. En delvist isat stikforbindelse er den klassiske årsag til smeltede stik på begge korttyper.

Workstation-opsætninger med RTX PRO 6000 skalerer typisk op til langt større strømforsyninger, når der er flere kort i spil. Newegg Insiders eksempler på ABS-workstations med et enkelt RTX PRO 6000-kort bruger 2.000 W strømforsyninger, fordi de samtidig kører Threadripper PRO- eller Xeon W-processorer med mange kerner og 128 GB systemhukommelse. Det er overkill til et enkelt gaming-byg, men realistisk for en maskine, der også skal finjustere modeller eller køre flere samtidige brugere.

Kabinetpladsen er også værd at tjekke, før man bestiller. Begge kort er fysisk store Blackwell-design, og RTX PRO 6000’s blæserløsning er bygget til kontinuerlig drift i et serverrum eller en lukket workstation, mens RTX 5090s kølerdesign i højere grad er optimeret til åbne, godt ventilerede gaming-kabinetter.

Rumtemperaturen omkring maskinen spiller også ind, især hvis kortet kører i flere timer i træk. Et RTX PRO 6000-kort, der arbejder tæt på de 600 W over en hel nat, afgiver markant mere varme til rummet end en bærbar eller en almindelig kontormaskine, så et separat, godt ventileret rum eller skab kan være værd at overveje til en maskine, der skal køre ubemandede batch-jobs regelmæssigt.

Softwareøkosystem, drivere og certificering

Hardwaren er kun halvdelen af historien. Hvilken driver og hvilket softwarelag kortet kører under, afgør om man kan stole på et resultat, man ikke selv har tid til at dobbeltchecke manuelt. Her trækker RTX PRO 6000 og RTX 5090 i hver sin retning, fordi de er bygget til forskellige former for tillid.

ECC-hukommelse og pålidelighed

RTX PRO 6000 har ECC-hukommelse, som automatisk registrerer og retter enkelte bitfejl under lange beregninger. Det betyder noget for forskningslaboratorier og virksomheder, der kører ubemandede jobs over flere dage, hvor en enkelt uopdaget bitfejl kan ødelægge resultatet af en hel træningskørsel. RTX 5090 har ikke ECC, hvilket sjældent er et problem til spil eller korte inferens-sessioner, men det er en reel risikofaktor til produktionskritisk AI-arbejde.

Enterprise-drivere vs GeForce-drivere

Nvidias enterprise-driverstak til RTX PRO 6000 er kvartalsvis QA-testet til CAD, digital content creation og AI-anvendelser, og den leverer direkte integration med Omniverse Enterprise og NVIDIA NCCL til distribueret AI-arbejde. GeForce Game Ready-driverne, som RTX 5090 bruger, er i stedet optimeret til spilmotorer og opdateres hyppigere for at matche nye spiludgivelser, men de er ikke certificeret til professionel rendering eller simulationsnøjagtighed hos softwarehuse som Autodesk eller Dassault.

Til lokal AI-inferens med Ollama eller vLLM spiller det mindre af en rolle, fordi begge driverstakke understøtter CUDA og Blackwells FP4-beregningssti fuldt ud. Forskellen bliver først reel, når man bevæger sig ind i professionel 3D-rendering, simulering eller certificerede branchepipelines, hvor en enkelt driverfejl kan koste timer af gentagne renderinger.

Begge kort understøtter Linux og Windows, hvilket betyder, at langt de fleste AI-værktøjer, fra Ollama og vLLM til PyTorch og TensorFlow, kører uden videre på begge platforme. Workstation-linjen har historisk haft en længere supportperiode og flere kvartalsvise driverudgivelser målrettet stabilitet frem for nye features, hvilket passer bedre til en virksomhed, der ikke ønsker overraskelser midt i et produktionsmiljø, mens GeForce-driverne til RTX 5090 opdateres oftere for at følge nye spiludgivelser og nyeste DLSS-funktioner.

Fem virkelige brugsscenarier: hvem skal vælge hvilket kort?

Specifikationer og benchmarks er abstrakte, indtil man sætter dem ind i et konkret scenarie. Her er flere situationer, danske udviklere, virksomheder og kreative faktisk står i lige nu, og hvilket kort der passer bedst til hver af dem.

