Apple skiftede hele Mac mini-linjen ud den 22. september 2026, og for første gang siden 2023 er springet mellem basismodellen og Pro-modellen større end selve prisen antyder. Mac mini M6 koster fra 899 dollar (7.999 kr. i Danmark), mens Mac mini M5 Pro starter ved 1.699 dollar (15.999 kr.). Det er en forskel på 800 dollar, næsten det dobbelte, og spørgsmålet mange danske købere sidder med lige nu er enkelt: er springet fra 12 til op til 18 CPU-kerner, fra 170 til 307 GB/s hukommelsesbåndbredde og fra Thunderbolt 4 til Thunderbolt 5 pengene værd, eller er basismodellen nok til de fleste?
Vi har samlet alle specifikationer, de første benchmark-tal, officielle priser fra Apples danske butik og konkrete brugsscenarier, så du kan afgøre det uden at gætte. Begge modeller blev annonceret 25. august 2026 og kom i salg fire uger senere, da Apple bekræftede, at begge modeller var tilgængelige den 22. september 2026. De erstatter den tidligere M4- og M4 Pro-generation fra 2024 fuldstændigt, ifølge Apples eget presserum.
Hvad er nyt med Mac mini M6 og M5 Pro?
Den forrige Mac mini-generation fra oktober 2024 solgte basismodellen med M4-chippen for 599 dollar. Den pris findes ikke længere. Apple har hævet startprisen på den billigste Mac mini med 300 dollar, svarende til en stigning på cirka 50 procent, mens Pro-modellen er steget med samme kronebeløb men en mindre procentvis stigning (21 procent) fra 1.399 til 1.699 dollar. Det er en markant omlægning af prisstrukturen, og det betyder, at “billig Mac mini” ikke længere er en selvfølge på samme måde som tidligere.
Til gengæld er der reelt mere maskine for pengene i begge ender. Mac mini M6 bruger en 12-core CPU og 12-core GPU med neurale acceleratorer indbygget i hver GPU-kerne, hvilket er nyt for basismodellen. Mac mini M5 Pro starter ved 15 CPU-kerner og 16 GPU-kerner og kan konfigureres helt op til 18 CPU-kerner og 20 GPU-kerner, sammen med op til 64 GB delt hukommelse og 8 TB lagerplads. Begge chips har en 16-core Neural Engine, men hukommelsesbåndbredden er den store skillelinje: M6 leverer op til 170 GB/s, mens M5 Pro næsten fordobler det til 307 GB/s.
Fysisk ser de to modeller ens ud, samme kabinet, samme fodaftryk på skrivebordet, men portlayoutet på bagsiden fortæller den vigtigste historie: M6 har tre Thunderbolt 4-porte, mens M5 Pro har tre Thunderbolt 5-porte med tre gange højere båndbredde. Det er et skifte, der betyder mest for folk, der arbejder med eksterne diskarrays, 8K-video eller flere eksterne skærme.
Specifikationer side om side: Mac mini M6 vs M5 Pro
Nedenfor er den fulde specifikationsliste, som den fremgår af Apples produktside og lanceringsmateriale. Tallene for M5 Pro er for basiskonfigurationen (15-core CPU, 16-core GPU), medmindre andet er angivet.
