Bærbare AI-chips har fået deres første rigtige generationsskifte i 2026, og de to mest omtalte modeller kommer fra hver sin lejr. Intel Core Ultra X9 388H (kodenavn Panther Lake) og AMD Ryzen AI 9 HX 475 (kodenavn Gorgon Point) blev begge annonceret ved CES i januar 2026, kun timer fra hinanden. Begge lover markant bedre AI-ydelse end forgængerne, men de to producenter måler succes helt forskelligt. Intel satser på en stærk integreret GPU og samlet AI-kraft, mens AMD har taget føringen på den rene NPU-ydelse. I denne sammenligning gennemgår vi specifikationer, tilgængelige benchmarks, priser og hvem der reelt bør vælge hvad, baseret udelukkende på tal fra Intel, AMD og uafhængige testsites som Notebookcheck, Tom’s Hardware og Tom’s Guide.

Kort overblik: De tal du skal kende

Før vi går i detaljer, er her de tre tal der definerer valget mellem Intel Core Ultra X9 388H og AMD Ryzen AI 9 HX 475 i september 2026. AMD’s chip har den højeste rene NPU-ydelse med 60 TOPS mod Intels 50 TOPS, ifølge officielle specifikationer fra begge producenter. Tæller man Intels GPU med, ender Core Ultra X9 388H til gengæld på omkring 172 TOPS samlet AI-kompute (122 TOPS fra Arc B390-grafikken plus 50 TOPS NPU), mens AMD selv oplyser en samlet platformsværdi på op til 91 TOPS for HX 475. Og på spilfronten har Intels Arc B390 et klart forspring, med 12 Xe3-kerner mod Radeon 890M’s 16 RDNA 3.5-kerner, hvor Intels nyere arkitektur og understøttelse af XeSS 3 giver mærkbart højere billedrater i ray tracing-titler ifølge Tom’s Hardwares hands-on-test ved CES.

Det korte svar er altså, at der ikke findes én vinder, kun to forskellige prioriteringer. Vælger du efter ren NPU-ydelse til Windows Copilot+-funktioner, er AMD foran. Vælger du efter samlet AI-kraft, spilydelse eller GPU-accelereret lokal AI, er Intel foran. Resten af artiklen viser tallene bag den konklusion.

Baggrund: To lanceringer med få timers mellemrum

Intel præsenterede Core Ultra Series 3, kodenavn Panther Lake, ved CES den 5. januar 2026, ifølge Intels eget nyhedsrum. Serien er den første forbrugerprocessor bygget på Intels 18A-produktionsproces, og topmodellen Core Ultra X9 388H nåede amerikanske butikker fra den 6. januar med global tilgængelighed kort efter. Samme dag lancerede AMD sin Ryzen AI 400-serie, internt kaldet Gorgon Point, med Ryzen AI 9 HX 475 som det nye flagskib, ifølge AMDs eget nyhedsrum. Timingen er ikke tilfældig. Begge producenter kæmper om det samme marked for såkaldte AI PC’er, hvor Microsofts Copilot+-krav (mindst 40 NPU TOPS) har skabt et helt nyt våbenkapløb om chip-specifikationer.

Det er værd at holde styr på navngivningen, for begge familier har flere undervarianter. Intel sælger Panther Lake i flere trin, hvor kun topmodellen X9 388H får den fulde Arc B390-grafik med 12 Xe3-kerner. Den næstbedste model, Core Ultra 9 386H, deler samme CPU-kerner, men får en langt svagere iGPU med kun 4 Xe-kerner. På AMD-siden findes både Ryzen AI 9 HX 475 og den billigere HX 470, hvor forskellen primært ligger i NPU-ydelsen (60 mod 55 TOPS) og den samlede platforms-TOPS-værdi (91 mod 86 ifølge AMDs egne produktsider). Køber du en bærbar uden at tjekke det præcise chipnavn, risikerer du altså at ende med en langt svagere iGPU eller NPU end du forventede.

Denne form for trinvis opdeling inden for samme familie er ikke ny, men den er blevet mere aggressiv med denne generation. Hvor tidligere Intel-generationer typisk havde to eller tre synlige forskelle mellem topmodel og mellemklasse, er spændet mellem X9 388H og Core Ultra 9 386H nu så stort på GPU-siden (12 mod 4 Xe-kerner), at de reelt opfører sig som to forskellige produktkategorier i praksis, selvom CPU-kernerne er identiske. Det samme gør sig gældende hos AMD, hvor forskellen mellem HX 475 og HX 470 kan lyde marginal på papiret, men i praksis afgør hvilken NPU-klasse din bærbare lander i.

