To meget forskellige svar på samme spørgsmål landede i samme uge af september 2026. AMD viste sin Threadripper Halo Station frem på IFA i Berlin den 4. september, en væskekølet AI-arbejdsstation bygget til at køre modeller med over en billion parametre. Sytten dage senere landede de første anmeldelser af Apples Mac Studio med M5 Ultra, en stille skrivebordsboks til 5.499 dollar, der ifølge Tom’s Hardware slog både Nvidias DGX Spark og en Threadripper-baseret maskine i lokale AI-tests. Det er sjældent, at to så forskellige tilgange til lokal AI-hardware dukker op så tæt på hinanden, og det gør sammenligningen relevant for alle, der overvejer at flytte AI-arbejde væk fra skyen.
Denne artikel går igennem specifikationerne, priserne og de benchmarks, der rent faktisk findes, ikke bare markedsføringstal, som en del af vores løbende dækning af hardware til AI-arbejdslaster. Den ene maskine kan bestilles i dag, den anden findes kun som en prototype på en scene, og den forskel er selve pointen i hele sammenligningen.
To vidt forskellige svar på det samme spørgsmål
Spørgsmålet, begge maskiner forsøger at besvare, er enkelt: hvordan kører man store sprogmodeller lokalt uden at betale for cloud-tokens eller sende data ud af huset. AMD’s svar er brutal skalering. En Threadripper PRO 9995WX-processor med 96 Zen 5-kerner parres med to (og potentielt fire) AMD Instinct MI350P-acceleratorer, hver med 144GB HBM3E-hukommelse. Apples svar er det modsatte: én chip, én hukommelsespulje, og et samlet system, der allerede sælges i butikkerne.
Forskellen er ikke kun teknisk. Den ene maskine er en reel handelsvare med en pris i webshoppen, den anden er en prototype, AMD viste frem på en scene, uden pris og uden en bekræftet leveringsdato ud over “2027”. Det er en vigtig detalje at holde fast i, når man læser resten af denne sammenligning, for de to produkter befinder sig faktisk i to forskellige faser af deres livscyklus, selvom pressen (og AMD selv) gerne sætter dem op mod hinanden.
AMD’s egen produktside for Threadripper Halo Station beskriver, ifølge StorageReviews dækning, systemet som en modvægt til Nvidias DGX Station, og det giver mening: begge maskiner sigter efter forskere og AI-teams, der vil træne og finjustere modeller lokalt, ikke kun køre færdige modeller. Apples Mac Studio sigter bredere, fra videoredigering til softwareudvikling til lokal AI-inferens som en sidegevinst ved en maskine, mange allerede ville have købt.
Nvidias DGX Station, som ifølge StorageReview er AMD’s reelle mål, illustrerer, hvor forskelligt problemet kan løses en tredje gang. Den maskine, bygget omkring en GB300 Blackwell Ultra-chip, kombinerer én B300-GPU med én Grace-processor i et tæt integreret design med 748GB samlet, koherent hukommelse, tilgængelig over en 900GB/s NVLink-C2C-forbindelse. GPU-delen alene har 252GB HBM3e med 7,1TB/s båndbredde, mens Grace-processoren bidrager med 496GB LPDDR5X. Det er hverken AMD’s rene multi-accelerator-tilgang eller Apples unified memory, men en tredje model, hvor CPU og GPU er tæt koblet, men stadig har hver deres hukommelsestype. At AMD sigter efter netop denne maskine, og ikke den mindre DGX Spark, siger noget om, hvilket prisleje og hvilken kundegruppe Threadripper Halo Station reelt er bygget til.
AMD Threadripper Halo Station: specifikationerne bag “verdens kraftigste workstation”
AMD’s koncept-maskine bygger på en Threadripper PRO 9995WX med 96 Zen 5-kerner og 192 tråde, koblet til en otte-kanals DDR5-hukommelsescontroller, der understøtter op til 6.400 MT/s og op til 2TB DDR5 RDIMM-systemhukommelse. Platformen tilbyder 128 PCIe Gen 5-baner, hvilket er nok til at fodre flere højbåndbredde-acceleratorer og lagerenheder samtidig.
Den demonstrerede konfiguration parrer processoren med to AMD Instinct MI350P-acceleratorer, hver med 144GB HBM3E-hukommelse og 4TB/s topbåndbredde over en 4.096-bit hukommelsesgrænseflade. To kort giver dermed 288GB HBM3E i alt. AMD’s egen produktside beskriver desuden en fire-korts konfiguration med op til 576GB HBM3E, op til 2,6TB kombineret hukommelse og op til 16,4TB/s samlet systembåndbredde, når system- og acceleratorhukommelse tælles sammen.
