Apple løftede sløret for Mac Studio med M5 Max og M5 Ultra den 25. august 2026, med salgsstart fra den 22. september. Samtidig sidder NVIDIA GeForce RTX 5090 stadig solidt som det hurtigste forbrugerkort på markedet, men til priser der i Danmark og resten af Norden svinger vildt afhængigt af lager og forhandler. For alle der overvejer en maskine til lokal AI og LLM-inferens, er spørgsmålet ikke længere “hvilket grafikkort”, men “GPU eller Apple Silicon”. Vi har gennemgået officielle specifikationer, tre uafhængige benchmark-kilder og aktuelle danske og europæiske priser for at give et konkret svar på, hvad der reelt kan betale sig i 2026.
Det er ikke bare endnu en runde grafikkort mod grafikkort. RTX 5090 er en diskret GPU, man selv skal bygge ind i en PC, mens Mac Studio med M5 Max eller M5 Ultra er et komplet, lukket system. De to platforme henvender sig derfor til forskellige typer brugere, fra danske startups der eksperimenterer med lokale sprogmodeller for at undgå at sende data til amerikanske cloud-tjenester, til gamere der samtidig vil lege med AI-værktøjer i fritiden. Denne artikel går i dybden med specifikationer, benchmarks, priser i DKK og EUR, strømforbrug og konkrete anbefalinger, så du kan træffe et informeret valg uanset dit udgangspunkt.
RTX 5090 vs Apple M5 Max og M5 Ultra: Kort overblik
De to platforme løser samme opgave på vidt forskellige måder. RTX 5090 bygger på NVIDIAs Blackwell-arkitektur med 21.760 CUDA-kerner og 32 GB dedikeret GDDR7-hukommelse, koblet til værtssystemet over PCIe 5.0. Apples M5 Max og M5 Ultra bruger i stedet en samlet hukommelsespulje (unified memory), hvor CPU, GPU og Neural Engine deler den samme RAM, op til 128 GB på M5 Max og hele 512 GB på topkonfigurationen af M5 Ultra. Det er den forskel, der afgør stort set alt andet i denne sammenligning: rå hastighed mod hukommelseskapacitet.
Kort fortalt vinder RTX 5090 på tokens per sekund for modeller, der passer i 32 GB VRAM, mens M5 Ultra vinder, når man vil køre store 70B+ modeller uden at skulle kvantisere hårdt eller ty til offloading. Effektforbruget adskiller sig markant: RTX 5090 er specificeret til 575 watt TDP, mens Apples chips typisk trækker under 40 watt under vedvarende inferens ifølge tests fra Prompt Quorum, der har målt strømforbrug direkte på begge platforme under LLM-belastning (promptquorum.com). Den forskel har stor betydning, hvis man planlægger at køre en maskine tændt store dele af døgnet, for eksempel som en intern chatbot-server for et lille team.
Der er også en tredje dimension, som ofte overses: modenhed i software-økosystemet. CUDA har ti års forspring som platform for maskinlæring, mens Apples MLX-framework først for alvor har taget fart de seneste to år. Det påvirker, hvor hurtigt nye modeller, kvantiseringsmetoder og optimeringer bliver tilgængelige på hver platform, og det er en faktor, der ikke fremgår af nogen specifikationstabel, men som mærkes i praksis, hver gang en ny model udkommer på Hugging Face.
Fuld specifikationstabel: RTX 5090 mod M5 Max og M5 Ultra
Tabellen herunder samler de officielle specifikationer fra NVIDIA og Apple. Bemærk at Apple ikke offentliggør et klassisk TDP-tal for sine chips, så der er brugt målte forbrugstal fra uafhængige tests i stedet, hvor det officielle tal mangler.