Arkitektur: Intel 18A mod TSMC 4nm

De to chips løser AI-opgaven på grundlæggende forskellige måder. Intel bygger Core Ultra X9 388H på sin egen 18A-proces og bruger en tre-lags kernedesign: 4 Performance-kerner (Cougar Cove), 8 Efficiency-kerner (Darkmont) og 4 Low-Power Efficiency-kerner, også Darkmont-baserede, til baggrundsopgaver. Samlet giver det 16 kerner og, ifølge Intels egen specifikationsside og uafhængige databaser som CPU Benchmark, 16 tråde uden hyperthreading på P-kernerne. De højeste P-kerner når op på 5,1 GHz boost fra en basisfrekvens på 2,1 GHz.

AMD går den modsatte vej med Ryzen AI 9 HX 475. Her er der 12 kerner fordelt på 4 fulde Zen 5-kerner og 8 kompakte Zen 5c-kerner, men fordi alle 12 kerner understøtter SMT, ender chippen på hele 24 tråde, otte flere end Intels flagskib. Boost-klokken topper ved 5,2 GHz, altså en anelse højere end Intels 5,1 GHz, mens basisklokken ligger på 2,0 GHz. Chippen er fremstillet hos TSMC på en moden 4nm FinFET-proces, i modsætning til Intels helt nye 18A-node. Den arkitektoniske pointe er enkel: Intel satser på færre, men bredere kerner og en markant stærkere iGPU, mens AMD satser på flere tråde og et modent, velafprøvet fundament.

Fuld specifikationstabel: X9 388H mod HX 475

Her er de vigtigste specifikationer sat op mod hinanden, baseret på Intels og AMDs egne produktsider samt uafhængige databaser som CPU Benchmark og Notebookcheck.

SpecifikationIntel Core Ultra X9 388HAMD Ryzen AI 9 HX 475
KodenavnPanther LakeGorgon Point
Lancering5. januar 20265. januar 2026
ProduktionsprocesIntel 18ATSMC 4nm FinFET
Kerner / tråde16 (4P + 8E + 4LP-E) / 16T12 (4 Zen 5 + 8 Zen 5c) / 24T
Basisklok2,1 GHz (P-kerne)2,0 GHz
Max boost5,1 GHz5,2 GHz
Cache (L2 + L3)ca. 12,5 MB + 18 MB12 MB + 24 MB (36 MB total)
Basis-TDP25 W28 W standard, 15-54 W konfigurerbar
Turbo-effekt25 W (PL1), op til 80 W (PL2)Op til 54 W cTDP
Integreret GPUArc B390, 12 Xe3-kerner, op til 2,5 GHzRadeon 890M, 16 RDNA 3.5 CU, op til 3,1 GHz
GPU AI-ydelse122 TOPS (INT8)Indregnet i samlet TOPS
NPU-ydelse50 TOPS (INT8)60 TOPS (INT8, XDNA 2)
Samlet platforms-TOPS~172 TOPS (GPU + NPU, beregnet)Op til 91 TOPS (AMDs egen angivelse)
HukommelseLPDDR5X op til 9600 MT/s, op til 96 GBLPDDR5X op til 8533 MT/s

Et par ting springer i øjnene. AMD’s cache er markant større (36 MB mod Intels 18 MB L3), og med 24 tråde mod 16 har HX 475 et klart forspring i alt der kan paralleliseres. Intel svarer igen med en dobbelt så høj GPU-ydelse til AI-opgaver og en generelt hurtigere hukommelsesbus. Bemærk også at Intels “samlede TOPS” på 172 ikke er et tal Intel selv har publiceret som ét samlet nøgletal. Det er vores egen sammenlægning af Intels officielle GPU-TOPS (122) og NPU-TOPS (50), mens AMDs 91 TOPS derimod er en tal AMD selv bruger som samlet platformsangivelse. De to tal måler altså ikke nødvendigvis præcis det samme, hvilket er værd at have i baghovedet når man sammenligner dem direkte.

CPU-ydelse: Hvad benchmarks faktisk viser

Her bliver billedet mere ærligt ufuldstændigt, og det er værd at sige ligeud. Fordi begge chips er så nye, findes der endnu ingen uafhængig anmeldelse der har testet Core Ultra X9 388H og Ryzen AI 9 HX 475 side om side på identisk hardware. Det tætteste vi kommer, er separate tests af hver chip.