| Specifikation | Mac mini M6 | Mac mini M5 Pro |
|---|---|---|
| CPU-kerner (basis) | 12 kerner | 15 kerner |
| CPU-kerner (maks. konfiguration) | 12 kerner | 18 kerner |
| GPU-kerner (basis) | 12 kerner | 16 kerner |
| GPU-kerner (maks. konfiguration) | 12 kerner | 20 kerner |
| Neural Engine | 16-core | 16-core |
| Hukommelsesbåndbredde | Op til 170 GB/s | 307 GB/s |
| Delt hukommelse (basis) | 16 GB | 24 GB |
| Delt hukommelse (maks.) | 32 GB | 64 GB |
| Lagerplads (basis) | 256 GB SSD | 512 GB SSD |
| Lagerplads (maks.) | Ikke oplyst over basis-tier | 8 TB SSD |
| Thunderbolt-porte (bagpå) | 3x Thunderbolt 4 (40 Gb/s) | 3x Thunderbolt 5 (120 Gb/s) |
| USB-C-porte (foran) | 2x USB-C, op til 10 Gb/s | 2x USB-C, op til 10 Gb/s |
| Ethernet | 2,5 Gb standard, 10 Gb tilvalg | 2,5 Gb standard, 10 Gb tilvalg |
| HDMI | 1x bagpå | 1x bagpå |
| Trådløs forbindelse | Wi-Fi 7, Bluetooth 6 | Wi-Fi 7, Bluetooth 6 |
| Startpris (USD) | 899 dollar | 1.699 dollar |
| Startpris (uddannelse, USD) | 799 dollar | 1.599 dollar |
Det springer i øjnene, at M6-basismodellen ikke kan konfigureres med flere CPU- eller GPU-kerner overhovedet, mens M5 Pro tilbyder to trin opad i både processor og grafik. Det gør købsbeslutningen enklere, end den plejer at være: vælger du M6, køber du reelt kun mere RAM og lager. Vælger du M5 Pro, kan du også skrue op for selve regnekraften.
Priser i Danmark: hvad koster Mac mini M6 og M5 Pro reelt?
De officielle priser fra Apples danske netbutik (apple.com/dk) viser tre konfigurationer ved lancering. Priserne er inklusive moms.
| Model | Konfiguration | Pris i Danmark | Pris i USA |
|---|---|---|---|
| Mac mini M6 | 12-core CPU, 12-core GPU, 16 GB RAM, 256 GB SSD | 7.999 kr. | 899 USD |
| Mac mini M5 Pro | 15-core CPU, 16-core GPU, 24 GB RAM, 512 GB SSD | 15.999 kr. | 1.699 USD |
| Mac mini M5 Pro | 18-core CPU, 20-core GPU, 24 GB RAM, 512 GB SSD | 17.999 kr. | 1.899 USD |
Springet fra billigste M6 til billigste M5 Pro koster altså 8.000 kroner ekstra, eller lidt over det dobbelte. Til sammenligning startede den forrige M4 Mac mini ved 599 dollar og M4 Pro-modellen ved 1.399 dollar i 2024, så begge modeller er blevet 300 dollar dyrere ved dette generationsskifte. Ifølge MacRumors’ dækning af lanceringen er de gamle M4-modeller nu udgået fra Apples eget sortiment og erstattet fuldt ud, så resterende lagerbeholdning findes kun hos forhandlere og på brugtmarkedet. Priserne ovenfor for Danmark er hentet direkte fra Apples danske netbutik og inkluderer moms, i modsætning til de amerikanske priser, der er ekskl. lokal skat.
Opgraderer du hukommelse og lager på begge modeller, stiger prisen hurtigt. En fuldt konfigureret Mac mini M5 Pro med 18 CPU-kerner, 20 GPU-kerner, 64 GB RAM og 8 TB lagerplads har ifølge tests fra flere anmeldere rundet 6.599 dollar i den amerikanske butik, hvilket viser, hvor bred prisspændet reelt er inden for samme produktnavn.
Benchmark-resultater: hvad viser de første tal?
Fordi Mac mini M6 og M5 Pro kun har været tilgængelige i få dage, er der endnu ikke et bredt datasæt af uafhængige benchmarks. Men de første målinger tegner et billede.
Ifølge en Geekbench 6-måling omtalt af Gadgets Now den 15. september 2026 scorede en Mac mini M6 med 32 GB RAM 4.610 point i single-core og 20.676 point i multi-core. En separat opsamling fra teknologibloggen JD Hodges, baseret på medianen af 71 indsendte Geekbench Browser-resultater frem til 24. september 2026, viser 4.636 point i single-core og 20.954 point i multi-core for samme chip, tal der ligger tæt på hinanden og dermed styrker hinandens troværdighed. MacRumors har desuden set et tidligt, endnu ikke fuldt verificeret Geekbench 7-resultat (en anden benchmark-version, der ikke kan sammenlignes direkte med Geekbench 6-tallene ovenfor) på 4.071 point single-core og 22.783 point multi-core.