Det er vigtigt at skelne mellem de to konfigurationer. IFA-demonstrationen den 4. september viste to MI350P-kort med “en hardwarevej til fire”, mens AMD’s produktside efterfølgende har listet fire-korts opsætningen som den øverste konfiguration. Ingen af udgaverne har fået en officiel pris. AMD’s Jack Huynh, SVP og General Manager for Computing and Graphics, formulerede ambitionen sådan på IFA-scenen:
“This is the most powerful workstation in the world, designed and engineered for a complete new era of computing, capable of running AI models with more than a trillion parameters.”
Jack Huynh, SVP og General Manager, AMD Computing and Graphics, ITPro
Huynh talte også om at “redefine personal AI” i samme optræden, en formulering, der viser, hvor AMD positionerer maskinen: ikke som et datacenter-produkt, men som noget, en enkelt forsker eller et lille team kan stille under skrivebordet. Systemet er væskekølet, både på processoren og på acceleratorkortene, hvilket er nødvendigt givet den samlede effekt af 96 CPU-kerner og op til fire GPU-acceleratorer i én kasse.
Det, der mangler, er lige så vigtigt som det, der er bekræftet. AMD har hverken oplyst en officiel pris, en præcis lanceringsdato eller salgskanaler. Flere medier, heriblandt Tom’s Hardware, har anslået, at komponenterne alene (processor, hukommelse og to acceleratorer) koster over 100.000 dollar i gadepris, før man lægger kabinet, strømforsyning, køling og systemintegration oveni. Det er et estimat, ikke en officiel AMD-pris, og AMD har selv givet et bredt “2027”-vindue for kommerciel tilgængelighed.
Apple Mac Studio M5 Ultra: unified memory i ny skala
Apple introducerede den nye Mac Studio med M5 Max og M5 Ultra den 25. august 2026, og de første anmeldelser kom den 21. september. I modsætning til AMD’s maskine er dette ikke et koncept, det er et produkt, man kan bestille i dag. Topmodellen med M5 Ultra kan konfigureres med op til 36 CPU-kerner, 80 GPU-kerner og op til 512GB unified memory, det vil sige hukommelse, der deles mellem CPU, GPU og neural engine i én pulje i stedet for at kopiere data mellem separat systemhukommelse og diskret VRAM.
Apples egen produktannoncering beskriver springet sådan:
“With the powerful M5 Ultra, Mac Studio scales up to a 36-core CPU, up to an 80-core GPU, and a staggering 512GB of unified memory, enabling users to run enormous LLMs entirely on device.”
Apple, officiel produktannoncering, Apple Newsroom
Hukommelsesbåndbredden er 1,2TB/s på tværs af hele M5 Ultra-serien, hvilket Apple selv angiver som cirka 50 procent højere end forgængeren M3 Ultra’s cirka 819GB/s. Basiskonfigurationen af M5 Ultra starter ved 30 CPU-kerner, 64 GPU-kerner og 96GB unified memory, mens den store 512GB-konfiguration ifølge flere anmeldelser først bliver tilgængelig i oktober 2026, altså efter selve lanceringen. Lagerplads går op til 16TB, og PCMag beskrev arkitekturen som en “quad-die”-opbygning i sin anmeldelse.
Engadget opsummerede pointen med bandbredden sådan i deres anmeldelse:
“With 512GB of unified memory and 1.2TB/s bandwidth, it’s capable of running ‘frontier-class’ models with billions of parameters local, Apple claims on its product page.”
Engadget, anmeldelse af Mac Studio M5 Ultra
Apples tilgang er altså det modsatte af AMD’s. Hvor Halo Station splitter opgaven mellem en Threadripper-processor med almindelig DDR5 og separate GPU-acceleratorer med deres egen HBM3E, samler M5 Ultra alt i én chip og én hukommelsespulje. Det gør softwaren enklere, fordi udvikleren ikke selv skal styre, hvilken del af en model der ligger hvor, men det sætter samtidig et loft på 512GB, hvor AMD’s arkitektur i teorien kan skalere videre med flere acceleratorer.
Prisstigningen fra base til top er også værd at bide mærke i, og den er beskrevet mere detaljeret i vores gennemgang af Mac Studio M5 Max mod M5 Ultra. Mac Studio med M5 Max starter ved 2.499 dollar, mens M5 Ultra-udgaven starter 3.000 dollar højere ved 5.499 dollar, alene for skiftet fra Max- til Ultra-chippen med 96GB unified memory. Springet til den store 512GB-konfiguration lægger yderligere hukommelse og op til 16TB lager oveni, og selvom Apple ikke har oplyst den præcise slutpris, plejer historikken at vise, at maksimal hukommelse og lager typisk lægger flere tusinde dollar til startprisen.