For Intel har PCGuide offentliggjort en tidlig, pre-release Geekbench-lækage der viser omkring 3.057 point i single-core og 17.687 i multi-core for X9 388H, sammenlignet med 2.604/14.796 for det forrige flagskib Core Ultra 9 285H og 2.229/11.915 for Core Ultra 9 185H fra to generationer tilbage. Det er altså en fremgang på over 17 procent i single-core og næsten 20 procent i multi-core fra generation til generation, men tallene stammer fra et præ-release-eksemplar og bør læses som en indikation, ikke et endeligt facit. Notebookcheck har til gengæld gennemført en fuld effektivitetsanalyse af en Asus Zenbook Duo med X9 388H og konkluderede at chippen slår Arrow Lake og overgår Zen 5 i effektivitet, målt ved et gennemsnitligt strømforbrug på 66,2 watt (mellem 53,8 og 68,5 watt) under belastning.

Sat op i en tabel ser generationsspringet for Intel sådan ud, baseret på den pre-release Geekbench-lækage PCGuide offentliggjorde:

ProcessorGeekbench 6 single-coreGeekbench 6 multi-coreGeneration
Core Ultra X9 388H (Panther Lake)~3.057 (pre-release)~17.687 (pre-release)Nyeste, 2026
Core Ultra 9 285H (Arrow Lake)~2.604~14.796Forrige generation
Core Ultra 9 185H (Meteor Lake)~2.229 (~1.803 pre-release)~11.915 (~9.806 pre-release)To generationer tilbage

For AMD’s Ryzen AI 9 HX 475 er situationen simpelthen at uafhængige benchmarks endnu er sparsomme i september 2026. Chippen er så ny, at hverken Notebookcheck, Tom’s Hardware eller Tom’s Guide har publiceret et fuldt testet Cinebench- eller Geekbench-resultat på tidspunktet for denne artikel. Det vi kan sige med sikkerhed, er at HX 475 har 100 MHz højere boost-klok end forgængeren Ryzen AI 9 HX 370 (5,2 mod 5,1 GHz), 10 TOPS mere NPU-ydelse (60 mod 50) og hurtigere hukommelse (LPDDR5X-8533 mod 8000 MT/s i tidligere modeller). Baseret på de rå specifikationer bør HX 475 altså yde bedre end HX 370 i alt der er tråd- eller klokfrekvens-bundet, men indtil de første uafhængige tests dukker op, er det et kvalificeret gæt snarere end et verificeret tal.

Det er en pointe der ofte drukner i marketingslides fra begge lejre. Både Intel og AMD har vist interne sammenligninger ved lanceringen, hvor egne chips vinder tydeligt, men de interne tests bruger sjældent identisk hukommelse, identisk kølingsdesign eller identisk strømbudget på begge sider. En sammenligning mellem to bærbare med forskellig skærmstørrelse, forskellig køleløsning og forskellig OEM-tuning af effektgrænser kan sagtens give et markant anderledes resultat end selve chippen ville vise i et laboratorium med ens rammer. Det er derfor vigtigt at holde interne producenttal adskilt fra uafhængigt målte tal, ikke mindst når man sammenligner på tværs af to konkurrerende arkitekturer som her.

Integreret grafik: Arc B390 mod Radeon 890M

Grafikdelen er der hvor Intel gør sit stærkeste indtryk. Arc B390 med 12 Xe3-kerner er ifølge Digital Foundrys vurdering på niveau med et diskret RTX 4050 i en tynd og let bærbar, hvilket ville have været utænkeligt for Intels integrerede grafik for bare to generationer siden. Tom’s Hardwares hands-on-test fra CES 2026 viste over 80 fps i Cyberpunk 2077 og omkring 100 fps i F1 ved 1080p, dog under pre-release-forhold og med visse forbehold omkring XeSS-opskalering.

Radeon 890M i AMD’s chip er ikke en ny GPU. Den samme grafikkerne fra Strix Point-generationen genbruges i Ryzen AI 400-serien, blot med en marginalt højere klokfrekvens (3,1 mod 2,9 GHz). Med 16 RDNA 3.5-kerner leverer den solid ydelse ved 1080p Lav-til-Medium i de fleste moderne titler og håndterer esportstitler som Counter-Strike 2 og Valorant komfortabelt over 60 fps. Den er dog ikke i samme liga som Arc B390 når det gælder ray tracing eller AAA-titler ved højere kvalitetsindstillinger. For gaming uden dedikeret grafikkort er Intels chip derfor det klare valg i 2026, mens AMD’s grafik primært passer til hverdagsbrug og lettere spil.

Det er værd at huske, at genbrug af en velkendt GPU-arkitektur ikke kun er en ulempe. Fordi Radeon 890M allerede har kørt i markedet siden Strix Point-lanceringen, er driverne modne, spilkompatibiliteten er bredt testet, og der er ikke den samme risiko for dag-ét-fejl, som en helt ny arkitektur som Arc B390 potentielt kan have. Tidlige benchmarks af Panther Lake har da også vist enkelte tilfælde, hvor helt nye driverversioner var nødvendige for at opnå den fulde ydelse Intel lovede ved lanceringen.

