AMD har netop sendt sin dyreste desktop-processor nogensinde på gaden. Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition landede i handlen den 22. april 2026 til en officiel pris på 899 dollar, og den er bygget til at møde Intels flagskib, Core Ultra 9 285K, med to stablede V-Cache-chiplets i stedet for én. Spørgsmålet, mange danske PC-byggere stiller sig selv lige nu, er enkelt: er det ekstra V-Cache-lag pengene værd, eller giver det mere mening at holde fast i den billigere 9950X3D eller skifte til Intels platform? Denne artikel samler tal fra Tom’s Hardware, XDA Developers, GamersNexus og Club386 for at give et konkret svar baseret på faktiske CPU benchmark-resultater, ikke marketingslides. Vi dækker løbende hardware-nyheder og sammenligninger på tværs af CPU’er, grafikkort og RAM, og denne test bygger videre på den datadrevne tilgang, vi bruger i alle vores hardware-artikler.
Vi sammenligner tre chips direkte: AMD’s nye Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition, forgængeren Ryzen 9 9950X3D (stadig i handlen og markant billigere), og Intels Core Ultra 9 285K, som forbliver Intels desktop-flagskib i 2026, fordi Panther Lake-generationen (Core Ultra 300) kun er lanceret til bærbare og AI-pc’er indtil videre. Vi kigger på specifikationer, gaming-fps, produktivitetsbenchmarks, strømforbrug, platformskrav og priser i danske kroner, og vi slutter af med en klar anbefaling til fem forskellige brugertyper.
Timingen er ikke tilfældig. Ram-priserne er steget kraftigt gennem 2025 og 2026 på grund af global efterspørgsel fra AI-datacentre, noget vi tidligere har dækket i vores gennemgang af DDR5 mod DDR4, og det gør valget af platform endnu vigtigere, fordi en fejlkøbt CPU kan tvinge dig til at genkøbe hukommelse. Samtidig presser konkurrenter fra ARM-lejren, som Qualcomms bærbare chips og Apples egne Silicon-processorer, traditionelle x86-chips fra flere kanter, men på det rene desktop-marked for entusiaster og gamere er det stadig et opgør mellem AMD og Intel, der afgør, hvad pengene bedst bruges på.
Kort om de tre processorer i denne CPU benchmark
Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition er AMD’s svar på spørgsmålet “hvad hvis begge CCD’er fik 3D V-Cache?”. Hvor den originale 9950X3D kun stabler ekstra cache på én af sine to compute-chiplets, får Dual Edition-modellen V-Cache på begge. Det giver 192 MB L3-cache mod 128 MB på den almindelige 9950X3D, og samlet cache (inklusive L2) lander på 208 MB. Prisen for det ekstra lag silicium er markant: 899 dollar i officiel pris, hvilket gør den til den dyreste mainstream desktop-CPU på markedet ifølge TechPowerUp.
Ryzen 9 9950X3D lancerede i marts 2025 til 699 dollar og er stadig fuldt ud relevant. 16 kerner, 32 tråde, boost op til 5,7 GHz, og et enkelt V-Cache-lag på 96 MB stablet på den ene CCD. Den bruger stadig AM5-soklen og kører fint i eksisterende X670E- og B650E-bundkort efter en BIOS-opdatering.
Intel Core Ultra 9 285K er en helt anden arkitektur. Arrow Lake-designet dropper Hyper-Threading og bruger i stedet 8 P-kerner og 16 E-kerner, i alt 24 kerner men kun 24 tråde. Den lancerede 24. oktober 2024 til 589 dollar og krævede et helt nyt bundkort med LGA1851-sokkel og Z890-chipset. Prisen er siden faldet betydeligt, ned til omkring 475 dollar flere steder i 2026, hvilket gør den til den klart billigste af de tre chips vi ser på her.
Sådan er tallene i denne test indsamlet
Ingen enkelt anmeldelse er den fulde sandhed, når det kommer til CPU benchmark-tal, fordi testbænke, RAM-hastigheder og BIOS-versioner varierer fra medie til medie. Derfor bygger denne artikel på tal fra flere uafhængige kilder frem for én enkelt test. Cinebench-, Geekbench- og produktivitetstallene stammer fra XDA Developers’ direkte sammenligning mellem 9950X3D og 285K, gaming-tallene for 9950X3D2 kommer fra Tom’s Hardwares 17-spils testrunde, mens de skeptiske konklusioner om værdi for pengene er hentet fra GamersNexus og Club386, to medier kendt for at teste med åbne metodikker og rå datasæt frem for markedsføringsvenlige gennemsnit.