ScenarieAnbefalet kortHvorfor
Udvikler, der kører en lokal kodeassistent eller chatbot baseret på 7B-32B modellerRTX 5090Matcher PRO 6000 inden for få procent på disse modelstørrelser til under halv pris
AI-forsker, der skal køre 70B-modeller eller lange kontekstvinduer lokaltRTX PRO 6000RTX 5090 kan slet ikke indlæse modellerne uanset tid eller tålmodighed
3D-kunstner i Blender eller Maya med krav om certificeret stabilitetRTX PRO 6000ISV-certificering fra Autodesk og Dassault reducerer gentagne renderinger
Gamer, der også laver let billedgenerering eller content creation om aftenenRTX 5090Fungerer som topgamingkort og dækker de mindre AI-modeller samtidig
Startup med stramt budget, der overvejer to RTX 5090 i stedet for ét PRO 6000RTX PRO 6000 (ved 70B+ behov)Uden NVLink giver to 5090 kun 64 GB over PCIe, med overhead og kompleksitet
Virksomhed, der finjusterer egne modeller på flere samtidige brugereRTX PRO 6000ECC og enterprise-drivere reducerer risikoen for fejl under lange træningsjobs

Mønstret, der går igen i alle seks scenarier, er det samme som i benchmarkene: spørgsmålet er aldrig, hvilket kort der er “bedst” i et vakuum. Det er, om den model man rent faktisk skal køre, passer i 32 GB eller ikke.

Et syvende scenarie, der dukker op hyppigere i 2026 end tidligere år, er freelance-konsulenter og mindre bureauer i Danmark, der sælger AI-rådgivning til flere kunder samtidig. De har ofte brug for at skifte mellem flere forskellige modelstørrelser hen over en arbejdsdag, alt efter hvilken kunde de betjener. For den gruppe giver RTX 5090 ofte mest mening som det primære kort, fordi fleksibiliteten til at køre både 7B-modeller til hurtige opgaver og 32B-modeller til mere krævende analyser dækker langt de fleste kundecases, uden at kræve investeringen i et RTX PRO 6000-kort, der kun for alvor betaler sig, når en fast kunde kræver 70B-klassens kapacitet.

Migrationsguide: fra RTX 5090 til RTX PRO 6000

Hvis man allerede ejer en RTX 5090 og overvejer at opgradere til RTX PRO 6000, fordi modellerne er vokset ud af 32 GB, er her en praktisk rækkefølge at følge for at undgå dyre fejltrin. Rækkefølgen er vigtig, fordi flere af trinene bygger videre på hinanden, og springer man et trin over, risikerer man at bruge timer på at fejlfinde et problem, der i virkeligheden var en driver- eller strømforsyningsfejl fra starten.

  1. Kortlæg VRAM-behovet for de konkrete modeller, du skal køre, før du bestiller noget. Beregn parametertal plus kontekstvindue, ikke bare parametertal alene.
  2. Tjek kabinettets fysiske pladsforhold. RTX PRO 6000 har en anden kølerprofil end RTX 5090 og kræver god luftcirkulation ved kontinuerlig drift.
  3. Opgrader strømforsyningen til mindst 1.000 W, og brug et 16-pin-stik, der er sat helt i bund, for at undgå overophedning i stikket.
  4. Afinstaller GeForce Game Ready-driveren fuldstændigt, og installer i stedet den dedikerede enterprise-/workstation-driver til RTX PRO 6000.
  5. Flyt dine eksisterende Ollama- eller vLLM-konfigurationsfiler over, og genindlæs modellerne for at bekræfte, at ECC-hukommelsen er aktiv.
  6. Gentest ydelsen med samme prompt og samme model, du brugte på RTX 5090, så du har et direkte før-og-efter-tal at måle mod.
  7. Vurder om du reelt har brug for flere kort i samme maskine. Uden NVLink skal flere kort køre separate modeller eller acceptere PCIe-overhead ved opsplitning af en enkelt stor model.
  8. Sælg eller genbrug det gamle RTX 5090-kort til gaming eller et sekundært system, hvor dets 32 GB stadig er mere end nok.
  9. Budgetter ekstra tid til at validere resultater mod den gamle opsætning, før du sætter RTX PRO 6000-maskinen i produktion, så en driverforskel ikke overraser dig midt i en kundeleverance.

Den gamle RTX 5090 behøver ikke at stå ubrugt. Fordi kortet stadig er blandt de hurtigste gaming-GPU’er på markedet, er der typisk et sundt andetmarked for brugte kort i denne klasse, og pengene kan være med til at finansiere en del af RTX PRO 6000-købet. Nogle systemintegratorer, der sælger RTX PRO 6000-workstations, tager desuden ældre GeForce-kort i bytte som en del af handlen.