Specifikationer side om side: den fulde sammenligning
Tabellen herunder samler de bekræftede tal fra AMD og Apple. Bemærk, at Threadripper Halo Station-tallene for pris og lanceringsdato er estimater og ikke officielle AMD-tal, mens Mac Studio-tallene er hentet direkte fra Apples produktside og anmeldelser.
| Specifikation | AMD Threadripper Halo Station | Apple Mac Studio (M5 Ultra) |
|---|---|---|
| CPU | Threadripper PRO 9995WX, 96 Zen 5-kerner / 192 tråde | Op til 36 CPU-kerner (integreret i SoC) |
| GPU/accelerator | 2x AMD Instinct MI350P (vej til 4x) | Op til 80 GPU-kerner, integreret |
| Acceleratorhukommelse | 144GB HBM3E pr. MI350P, i alt 288GB (2 kort) / 576GB (4 kort) | Delt med CPU og GPU i samme pulje |
| Systemhukommelse | Op til 2TB DDR5 RDIMM, 8-kanal, op til 6.400 MT/s | Op til 512GB unified memory |
| Samlet hukommelse (AMD-tal) | Op til 2,6TB kombineret | 512GB (maks. konfiguration) |
| Hukommelsesbåndbredde | 4TB/s pr. MI350P; op til 16,4TB/s samlet (AMD-tal) | 1,2TB/s (mod 819GB/s på M3 Ultra) |
| PCIe-baner | 128 PCIe Gen 5-baner | Ikke relevant, SoC-arkitektur |
| Køling | Væskekølet CPU og acceleratorkort | Integreret luftkøling i kompakt kabinet |
| Maks. lagerplads | Ikke specificeret af AMD | Op til 16TB SSD |
| Pris | Ingen officiel pris; komponenter alene estimeret til over 100.000 dollar | Fra 5.499 dollar (basiskonfiguration M5 Ultra) |
| Lancering | Vist ved IFA 4. september 2026; ventes 2027 | Annonceret 25. august 2026; i handlen nu |
| Primær målgruppe | Multi-GPU-træning, finjustering, billion-parameter-modeller | Lokal inferens, udvikling, content-produktion |
Ser man på tallene isoleret, vinder AMD’s arkitektur på råstyrke: mere hukommelse, højere teoretisk båndbredde og en processor med over dobbelt så mange kerner. Men “vinder på papiret” og “vinder i praksis” er to forskellige ting, når det ene produkt findes i en butik, og det andet findes på en messescene.
Læg også mærke til, at de to maskiner ikke nødvendigvis konkurrerer om den samme kunde. En udvikler, der vil have et hurtigt svar på et budget under 10.000 dollar, kigger slet ikke i samme hylde som en forskningsinstitution, der planlægger et indkøb på seks cifre til levering i 2027. Tabellen er derfor mest nyttig som et billede af, hvor langt de to arkitekturer er fra hinanden i skala, ikke som en direkte køreklar prisliste.
Prisen: 5.499 dollar mod over 100.000 dollar
Prisforskellen mellem de to maskiner er den mest konkrete forskel, man kan sætte tal på lige nu. Mac Studio med M5 Max starter ved 2.499 dollar, mens M5 Ultra-udgaven starter ved 5.499 dollar i USA, ifølge MacRumors’ anmeldelse fra den 21. september 2026. Til sammenligning har Nvidias DGX Spark, som ofte nævnes i samme åndedrag som lokale AI-maskiner, en officiel startpris på 3.999 dollar, men prisen blev sat op 18 procent til 4.699 dollar i februar 2026 på grund af begrænset hukommelsesforsyning.
AMD’s Threadripper Halo Station har, som nævnt, ingen officiel pris. Tom’s Hardware og implicator.ai’s estimat på over 100.000 dollar dækker kun CPU, systemhukommelse og to acceleratorkort, ikke kabinet, strømforsyning eller køling. Omregnet til danske kroner ved den kurs, Xe.com rapporterede den 23. september 2026 (1 dollar = 6,55 kroner), svarer det til over 655.000 kroner for komponenterne alene, og prisen kan meget vel ende højere, når hele systemet er samlet.
| Konfiguration | Nøglespecifikationer | Pris (USD) | Ca. pris (DKK)* |
|---|---|---|---|
| Mac Studio, M5 Max (base) | 14-kerners chip, standard unified memory | 2.499$ | ca. 16.370 kr |
| Mac Studio, M5 Ultra (base) | 30-core CPU, 64-core GPU, 96GB unified memory | 5.499$ | ca. 36.020 kr |
| Mac Studio, M5 Ultra (maks.) | 36-core CPU, 80-core GPU, 512GB unified memory, 16TB lager | Ikke officielt oplyst | – |
| Nvidia DGX Spark | 128GB unified memory, 273GB/s båndbredde | 4.699$ (efter prisstigning fra 3.999$) | ca. 30.780 kr |
| Threadripper Halo Station (2x MI350P) | 96-kerners CPU, 288GB HBM3E | Ingen officiel pris; komponenter estimeret til over 100.000$ | over 655.000 kr |
| Threadripper Halo Station (4x MI350P) | 96-kerners CPU, 576GB HBM3E | Ikke oplyst, formentlig markant højere | – |
*Omregning baseret på en kurs på 6,55 DKK pr. USD, som rapporteret af Xe.com den 23. september 2026. Det er ikke officielle danske listepriser, og dansk moms samt Apples regionale prissætning kan give et andet resultat i praksis.