NPU og AI-TOPS: Kapløbet om kunstig intelligens

Begge chips har en dedikeret neural processing unit, men de måler AI-kraft forskelligt, og det skaber en del forvirring i markedet. Intels NPU i Core Ultra X9 388H yder 50 TOPS INT8, hvilket komfortabelt overgår Microsofts Copilot+-krav på 40 TOPS. AMD’s XDNA 2-NPU i Ryzen AI 9 HX 475 yder 60 TOPS, altså 10 TOPS mere, og gør dermed AMD til den chip med højest ren NPU-ydelse i denne generation, ifølge begge producenters egne specifikationssider.

Regnestykket vender dog, hvis man tæller GPU’en med. Intel oplyser selv at Arc B390 alene leverer 122 TOPS til AI-opgaver, hvilket lagt sammen med NPU’en giver omkring 172 TOPS samlet kompute, dog uden at Intel selv publicerer det som ét officielt tal. AMD angiver til sammenligning en samlet platforms-TOPS på op til 91 for HX 475. Hvilket tal der reelt betyder noget for dig, afhænger helt af hvordan din software fordeler AI-arbejdet. Windows Copilot+-funktioner som Live Captions og Recall er typisk bundet til NPU’en alene, og her har AMD et reelt forspring. Kører du derimod lokale sprogmodeller eller billedgenerering, der kan udnytte GPU-acceleration, er Intels samlede kapacitet markant større. Intel underbygger selv den pointe med officielle tal fra sit performance-indeks: op til 53 procent bedre AI-ydelse med GPU sammenlignet med forgængeren Core Ultra 9 285H, op til 1,9 gange højere ydelse på sprogmodeller sammenlignet med en Nvidia Jetson Orin AGX på 64 GB, og op til 2,2 gange hurtigere svartid (“time to first token”) sammenlignet med den svagere Core Ultra 9 386H-model i egen familie.

AMD har til gengæld fremhævet sin egen NPU-modenhed. Ryzen AI Software-stakken bygger på ONNX Runtime og har fået over et års driveroptimering siden Strix Point-lanceringen, hvilket ifølge AMD giver bredere kompatibilitet med tredjeparts AI-værktøjer end en helt ny arkitektur typisk har fra dag ét. Det er en reel fordel i praksis, selvom den er sværere at måle i et enkelt TOPS-tal.

Softwaresupport og driverøkosystem

For udviklere og teknisk kyndige brugere er driverøkosystemet mindst lige så vigtigt som de rå specifikationer. AMD’s Radeon-grafik og Zen-arkitektur har kørt på Linux i flere generationer, og amdgpu-driveren i kernen er velafprøvet, hvilket betyder at en bærbar med Ryzen AI 9 HX 475 sandsynligvis vil fungere fornuftigt under de fleste Linux-distributioner fra dag ét, ligesom forgængeren HX 370 gjorde det. Intels nye Arc B390 med Xe3-arkitektur er derimod en helt ny grafikgeneration, og ny Intel-grafik har historisk krævet et par kernel-opdateringer efter lancering, før alle funktioner er fuldt understøttet i mainline Linux. Windows-brugere rammes ikke af den forskel, men det er relevant at vide, hvis du planlægger at køre en Panther Lake-bærbar med Linux fra første dag.

På Windows-siden er begge platforme fuldt understøttet til Copilot+-funktioner, men modenheden i selve AI-softwarestakken adskiller sig. AMD’s Ryzen AI Software bygger på ONNX Runtime og har fået over et års driveroptimering siden Strix Point-generationen blev lanceret, hvilket giver bredere kompatibilitet med tredjeparts AI-værktøjer i dag. Intels tilsvarende OpenVINO-baserede værktøjskæde er også moden, men den nyeste Arc B390-grafik kræver naturligt nyere driverversioner, og enkelte AI-værktøjer kan tage lidt tid om at optimere specifikt til Xe3-arkitekturen. For de fleste Windows Copilot+-funktioner, som Recall og Live Captions, er forskellen i praksis usynlig for den almindelige bruger.

Batteritid og strømstyring

På batterifronten har Intel de mest konkrete, uafhængigt målte tal. Tom’s Guide testede en Asus Zenbook Duo med Core Ultra X9 388H og målte 14 timer og 23 minutter i kontinuerlig websurfing over Wi-Fi med skærmen indstillet til 150 nits. Intel oplyser derudover selv op til 27 timers videostreaming på referencedesign og lover et gulv på mindst 20 timer på tværs af hele Core Ultra 300-serien, ikke kun topmodellen.