| Specifikation | RTX 5090 | Mac Studio M5 Max | Mac Studio M5 Ultra |
|---|---|---|---|
| Arkitektur | Blackwell (TSMC 4N) | Apple Silicon (2. gen 3nm) | Apple Silicon (2x M5 Max fusion) |
| CPU / GPU-kerner | 21.760 CUDA-kerner, 170 SM | 18-core CPU, op til 40-core GPU | 30-core CPU (op til 36), op til 80-core GPU |
| Hukommelse | 32 GB GDDR7 (dedikeret VRAM) | Op til 128 GB unified memory | 96 GB til 512 GB unified memory |
| Hukommelsesbåndbredde | 1.792 GB/s | Op til 614 GB/s | Op til 1.200 GB/s (tredjepartskilder) |
| Neural Engine / Tensor | 680 Tensor-kerner | 16-core Neural Engine | 32-core Neural Engine |
| TDP / reelt strømforbrug | 575 W (specificeret) | Ca. 30-40 W under LLM-inferens | Højere end M5 Max, ikke officielt opgivet |
| Lanceringsdato | Januar 2025 (fortsat i salg 2026) | 25. august 2026 (salg fra 22. sept.) | 25. august 2026 (512 GB-model ultimo okt.) |
| Vejledende startpris (EU) | 2.329 € (officiel MSRP) | 2.999 € | 6.599 € |
| Formfaktor | Diskret GPU til desktop-PC | Kompakt desktop (Mac Studio) | Kompakt desktop (Mac Studio) |
| Lagerplads (basis) | Afhænger af egen PC-opsætning | 512 GB SSD | 1 TB SSD |
| Software-økosystem | CUDA, llama.cpp, PyTorch, DLSS | MLX, llama.cpp (Metal), Core ML | MLX, llama.cpp (Metal), Core ML |
| Bedst til | Gaming, 7B-32B lokale modeller, kort inferens | Mellemstore modeller, lavt strømforbrug | Store 70B+ modeller, lang kontekst |
De officielle NVIDIA-specifikationer kan tjekkes direkte på producentens side (nvidia.com), mens Apples pressemeddelelse om Mac Studio-lanceringen ligger tilgængelig på dansk (apple.com/dk). Bemærk at RTX 5090 kun er selve grafikkortet, mens Mac Studio-priserne dækker et komplet system inklusive CPU, hukommelse, lager og strømforsyning. Det er en vigtig detalje, når man sammenligner totalprisen senere i artiklen.
RTX 5090: Styrker og svagheder til lokal AI
RTX 5090 er stadig NVIDIAs mest kraftfulde forbrugerkort, og for opgaver der passer i 32 GB VRAM, er det svært at slå. Kortets 1.792 GB/s hukommelsesbåndbredde og CUDA-økosystemets modenhed gør, at de fleste inferens-motorer, llama.cpp, vLLM, TensorRT-LLM, kører optimalt fra dag ét. Det betyder hurtig opstart, bred understøttelse af kvantiseringsformater og adgang til den nyeste forskning, som næsten altid udkommer med CUDA-support først, ofte flere uger eller måneder før der findes en tilsvarende optimeret MLX-version.
Svagheden er lige så tydelig: 32 GB er en hård grænse. En model som Llama 3.3 70B kræver typisk omkring 38-40 GB i 4-bit kvantisering, hvilket ikke er til at presse ind på et enkelt RTX 5090-kort uden offloading til systemhukommelsen, hvilket dræber hastigheden markant, ofte ned til 6-10 tokens per sekund ifølge sammenligninger fra Prompt Quorum. DeepSeek V3 og andre store MoE-modeller er slet ikke en mulighed uden flere kort eller en professionel løsning som RTX 6000 Pro, der koster væsentligt mere. Kortet trækker desuden op til 575 watt under fuld belastning, hvilket kræver en kraftig strømforsyning på mindst 1000 W og god køling, og det larmer mærkbart mere end en Mac Studio under vedvarende arbejde.
Prisbilledet i Europa er også ustabilt. Ifølge PriceSquirrels sporing lå RTX 5090 i slutningen af august 2026 mellem 4.689 € og 7.061 € afhængigt af land og forhandler (pricesquirrel.com), altså 2-3 gange over den officielle MSRP på 2.329 €. Det afspejler fortsat høj efterspørgsel og begrænset lagerbeholdning i EU, snarere end en reel prisstigning fra NVIDIAs side. I Danmark kan man finde kortet hos flere lokale forhandlere, blandt andet med vandkølede modeller fra Inno3D og AORUS-varianter fra Gigabyte, men lagerstatus svinger fra uge til uge, og de billigste modeller er ofte udsolgt hurtigt efter en genopfyldning.
Apple M5 Max og M5 Ultra: Styrker og svagheder
Apples nye Mac Studio-serie ændrer spillereglerne for lokal AI ved at gøre stor hukommelse tilgængelig uden at skulle koble flere GPU’er sammen. M5 Ultra i topkonfiguration tilbyder 512 GB unified memory, hvilket i teorien kan rumme selv de største åbne modeller, forudsat man har tålmodighed til lidt lavere tokens per sekund end på et rent GPU-setup. Strømforbruget er den anden store fordel: Prompt Quorums målinger viser M5 Max på 30-40 watt under sammenhængende LLM-inferens mod RTX 5090’s cirka 450 watt i praksis, hvilket over tre år ved fire timers daglig brug giver en elregning på omkring 15 dollar for Mac’en mod et markant højere beløb for GPU-riggen (promptquorum.com).