Benchmarks: hvad siger uafhængige tests og anmeldelser
Her bliver forskellen mellem “produkt” og “prototype” for alvor synlig. Der findes ingen uafhængige, reproducerbare benchmarks af den samlede Threadripper Halo Station, fordi maskinen endnu ikke er i handlen. De eneste tal, AMD selv har offentliggjort, er kapacitetstal som HBM3E-mængde og båndbredde, ikke målte tokens-per-sekund eller træningsresultater. Det er en vigtig detalje, fordi AMD’s egen påstand om at kunne køre “trillion-parameter”-modeller er en arkitektonisk mulighed, ikke et testet resultat.
Mac Studio med M5 Ultra har til gengæld allerede flere uafhængige tests fra blandt andre BGR og Unwire.hk. Fem kilder giver et sammenhængende billede:
| Kilde | Test | Resultat på M5 Ultra | Sammenligning |
|---|---|---|---|
| BGR | Qwen3.8-27B, 4-bit MLX | Ca. 55 tokens/sek | Ca. 40 tokens/sek på M3 Ultra |
| BGR | Qwen3.5-122B-A10B | Ca. 80 tokens/sek | Ca. 60 tokens/sek på M3 Ultra |
| TechTimes | 70B-klasse modeller via MLX | Ca. 40-50 tokens/sek | Beskrevet som sammenlignelig med GPU-klynger |
| Unwire.hk | 125B lokal model | Ca. 114 tokens/sek | Målt båndbredde 1.035,82GB/s mod 688,47GB/s på M3 Ultra |
| Tom’s Hardware | Qwen3.8-27B, prompt- og tokenhastighed | Hurtigere promptbehandling end DGX Spark; ca. 2x M4 Max og ca. 4x DGX Spark i tokengenerering | Overgik både DGX Spark og en Threadripper-baseret testmaskine |
| ModelFit.io (estimat, ikke målt) | Qwen3 8B Q4 / gpt-oss-120B MoE | Ca. 124 / ca. 43 tokens/sek (estimeret) | Egne beregninger, ikke uafhængig benchmark |
Tom’s Hardwares anmeldelse bar overskriften “Local model citizen outpaces DGX Spark and Threadripper”, hvilket viser, hvor bredt medierne allerede sammenligner M5 Ultra med både Nvidia og AMD’s high-end hardware. Det skal dog læses præcist: Tom’s Hardwares sammenligning gjaldt et andet Threadripper-testsystem, ikke den specifikke Halo Station-prototype, som ikke findes til test endnu. Konklusionen holder alligevel: lige nu er der ingen offentliggjort test, hvor AMD’s kommende maskine reelt slår Apples aktuelle produkt, fordi den ene ikke er til at få fat i.
Det er også værd at bemærke, hvor forskellige testmetoderne er fra kilde til kilde. BGR og Unwire.hk måler faktiske tokens per sekund på specifikke modeller, mens TechTimes’ 40-50 tokens per sekund er en bredere karakteristik af 70B-klassen som helhed. ModelFit.io skiller sig ud ved selv at understrege, at deres tal er beregnede estimater, ikke direkte målinger, hvilket er en vigtig sondring, når man sammenligner tal på tværs af artikler, der ikke bruger samme metode eller samme kvantiseringsniveau.
Lokal AI-ydelse: tokens i sekundet i praksis
Tokens per sekund er det tal, de fleste, der arbejder med lokale sprogmodeller, kigger efter først, men tallet er kun brugbart, hvis man kender modelstørrelse, kvantisering og kontekstlængde. En 27B-model i 4-bit kører markant hurtigere end en 120B-model, uanset hvilken hardware man bruger, og det er derfor tallene i tabellen ovenfor spænder fra 43 til 124 tokens per sekund alt efter modelvalg.
Det, der gør M5 Ultra interessant, er ikke topfarten på små modeller, men at 512GB unified memory overhovedet gør det muligt at loade meget store modeller uden at splitte dem op. Unwire.hk’s test af en 125B-model, der leverede omkring 114 tokens per sekund, er et konkret bevis på, at Apples arkitektur kan håndtere modelstørrelser, der for få år siden krævede et helt serverrack. TechTimes beskrev det samme fænomen med 70B-modeller, hvor 40-50 tokens per sekund blev sammenlignet med ydelsen fra dedikerede GPU-klynger, uden at det dog var en direkte, kontrolleret sammenligning.