AMD har endnu ikke fået en tilsvarende uafhængig batteritest af HX 475 offentliggjort. Det vides dog at chippens forgænger, Ryzen AI 9 HX 370, historisk har leveret solid batteritid i bærbare som byggede på samme Strix Point-platform, og at Zen 5c-kernerne er designet specifikt til at holde strømforbruget nede under moderat, vedvarende belastning. AMD har desuden markedsført Ryzen AI 400-serien med et løfte om op til 1,7 gange højere ydelse på batteri sammenlignet med forgængeren, ifølge Tom’s Guides dækning af lanceringen. Indtil uafhængige tests af faktiske HX 475-bærbare dukker op, er Intels tal simpelthen de eneste der er efterprøvet af en tredjepart.

Reelle arbejdsopgaver: AI, udvikling og hverdagsbrug

Specifikationer og syntetiske benchmarks er én ting. Her er nogle af de konkrete, dokumenterede scenarier hvor forskellen mellem chipfamilierne faktisk kan mærkes.

  • Lokale sprogmodeller: Intel oplyser op til 1,9 gange hurtigere ydelse på LLM-opgaver med X9 388H’s GPU sammenlignet med en Nvidia Jetson Orin AGX 64GB, ifølge Intels eget performance-indeks. Det gør chippen relevant for udviklere der vil køre AI-modeller lokalt uden cloud-afhængighed.
  • Chatbot-svartid: Inden for egen familie er X9 388H op til 2,2 gange hurtigere til at generere det første svar-token end den svagere Core Ultra 9 386H, en direkte konsekvens af forskellen i GPU-kerner (12 mod 4 Xe-kerner).
  • Multitasking og baggrundsopgaver: AMD har markedsført Ryzen AI 400-serien med op til 29 procent hurtigere multitasking og 12 procent bedre spilydelse sammenlignet med Intels ældre Core Ultra 9 288V (Lunar Lake-generationen), ifølge Notebookcheck’s dækning af AMD’s egne CES-tal. Det er dog en sammenligning med en ældre Intel-generation, ikke med X9 388H direkte.
  • Windows Copilot+-funktioner: Begge chipfamilier understøtter fuldt ud Recall, Live Captions og Cocreator i Paint, og her er forskellen i praksis minimal, da begge NPU’er langt overgår Microsofts minimumskrav på 40 TOPS.
  • Edge-AI og indlejrede systemer: AMD demonstrerede i juli 2026 sin Ryzen AI-indlejrede X100 med påstået 2,1 gange CPU-ydelse, 1,7 gange GPU-ydelse og 3,5 gange højere token-gennemstrømning end Intels Core Ultra Series 3, ifølge selskabets egen præsentation ved AAI-konferencen. Det er AMD’s eget tal og endnu ikke uafhængigt efterprøvet, men det viser hvor aggressivt begge selskaber konkurrerer på AI-specifikke målinger frem for traditionelle CPU-benchmarks.

Pris og tilgængelighed i 2026

Priserne på bærbare med de to chips adskiller sig markant, blandt andet fordi Intels topmodel kun findes i premium-produkter, mens AMD’s nyeste flagskib endnu knap er nået ud i butikkerne. Her er de bekræftede priser fra producenternes egne sider og anerkendte forhandlere, omregnet til danske kroner ved kursen 6,57 DKK per dollar (Danmarks Nationalbanks referencekurs, 24. september 2026).

BærbarChipKonfigurationPris (USD/EUR)Ca. i DKK*
Dell XPS 14 (2026)Core Ultra X9 388H32 GB / 1 TB SSD$2.249,99~14.780 kr.
Asus Zenbook Duo (2026)Core Ultra X9 388H32 GB / 1 TB SSD, dual OLED$2.299,99~15.110 kr.
Asus Zenbook S 14 (2026)Core Ultra X9 388HStandardkonfiguration, EU-pris1.899 €~14.166 kr.
Framework Laptop 16 (DIY)Ryzen AI 9 HX 370 (forgænger)Barebone-mainboard fra$1.599~10.505 kr.
Lenovo Legion 7aRyzen AI 9 HX 470 + RTX 507032 GB / 1 TB SSD, diskret GPU$2.749,99-$3.389,99~18.070-22.270 kr.
Bærbar med Ryzen AI 9 HX 475Ryzen AI 9 HX 475Endnu ikke bredt tilgængeligIkke fastlagtIkke fastlagt

*DKK-tallene er en simpel valutaomregning uden dansk moms, importafgifter eller lokal distributionspris lagt til. Danske butikspriser inkluderer typisk 25 procent moms i den udstillede pris, mens amerikanske priser normalt ikke inkluderer sales tax. Den mest retvisende reference for nordiske købere er derfor Asus Zenbook S 14’s officielle EU-pris på 1.899 euro, som allerede afspejler europæiske afgiftsforhold. Læg samtidig mærke til at ingen forhandler endnu har sat en pris på en bærbar med det nyeste AMD-flagskib, Ryzen AI 9 HX 475, hvilket i sig selv siger noget om hvor tidligt i produktcyklussen chippen befinder sig.