Ulempen er råhastighed på mindre modeller og et software-økosystem, der stadig halter efter CUDA på visse punkter. MLX-frameworket har udviklet sig hurtigt, men mange nye modeller og optimeringer lander først på NVIDIA-hardware, og finjustering (fine-tuning) af egne modeller er stadig markant mere besværligt på Apple Silicon end i et CUDA-miljø. Apple har heller ikke offentliggjort et konventionelt TDP-tal for M5 Max og M5 Ultra, hvilket gør det sværere at sammenligne strømbudgetter på papiret alene, man må læne sig op ad tredjepartsmålinger. Endelig er Mac Studio ikke en gaming-maskine i traditionel forstand, softwaren og spilbiblioteket på macOS er stadig langt mindre end på Windows.
På prisen ligger M5 Max Mac Studio fra 2.999 € i Europa, mens M5 Ultra starter ved 6.599 € ifølge basic-tutorials.coms gennemgang af lanceringen (basic-tutorials.com). I Danmark bekræfter Apples egen presseside priser fra 21.999 DKK for M5 Max-modellen og 49.999 DKK for M5 Ultra (apple.com/dk). Begge priser inkluderer et komplet system klar til brug ud af boksen, uden behov for selv at samle komponenter eller installere styresystem.
Benchmarks: Tokens per sekund på tværs af modelstørrelser
Ingen af producenterne offentliggør sammenlignelige LLM-benchmarks selv, så tallene herunder stammer fra tre uafhængige tredjepartskilder, der alle har testet begge platforme i løbet af 2026. Metoderne varierer (llama.cpp mod MLX, forskellig kvantisering og kontekstlængde), så tallene skal læses som retningsgivende snarere end laboratorienøjagtige, men mønsteret går igen på tværs af alle tre kilder.
| Model | Hardware | Tokens/sekund | Kilde |
|---|---|---|---|
| Llama 3.1 8B (Q4) | RTX 5090 | ~145-220 tok/s | local-llm.net / promptquorum.com |
| Llama 3.1 8B (Q4) | M5 Max | ~230 tok/s | mayhemcode.com |
| Llama 3.1 70B (Q4) | RTX 5090 | ~105 tok/s (offload) | craftrigs.com |
| Llama 3.1 70B (Q4) | M5 Max | ~85 tok/s | craftrigs.com |
| Llama 3.3 70B (Q4, 32K kontekst) | M5 Ultra | 42-52 tok/s | contracollective.com |
| Qwen 3 32B (Q4) | M5 Max | 22-30 tok/s | promptquorum.com |
| Mistral Small 3.1 24B (8-bit) | M5 Ultra | 65-78 tok/s | contracollective.com |
| Mixtral 8x22B Instruct (Q4) | M5 Ultra | 28-36 tok/s | contracollective.com |
| Qwen3 4B (lang kontekst, 262K) | RTX 5090 (laptop) | ~25 tok/s (VRAM-presset) | wccftech.com |
| Qwen3 4B (lang kontekst) | M5 Max | ~181 tok/s | wccftech.com |
Mønsteret er tydeligt: på små og mellemstore modeller, der komfortabelt passer i 32 GB VRAM, vinder RTX 5090 typisk med solid margin, ofte 30-70 procent hurtigere end M5 Max på 8B-klassen. Men når konteksten bliver lang eller modellen stor, vender billedet. Wccftechs test af en bærbar RTX 5090 mod M5 Max viste netop, at GPU’en løb tør for VRAM ved en kontekstlængde på 262.144 tokens, hvor Apple-chippens store unified memory-pulje holdt farten oppe (wccftech.com). For Llama 3.3 70B kan man slet ikke få modellen til at passe i RTX 5090’s 32 GB uden aggressiv kvantisering eller offloading, mens M5 Ultra klarer opgaven uden problemer og uden at skulle gå på kompromis med kvaliteten af svarene.
Et vigtigt forbehold: benchmarkene er lavet med forskellige runtime-motorer, hvilket gør direkte sammenligning vanskelig. RTX 5090-testene bruger typisk llama.cpp med CUDA-backend eller vLLM, mens Apple-testene kører på MLX eller llama.cpp med Metal-backend. Begge motorer optimeres løbende, så de reelle tal kan flytte sig i begge retninger i takt med, at nye driverversioner og frameworks udkommer henover efteråret 2026.