For Mac mini M5 Pro er der endnu ikke offentliggjort et verificeret Geekbench 6-resultat i samme detaljegrad, hvilket i sig selv er interessant: Apples eget presserum og de første anmeldelser har fokuseret på specifikationer og reelle arbejdsopgaver frem for isolerede benchmark-tal i lanceringsugen. Til gengæld gav Tom’s Hardware et konkret sammenligningspunkt i sin anmeldelse af den nye generation, oversat fra engelsk: “Den grundlæggende M6-chip giver bedre single-core-ydelse og matcher næsten multi-core-ydelsen fra den valgfrie M4 Pro i den forrige generations Mac mini,” skriver Tom’s Hardware i sin anmeldelse. Det betyder i praksis, at selv basismodellen i 2026 er i nærheden af det, der tidligere krævede et dyrere Pro-køb.
Samlet set peger de tre uafhængige kilder i samme retning: M6 leverer et markant løft i single-core-ydelse sammenlignet med forrige generation, mens multi-core-forspringet for M5 Pro primært kommer fra de ekstra CPU-kerner snarere end fra en fundamentalt anderledes arkitektur. Vi opdaterer benchmark-tallene, efterhånden som flere uafhængige tests af M5 Pro offentliggøres.
Hukommelsesbåndbredde: hvorfor 307 GB/s betyder mere, end tallet lyder til
På papiret lyder forskellen mellem 170 GB/s og 307 GB/s som endnu et teknisk tal blandt mange. I praksis er hukommelsesbåndbredde ofte den usynlige flaskehals, der afgør, om en Mac føles hurtig under pres, ikke kun i synteseiske benchmarks, men når du har 40 faneblade åbne, redigerer 4K-video og kører et lokalt AI-værktøj samtidig.
Apples arkitektur bruger delt hukommelse mellem CPU og GPU, hvilket betyder, at båndbredden skal dække begge samtidigt. Med 307 GB/s kan M5 Pro flytte markant mere data mellem processor, grafikkort og RAM i sekundet, hvilket især mærkes ved GPU-tunge opgaver som 3D-rendering, farvekorrektion i høj opløsning og træning eller inferens af lokale AI-modeller med store parametertal. M6’s 170 GB/s er stadig solidt til almindelig kontorbrug, webudvikling og let billedredigering, men det er her, den reelle arbejdsbyrde afgør valget, ikke prisskiltet alene.
Porte og tilslutning: Thunderbolt 4 mod Thunderbolt 5
Begge modeller har tre Thunderbolt-porte bagpå, to USB-C-porte foran, HDMI, 2,5 Gb Ethernet som standard (med mulighed for opgradering til 10 Gb), Wi-Fi 7 og Bluetooth 6. Det, der adskiller dem, er generationen af Thunderbolt-standarden: M6 bruger Thunderbolt 4 med op til 40 Gb/s per port, mens M5 Pro bruger Thunderbolt 5 med op til 120 Gb/s, altså tre gange så meget.
For de fleste brugere, der tilslutter en enkelt ekstern skærm, et tastatur og en mus, er forskellen usynlig i hverdagen. Men for folk, der arbejder med eksterne SSD-arrays, flere 6K- eller 8K-skærme samtidig, eller professionelt videoudstyr med høj båndbreddekrav, er Thunderbolt 5 en reel funktionel forskel, ikke kun et marketingtal. Det er også værd at bemærke, at Ethernet-standarden er blevet opgraderet på tværs af begge modeller sammenlignet med tidligere generationer, hvor 1 Gb var standard; nu er 2,5 Gb standard på begge, hvilket gavner alle, der bruger Mac mini som en lille hjemmeserver eller filserver.
Mac mini gennem årene: fra M1 til M6
For at forstå, hvor stort spranget til M6 og M5 Pro egentlig er, hjælper det at se på, hvordan Mac mini har udviklet sig siden Apple first introducerede egen silicium i 2020. Hver generation har flyttet både pris og ydelse, men ikke altid i samme retning.