Vi har bevidst undladt at blande AMD’s og Intels egne markedsføringstal ind i konklusionerne, bortset fra de steder, hvor de er tydeligt markeret som producentens egne tal, som for eksempel SPEC Workstation-forbedringen på 9950X3D2. Alle fps-tal og benchmark-scorer, der præsenteres som fakta i denne artikel, kommer fra tredjeparts anmeldere, der har testet fysiske eksemplarer af processorerne.
Specifikationer side om side
Tabellen nedenfor stiller de tre processorer op mod hinanden på de tal, der faktisk betyder noget for ydelse og opgraderingsbeslutninger.
| Specifikation | Ryzen 9 9950X3D2 | Ryzen 9 9950X3D | Core Ultra 9 285K |
|---|---|---|---|
| Kerner / tråde | 16 / 32 | 16 / 32 | 24 / 24 (8P+16E) |
| Arkitektur | Zen 5, dual V-Cache | Zen 5, single V-Cache | Arrow Lake, hybrid |
| Boost-clock | 5,6 GHz | 5,7 GHz | 5,6-5,7 GHz (P-kerne) |
| Total cache | 208 MB | 144 MB | 76 MB (36 L3 + 40 L2) |
| L3-cache | 192 MB | 128 MB | 36 MB |
| TDP / strømgrænse | 200 W | 170 W (MTP ~230 W) | 125 W (MTP 250 W) |
| Hukommelse | DDR5-5600 | DDR5-5600 | DDR5 (kun) |
| Sokkel | AM5 | AM5 | LGA1851 |
| Chipset | X670E / B650E m.fl. | X670E / B650E m.fl. | Z890 |
| Fremstillingsproces | 4 nm (TSMC) | 4 nm (TSMC) | TSMC 3nm/Intel-pakning |
| Lanceringsdato | 22. april 2026 | 11. marts 2025 | 24. oktober 2024 |
| Officiel lanceringspris | 899 USD | 699 USD | 589 USD |
Det springer i øjnene, at Intel har flere fysiske kerner, men uden Hyper-Threading ender de reelt med samme antal tråde som AMD’s 16-kerners chips på de fleste multitrådede opgaver, fordi E-kernerne ikke er lige så stærke som fulde Zen 5-kerner. AMD’s cache-forspring er til gengæld enormt: 208 MB mod 76 MB er ikke en lille forskel, det er næsten tre gange så meget, og det er præcis den ressource, der afgør mange gaming-benchmarks.
Fremstillingsprocessen adskiller sig også markant mellem de to producenter. Begge AMD-chips bygges på TSMC’s 4 nm-node, som nu har flere års modenhed bag sig og dermed stabile udbytter og forudsigelig strømkurve. Intels Arrow Lake-design er mere sammensat, med compute-dies fra TSMC og en Intel-baseret pakningsteknologi kaldet Foveros, der binder de forskellige dele af chippen sammen. Det er en mere kompleks tilgang, men den giver Intel mulighed for at blande forskellige processer til forskellige formål inden i samme pakke, noget der bliver stadig vigtigere, efterhånden som traditionel node-skalering bliver dyrere og sværere for hele branchen.
Arkitektur: dobbelt V-Cache mod hybrid-design
AMD’s 3D V-Cache-teknologi stabler ekstra L3-cache direkte oven på en compute-die via Through-Silicon Vias. På den originale 9950X3D sidder den ekstra cache kun på én af de to Core Complex Dies, mens den anden CCD forbliver en almindelig Zen 5-chiplet uden ekstra cache. Windows’ scheduler skal derfor styre, hvilke tråde der lander på V-Cache-CCD’en, og hvilke der havner på den almindelige. Med 9950X3D2 Dual Edition forsvinder det problem delvist, fordi begge CCD’er nu har 96 MB L3 hver (32 MB indbygget plus 64 MB stablet), så uanset hvor en tråd planlægges, får den adgang til rigelig cache.
Intels Arrow Lake-arkitektur går en anden vej. Den kombinerer Performance-kerner bygget til høj clockhastighed med Efficient-kerner, der håndterer baggrundsopgaver og multitrådet arbejde uden at spise strøm. Det er samme grundfilosofi som i mobile chips, flyttet over til desktop. Ulempen er, at 285K ifølge flere test fra 2025 og 2026 halter en smule efter i rene gaming-scenarier, fordi hverken P- eller E-kernerne har adgang til den mængde cache, AMD’s X3D-chips tilbyder.
Club386’s anmeldelse af 9950X3D2 opsummerer det ekstra V-Cache-lag som mere cache, men mindre gevinst og ringere værdi i sin overskrift, og det bør man tænke over, inden man automatisk vælger den dyreste model. Læs hele testen hos Club386.