For Threadripper Halo Station findes der endnu ingen sammenlignelige tal. Arkitekturen med separate MI350P-kort giver på papiret adgang til langt mere samlet hukommelse (op til 576GB HBM3E plus 2TB systemhukommelse), men separate hukommelsespuljer betyder også, at softwaren selv skal fordele modellen mellem CPU og GPU’er. Det er en velkendt udfordring i multi-GPU-opsætninger, og uden testresultater er det umuligt at sige, om Halo Station kan omsætte sin råstyrke til reelle tokens per sekund, når den rammer markedet i 2027.
Der er en praktisk pointe gemt i det. Multi-GPU-systemer kan i teorien have langt højere samlet regnekraft end en enkelt chip, men de rammer ofte et loft, der ikke handler om hukommelse eller kerner, men om, hvor hurtigt data kan flyttes mellem kortene, og om softwaren overhovedet er skrevet til at udnytte flere acceleratorer effektivt. Det er grunden til, at et rent specifikationsslag mellem 288GB HBM3E og 512GB unified memory ikke fortæller hele historien, før nogen har målt faktisk tokengenerering på en samlet, færdig Halo Station.
Hukommelse, båndbredde og strømforbrug
De to maskiner løser hukommelsesproblemet på hver sin måde. Apples unified memory-arkitektur betyder, at CPU, GPU og neural engine deler samme 512GB-pulje med 1,2TB/s båndbredde. Det er enkelt at programmere imod, fordi udvikleren ikke behøver flytte data manuelt mellem separate hukommelsestyper. Prisen for enkeltheden er et hårdt loft: 512GB er det maksimale, man kan få, uanset hvor meget man betaler.
AMD’s tilgang er modsat. To slags hukommelse lever side om side: 2TB almindelig DDR5 til processoren og op til 576GB ultrahurtig HBM3E til acceleratorerne, forgængeren til den HBM4-hukommelse, vi tidligere har sammenlignet med GDDR7 i vores gennemgang af HBM4 mod GDDR7, hver med 4TB/s bandwidth. Det giver en langt højere teoretisk topfart pr. accelerator end Apples samlede tal, men det kræver, at softwaren aktivt styrer, hvilke data der ligger hvor. AMD angiver selv op til 16,4TB/s som den samlede systembåndbredde, når alle komponenter regnes med, hvilket er over 13 gange højere end Apples 1,2TB/s, men de to tal måler ikke helt det samme og bør ikke sammenlignes direkte som en enkelt “hastighedsfaktor”.
Strømforbrug er et af de områder, hvor der mangler officielle tal for begge maskiner. Apple har ikke offentliggjort en maksimal effektangivelse for M5 Ultra-konfigurationen, og AMD har ikke offentliggjort et samlet systemwattal for Threadripper Halo Station. Det, man kan sige med sikkerhed, er, at en maskine med op til fire højeffekt-GPU-acceleratorer og en 96-kerners processor kræver et helt andet niveau af strøm og køling end en kompakt skrivebordscomputer, hvilket også afspejles i, at AMD’s maskine er væskekølet, mens Mac Studio klarer sig med luftkøling i et markant mindre kabinet.
Det har også en praktisk konsekvens for, hvor maskinerne kan stå. Mac Studio er designet til at stå på et almindeligt skrivebord, uden særlig ventilation eller strømforsyning ud over en stikkontakt. En Threadripper Halo Station med to eller fire MI350P-kort og en 96-kerners processor kræver derimod formentlig et dedikeret strømkredsløb og et rum med ordentlig ventilation eller adgang til vandkøling, mere på linje med et lille servermiljø end en kontorplads. Det er endnu en faktor, køberen bør regne ind, ud over selve anskaffelsesprisen.
Fem virkelige brugsscenarier
Specifikationer bliver først interessante, når man sætter dem ind i en konkret arbejdsopgave. Her er fem scenarier, hvor valget mellem de to arkitekturer rent faktisk gør en forskel:
- Et softwareteam med en lokal codingassistent. Et team, der vil køre en Qwen-baseret kodemodel lokalt af hensyn til kildekodefortrolighed, kan i dag købe en Mac Studio M5 Ultra og få 55-80 tokens per sekund på 27B-122B-modeller, ifølge BGR’s tal. Halo Station er ikke en mulighed her, fordi den ikke findes til salg endnu.
- Et AI-forskningslab, der vil finjustere en 70B-model. Finjustering (fine-tuning) kræver mere end blot at loade en model, det kræver gradientberegninger og ofte flere parallelle GPU’er. Her taler AMD’s multi-accelerator-arkitektur mere direkte til opgaven end Apples unified memory, forudsat man har tålmodighed til at vente på lanceringen og budget til seks cifre.
- En mediestudie, der kombinerer video og lokal AI. Mac Studio er allerede en etableret arbejdshest til Final Cut Pro og Logic Pro, og muligheden for at køre en lokal assistentmodel oveni uden ekstra hardware gør den attraktiv for studier, der ikke vil investere i en separat AI-maskine.