| Generation | Lanceringsår | Basis CPU-kerner | Startpris (USD) |
|---|---|---|---|
| Mac mini M1 | 2020 | 8 kerner | 699 dollar |
| Mac mini M2 | 2023 | 8 kerner | 599 dollar |
| Mac mini M2 Pro | 2023 | 10 kerner | 1.299 dollar |
| Mac mini M4 | 2024 | 10 kerner | 599 dollar |
| Mac mini M4 Pro | 2024 | 12 kerner | 1.399 dollar |
| Mac mini M6 | 2026 | 12 kerner | 899 dollar |
| Mac mini M5 Pro | 2026 | 15 kerner | 1.699 dollar |
Mønstret er tydeligt: fra 2020 til 2024 holdt Apple basisprisen på Mac mini nogenlunde stabil omkring 599-699 dollar, mens kernetallet langsomt steg. Med 2026-generationen bryder Apple det mønster markant. Det er første gang siden overgangen til egen silicium, at basismodellen stiger med hele 300 dollar på én gang, og det sker samtidig med, at Apple dropper muligheden for at konfigurere M6 med flere kerner, noget der tidligere har været muligt på basismodellen i visse generationer. Det betyder reelt, at afstanden mellem “billig Mac mini” og “kraftfuld Mac mini” er blevet institutionaliseret som to adskilte produkter i stedet for et glidende spektrum af opgraderinger.
Strømforbrug og lydniveau: hvad betyder det i praksis?
En af de mest undervurderede fordele ved Mac mini-serien, uanset chip, er det lave strømforbrug sammenlignet med en tilsvarende Windows-arbejdsstation eller et selvbygget mini-ITX-system. Begge de nye modeller bruger Apples effektive fremstillingsproces, og selv den kraftigste M5 Pro-konfiguration trækker markant mindre strøm under fuld belastning end en sammenlignelig x86-baseret arbejdsstation med diskret grafikkort.
For danske husstande, hvor elpriser svinger betydeligt hen over døgnet, er det ikke en ligegyldig detalje, hvis maskinen skal køre som hjemmeserver 24 timer i døgnet. Her er M6 det oplagte valg, fordi den laveste effekt under lav belastning holder driftsomkostningerne nede over et helt år. Begge modeller er desuden passivt eller næsten lydløst afkølet ved almindelig brug, hvilket gør dem velegnede til at stå synligt på skrivebordet eller i en reol uden at genere med blæserstøj, noget flere anmeldere, deriblandt Fstoppers i deres gennemgang af M5 Pro til kreativt arbejde, specifikt fremhæver som en fordel i forhold til konkurrerende arbejdsstationer med kraftigere køling.
Video- og fotoredigering: hvilken model vinder?
Til klassisk videoredigering i Final Cut Pro eller fotobehandling i Lightroom er den vigtigste ressource ofte GPU-kerner kombineret med hukommelsesbåndbredde, ikke rå CPU-kernetal. Her trækker M5 Pro klart foran med op til 20 GPU-kerner mod M6’s 12, og med næsten dobbelt så høj hukommelsesbåndbredde til at fodre GPU’en med data under eksport og rendering.
Fstoppers, der anmeldte Mac mini M5 Pro specifikt til foto- og videoarbejde, fremhævede maskinens kombination af hastighed og lav støj som en central styrke for kreative professionelle, der arbejder i studiemiljøer, hvor blæserstøj fra en kraftig arbejdsstation kan være forstyrrende. For en fritidsfotograf eller en indholdsskaber, der primært eksporterer til sociale medier i 1080p eller 4K uden tunge farvekorrektioner, vil M6 dog stadig føles hurtig nok til de fleste opgaver, bare med længere eksporttider ved de mest krævende 8K- eller multicam-projekter.
Et konkret eksempel på, hvor forskellen bliver synlig: eksporterer du en time-lapse-sekvens eller et multicam-projekt med flere lag af 4K-materiale og farvekorrektion i realtid, vil M5 Pro’s ekstra GPU-kerner og højere båndbredde typisk holde forhåndsvisningen flydende uden at falde i billedrate, mens M6 i samme scenarie kan opleve, at forhåndsvisningen bliver hakkende, indtil du renderer en lettere proxy-version af materialet. Det er ikke et spørgsmål om, hvorvidt opgaven kan løses, begge maskiner kan det, men om hvor meget ventetid der er indbygget i arbejdsdagen.