Gaming-ydelse: fps og 1%-lows
Her bliver billedet interessant. Ifølge Tom’s Hardwares test af 9950X3D2 på tværs af 17 spil er den nye dual-cache-chip kun 0,8 procent hurtigere end den originale 9950X3D i gennemsnit. I Counter-Strike 2 rammer 9950X3D2 531 fps ved 1080p, med omkring 5 procent bedre 1%-lows end forgængeren, hvilket giver en smule mere jævnt gameplay i høj-refresh-scenarier. I Baldur’s Gate 3 lander den på 178 fps i snit, en stigning på 5 procent, mens prisen samtidig stiger 29 procent i forhold til den originale 9950X3D. I Marvel’s Spider-Man 2 ses den største gevinst, 5 til 8 procent, hvilket ifølge Tom’s Hardware er et af de stærkeste resultater i hele testrunden.
AMD har selv sagt, at det andet V-Cache-lag primært er bygget til produktivitet og ikke gaming, og GamersNexus’ benchmark-serie bekræfter det billede med en overskrift rettet mod rene gamere, der overvejer Dual Edition-modellen udelukkende for fps. Se den fulde gennemgang hos GamersNexus.
Intels Core Ultra 9 285K klarer sig svagere i ren gaming end begge AMD-chips. En 2026-test med 15 spil ved 1080p og RTX 4090 viser, at 285K i snit er 8 procent langsommere end forgængeren Core i9-14900K, og 12 procent bagud i forhold til AMD’s ældre Ryzen 7 7800X3D. Det er et mønster, der går igen på tværs af anmeldelser: Arrow Lake vinder på effektivitet og multitrådet arbejde, men taber til X3D-chips i rene gaming-benchmarks. XDA Developers’ direkte sammenligning mellem 9950X3D og 285K understøtter samme konklusion og kan læses i sin helhed hos XDA Developers.
Gabet varierer betydeligt fra spil til spil. I titler med store, åbne verdener og mange samtidige objekter, som Cyberpunk 2077 eller store MMO’er, er cache-fordelen ved AMD’s X3D-teknologi typisk størst, fordi spillet konstant skal hente store mængder data fra hukommelsen. I mere lineære eller GPU-tunge titler, hvor grafikkortet i forvejen er den begrænsende faktor, krymper forskellen mellem processorerne markant, og i de scenarier spiller det mindre rolle, om man vælger AMD eller Intel.
Produktivitet og multitrådet ydelse
Skifter man fokus fra gaming til rendering, kompilering og kreative værktøjer, ændrer regnestykket sig markant. XDA Developers’ direkte benchmark-sammenligning mellem 9950X3D og 285K giver os konkrete tal, der viser et langt mere nuanceret billede end den simple tommelfingerregel om, at AMD altid vinder gaming og Intel altid vinder produktivitet.
| Benchmark | Ryzen 9 9950X3D | Core Ultra 9 285K | Vinder |
|---|---|---|---|
| Cinebench R24 (single) | 141 | 144 | Intel, marginalt |
| Cinebench R24 (multi) | 2.443 | 2.451 | Intel, marginalt |
| Geekbench 6 (single) | 3.461 | 3.194 | AMD, ca. 8% |
| Geekbench 6 (multi) | 22.804 | 21.388 | AMD, ca. 7% |
| 7-Zip (MIPS) | 247.109 | 177.187 | AMD, stort forspring |
| Blender (score) | 208,2 | 182,5 | AMD, ca. 14% |
| PugetBench Photoshop | 12.144 | 9.024 | AMD, ca. 35% |
| V-Ray 6 | Højere | Lavere | AMD, ca. 17% |
| POV-Ray | Lavere | Højere | Intel, ca. 31% |
Mønsteret her er, at Intel vinder i Cinebench og POV-Ray, to benchmarks der historisk favoriserer rå kerneantal og clockhastighed frem for cache. AMD dominerer til gengæld i cache-følsomme opgaver som 7-Zip-kompression, Blender-rendering og Photoshop, hvor de 208 MB (eller 144 MB på den originale model) L3-cache betaler sig direkte. Tom’s Hardwares dedikerede sammenligning mellem de to chips underbygger, at valget i høj grad afhænger af hvilken software man faktisk bruger dagligt, ikke en generel dom om hvilken chip der er hurtigst. Læs den fulde faceoff hos Tom’s Hardware.
Springer man op til 9950X3D2 Dual Edition, giver det ekstra cache-lag mest mening i tunge, massivt parallelle opgaver. AMD har selv fremhævet, at opgaver som data science og kodekompilering kan se op til 13 procent forbedring i SPEC Workstation-benchmarken sammenlignet med den originale 9950X3D, ifølge dækningen af lanceringen fra flere hardwaremedier.