Prissammenligning i danske kroner og euro
Prisbilledet er en af de vigtigste faktorer i valget mellem de to platforme, og det er langt fra ligetil. RTX 5090 handles på det danske marked til priser omkring 17.390 kr ifølge NVIDIAs egen markedsplads (marketplace.nvidia.com), men det er kun selve grafikkortet, dertil skal lægges resten af en PC med kraftig strømforsyning, køling og processor. Bygger man en komplet AI-rig omkring kortet, ryger den samlede pris typisk betydeligt op, afhængigt af hvor kraftig CPU og hvor meget systemhukommelse man vælger at supplere med.
| Konfiguration | Pris (DKK, cirka) | Pris (EUR) | Inkluderer komplet system? |
|---|---|---|---|
| RTX 5090 (kort alene, DK-pris) | 17.390 kr | ~2.330 € | Nej, kun GPU |
| RTX 5090 (typisk EU gadeprisniveau, aug. 2026) | ca. 35.000-52.500 kr | 4.689-7.061 € | Nej, kun GPU |
| Komplet RTX 5090-PC (kort + system) | ca. 45.000-65.000 kr | 6.000-8.700 € | Ja |
| Mac Studio M5 Max (36 GB, basis) | 21.999 kr | 2.999 € | Ja, komplet system |
| Mac Studio M5 Ultra (96 GB, basis) | 49.999 kr | 6.599 € | Ja, komplet system |
| Mac Studio M5 Ultra (512 GB, topmodel) | Betydeligt højere, sen levering | Ikke officielt opgivet i DK | Ja, komplet system |
Sammenlignet med en komplet, selvbygget RTX 5090-PC er en Mac Studio med M5 Max faktisk billigere i Danmark, samtidig med at man får et komplet, støjsvagt system uden selv at skulle samle det eller installere styresystem og drivere. M5 Ultra koster mere end en RTX 5090 alene, men til gengæld får man op til 512 GB hukommelse i stedet for 32 GB, hvilket ændrer hele regnestykket for, hvilke modeller man reelt kan køre lokalt. For virksomheder der skal budgettere flere maskiner til et team, kan totalprisen for Mac Studio-flåden faktisk ende lavere end tilsvarende antal RTX 5090-rigge, når man medregner strøm, køling og vedligeholdelse.
Strømforbrug og driftsomkostninger over tid
Ud over anskaffelsesprisen er strømforbruget en overset faktor, især for danske og nordiske brugere, hvor elpriserne kan svinge betydeligt henover året afhængigt af vind- og vandkraftproduktion. RTX 5090 er specificeret til 575 watt TDP, og uafhængige målinger viser et reelt træk på omkring 450 watt under vedvarende LLM-inferens. Til sammenligning trækker M5 Max ifølge Prompt Quorums tests blot 30-40 watt under samme type belastning (promptquorum.com), en forskel på over ti gange.
Regnestykket bliver tydeligt, hvis man kører modellen fire timer dagligt i tre år: Mac Studio-opsætningen lander på omkring 15 dollar i strøm i alt, mens en RTX 5090-rig løber op i et markant højere beløb, selv når man tager højde for lavere danske elpriser i perioder med meget vind- og solenergi. For brugere der planlægger at have en lokal AI-server kørende næsten døgnet rundt, for eksempel som en intern RAG-tjeneste (retrieval-augmented generation) til dokumenthåndtering, kan strømregningen alene retfærdiggøre en merpris ved købet af en Mac Studio. Dertil kommer, at et 575 watt-kort udvikler betydelig varme, hvilket kan kræve ekstra ventilation i et kontorlokale eller hjemmekontor om sommeren, en omkostning der sjældent indregnes, når man sammenligner priser på papiret.
5 konkrete anvendelsesscenarier: Hvilken platform passer til dig
1. Udvikler der koder med lokale 7B-14B modeller. Her vinder RTX 5090 klart. Hastigheden på små modeller er markant højere, og CUDA-økosystemet giver bedre kompatibilitet med de nyeste værktøjer til kodegenerering og finjustering. En dansk freelance-udvikler, der bruger en lokal model som autocomplete-motor i sin IDE hele arbejdsdagen, vil mærke forskellen i responstid direkte.
2. Forsker eller virksomhed der vil køre 70B+ modeller lokalt. M5 Ultra er det oplagte valg. Med op til 512 GB unified memory kan man køre store modeller uden at skulle dele dem over flere GPU’er eller vente på kraftig kvantisering, der forringer kvaliteten. Det er særligt relevant for organisationer, der af compliance-hensyn ikke må sende følsomme data til en ekstern cloud-API, for eksempel inden for sundhedssektoren eller offentlig forvaltning i Norden.