Udvikling og lokal AI: Xcode, containere og LLM-inferens
For softwareudviklere handler valget sjældent kun om rå hastighed, men om hvor mange ting man kan have kørende samtidig uden at maskinen sætter sig fast. Her er den delte hukommelse den afgørende faktor: 16 GB på M6-basismodellen er i underkanten, hvis du kører flere Docker-containere, en lokal database og en IDE med store projekter samtidig. M5 Pro’s mulighed for op til 64 GB RAM giver markant mere plads til at arbejde med store kodebaser, virtuelle maskiner eller flere samtidige udviklingsmiljøer.
Det samme mønster gælder lokal kunstig intelligens. Kører du mindre sprogmodeller lokalt via værktøjer som Ollama eller LM Studio, kan M6 med 32 GB RAM (den maksimale konfiguration) håndtere mindre kvantiserede modeller uden problemer. Men jo større model, jo mere afhænger ydelsen af både hukommelsesmængde og båndbredde, og her er M5 Pro’s kombination af op til 64 GB RAM og 307 GB/s båndbredde den langt mere fremtidssikrede investering, hvis lokal AI-inferens er en del af dit daglige arbejde.
Compile-tider følger stort set samme logik som video-eksport: flere CPU-kerner hjælper mest ved parallelle build-processer, mens store Xcode- eller Swift-projekter med mange afhængigheder også nyder godt af mere RAM til at holde flere byggeprocesser og caches i hukommelsen samtidig. En udvikler, der arbejder med et enkelt mindre projekt ad gangen, vil sjældent mærke forskellen mellem 12 og 18 kerner i dagligdagen. Men skifter du ofte mellem flere store repositories, kører CI-lignende opgaver lokalt, eller bruger virtuelle maskiner til test på tværs af platforme, er det netop dér, at M5 Pro’s ekstra kerner og hukommelsesloft retfærdiggør prisforskellen.
Der er også en software-dimension, der ikke fremgår af nogen specifikationsliste: macOS’ indbyggede Apple Intelligence-funktioner, som billedgenerering, skriveværktøjer og systemomfattende AI-søgning, kører delvist lokalt på Neural Engine i stedet for i skyen. Fordi begge chips deler den samme 16-core Neural Engine, er der ingen forskel i, hvor godt disse indbyggede funktioner virker mellem M6 og M5 Pro. Forskellen viser sig først, når du går ud over Apples egne, indbyggede AI-værktøjer og selv kører tredjeparts-modeller lokalt, hvor CPU, GPU og hukommelsesbåndbredde (og ikke Neural Engine alene) bliver den begrænsende faktor.
system_profiler SPHardwareDataType | grep -E "Chip|Memory|Cores"
Kommandoen ovenfor kan du køre i Terminal for hurtigt at tjekke, hvilken chip, hvor meget hukommelse og hvor mange kerner din nuværende Mac har, praktisk hvis du overvejer at opgradere fra en ældre model og vil sammenligne direkte med specifikationerne i denne artikel.
Gaming og daglig multitasking
Mac har historisk ikke været det oplagte valg til gaming, men Apples GPU-arkitektur er blevet markant stærkere de seneste generationer, og flere store spiludgivere understøtter nu native macOS-versioner. Her er GPU-kernetallet igen afgørende: M5 Pro’s op til 20 GPU-kerner giver et solidt forspring i moderne, grafiktunge titler sammenlignet med M6’s 12 kerner, særligt ved højere opløsninger eller med ray tracing aktiveret.
Til daglig multitasking, browsertunge arbejdsdage med mange faneblade, videomøder og almindelig kontorsoftware, er forskellen mindre mærkbar. Begge chips har en 16-core Neural Engine, der håndterer baggrundsopgaver som billedgenkendelse i Fotos-appen og systemoptimeringer lige effektivt. Det er først, når du skubber maskinen mod dens grænser, tung rendering, store spil, mange samtidige apps, at forskellen for alvor viser sig.
Et praktisk eksempel: har du 20-30 faneblade åbne i Safari eller Chrome, samtidig med at Slack, en mailklient og et par Office-dokumenter kører i baggrunden, er 16 GB på M6 stadig tilstrækkeligt til de fleste, men marginen bliver tyndere, hvis du samtidig streamer musik eller har en videosamtale kørende. Her er det igen hukommelsesmængden snarere end kernetallet, der afgør, om systemet føles flydende eller begynder at swappe til disk.
5 virkelige brugsscenarier: hvilken Mac mini passer til dig?