For softwareudviklere, der kompilerer store kodebaser lokalt, er det store cache-lag særligt relevant, fordi kompilering involverer mange gentagne filopslag og mellemliggende objektfiler, der presses gennem CPU’ens cache-hierarki. Jo mere data der kan blive i L3-cachen frem for at skulle hentes fra den langsommere systemhukommelse, jo hurtigere afsluttes en build. Det er samme mekanisme, der giver AMD’s X3D-chips deres forspring i 7-Zip og Blender, og udviklere, der bygger store monorepos eller kompilerer C++ og Rust-projekter dagligt, vil ofte se en mærkbar reduktion i byggetid ved at gå fra en Intel-chip med begrænset cache til en af AMD’s X3D-modeller.
Strømforbrug og effektivitet
Her adskiller de tre chips sig markant. Ryzen 9 9950X3D holder sig til en TDP på 170 W med en maksimal pakke-effekt omkring 230 W, hvilket TechPowerUp beskriver som forholdsvis beskedent i forhold til den ydelse, chippen leverer. Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition trækker mere strøm som følge af det ekstra cache-lag og de tættere pakkede transistorer, med en TDP på 200 W.
Intel Core Ultra 9 285K har en officiel basis-effekt (PBP) på kun 125 W, men den maksimale turbo-effekt (MTP) kan nå helt op til 250 W under fuld belastning. Det betyder, at 285K i hvile eller ved let belastning kan være det mest strømbesparende valg af de tre, men under tung rendering eller kompilering kan den trække mere end begge AMD-chips. Det stiller også større krav til køleren, hvis man vil holde clockhastigheden stabil over tid.
For danske brugere med høje elpriser om vinteren er det relevant, at ingen af de tre chips er decideret strømsvage sammenlignet med tidligere generationer. Forskellen mellem dem, 75 til 130 watt afhængigt af scenarie, svarer typisk til få hundrede kroner om året i elregning ved normal brug, medmindre man kører maskinen under fuld last mange timer dagligt.
Ydelse per watt er et andet mål, der ofte overses i jagten på rå fps-tal. Her vinder Core Ultra 9 285K faktisk flere sammenligninger, fordi dens lavere basis-effekt betyder, at den kan levere solid ydelse i lettere arbejdsbyrder uden at ramme sit strømloft. PCWorlds test viste, at 285K kunne slå forgængeren Core i9-14900K med op til 21 procent i visse rendering- og encoding-opgaver, samtidig med at den forbrugte mindre eller tilsvarende strøm, hvilket peger på en reel effektivitetsgevinst i Arrow Lake-arkitekturen sammenlignet med Intels tidligere generationer. AMD’s X3D-chips vinder til gengæld på ydelse per krone i gaming, selv med deres højere effektgrænser, fordi de simpelthen leverer flere billeder per sekund for hver watt, der bruges på grafikintensive opgaver.
Platform og opgraderingskrav
AMD’s AM5-sokkel har nu holdt siden 2022, og både 9950X3D og 9950X3D2 kører i de samme bundkort som tidligere Ryzen 7000- og 9000-serier, forudsat man opdaterer BIOS til den nyeste AGESA-firmware. Det er en af de store styrker ved AM5-platformen: man kan opgradere CPU’en uden at skifte bundkort, RAM eller køler, så længe kølerens monteringssystem passer til AM5.
Intel brød med LGA1700-soklen, da Arrow Lake-generationen ankom, og Core Ultra 9 285K kræver derfor et helt nyt Z890-bundkort med LGA1851-fatning. Det betyder typisk en investering i nyt bundkort oveni selve CPU’en, hvilket ændrer det samlede regnestykke markant, hvis man kommer fra en ældre Intel-platform. Til gengæld er Z890-bundkortene bygget fra bunden til DDR5 og PCIe 5.0, så man undgår kompromiser fra en overgangsgeneration.
Kølingen fortjener også et par ekstra ord. Både 9950X3D2 og 285K har høje effektgrænser (200 W og 250 W), og de fleste anmeldere anbefaler mindst en 280 mm AIO-vandkøler eller tilsvarende luftkøler i topklassen for at holde clockhastighederne stabile under vedvarende belastning.
Hukommelse: DDR5-krav og hastigheder
Alle tre processorer kræver DDR5, og ingen af dem understøtter DDR4 længere. AMD’s officielle understøttede hastighed for både 9950X3D og 9950X3D2 er DDR5-5600, men i praksis kører de fleste entusiast-byggere med EXPO-profiler ved 6000 MT/s eller højere, da AMD’s Infinity Fabric-arkitektur historisk har nydt godt af hurtigere hukommelse, dog med aftagende gevinst over cirka 6000 MT/s.