- En opstartsvirksomhed, der vil undgå cloud-regninger. Med et 120B MoE-modelestimat på omkring 43 tokens per sekund (ModelFit.io) kan en Mac Studio dække en betydelig del af udviklingsarbejdet, før man behøver skalere til en cloud-GPU som H200 eller B200.
- Et institut, der vil bygge en fremtidig træningsklynge. For organisationer, der planlægger flere års AI-infrastruktur, giver det mening at følge Threadripper Halo Station tæt frem mod 2027-lanceringen, fordi arkitekturen med op til 576GB HBM3E er bygget til at skalere ud over, hvad en enkelt unified memory-chip kan levere.
Fælles for de tre første scenarier er, at de kan løses med hardware, der allerede findes i en dansk eller nordisk webshop i dag. De to sidste scenarier kræver enten tålmodighed frem til 2027 eller en villighed til at bruge en cloud-GPU som mellemstation, indtil AMD’s maskine rent faktisk er til at få fat i og teste uafhængigt.
Hvem bør vælge hvad: use case-anbefalinger
Ud over de fem scenarier ovenfor er der nogle klare tommelfingerregler, man kan bruge til at indsnævre valget. De handler mindre om, hvilken maskine der er “bedst”, og mere om, hvilken tidshorisont og hvilket budget man reelt har at arbejde med:
- Vælg Mac Studio M5 Ultra, hvis du skal bruge maskinen nu, ikke om et år, og hvis dit budget ligger under 10.000 dollar.
- Vælg Mac Studio M5 Ultra, hvis din primære opgave er inferens på færdige, kvantiserede modeller frem for træning fra bunden. Se også vores sammenligning af RTX 5090 mod Apple M5 Ultra til lokal AI, hvis en diskret GPU er et alternativ for dig.
- Vent på Threadripper Halo Station, hvis du har brug for reel multi-GPU-træning eller finjustering af modeller, der ikke passer i 512GB.
- Vent på Threadripper Halo Station, hvis du allerede kører ROCm-baseret software og ikke ønsker at flytte til Apples MLX-økosystem.
- Overvej Nvidia DGX Spark som mellemvej, hvis 128GB unified memory til 4.699 dollar er nok til dine modeller og du har brug for CUDA-kompatibilitet. Se vores sammenligning af DGX Spark mod Ryzen AI Max+ 395 for flere alternativer i samme prisklasse.
- Overvej en cloud-GPU i stedet for begge, hvis arbejdsbyrden er sporadisk, for eksempel få timers træning om måneden, hvor en lejet H200 eller B200 kan være billigere end at binde kapital i eget hardware, som vi også har regnet på i vores gennemgang af H200, B200 og MI325X-priser.
Sådan migrerer du din lokale AI-opsætning
Uanset om du flytter fra en cloud-API til lokal hardware, eller fra en ældre Mac Studio til M5 Ultra, følger de fleste migreringer det samme mønster. Herunder er en praktisk rækkefølge, der minimerer nedetid:
- Kortlæg, hvilke modeller og modelstørrelser du faktisk bruger i dag, og notér parametertal og foretrukken kvantisering (4-bit, 8-bit eller fuld præcision).
- Sammenlign modellernes hukommelsesbehov med den unified memory eller HBM3E-kapacitet, du overvejer at købe. En 120B-model i 4-bit kræver typisk 60-70GB, mens en 70B-model i samme kvantisering ligger omkring 35-40GB.
- Test kompatibilitet med dit foretrukne framework, før du køber. Apple-siden kører primært via MLX eller llama.cpp, mens AMD’s MI350P-platform kræver ROCm-understøttelse.
- Kør en lille pilotmodel lokalt for at verificere software-stakken, inden du investerer i den store konfiguration.
- Eksportér og konverter eksisterende finjusterede modeller til det nye formats krav, hvis du skifter fra CUDA til MLX eller omvendt.
- Planlæg strøm og køling, særligt hvis du sigter efter en multi-GPU-opsætning som Threadripper Halo Station, hvor væskekøling er en forudsætning, ikke en mulighed.
- Sæt et budget for skalering, ikke kun anskaffelse, da software-, strøm- og vedligeholdelsesomkostninger løber videre efter købet.
- Behold din tidligere løsning kørende parallelt i en overgangsperiode, indtil den nye opsætning har bevist sig på din faktiske arbejdsbyrde.
Trin tre og fire er dem, flest springer over, og dem, der oftest skaber problemer bagefter. Et team, der har brugt måneder på at optimere en model til CUDA og Nvidia-hardware, kan ikke bare flytte de samme vægte over på Apples MLX-framework og forvente identisk ydelse. Kvantiseringsformater, operator-understøttelse og hukommelseslayout er ikke automatisk kompatible på tværs af de to økosystemer, og det er præcis derfor, en lille pilottest bør komme før den store investering, ikke efter.