Det er også værd at bemærke, at prisforskellen mellem topmodellen og mellemklassen inden for samme chipfamilie kan være lige så stor som forskellen mellem de to producenter. En Dell XPS 14 med den svagere Core Ultra 9 386H koster typisk mindre end en tilsvarende model med X9 388H, simpelthen fordi den fulde Arc B390-grafik er dyrere for Dell at indkøbe fra Intel. Samme mønster gør sig sandsynligvis gældende hos AMD, hvor en fremtidig HX 470-bærbar bør ende billigere end en tilsvarende HX 475-model, selvom forskellen kun er 5 TOPS i NPU-ydelse. Køber du efter budget frem for efter mærke, kan det derfor bedre svare sig at kigge på den konkrete chipvariant i den enkelte model, end at vælge Intel eller AMD som overordnet kategori.

Pris per TOPS: Hvad betaler du reelt for AI-ydelse?

Deler man Dell XPS 14’s pris på $2.249,99 med Intels officielle NPU-ydelse på 50 TOPS, lander man på cirka $45 per NPU-TOPS. Deler man i stedet med den samlede platforms-TOPS på cirka 172, falder prisen til omkring $13 per TOPS, en markant bedre placering hvis din software rent faktisk kan udnytte GPU-accelereret AI. For AMD er regnestykket sværere at lave retfærdigt, fordi der endnu ikke findes en offentlig pris på en HX 475-bærbar. Bruger man i stedet forgængeren HX 370 i en Framework Laptop 16 til $1.599 som stand-in og dens 50 TOPS NPU, lander man på omkring $32 per NPU-TOPS, altså billigere end Intels rene NPU-pris, men uden at det siger noget sikkert om hvad en fremtidig HX 475-bærbar faktisk vil koste.

Konklusionen her er ikke at det ene tal er “rigtigt” og det andet “forkert”. Det er, at “AI-TOPS per krone” kun giver mening, hvis du ved præcis hvilken type AI-arbejde din software rent faktisk sender til NPU’en kontra GPU’en. Uden det svar er sammenligningen ren teori.

Hvem bør vælge hvad: Fem konkrete anbefalinger

  • Gaming uden dedikeret grafikkort: Intel Core Ultra X9 388H. Arc B390 er den klart stærkeste integrerede GPU i denne sammenligning, med dokumenteret over 80 fps i Cyberpunk 2077 ved 1080p.
  • Lokal AI og sprogmodeller: Intel Core Ultra X9 388H, takket være den langt højere samlede AI-kompute når GPU’en regnes med, og Intels egne dokumenterede tal mod Nvidia Jetson Orin.
  • Ren NPU-ydelse til Copilot+-funktioner: AMD Ryzen AI 9 HX 475, som med 60 TOPS har den højeste rene NPU-værdi i denne generation af bærbare AI-chips.
  • Softwareudvikling og parallelle build-processer: AMD’s platform, hvor 24 tråde mod Intels 16 giver et teoretisk forspring i alt der kan paralleliseres, selvom uafhængige kompileringstests af HX 475 specifikt endnu mangler.
  • Budgetbevidste købere: Historisk har AMD’s Ryzen AI-bærbare ligget $100-200 billigere end tilsvarende Intel-konfigurationer i forgængergenerationen. Om det mønster gentager sig med HX 475, er endnu uvist, da ingen pris er sat.
  • Virksomhedsindkøb og enterprise-flåder: Begge platforme er modne her. Intels vPro og AMDs PRO-mærkede varianter tilbyder sammenlignelig fjernstyring og sikkerhedsfunktioner, så valget afhænger mest af eksisterende IT-infrastruktur.

Migrationsguide: Sådan skifter du til en ny AI-bærbar

Skal du opgradere fra en ældre bærbar til en af de nye chipgenerationer, er her de vigtigste trin at følge for ikke at ende med en fejlkøb.