Intel Core Ultra 9 285K er ligeledes DDR5-only, og testsystemer i anmeldelser kører typisk med XMP-kits ved 6000 MT/s og opefter for at få mest muligt ud af Arrow Lake-arkitekturen. Da 285K allerede har rigelig cache i forhold til sin kerne-arkitektur, om end mindre end AMD’s X3D-chips, er den generelt mindre følsom over for hukommelseshastighed end en ren gaming-optimeret AMD-chip, men stadig langt fra ligeglad med det.
Skal man købe nyt hukommelseskit til byggeriet, bør man kigge efter kits med lavt CAS-latency-tal frem for udelukkende at fokusere på MHz-tallet, da det samlede forhold mellem hastighed og latens ofte betyder mere for den reelle ydelse end blot topfrekvensen på pakken. Et 32 GB-kit i to moduler er i 2026 blevet standarden for både gaming- og produktivitetsbrugere, mens 64 GB giver mere komfortabel headroom til dem, der kører tunge Blender-scener eller store Photoshop-filer parallelt med andre programmer.
Hvilket grafikkort skal du parre med hver CPU
En hurtig CPU flaskehalses hurtigt af et svagt grafikkort, og omvendt. Til Ryzen 9 9950X3D og 9950X3D2, som primært sælges på deres gaming-styrke, giver det bedst mening at parre dem med et grafikkort i den øvre ende, så CPU’ens ekstra fps rent faktisk kan komme til udtryk ved høje opløsninger og refresh-rates. Her er vores sammenligning af RTX 5060 Ti mod RX 9060 XT et godt udgangspunkt, hvis budgettet er stramt, mens et system bygget om 9950X3D2 til professionelt arbejde med fordel kan parres med et kort med mere VRAM til GPU-accelereret rendering.
Til Core Ultra 9 285K gælder samme logik omvendt: fordi CPU’en i sig selv er svagere til ren gaming, giver det mindre mening at investere i det aller dyreste grafikkort, medmindre man primært spiller ved 4K, hvor GPU’en typisk bliver den begrænsende faktor uanset CPU-valg. Ved 1080p og 1440p, hvor CPU-forskelle er mest synlige, bør man prioritere processoren højere i budgettet, hvis 285K er valget.
Alternativer: Ryzen 7 9800X3D og andre muligheder
Ingen af de tre chips i denne sammenligning er nødvendigvis det rigtige valg for alle. Vi har tidligere testet Ryzen 7 9800X3D mod Intel Core Ultra 7 270K Plus, og den 8-kernede 9800X3D er stadig et stærkt argument for gamere, der ikke har brug for 16 kerner til produktivitet. Den koster typisk et godt stykke under både 9950X3D og 9950X3D2, og i rene gaming-benchmarks er forskellen til de større 16-kernede modeller ofte minimal, netop fordi de fleste spil ikke udnytter mere end 6 til 8 kerner effektivt endnu.
Vælger man i stedet en bærbar eller kompakt løsning frem for et fuldt desktop-build, er markedet i 2026 langt bredere end tidligere. ARM-baserede alternativer som Qualcomms Snapdragon X2 Elite presser prisen på traditionelle x86-bærbare ned, mens Apples MacBook Pro med M5-chippen fortsat dominerer i strømeffektivitet, om end på et andet styresystem med sine egne begrænsninger for gaming og Windows-specifik software. For rene Windows-desktop-byggere er valget dog stadig reelt kun mellem AMD’s AM5-platform og Intels LGA1851-platform, som denne artikel fokuserer på.
Der findes også et mellemtrin, mange overser: at genbruge en eksisterende AM5-maskine og kun skifte CPU’en. Da AM5 har holdt siden 2022, kan en bruger, der i sin tid købte en Ryzen 7000-serie-processor, ofte opgradere direkte til 9950X3D uden at skifte bundkort, RAM eller kabinet. Det gør springet fra en tre til fire år gammel maskine til topydelse betydeligt billigere end at bygge helt forfra, og det er en af de klareste praktiske fordele, AM5-platformen har over Intels tendens til at skifte sokkel hyppigere.
Overclocking og finjustering
Alle tre processorer er låst op til manuel justering, men mulighederne er ikke lige store. AMD’s X3D-chips har historisk været sværere at overclocke på kernehastigheden end deres ikke-X3D-søskende, fordi det stablede V-Cache-lag er mere følsomt over for varme og spænding. I stedet for traditionel kerne-overclocking bruger de fleste ejere af 9950X3D og 9950X3D2 AMD’s Precision Boost Overdrive og Curve Optimizer til at finjustere spænding per kerne, hvilket giver et lille, men mærkbart løft uden at risikere stabiliteten på V-Cache-laget.