Et hurtigt sundhedstjek, mange springer over, er blot at prøve en mindre model lokalt, før man forpligter sig til en stor konfiguration. På en Mac med Apple Silicon kan det gøres direkte fra terminalen med et værktøj som Ollama:
ollama pull qwen2.5:32b-instruct-q4_0
ollama run qwen2.5:32b-instruct-q4_0 "Test af lokal ydelse"
Kør testen, mens du holder øje med hukommelsesforbrug og tokens per sekund, og brug de tal som din egen baseline, før du sammenligner mod de tredjepartsresultater, der er nævnt tidligere i artiklen. Din egen arbejdsbyrde, dine prompts og din foretrukne kontekstlængde vil givet vis afvige fra de testmodeller, BGR, TechTimes og Unwire.hk har brugt, så en baseline målt på dit eget udstyr er altid mere pålidelig end at genbruge andres tal direkte.
Fordele og ulemper ved begge maskiner
Listerne herunder samler de vigtigste punkter fra hele artiklen ét sted, så du hurtigt kan sammenligne dem uden at bladre tilbage gennem tabellerne.
AMD Threadripper Halo Station
- Fordel: Op til 576GB dedikeret HBM3E-hukommelse med 4TB/s per kort, langt over hvad en enkelt SoC kan levere.
- Fordel: 96 CPU-kerner og 128 PCIe Gen 5-baner giver plads til reel multi-GPU-skalering og træning.
- Fordel: Bygget til at konkurrere direkte med Nvidias DGX Station i det professionelle segment.
- Ulempe: Ingen officiel pris, men et komponentestimat på over 100.000 dollar alene for CPU, RAM og to acceleratorer.
- Ulempe: Ikke i handlen før tidligst 2027, og ingen uafhængige benchmarks findes endnu.
- Ulempe: Kræver væskekøling og markant mere strøm og plads end en kompakt desktop-løsning.
Apple Mac Studio M5 Ultra
- Fordel: I handlen nu, med en startpris på 5.499 dollar for M5 Ultra-udgaven.
- Fordel: Unified memory op til 512GB gør det muligt at loade meget store modeller uden manuel opdeling.
- Fordel: Allerede dokumenteret af flere uafhængige anmeldere med konkrete tokens-per-sekund-tal.
- Ulempe: 512GB er et hårdt loft, der ikke kan udvides senere.
- Ulempe: 1,2TB/s samlet båndbredde er markant lavere end AMD’s teoretiske 4TB/s per acceleratorkort.
- Ulempe: Ikke bygget til reel multi-node træning på samme skala som en dedikeret multi-GPU-arbejdsstation.
Hvad branchen og anmelderne siger
AMD’s egen retorik er ambitiøs, og det er værd at citere den direkte, fordi den sætter forventningerne, som produktet senere skal leve op til, når det rent faktisk lanceres. Jack Huynhs pointe om at “redefine personal AI” er en klar markering af, at AMD ser Halo Station som starten på en ny kategori, ikke bare endnu en workstation-opdatering.
På Apple-siden er tonen mere afdæmpet, men understøttet af faktiske tal. Apples egen produktbeskrivelse fremhæver, at brugere kan “run massive models entirely on device with complete privacy, without counting tokens or worrying about rising cloud costs”, en formulering, der direkte adresserer den økonomiske logik bag at flytte AI-arbejde væk fra betalte API’er. Engadgets anmeldelse bekræftede kapaciteten, men understregede samtidig, at det er “a huge premium” at betale for den øverste konfiguration, hvilket er en påmindelse om, at unified memory i den skala stadig er et nichekøb, selv når det er tilgængeligt i butikken.
Sammenholdt tegner citaterne et billede af to virksomheder, der taler til to forskellige frygtpunkter hos køberen. AMD sælger fremtidssikring og skala, en maskine, der ifølge Huynh skal “redefine personal AI” for de næste mange år. Apple sælger kontrol over løbende omkostninger og privatliv her og nu, uden at love, at maskinen kan vokse ud over sine 512GB, hvis modellerne om et par år bliver endnu større.
Ingen af de to virksomheder har nogen interesse i at nedtone deres eget produkt, hvilket er en påmindelse om, at citater fra en producent altid bør læses sammen med uafhængige tal, ikke i stedet for dem. Det er netop derfor, benchmarktabellen tidligere i artiklen vejer tungere end nogen af udsagnene her, når det kommer til at vurdere, hvad de to maskiner reelt kan levere.
Konklusion: den klare vinder på data
På rene specifikationer vinder AMD’s Threadripper Halo Station: mere hukommelse, flere kerner, højere teoretisk båndbredde og en arkitektur bygget til at skalere ud over, hvad en enkelt chip kan levere. Men specifikationer er ikke det samme som et produkt, man kan bruge i dag. Lige nu, i september 2026, er der kun ét af de to systemer, man faktisk kan bestille, teste og sætte i produktion, og det er Mac Studio med M5 Ultra til 5.499 dollar.