Specifikationer og benchmarks er én ting, men de fleste beslutninger træffes ud fra konkrete arbejdsopgaver. Her er fem typiske brugsprofiler og vores anbefaling for hver.
1. Freelance videoredaktør
Arbejder du dagligt med 4K- eller 6K-materiale i Final Cut Pro eller DaVinci Resolve, giver M5 Pro’s ekstra GPU-kerner og højere hukommelsesbåndbredde kortere eksporttider og mere overskud, når tidslinjen fyldes med effekter og farvekorrektion. Vælg mindst 32 GB RAM-konfigurationen, hvis du arbejder med multicam-projekter.
2. Softwareudvikler med store kodebaser
Kører du flere Docker-containere, en lokal database og en IDE samtidig, er 16 GB på basis-M6 for stramt i praksis. Enten opgraderer du M6 til 32 GB, eller du går direkte til M5 Pro, hvor 24-64 GB giver markant mere luft, og de ekstra CPU-kerner gør compile-tider kortere på store projekter.
3. Hjemmeserver og medieserver
Skal Mac mini’en køre Plex, Home Assistant eller fungere som lille filserver døgnet rundt, er M6 typisk rigeligt, da denne opgave sjældent er CPU- eller GPU-tung, men til gengæld værdsætter det lave strømforbrug og den stille drift, som hele Mac mini-serien er kendt for. Her giver M5 Pro’s ekstra kraft ikke meget værdi for pengene.
4. Studerende og almindelig hjemmebrug
Til browsing, tekstbehandling, videomøder og let billedredigering er M6-basismodellen mere end tilstrækkelig, og uddannelsesprisen på 799 dollar (eller den tilsvarende danske studierabat) gør den til det oplagte valg for de fleste studerende, der ikke arbejder professionelt med grafik eller video.
5. AI/ML-entusiast med lokale sprogmodeller
Eksperimenterer du med at køre store sprogmodeller lokalt frem for via cloud-API’er, er hukommelsesmængde og -båndbredde de vigtigste tal i hele denne artikel for dig. M5 Pro med 64 GB RAM og 307 GB/s båndbredde er det klart stærkeste valg i Mac mini-serien til denne opgave, mens M6 er begrænset til mindre, kvantiserede modeller.
Migreringsguide: sådan skifter du fra en ældre Mac mini
Skal du opgradere fra en M4-, M2- eller ældre Intel-baseret Mac mini, er processen stort set identisk uanset hvilken af de to nye modeller du vælger.
- Opdater din gamle Mac til nyeste macOS-version, og lav en fuld Time Machine-sikkerhedskopi før du starter.
- Tænd den nye Mac mini, og vælg “Overfør information til denne Mac” i opsætningsassistenten.
- Vælg mellem overførsel fra Time Machine-backup, fra en anden Mac direkte via kabel, eller fra en iCloud-backup.
- Brug om muligt et kabelforbundet Migreringsassistent-overførsel mellem to Mac’er via Thunderbolt, det er markant hurtigere end Wi-Fi, især hvis du flytter store mediebiblioteker.
- Gennemgå dine apps efter overførslen, og geninstaller eventuelle værktøjer, der kræver kerneudvidelser eller lavniveau-systemadgang, da disse ikke altid migrerer automatisk.
- Tjek Aktivitetsovervågning de første dage for at se, om nogen baggrundsprocesser stadig kører i Rosetta-emulering, hvilket kan indikere forældet software, der bør opdateres til native Apple Silicon-versioner.
- Sælg eller genbrug din gamle Mac mini via Apples indbytteprogram, hvis den stadig er i god stand, det kan reducere den effektive pris på din nye maskine mærkbart.
Hele processen tager typisk mellem 30 minutter og et par timer afhængigt af, hvor meget data du flytter, og om du bruger kabel eller trådløs overførsel.