Core Ultra 9 285K er til gengæld en af de mest overclocking-venlige Intel-chips i flere generationer. SkatterBenchers offentliggjorte forsøg har vist, at chippen kan skubbes op mod 5.800 MHz på enkeltkerner med tilstrækkelig køling og spænding, hvilket er over fabriksindstillingens 5,7 GHz thermal velocity boost. Det kræver dog typisk en high-end vandkøling og et Z890-bundkort med stærke strømfaser for at være stabilt over tid, og de fleste almindelige brugere vil ikke mærke stor forskel i hverken gaming eller produktivitet ved at overclocke ud over fabriksindstillingerne.
For de fleste danske byggere er konklusionen den samme uanset platform: ud-af-boksen-ydelsen er allerede tæt på det praktiske maksimum for luft- eller almindelig vandkøling, og manuel overclocking giver typisk kun 2 til 5 procents ekstra ydelse for markant mere arbejde med finjustering, stresstest og køling. Det er sjældent den bedste investering af tid sammenlignet med blot at vælge den rigtige CPU fra start.
Priser i Danmark: hvad koster de tre chips reelt
Officielle amerikanske priser fortæller kun en del af historien, når man handler i Danmark. Herunder ses aktuelle priser fra danske forhandlere i august 2026.
| Processor | USD-pris (officiel/aktuel) | Pris i Danmark (Proshop/Prisjagt) |
|---|---|---|
| Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition | 899 USD (lancering) | ca. 6.599 kr. |
| Ryzen 9 9950X3D | 699 USD (lancering) | ca. 4.941 kr. |
| Core Ultra 9 285K | 589 USD (lancering), ca. 475 USD nu | ca. 3.899-4.780 kr. |
Forskellen mellem den billigste og dyreste model er over 2.700 kroner, kun for selve processoren. Læg dertil, at et skifte til Intel kræver et nyt Z890-bundkort, mens begge AMD-chips kan genbruge et eksisterende AM5-bundkort, og regnestykket bliver hurtigt mere komplekst end blot CPU-prisen. Priserne på Core Ultra 9 285K kan tjekkes løbende hos Prisjagt, mens de fulde tekniske specifikationer fra Intel selv ligger på Intels officielle produktside.
Et interessant sidespring fra flere hardwaremediers testrunder er, at AMD’s billigere Ryzen 7 9850X3D angiveligt når omkring 93 procent af 9950X3D2’s ydelse i mange scenarier, for kun 54 procent af prisen. Det gør 9950X3D2 til et svært salg for alle undtagen de brugere, der har et konkret professionelt behov for de sidste procent multitrådet ydelse.
Ser man på det samlede platformregnestykke frem for kun CPU-prisen, bliver forskellen endnu tydeligere. Et AM5-bundkort i mellemklassen koster typisk 1.200 til 2.000 kroner i Danmark, mens et nyt Z890-bundkort til Intels platform ofte ligger 500 til 1.000 kroner højere på grund af den nyere PCIe 5.0- og DDR5-implementering. For en bruger, der allerede ejer et AM5-system fra en tidligere Ryzen-generation, kan opgraderingen til 9950X3D eller 9950X3D2 derfor ende med at koste betydeligt mindre end et fuldt platformsskifte til Intel, selv når CPU’ens listepris isoleret set er højere.
Fem virkelige brugsscenarier
Tal på papir er én ting. Sådan ser valget ud i praksis for fem typiske danske PC-byggere, baseret på de benchmark-tal og priser, vi har gennemgået ovenfor.
- Den konkurrenceorienterede CS2-spiller med en 360Hz-skærm bør vælge Ryzen 9 9950X3D, ikke Dual Edition-modellen. De 531 fps ved 1080p og de stærke 1%-lows gør en langt mindre forskel end de 1.658 kroner, man sparer ved at vælge den billigere model.
- Indie-udvikleren, der bruger Blender til 3D-rendering om aftenen og koder om dagen, får reel værdi af det ekstra V-Cache. Her viser tallene 14 procents forspring i Blender og markant hurtigere 7-Zip-komprimering, hvilket kan spare timer på en travl deadline-uge.
- Video-editoren i Premiere Pro eller DaVinci Resolve med behov for hurtig eksport bør kigge nøje på PugetBench-resultaterne. Med 35 procents forspring i PugetBench Photoshop peger pilen klart mod AMD’s X3D-lineup frem for Intels 285K.
- Small business-brugeren, der kører databehandling og statistiske modeller lokalt, kan drage nytte af 9950X3D2’s 13 procents løft i SPEC Workstation sammenlignet med standardmodellen, forudsat budgettet tillader det.