  1. Identificér din nuværende processor og generation. Er du allerede på en Intel Core Ultra 200-serie eller AMD Ryzen AI 300-serie, er springet til X9 388H eller HX 475 markant mindre end fra en fem år gammel bærbar.
  2. Beslut om GPU-ydelse eller trådantal betyder mest for dig. Gaming, video og lokal AI peger mod Intel. Parallel kompilering og multitasking peger mod AMD.
  3. Tjek det præcise chipnavn i specifikationerne, ikke kun serienavnet. Forskellen mellem X9 388H og Core Ultra 9 386H, eller mellem HX 475 og HX 470, er reel og påvirker både GPU- og NPU-ydelse betydeligt.
  4. Husk at LPDDR5X-hukommelse i begge platforme typisk er loddet fast til bundkortet. Køb den RAM-mængde du forventer at have brug for de næste fire til fem år, for du kan ikke opgradere senere.
  5. Bekræft at din bærbare kører Windows 11 med de nyeste opdateringer, da Copilot+-funktioner kræver specifikke OS-versioner ud over selve NPU-kravet på 40 TOPS.
  6. Tjek portunderstøttelse. Intel-platforme leverer typisk Thunderbolt 5, mens AMD-platforme ofte nøjes med USB4. Har du eksisterende Thunderbolt-dokker eller eGPU’er, kan det påvirke valget.
  7. Læg 25 procent dansk moms oveni enhver amerikansk listepris du støder på, samt et realistisk tillæg for import og lokal distribution, før du sammenligner med danske butikspriser.
  8. Vent med at købe en Ryzen AI 9 HX 475-bærbar til uafhængige tests er offentliggjort, medmindre du er komfortabel med at købe baseret på specifikationer alene. For X9 388H findes der allerede flere uafhængige anmeldelser at læse.

Fordele og ulemper

Intel Core Ultra X9 388H, fordele: Klart stærkeste integrerede grafik i sammenligningen, højeste samlede AI-kompute når GPU’en tælles med, dokumenteret batteritid over 14 timer i uafhængig test, Thunderbolt 5 og PCIe 5.0, og flere uafhængige anmeldelser allerede tilgængelige.

Intel Core Ultra X9 388H, ulemper: Lavere ren NPU-ydelse end AMD’s nyeste chip (50 mod 60 TOPS), færre tråde (16 mod 24), typisk dyrere bærbare, og et målt strømforbrug på 66 watt under belastning, langt over den officielle 25 watt basis-TDP.

AMD Ryzen AI 9 HX 475, fordele: Højeste rene NPU-ydelse i generationen (60 TOPS), 24 tråde til parallelle arbejdsopgaver, større cache (36 MB total), lavere TDP-gulv (15 W), og historisk billigere bærbare i forgængergenerationen.

AMD Ryzen AI 9 HX 475, ulemper: Ingen uafhængige benchmarks eller batteritests offentliggjort endnu, ingen bærbar med chippet er prissat i handlen, svagere integreret grafik til gaming og ray tracing, kun PCIe 4.0, og markant lavere samlet AI-kompute når GPU’en regnes med.

AI PC-markedet i 2026: Hvorfor kapløbet betyder noget

Kampen om TOPS-tal er ikke bare markedsføring for markedsføringens skyld. Microsofts Copilot+-krav på minimum 40 NPU TOPS har effektivt gjort en dedikeret AI-accelerator til et konkurrenceparameter på linje med klokfrekvens og batteritid, og både Intel og AMD har reageret ved at gøre NPU-tallet til et centralt salgsargument i deres CES 2026-præsentationer. Det har den positive effekt for forbrugerne, at begge chipfamilier nu langt overgår minimumskravet, hvilket betyder at selv en mellemklassemodel fra begge producenter i praksis kan køre samtlige nuværende Copilot+-funktioner uden problemer.

Samtidig skaber det en vis forvirring, fordi de to producenter har valgt at fremhæve forskellige tal. Intel taler om samlet platforms-AI-ydelse, hvor GPU’en tæller kraftigt med, mens AMD fokuserer på ren NPU-ydelse som det tal, der reelt afgør Copilot+-oplevelsen. Begge argumenter har noget for sig, og det er netop derfor denne sammenligning insisterer på at vise begge tal, i stedet for at vælge det ene tal som “det rigtige”. Forbrugeren, der blot vil vide om en bærbar kan køre Windows’ AI-funktioner problemfrit, behøver dog ikke bekymre sig synderligt. Begge chips klarer den opgave med god margin.

Verdikt: Hvilken chip vinder i september 2026?