3. Gamer der også vil eksperimentere med AI. RTX 5090 er det eneste reelle valg. Mac-platformen understøtter ikke det brede udvalg af Windows-spil, DLSS eller frame generation, som RTX 5090 tilbyder, og selv de nyeste AAA-titler kører markant bedre på et Windows-system med et dedikeret GeForce-kort.
4. Lille virksomhed med begrænset strømbudget eller varmt serverrum. M5 Max giver en fornuftig balance: komplet system, lavt strømforbrug og nok hukommelse til de fleste mellemstore modeller, uden M5 Ultras høje pris. Det gør chippen velegnet til mindre kontorer, hvor man ikke ønsker en støjende server-rig stående ved siden af medarbejderne.
5. Content-skaber der arbejder med video, lyd og AI samtidig. Her kan begge platforme fungere, men M5 Max/Ultra har en fordel i Apples eget kreative software-økosystem (Final Cut Pro, Logic Pro), mens RTX 5090 er stærkere til AI-assisteret rendering i værktøjer, der er bygget til CUDA, som Blender med OptiX-accelereret rendering.
6. Udviklingsteam der bygger en intern chatbot eller RAG-løsning. Her afhænger valget af belastningsprofil. Skal systemet svare hurtigt til få samtidige brugere med mindre modeller, er RTX 5090 mest kosteffektiv. Skal systemet derimod køre en større model kontinuerligt for et helt team, og skal maskinen stå tændt hele arbejdsugen, taler både strømforbrug og hukommelseskapacitet for en Mac Studio med M5 Ultra.
Migrationsguide: Sådan flytter du din lokale AI-opsætning
Hvis du overvejer at skifte platform, enten fra en eksisterende NVIDIA-rig til Mac Studio eller omvendt, er der nogle praktiske trin, der gør overgangen lettere og undgår tabt tid på fejlsøgning.
- Kortlæg hvilke modeller du reelt bruger i dag, og tjek deres hukommelsesbehov ved den kvantisering, du normalt kører (Q4, Q5, Q8), inden du køber ny hardware.
- Hvis du flytter fra CUDA til Apple Silicon: installer MLX-frameworket og test dine modeller via llama.cpp med Metal-backend, før du sælger det gamle udstyr, så du undgår at stå uden en fungerende opsætning.
- Hvis du flytter fra Mac til RTX 5090: bekræft at din strømforsyning kan levere mindst 1000 W samlet, og at kabinettet har plads og køling til et kort med 575 W TDP og en fysisk længde, der kan være over 30 cm på visse AIB-modeller.
- Eksporter og gem dine finjusterede modeller (LoRA-vægte, adaptere) i et format, der understøttes af begge platforme, GGUF fungerer typisk på tværs af både CUDA og Metal.
- Test inferenshastighed på et par repræsentative prompts, før du forpligter dig fuldt ud, tokens per sekund varierer meget afhængigt af kontekstlængde og hvor mange samtidige forespørgsler systemet skal håndtere.
- Overvej et hybridsetup: nogle teams beholder en mindre RTX-maskine til hurtig iteration og prototyper og bruger en Mac Studio eller cloud-instans til de store modeller, der kun køres lejlighedsvist.
- Budgetter for strømforbrug over hele maskinens levetid, ikke kun anskaffelsesprisen, især hvis maskinen skal køre kontinuerligt som en intern tjeneste for flere brugere.
- Planlæg en overlapsperiode på et par uger, hvor begge systemer kører sideløbende, så du kan sammenligne outputkvalitet og hastighed, før du lukker det gamle system helt ned.
Fordele og ulemper: RTX 5090
Fordele: Højest tokens per sekund på modeller under 32 GB, modent CUDA-økosystem med bred værktøjsstøtte, fungerer som en fuldgyldig gaming-GPU samtidig, og understøtter DLSS og frame generation. Bredt udvalg af AIB-kort fra ASUS, Gigabyte, MSI og Inno3D giver fleksibilitet i køling og design, og man kan selv opgradere resten af systemet efter behov.
Ulemper: Hård grænse på 32 GB VRAM, der udelukker de største modeller uden offloading og markant lavere hastighed. Højt strømforbrug på op til 575 W kræver kraftig strømforsyning og god ventilation, hvilket øger både driftsomkostninger og støjniveau. Ustabile europæiske priser, der ofte ligger 2-3 gange over officiel MSRP i sommeren og efteråret 2026. Kræver selvsamling eller køb af et færdigbygget PC ved siden af, hvilket lægger yderligere tid og omkostninger oven i selve grafikkortet.