Fordele og ulemper ved Mac mini M6
| Fordele | Ulemper |
|---|---|
| Markant lavere startpris end M5 Pro (7.999 kr. mod 15.999 kr.) | Kan ikke konfigureres med flere CPU- eller GPU-kerner |
| Single-core-ydelse i nærheden af forrige generations M4 Pro | Kun 170 GB/s hukommelsesbåndbredde |
| Lavt strømforbrug og stille drift, velegnet til at køre døgnet rundt | Maksimalt 32 GB RAM begrænser tunge multitasking-scenarier |
| Studierabat ned til 799 dollar (cirka 7.099 kr.) | Thunderbolt 4 i stedet for den hurtigere Thunderbolt 5 |
Fordele og ulemper ved Mac mini M5 Pro
| Fordele | Ulemper |
|---|---|
| Op til 18 CPU-kerner og 20 GPU-kerner, konfigurerbar efter behov | 800 dollar dyrere end M6 allerede ved billigste konfiguration |
| 307 GB/s hukommelsesbåndbredde, næsten dobbelt så meget som M6 | Fuldt konfigureret model kan koste over 6.500 dollar |
| Op til 64 GB RAM og 8 TB lagerplads | Overkill til almindelig kontorbrug og browsing |
| Thunderbolt 5 med tre gange højere båndbredde end Thunderbolt 4 | Kun 300 dollar dyrere ved basiskonfiguration end forrige M4 Pro, men stadig et stort spring fra M6 |
Hvad siger de første anmeldelser?
De første uafhængige anmeldelser af den nye Mac mini-generation er overvejende positive, men peger også på, at prisstigningen ikke går ubemærket hen. Tom’s Guide skriver i sin anmeldelse, oversat fra engelsk: “Den øgede processorkraft og grafikydelse i M6-chippen gør, at alt føles mærkbart hurtigere, uanset om du redigerer billeder, klarer daglige opgaver eller spiller moderne spil.” (kilde: Tom’s Guide)
Samme anmelder er dog kritisk over for prisen: “Det er ærgerligt, at Apple har hævet startprisen til 899 dollar uden at tilføje mere lager eller hukommelse, men Mac mini M6 er stadig den absolut bedste kompakte Mac-desktop, du kan købe.” (kilde: Tom’s Guide)
Gizmodo er endnu mere kortfattet i sin dom, oversat fra engelsk: “Koges det ned til selve siliciumkernen, er den nye M6 Mac mini nærmest fejlfri.” Og videre: “Apples seneste lommestore desktop behøvede ikke forbedres meget, men CPU- og GPU-ydelsesløftet fra M4 gør den til en af de bedste computere, der findes.” (kilde: Gizmodo)
Og som nævnt tidligere bekræfter Tom’s Hardware, at basismodellen nu leverer ydelse, der “næsten matcher multi-core-ydelsen fra den valgfrie M4 Pro i den forrige generations Mac mini”, hvilket understreger, hvor meget basismodellen er rykket sig på tværs af generationsskiftet, selv uden Pro-mærkatet.
Konklusion: hvilken Mac mini skal du vælge?
Data peger på en relativt klar konklusion. Hvis dit daglige arbejde er browsing, kontorsoftware, let billedredigering, streaming eller almindelig hjemmebrug, giver Mac mini M6 mere end nok kraft til 7.999 kroner, og pengene, du sparer i forhold til M5 Pro, kan bedre bruges på en ekstern skærm eller mere lagerplads i skyen. Testene viser, at basismodellens single-core-ydelse allerede er konkurrencedygtig med den tidligere generations Pro-chip, hvilket er et usædvanligt stort spring for en billigmodel.
Omvendt, hvis du arbejder professionelt med video, 3D, lokal AI-inferens eller har brug for at køre mange krævende programmer samtidig, er de 8.000 ekstra kroner til Mac mini M5 Pro en investering, der betaler sig igen i sparet ventetid. Den næsten dobbelte hukommelsesbåndbredde og op til 20 GPU-kerner er ikke marginale forbedringer, de er forskellen mellem at vente på en eksport og at fortsætte arbejdet med det samme. Skal vi sætte det på formel: vælg M6, hvis din arbejdsbyrde sjældent rammer loftet på 16-32 GB RAM. Vælg M5 Pro, hvis du allerede ved, at den grænse er et problem i din nuværende maskine.