Dataene understøtter en pragmatisk konklusion frem for en kategorisk sejr. Hvis opgaven er lokal inferens på modeller op til omkring 120-130 milliarder parametre, viser BGR, TechTimes og Unwire.hk’s tal samstemmende, at M5 Ultra allerede leverer brugbar ydelse, fra 43 til over 100 tokens per sekund afhængigt af modelstørrelse, til en brøkdel af den anslåede pris på Halo Station. Hvis opgaven derimod er reel multi-GPU-træning af modeller i milliard- til billion-parameter-klassen, er AMD’s arkitektur den rigtige retning, men køberen må vente til 2027, acceptere en pris i seks-cifret dollar-territorium og leve med, at ingen uafhængig tester endnu har rørt maskinen.
Den mest ærlige måde at opsummere det på: Mac Studio M5 Ultra vinder på tilgængelighed og dokumenteret ydelse i dag, mens Threadripper Halo Station kun vinder, hvis man er villig til at vædde på specifikationer, der endnu ikke er blevet testet af nogen uden for AMD selv.
Det er værd at genbesøge denne sammenligning, når AMD’s maskine rent faktisk lander i 2027. Historisk har workstation-hardware med den slags specifikationer sjældent ramt de teoretiske tal i praksis, og indtil en uafhængig tester har kørt en reel model på en færdig Halo Station, bør de 100.000-dollar-plus tal og 16,4TB/s-båndbredden læses som et loft, ikke et løfte.
Ofte stillede spørgsmål
Kan jeg købe AMD Threadripper Halo Station nu?
Nej. AMD viste maskinen frem som en prototype på IFA den 4. september 2026 og har givet et bredt “2027”-vindue for kommerciel tilgængelighed, uden en præcis dato, pris eller salgskanal bekræftet.
Hvad koster Mac Studio med M5 Ultra?
Basiskonfigurationen starter ved 5.499 dollar i USA. Den øverste konfiguration med 512GB unified memory og 16TB lager har ikke en officielt oplyst pris, men vil ligge markant højere. Der er ikke fundet en bekræftet officiel dansk kronepris.
Hvilken maskine er hurtigst til lokale AI-modeller lige nu?
Kun Mac Studio med M5 Ultra har offentliggjorte, uafhængige benchmarks, med resultater fra 43 til over 114 tokens per sekund afhængigt af modelstørrelse. Threadripper Halo Station har ingen offentliggjorte benchmarks endnu, fordi maskinen ikke er i handlen.
Hvad er forskellen på unified memory og HBM3E?
Unified memory er én hukommelsespulje, som CPU, GPU og andre komponenter deler direkte, som i Apples M5 Ultra. HBM3E er en separat, meget hurtig hukommelsestype monteret direkte på GPU-acceleratorer, som i AMD’s MI350P, adskilt fra processorens almindelige DDR5-hukommelse.
Kan Threadripper Halo Station virkelig køre trillion-parameter-modeller?
Det er AMD’s egen påstand, baseret på den samlede hukommelseskapacitet på op til 576GB HBM3E plus 2TB systemhukommelse. Der findes endnu ingen uafhængig test, der bekræfter påstanden i praksis, så den bør behandles som en arkitektonisk mulighed, ikke et dokumenteret resultat. Selv med nok hukommelse til at loade en model af den størrelse vil hastigheden afhænge af, hvor effektivt AMD’s software kan fordele beregningerne over flere acceleratorer, hvilket ingen ekstern part endnu har fået lov at teste.
Er Mac Studio M5 Ultra velegnet til AI-træning, eller kun inferens?
M5 Ultra er primært dokumenteret til inferens, altså at køre allerede trænede modeller lokalt. Den mangler den multi-GPU-arkitektur, der typisk kræves til storskala træning eller finjustering af meget store modeller, hvor AMD’s tilgang med flere separate acceleratorer er bedre egnet.
Hvornår kommer 512GB-versionen af Mac Studio?
Ifølge anmeldelser bliver den store 512GB-konfiguration tilgængelig i oktober 2026, altså et par måneder efter selve lanceringen den 25. august 2026.
Hvad er alternativet, hvis begge maskiner er for dyre?
Nvidia DGX Spark er en mellemvej med 128GB unified memory og 273GB/s båndbredde til 4.699 dollar, efter en prisstigning på 18 procent fra den oprindelige 3.999-dollar pris i februar 2026. For mere lejlighedsvist brug kan en lejet cloud-GPU, som H200 eller B200, ofte være billigere end at binde kapital i egen hardware, især hvis den lokale AI-opgave kun fylder nogle få timer om ugen.