- Den prisbevidste opgraderer, der kommer fra en fem-seks år gammel Intel- eller AMD-maskine, får mest for pengene med Core Ultra 9 285K til under 4.000 kroner, særligt hvis arbejdet er en blanding af kontorarbejde, browsing og lejlighedsvis gaming uden krav om de allerhøjeste fps-tal.
Sådan migrerer du til den nye platform
Uanset hvilken af de tre chips man vælger, er der en klar rækkefølge at følge for at undgå startproblemer og unødigt spildte penge. Mange af de spørgsmål, vi ser i danske hardware-fora, handler om, at folk springer et af de første trin over og ender med et system, der ikke poster korrekt, eller som underpræsterer markant i forhold til de benchmark-tal, de har læst sig frem til.
- Tjek dit nuværende bundkorts BIOS-version. Hvis du opgraderer inden for AM5 (fra en ældre Ryzen til 9950X3D eller 9950X3D2), skal BIOS’en opdateres til nyeste AGESA-firmware, før den nye CPU genkendes korrekt.
- Sikkerhedskopiér dine BIOS-indstillinger og noter eventuelle manuelle overclockingsprofiler, da en BIOS-opdatering ofte nulstiller dem.
- Hvis du skifter fra Intel til AM5 eller omvendt, skal du budgettere med nyt bundkort. Der er ingen krydskompatibilitet mellem AM5 og LGA1851.
- Kontrollér, at din CPU-køler understøtter den relevante sokkel. De fleste 2023-2026-kølere har monteringskits til begge, men tjek altid producentens kompatibilitetsliste før køb.
- Sæt DDR5-hukommelsen op med den rette EXPO- eller XMP-profil i BIOS efter installation, i stedet for at køre på JEDEC-standardhastigheden, da forskellen kan være mærkbar i både gaming og produktivitet.
- Geninstallér chipset-drivere fra AMD eller Intels hjemmeside efter Windows er startet op, selv hvis Windows Update allerede har installeret generiske drivere.
- Kør et par referencebenchmarks (Cinebench, 3DMark) lige efter opsætning for at bekræfte, at systemet leverer forventet ydelse, før du begynder at bruge maskinen til produktivt arbejde.
Vil man tjekke, hvilken processor der aktuelt sidder i maskinen, før man planlægger en opgradering, kan man bruge en simpel kommandolinjekommando i Windows.
wmic cpu get name, maxclockspeed, numberofcores
På Linux-baserede systemer eller WSL kan man bruge lscpu til samme formål, hvilket giver et hurtigt overblik over kerneantal, cache og aktuel clockhastighed, inden man beslutter, om en opgradering rent faktisk giver mening.
Fordele og ulemper ved hver processor
Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition
- Fordel: Klart stærkest i cache-følsomme produktivitetsopgaver som Blender og Photoshop.
- Fordel: Begge CCD’er har V-Cache, så scheduler-problemer fra den originale model reduceres.
- Ulempe: Kun 0,8 procent hurtigere end 9950X3D i gaming i gennemsnit, trods markant højere pris.
- Ulempe: Højeste TDP af de tre chips (200 W) og den klart dyreste ved 899 dollar/6.599 kr.
Ryzen 9 9950X3D
- Fordel: Bedste pris/ydelse-forhold i AMD’s X3D-lineup i denne sammenligning, ifølge både TechPowerUp og Tom’s Hardware.
- Fordel: Stærk i både gaming og de fleste produktivitetsopgaver, uden det store prishop fra Dual Edition-modellen.
- Ulempe: Kun én CCD har V-Cache, hvilket kan give inkonsistent ydelse, hvis Windows planlægger tråde forkert.
- Ulempe: Slår stadig 285K klart i gaming, men taber i rå Cinebench-ydelse.
Core Ultra 9 285K
- Fordel: Klart billigst, særligt efter prisfald til omkring 475 dollar i 2026.
- Fordel: Vinder i Cinebench og POV-Ray, samt har den laveste basis-effekt (125 W PBP) af de tre.
- Ulempe: 8-12 procent langsommere end AMD’s X3D-chips i rene gaming-benchmarks.
- Ulempe: Kræver nyt Z890-bundkort med LGA1851, hvilket øger den samlede opgraderingspris markant.
Verdikt: hvilken CPU vinder i 2026
Data peger på et klart, om end nuanceret, resultat. For ren gaming-ydelse er Ryzen 9 9950X3D den fornuftige vinder. Den giver stort set samme fps som den dyrere 9950X3D2, men til over 1.600 kroner mindre, og slår Core Ultra 9 285K med 8 til 12 procent i de fleste testede titler. Vælger man udelukkende ud fra frames per second per krone, er der ikke noget at diskutere.