En hurtig måde at verificere, at en model faktisk kører på GPU’en og ikke stille lækker over i systemhukommelsen, er at måle svartiderne direkte fra inferensmotoren, på samme måde som ComputingForGeeks gjorde det i deres test:

curl -s http://localhost:11434/api/generate -d '{
  "model": "qwen2.5:32b",
  "prompt": "Forklar hvordan transformer-neurale netvaerk virker.",
  "stream": false
}'

Tokens per sekund beregnes som svarets eval_count divideret med eval_duration i sekunder. Kører tallet markant lavere end benchmarkene i denne artikel, er modellen sandsynligvis ikke fuldt lagt over på GPU’en.

Fordele og ulemper

Efter at have gennemgået specifikationer, benchmarks og priser er det nyttigt at samle alle fordele og ulemper på ét sted, så man kan veje dem op mod hinanden i et samlet blik, i stedet for at skulle holde tal fra flere afsnit i hovedet samtidig.

RTX PRO 6000 Blackwell

  • Fordel: 96 GB ECC-hukommelse rummer 70B og større modeller i et enkelt kort uden model-sharding.
  • Fordel: Enterprise-drivere og ISV-certificering reducerer fejl i professionel rendering og simulering.
  • Fordel: Flere CUDA-kerner og højere teoretisk FP32-ydelse gavner tunge beregningsopgaver uden for ren sprogmodel-inferens.
  • Ulempe: Gadepris omkring 20.000 dollar i oktober 2026 er svær at retfærdiggøre, hvis dine modeller passer i 32 GB.
  • Ulempe: Højere strømforbrug på 600 W kræver en kraftigere strømforsyning og bedre kabinetkøling.
  • Ulempe: Sælges primært gennem B2B- og workstation-kanaler, hvilket gør det sværere for en privatperson i Danmark at finde på hylden.

RTX 5090

  • Fordel: Matcher RTX PRO 6000 inden for 2-5 procent i tokens per sekund på modeller op til 32B.
  • Fordel: Koster under halvdelen af RTX PRO 6000 selv i et presset marked med bordpartner-kort.
  • Fordel: Fungerer også som et topklasse gaming- og content creation-kort, så det ikke kun bruges til AI.
  • Ulempe: Kan slet ikke indlæse 70B-klassens modeller uanset systemhukommelse eller tålmodighed.
  • Ulempe: Ingen ECC-hukommelse, hvilket øger risikoen ved lange ubemandede beregningsjobs.
  • Ulempe: Founders Edition-kortet til vejledende pris er stort set umuligt at få fingre i, så den reelle pris ligger tættere på bordpartner-niveau.

Alternativ til køb: leje af GPU-kraft i skyen

Ikke alle har brug for at eje kortet permanent. Hvis dit behov for 70B-klassens modeller kun opstår i perioder, for eksempel omkring en konkret kunde-leverance eller et forskningsprojekt med en deadline, kan det være billigere at leje GPU-tid i skyen end at lægge 20.000 dollar i et RTX PRO 6000-kort, der ellers står ubrugt det meste af året. Flere cloud-udbydere udbyder Blackwell-baserede instanser med adgang til samme klasse hukommelse pr. time, hvilket fjerner den store engangsudgift, men til gengæld betyder løbende driftsomkostninger, der kan løbe op, hvis jobbet trækker ud.

Den afgørende forskel på at eje og at leje handler om, hvor ofte man rammer det samme loft. En virksomhed, der kører en 70B-model hver dag året rundt, får typisk hurtigere break-even på et fysisk RTX PRO 6000-kort end på løbende cloud-leje. En udvikler, der kun har brug for den store model til en enkelt sprint eller et proof of concept, kommer sjældent i nærheden af at retfærdiggøre udgiften til kortet og er bedre stillet ved at leje. Datasikkerhed og krav om, at data forbliver inden for landets eller EU’s grænser, trækker også nogle danske virksomheder mod at eje hardwaren selv frem for at sende data til en ekstern cloud-udbyder, uanset prisforskellen.

En simpel tommelfingerregel kan hjælpe med beslutningen: læg et realistisk skøn over, hvor mange timer om måneden du reelt vil bruge en 70B-klassens model, og hold det op mod, hvor mange måneder det tager, før et ejet kort tjener sig ind i forhold til den løbende cloud-regning. Ligger svaret under seks måneder, peger regnestykket typisk mod at eje kortet selv. Ligger det over et år, er leje ofte den mere fornuftige vej, i hvert fald indtil hukommelseskrisen letter og priserne på begge sider normaliseres.

Verdikt: hvilket kort vinder i 2026?

Data fra benchmarkene giver et klart svar, så længe man stiller det rigtige spørgsmål først: passer din største model i 32 GB? Hvis ja, er RTX 5090 den fornuftige løsning. Kortet matchede RTX PRO 6000 inden for få procent på hver model, de begge kunne køre, og det koster mindre end halvdelen, samtidig med at det fungerer som et gamingkort i weekenden.