Baseret på de tal der faktisk er verificerbare i dag, er Intel Core Ultra X9 388H det sikrere valg for de fleste. Chippen har dokumenteret batteritid, dokumenteret spilydelse, dokumenterede AI-benchmarks fra flere uafhængige kilder, og den fås allerede i konkrete, anmeldte bærbare som Dell XPS 14 og Asus Zenbook Duo. AMD’s Ryzen AI 9 HX 475 har et reelt og sandsynligt stærkt kort på hånden med sin 60 TOPS NPU og 24 tråde, men det er stadig et løfte baseret på specifikationsark frem for uafhængigt bekræftet ydelse. Ingen forhandler har sat en pris på en HX 475-bærbar endnu, og det alene gør chippen svær at anbefale til et køb i dag, uanset hvor lovende specifikationerne ser ud på papiret.

Har du specifikt brug for markedets højeste NPU-TOPS til Copilot+-funktioner og er villig til at vente på de første uafhængige tests, er AMD’s chip værd at holde øje med. Skal du købe en bærbar nu, med garanteret ydelse og allerede testet batteritid, er Intel Core Ultra X9 388H det datadrevne valg. Historisk plejer de første uafhængige anmeldelser af en helt ny chipfamilie at dukke op inden for tre til seks måneder efter lancering, hvilket betyder at et klarere billede af HX 475’s reelle ydelse sandsynligvis foreligger inden årsskiftet.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er forskellen på Intel Core Ultra X9 388H og AMD Ryzen AI 9 HX 475?
De to chips repræsenterer hver sit flagskib i 2026-generationen af AI-bærbarchips. Intel har flest kerner totalt (16 mod 12) og en langt stærkere integreret GPU, mens AMD har flere tråde (24 mod 16), mere cache og den højeste rene NPU-ydelse (60 mod 50 TOPS).

Hvornår udkom de to chips?
Begge blev annonceret ved CES den 5. januar 2026. Intel Core Ultra X9 388H nåede amerikanske butikker fra 6. januar 2026, mens laptops med Ryzen AI 9 HX 475 fortsat er sparsomme i handlen otte måneder senere.

Hvilken chip har flest TOPS?
Det afhænger af hvad du måler. AMD’s Ryzen AI 9 HX 475 har den højeste rene NPU-ydelse med 60 TOPS mod Intels 50 TOPS. Tæller man Intels GPU-baserede AI-ydelse med, ender Intel på omkring 172 TOPS samlet, mod AMDs egen angivne platformsværdi på op til 91 TOPS.

Er Ryzen AI 9 HX 475 det samme som Ryzen AI Max 395+?
Nej. Ryzen AI Max 395+ er en helt anden, kraftigere halo-chip med op til 16 Zen 5-kerner og fuld SMT, primært målrettet workstation-lignende bærbare. HX 475 tilhører den mere almindelige Ryzen AI 400-serie (Gorgon Point) med 12 kerner, som er det relevante sammenligningsgrundlag mod Intels X9 388H.

Hvilken chip er bedst til gaming uden dedikeret grafikkort?
Intel Core Ultra X9 388H, takket være Arc B390-grafikken med 12 Xe3-kerner. Tom’s Hardwares hands-on-test målte over 80 fps i Cyberpunk 2077 ved 1080p med ray tracing aktiveret, hvilket AMD’s Radeon 890M ikke matcher i de samme titler.

Kan jeg opgradere RAM’en i en bærbar med disse chips?
Normalt ikke. Begge platforme bruger typisk LPDDR5X-hukommelse, der er loddet fast til bundkortet for at opnå de høje hastigheder (op til 9600 MT/s for Intel, op til 8533 MT/s for AMD). Vælg din RAM-mængde ved købet, ikke senere.

Understøtter begge chips Windows Copilot+?
Ja. Begge NPU’er ligger langt over Microsofts minimumskrav på 40 TOPS (Intel 50 TOPS, AMD 60 TOPS), og begge understøtter fulde Copilot+-funktioner som Recall, Live Captions og Cocreator i Paint.

Hvad koster en bærbar med disse chips i Danmark?
Der findes endnu ingen bekræftet dansk butikspris for nogen af de to chips. Den mest retvisende reference er Asus Zenbook S 14’s officielle europæiske pris på 1.899 euro (cirka 14.166 kroner) for en model med Core Ultra X9 388H. Amerikanske priser for X9 388H-bærbare ligger mellem $2.249 og $2.299, mens ingen HX 475-bærbar endnu er prissat globalt.

Er Ryzen AI 9 HX 475 bagudkompatibel med bærbare der bruger HX 370?
Nej, ikke i den forstand at man kan udskifte chippen selv. Alle disse processorer er loddet fast til bundkortet i den enkelte bærbare model. Ryzen AI 9 HX 475 findes kun i helt nye 2026-modeller bygget specifikt til Gorgon Point-platformen, og kan ikke eftermonteres i en eksisterende HX 370-bærbar.