Der er også en mellemvej, som mange overser: hvis du er i tvivl, men lige akkurat har råd, er det ofte billigere over tid at strække sig til M5 Pro-basismodellen end at købe M6 nu og opdage om et år, at 32 GB RAM ikke rækker. Mac mini kan som nævnt ikke opgraderes bagefter, så en fejlvurdering af behovet koster et helt nyt køb, ikke bare en opgraderingssæt. Er budgettet derimod hårdt begrænset, og du er sikker på, at dine opgaver er lette, er der ingen grund til at betale for kapacitet, du aldrig bruger, og her giver M6 stadig markant mere maskine for pengene end den tilsvarende model gjorde for to år siden.
Ofte stillede spørgsmål
Er Mac mini M4 og M4 Pro stadig til salg?
Nej. Apple har udfaset både M4- og M4 Pro-modellerne fra sit eget sortiment i forbindelse med lanceringen af M6 og M5 Pro den 22. september 2026. Resterende eksemplarer findes kun hos tredjepartsforhandlere eller på brugtmarkedet, så længe lager haves.
Kan man opgradere RAM og lagerplads senere?
Nej. Ligesom tidligere Mac mini-generationer er hukommelse og lagerplads loddet fast ved købet og kan ikke opgraderes efterfølgende. Det er derfor vigtigt at vælge den rigtige konfiguration fra start, især på hukommelsessiden.
Er Mac mini M6 hurtigere end forrige generations M4 Pro?
Ifølge Tom’s Hardwares anmeldelse leverer M6 bedre single-core-ydelse og kommer tæt på M4 Pro’s multi-core-ydelse, selvom M6 er basismodellen og M4 Pro var det dyrere valg i forrige generation. Det er ikke en fuldstændig erstatning for Pro-kraft, men et betydeligt løft for pengene.
Hvilken model er bedst til lokale AI-modeller?
Mac mini M5 Pro med op til 64 GB delt hukommelse og 307 GB/s båndbredde er markant stærkere til at køre store sprogmodeller lokalt end M6, der maksimalt kan konfigureres med 32 GB. Jo større model, jo mere afgørende bliver denne forskel.
Hvad koster den dyreste konfiguration af Mac mini M5 Pro?
En fuldt opgraderet model med 18 CPU-kerner, 20 GPU-kerner, 64 GB RAM, 8 TB lagerplads og 10 Gb Ethernet er af flere anmeldere rapporteret til at koste omkring 6.599 dollar i den amerikanske Apple-butik, svarende til et betydeligt højere beløb end den danske startpris på 15.999 kroner.
Understøtter begge modeller Thunderbolt 5?
Nej. Kun Mac mini M5 Pro har Thunderbolt 5-porte med op til 120 Gb/s. Mac mini M6 har fortsat Thunderbolt 4 med op til 40 Gb/s, hvilket er tre gange lavere båndbredde.
Er der en reel prisstigning i forhold til den forrige Mac mini-generation?
Ja. Både M6 og M5 Pro er 300 dollar dyrere ved lancering end deres forgængere fra 2024 (M4 til 599 dollar og M4 Pro til 1.399 dollar). Det svarer til en stigning på omkring 50 procent for basismodellen og 21 procent for Pro-modellen.
Kan Mac mini M6 bruges som hjemmeserver?
Ja, og det er faktisk et af de scenarier, hvor M6 giver bedst værdi. Det lave strømforbrug, den stille drift og den nu opgraderede 2,5 Gb Ethernet-standard gør modellen velegnet til opgaver som Plex-servere, Home Assistant eller simple netværkstjenester, der sjældent kræver Pro-modellens ekstra kraft.
Hvor meget hurtigere er M5 Pro’s hukommelsesbåndbredde end M6’s?
M5 Pro leverer 307 GB/s mod M6’s op til 170 GB/s, en forskel på cirka 80 procent. I praksis mærkes det tydeligst ved GPU-tunge opgaver som videorendering, 3D-arbejde og lokal AI-inferens, mens almindelig kontorbrug sjældent udnytter forskellen fuldt ud.
Kan jeg stadig få den gamle Mac mini M4 billigere hos forhandlere?
Muligvis, men kun så længe restlager haves hos forhandlere uden for Apples egen butik. Da Apple har fjernet modellen fra sit officielle sortiment, er der ingen garanti for, at der følger fuld garanti og support med på samme måde som ved et direkte Apple-køb, så tjek forhandlerens returret og garantivilkår grundigt, før du køber en restmodel.