Hvis dit arbejde kræver 70B-klassens modeller, lange kontekstvinduer, batch-serving til flere brugere eller ECC-hukommelse, er RTX PRO 6000 ikke en luksus. Det er det eneste af de to kort, der rent faktisk kan udføre opgaven. De 96 GB er selve produktet. Man betaler ikke for hastighed, man betaler for muligheden for at indlæse det, RTX 5090 slet ikke kan rumme, og på de modeller leverer kortet et fuldt brugbart tempo på 31 til 34 tokens per sekund.

Beslutningen kommer derfor ned på størrelsen af den model, man reelt skal køre, ikke på hvilket kort der “vinder” på et spec-ark. Bekræft den aktuelle pris den dag, du køber, fordi hukommelseskrisen i 2026 har gjort begge kort til bevægelige mål, og vælg derefter kortet, der matcher din egen VRAM-grænse.

Det sidste råd er måske det vigtigste: køb ikke mere kort, end din arbejdsbyrde kræver, bare fordi hukommelsestallet ser imponerende ud på papiret. Flere af de erfarne brugere, der deler deres opsætninger i fora for lokal AI, nævner, at de endte med at betale for kapacitet, de aldrig rørte, fordi de købte efter fremtidige planer i stedet for de modeller, de faktisk kørte dagligt. Start med den model, du bruger mest, mål dit faktiske VRAM-forbrug, og opgrader først, når du reelt rammer loftet, ikke før.

Ofte stillede spørgsmål

Er RTX PRO 6000 Blackwell hurtigere end RTX 5090?
Kun med 2 til 5 procent på modeller, der passer i begge kort. På modeller over 32 GB er RTX 5090 slet ikke i stand til at konkurrere, fordi det ikke kan indlæse dem.

Hvor meget VRAM har jeg brug for til lokal AI?
Som en tommelfingerregel: 16-24 GB til 7B-14B modeller, 24-32 GB til 32B-modeller, og 40 GB eller mere til 70B-klassens modeller ved 4-bit kvantisering.

Kan jeg bruge to RTX 5090-kort i stedet for en RTX PRO 6000?
Ja, men uden NVLink giver de kun 64 GB samlet over PCIe, med overhead ved opsplitning af en enkelt stor model. Til en enkelt stor model er et 96 GB-kort ofte den enklere løsning.

Hvad koster RTX PRO 6000 og RTX 5090 lige nu?
I oktober 2026 lå RTX PRO 6000 omkring 20.000 dollar som gadepris, mens realistisk tilgængelige RTX 5090-kort lå mellem 6.500 og 7.300 dollar, ifølge priser indsamlet af ComputingForGeeks.

Understøtter RTX 5090 ECC-hukommelse?
Nej. Kun RTX PRO 6000 Blackwell har ECC-hukommelse i denne sammenligning, hvilket gør det mere robust til lange, ubemandede beregningsjobs.

Hvorfor er hukommelsespriserne steget så meget i 2026?
AI-datacentre har opkøbt en stor del af verdens DRAM- og NAND-produktion, hvilket har sendt priser på almindelig RAM op med op til 485 procent for visse sæt og pressede pc-forsendelser ned med over 20 procent i tredje kvartal 2026.

Hvilken strømforsyning skal jeg bruge til RTX 5090 eller RTX PRO 6000?
Nvidia anbefaler mindst 850 W til et RTX 5090-byg med kun ét kort, og 1.000 W er et mere sikkert valg. RTX PRO 6000-workstations med flere komponenter bruger ofte 2.000 W strømforsyninger.

Kan RTX 5090 bruges til gaming og AI samtidig?
Ja. Det er netop én af kortets store styrker. RTX PRO 6000 er derimod optimeret til workstation-brug og er ikke tænkt som et gamingkort, selv om det teknisk kan køre spil.

Er det bedre at leje GPU-kraft i skyen end at købe et af kortene?
Det afhænger af, hvor ofte du rammer behovet for 70B-klassens modeller. Lejer du sjældent, kan cloud-leje være billigere end et kort til 20.000 dollar. Bruger du kraften dagligt, henter et fysisk kort typisk sine omkostninger hjem hurtigere.

Kan jeg bruge RTX PRO 6000 eller RTX 5090 med Linux?
Ja, begge kort understøtter Linux fuldt ud sammen med Windows, og de fleste AI-rammeværktøjer som Ollama, vLLM og PyTorch kører uden problemer på begge platforme.