Fordele og ulemper: Mac Studio M5 Max og M5 Ultra
Fordele: Op til 512 GB unified memory gør det muligt at køre store modeller uden aggressiv kvantisering, der forringer svarkvaliteten. Meget lavt strømforbrug, 30-40 W under vedvarende inferens ifølge målinger, hvilket giver markant lavere driftsomkostninger over tid. Komplet, kompakt og støjsvagt system uden behov for selvsamling eller manuel driverinstallation. God integration med Apples kreative software og et samlet økosystem, hvor alt fungerer sammen ud af boksen.
Ulemper: Lavere tokens per sekund på små og mellemstore modeller sammenlignet med RTX 5090, ofte 30-70 procent langsommere på 7B-8B-klassen. MLX-økosystemet er mindre modent end CUDA, og nye AI-værktøjer lander ofte senere på macOS. Ikke egnet til seriøs Windows-gaming, hvilket udelukker dobbeltbrug for gamere. Høj indgangspris på M5 Ultra-modellerne, og topkonfigurationen med 512 GB leveres først i slutningen af oktober 2026, hvilket kan forsinke projekter, der kræver den maksimale hukommelseskapacitet med det samme.
Software-økosystem: CUDA mod MLX
En ofte overset faktor i denne sammenligning er, hvor hurtigt nye modeller og optimeringer bliver tilgængelige på hver platform. CUDA har været industristandarden i over et årti, og stort set alle forskningsteams udgiver først deres kode og benchmarks med NVIDIA-support. Det betyder, at RTX 5090-brugere typisk kan tage nye modeller i brug samme dag, de udkommer, og drage fordel af optimeringer som FlashAttention og speculative decoding, så snart de frigives.
Apples MLX-framework har til gengæld udviklet sig hurtigt siden lanceringen, og llama.cpp’s Metal-backend gør, at de fleste populære open source-modeller kan køre på Apple Silicon inden for kort tid efter udgivelse. Community-support er stigende, og projekter som MLX-LM gør det stadig nemmere at hente og køre kvantiserede modeller direkte fra Hugging Face. Der er dog stadig et forspring til CUDA, især inden for finjustering og træning af egne modeller, hvor NVIDIA-hardware fortsat dominerer helt overvejende, og hvor de fleste træningsbiblioteker som PyTorch og DeepSpeed er bygget primært med CUDA for øje.
Gaming-perspektivet: Er det overhovedet et valg?
Hvis gaming indgår i beslutningen, er svaret enkelt. RTX 5090 er bygget til at være det hurtigste forbrugerkort til 4K-gaming med ray tracing, DLSS og frame generation, og det spilbibliotek, der findes til Windows, er markant større end det, der findes til macOS. Mac Studio kan køre en stigende mængde spil via native macOS-porte og oversættelseslag, men det er ikke platformens fokus, og ingen bør vælge en Mac Studio som primær gaming-maskine, selv med et kraftigt GPU-kernetal som på M5 Ultra.
Omvendt bør ingen forvente, at en RTX 5090-PC kan matche en Mac Studios lave strømforbrug, kompakte formfaktor eller integration med Apples øvrige økosystem. De to platforme er i praksis bygget til forskellige primære formål, og AI-ydelsen er blot ét blandt flere elementer, man vælger ud fra. For brugere der udelukkende køber hardware til lokal AI og ikke har planer om gaming, bør gaming-argumentet derfor slet ikke veje med i beslutningen.
Kommende hardware: Hvad sker der efter RTX 5090 og M5 Ultra
Der har cirkuleret rygter om en muligt nedskaleret variant kaldet RTX 5090 SE, men NVIDIA havde ifølge de seneste rapporter ikke annonceret noget officielt om en sådan model medio 2026. På Apple-siden er M5 Ultra allerede blevet virkelighed med lanceringen i august, og den eneste resterende usikkerhed er leveringstidspunktet for topkonfigurationen med 512 GB hukommelse, der først ventes klar i slutningen af oktober 2026 ifølge MacRumors (macrumors.com). Indtil videre er det derfor disse to platforme, der definerer toppen af markedet for lokal AI-hardware, og de fleste analytikere venter ikke en direkte efterfølger til nogen af dem før tidligst i 2027.
For brugere der overvejer at vente på næste generation, er det værd at bemærke, at RTX 5090 stadig er markedets nyeste forbrugerflagskib fra NVIDIA, og at M5 Ultra tilsvarende er Apples nyeste og kraftigste chip. Ingen af producenterne har givet konkrete tidsangivelser for efterfølgere, så at vente yderligere et år på et bedre køb er ikke en garanteret strategi, særligt ikke når begge platforme allerede løser reelle arbejdsopgaver godt i dag.
Hvorfor lokal AI vinder frem i Danmark og Norden
Interessen for lokal AI-hardware handler ikke kun om hastighed og pris. Et stigende antal danske og nordiske virksomheder vælger at køre sprogmodeller lokalt frem for at sende data til amerikanske cloud-tjenester, netop fordi GDPR-krav og skærpede databehandlingsaftaler gør det enklere at dokumentere, hvor data befinder sig og behandles. Når en model kører på egen hardware i eget kontor eller datacenter, undgår man mange af de juridiske gråzoner, der kan opstå ved at sende følsomme kundedata eller interne dokumenter til en tredjepartsserver placeret uden for EU.
Det gælder især brancher som sundhedssektoren, advokatvirksomheder og offentlig forvaltning, hvor data om borgere eller patienter ikke må forlade organisationens egne systemer uden omfattende dokumentation. For denne type brugere er valget mellem RTX 5090 og Mac Studio ikke kun et spørgsmål om tokens per sekund, men også om, hvor meget hukommelse man reelt har brug for til den model, der skal erstatte en cloud-baseret løsning. En mindre juridisk rådgivningsvirksomhed, der vil køre en 70B-model til at gennemgå kontrakter internt, vil ofte finde, at M5 Ultras hukommelseskapacitet gør opgaven mulig uden at skulle investere i flere sammenkoblede GPU’er, mens et team der udelukkende arbejder med kortere forespørgsler på mindre modeller, sagtens kan klare sig med et enkelt RTX 5090-system.
Support, garanti og køb i Danmark
Et praktisk element, der ofte overses i tekniske sammenligninger, er hvor nemt det er at få hjælp, hvis noget går galt. Apple tilbyder standardgaranti på et år i Danmark, med mulighed for at forlænge via AppleCare, og support kan hentes både online, telefonisk og i Apple Store. Går der noget galt med et Mac Studio-system, er processen typisk enkel: man afleverer eller sender hele maskinen til reparation, og Apple står for hele forløbet.
Med RTX 5090 er billedet mere fragmenteret. Garantien afhænger af, hvilken AIB-producent man har købt fra, ASUS, Gigabyte, MSI eller Inno3D har hver deres egne garantivilkår og supportkanaler, typisk to til tre år afhængigt af mærke og forhandler. Går resten af PC’en i stykker, ligger ansvaret desuden hos den enkelte komponentproducent snarere end én samlet leverandør. For brugere der ikke selv er komfortable med at fejlsøge hardware, kan det tale for Mac Studio, mens erfarne PC-byggere ofte foretrækker fleksibiliteten ved selv at kunne udskifte enkeltkomponenter uden at skulle indsende hele systemet.
Opgraderingsmuligheder og langtidsholdbarhed
En sidste faktor, der ofte afgør, hvilken platform der giver mest værdi over tid, er muligheden for senere opgradering. En PC bygget omkring RTX 5090 kan opgraderes trinvist, man kan skifte strømforsyning, tilføje mere systemhukommelse, opgradere lagerplads eller senere udskifte selve grafikkortet, når en ny generation lander. Det giver fleksibilitet til at strække investeringen over flere år og kun betale for de dele, man reelt har brug for at forbedre.
Mac Studio er derimod en lukket enhed. Hukommelse, lagerplads og chip vælges ved købet og kan ikke opgraderes efterfølgende, hvilket betyder, at man skal ramme den rigtige konfiguration fra start, særligt hvis man forventer at ens modelbehov vokser over de kommende år. Til gengæld er Apple Silicon kendt for lang praktisk levetid og god understøttelse af nye macOS-versioner i mange år frem, så selvom man ikke kan opgradere internt, forbliver maskinen ofte relevant længere end mange PC-komponenter, der hurtigere bliver forældede i takt med nye GPU-generationer.
Verdikt: Hvad skal du vælge?
Der findes ikke ét entydigt svar, fordi de to platforme er optimeret til forskellige ting. Hvis din arbejdsbyrde primært består af modeller under 32 GB, og du vil have den højeste rå hastighed, samtidig med at du også spiller på maskinen, er RTX 5090 det bedste valg, på trods af det høje strømforbrug og de opskruede europriser i 2026.
Hvis du derimod arbejder med store 70B+ modeller, lange kontekster eller vil have et stille, energieffektivt system, der kører kontinuerligt uden at skabe en stor elregning, peger data klart mod Mac Studio med M5 Ultra. M5 Max lander midt imellem: et fornuftigt, prisvenligt kompromis for brugere, der vil have et komplet system med lavt strømforbrug uden at betale for M5 Ultras ekstreme hukommelseskapacitet. Sammenholder man tokens per sekund, hukommelsesgrænser og strømforbrug, handler valget i sidste ende om, hvilken flaskehals der generer dig mest: VRAM-loftet på 32 GB eller den lavere rå hastighed på Apple Silicon. Ingen af de to platforme er forkerte, de er blot bygget til forskellige typer arbejdsbyrder, og det bedste valg afhænger af, hvilke modeller du reelt planlægger at køre i din daglige praksis.
Skulle du stå usikker, er en enkel tommelfingerregel værd at tage med: tæl først, hvor mange gigabyte din foretrukne model reelt fylder ved den kvantisering, du planlægger at bruge i praksis. Er tallet under 28-30 GB, giver RTX 5090 den bedste kombination af hastighed og pris. Nærmer tallet sig eller overstiger 32 GB, sparer du både tid og frustration ved at gå direkte til en Mac Studio med M5 Ultra frem for at forsøge at presse en for stor model ind på et kort, der grundlæggende ikke er bygget til opgaven.
Ofte stillede spørgsmål
Kan RTX 5090 køre en 70B-parameter model som Llama 3.3?
Kun med kraftig kvantisering eller offloading til systemhukommelsen, hvilket sænker hastigheden markant. Modellen kræver typisk 38-40 GB i 4-bit, mere end kortets 32 GB VRAM, så man må enten kvantisere hårdere eller acceptere en betydeligt langsommere kørsel.
Hvor meget hurtigere er RTX 5090 end M5 Max på små modeller?
På modeller som Llama 3.1 8B ligger RTX 5090 typisk mellem 145 og 220 tokens per sekund afhængigt af kvantisering, mens M5 Max ifølge Mayhemcodes tests når omkring 230 tokens per sekund på samme modelstørrelse, så forskellen varierer med runtime og kvantiseringsniveau og er ikke entydig i alle tests.
Er Mac Studio med M5 Ultra billigere end en RTX 5090-PC i Danmark?
Nej, M5 Ultra starter ved 49.999 DKK, hvilket er dyrere end selve RTX 5090-kortet, men til gengæld får man et komplet system og markant mere hukommelse. Sammenlignet med en komplet, selvbygget RTX 5090-PC kan prisforskellen dog udjævnes eller endda vendes.
Hvor meget strøm bruger RTX 5090 sammenlignet med en Mac Studio under AI-arbejde?
RTX 5090 trækker omkring 450 watt under reel LLM-belastning, mens en M5 Max Mac Studio ifølge målte tal ligger på blot 30-40 watt under samme type opgave, en forskel på mere end ti gange, som over tid kan betyde en betydelig besparelse på elregningen.
Kan jeg spille moderne spil på en Mac Studio med M5 Max eller M5 Ultra?
Et voksende antal spil er portet til macOS eller kører via oversættelseslag, men biblioteket er fortsat langt mindre end på Windows, og RTX 5090 er det oplagte valg, hvis gaming er en prioritet ved siden af AI-arbejdet.
Understøtter Apple Silicon de samme AI-værktøjer som CUDA?
De fleste populære open source-værktøjer som llama.cpp understøtter nu Apples Metal-backend via MLX-frameworket, men nye modeller og optimeringer lander typisk først med CUDA-support, ofte med flere ugers eller måneders forsinkelse for den tilsvarende Apple-optimerede version.
Hvornår kommer M5 Ultra-modellen med 512 GB hukommelse?
Ifølge MacRumors ventes den model klar i slutningen af oktober 2026, mens de øvrige M5 Max- og M5 Ultra-konfigurationer allerede kan forudbestilles med levering fra 22. september 2026.
Er der en efterfølger til RTX 5090 på vej?
Der har cirkuleret rygter om en variant kaldet RTX 5090 SE, men NVIDIA har ikke offentliggjort nogen officiel annoncering om dette medio 2026, så RTX 5090 forbliver foreløbig NVIDIAs nyeste forbrugerflagskib.
Kan jeg bruge RTX 5090 og Mac Studio sammen i et hybridsetup?
Ja, mange teams kører netop en hybrid model, hvor mindre RTX-maskiner håndterer hurtige, interaktive forespørgsler med små modeller, mens en Mac Studio med M5 Ultra kører de store modeller, der ikke kræver samme responstid, som for eksempel batch-analyse af dokumenter.