For tunge, cache-følsomme produktivitetsopgaver, som Blender-rendering, 7-Zip-arkivering og Photoshop-arbejde, giver 9950X3D2 Dual Edition mening, men kun hvis budgettet tillader det, og kun hvis arbejdsbyrden faktisk udnytter den ekstra cache. AMD’s egne tal om 13 procents forbedring i SPEC Workstation understøtter, at gevinsten er reel for professionelle brugere, men den er langt fra stor nok til at retfærdiggøre prisen for almindelige entusiaster.
Core Ultra 9 285K forbliver det bedste valg for budgetbevidste byggere, der prioriterer generel systemydelse, lavt strømforbrug i hvile og en lavere samlet pris, forudsat man kan leve med et nyt bundkort. Den vinder ikke gaming-benchmarks, men den taber heller ikke katastrofalt, og prisfaldet til omkring 475 dollar gør den til det mest fornuftige valg for et bredt, alsidigt system.
Samlet set: køb 9950X3D, hvis du er gamer. Køb 9950X3D2, hvis du renderer, komprimerer eller behandler data professionelt og har budgettet. Køb 285K, hvis prisen er den afgørende faktor, og du bygger et bredt system uden at være afhængig af de sidste procent gaming-ydelse.
Forskellene mellem alle tre chips i praksis er mindre dramatiske, end procenttallene måske antyder ved første øjekast. En 8 til 12 procents forskel i gaming-fps mærkes typisk kun på skærme med høj opdateringsfrekvens, hvor hver fps tæller for konkurrenceprægede spillere. For den almindelige bruger, der spiller enkeltspillerspil ved 60 til 144 Hz, vil alle tre processorer levere en god oplevelse, og valget bør derfor i højere grad styres af budget, platformskompatibilitet og hvilke andre programmer man bruger dagligt, end af det sidste procenttal i et benchmark-diagram.
Ofte stillede spørgsmål
Er Ryzen 9 9950X3D2 værd at opgradere til fra den originale 9950X3D?
Nej, ikke hvis du primært spiller. Gevinsten i gaming er kun 0,8 procent i gennemsnit ifølge Tom’s Hardwares 17-spils testrunde, mens prisen stiger med omkring 200 dollar. Det giver kun mening, hvis du bruger tunge produktivitetsprogrammer dagligt.
Kan jeg bruge Ryzen 9 9950X3D2 i mit gamle AM5-bundkort?
Ja, forudsat bundkortet understøtter den nødvendige effektgrænse (200 W) og har den nyeste BIOS med opdateret AGESA-firmware. Ældre B650-bundkort uden robust strømfase kan dog have svært ved at levere stabil ydelse under fuld belastning.
Hvorfor er Core Ultra 9 285K langsommere i gaming trods flere kerner?
Fordi gaming er langt mere følsom over for cache-størrelse og hukommelseslatens end rå kerneantal. Intels 76 MB total cache er markant mindre end AMD’s 144 til 208 MB, og de fleste spil har svært ved at udnytte 24 kerner effektivt.
Skal jeg vente på Intels næste generation, før jeg bygger en ny PC?
Intels Panther Lake-generation (Core Ultra 300) er indtil videre kun lanceret til bærbare computere, med lancering ved CES 2026 i januar. Der er endnu ingen bekræftet dato for en desktop-udgave, så Core Ultra 9 285K forbliver Intels aktuelle desktop-flagskib.
Hvad koster det samlet at skifte fra Intel til AMD’s AM5-platform?
Ud over selve CPU-prisen (4.941 til 6.599 kroner) skal man ofte også skifte bundkort, medmindre man allerede har et AM5-system. Kommer man derimod fra en anden AM5-processor, kan man ofte nøjes med en BIOS-opdatering og genbruge både bundkort og DDR5-hukommelse.
Er 144 MB eller 208 MB cache overhovedet mærkbart i almindelig brug?
I almindelig kontorbrug og webbrowsing, næppe. Forskellen bliver først synlig i cache-følsomme opgaver som spil med store åbne verdener, videoredigering eller 3D-rendering, hvor data hele tiden skal hentes og genbruges hurtigt.
Understøtter alle tre processorer DDR4-hukommelse?
Nej. Både AMD’s Ryzen 9 9950X3D-serie og Intels Core Ultra 9 285K kræver DDR5. Ingen af de tre understøtter DDR4, hvilket betyder, at man ikke kan genbruge ældre hukommelseskits ved en opgradering.
Hvilken CPU er bedst til strømmere, der både gamer og encoder samtidig?
Her giver de ekstra kerner mening. Ryzen 9 9950X3D2 og 9950X3D har begge 16 kerner mod 285K’s 24 hybride kerner, men i praksis håndterer alle tre chips samtidig gaming og software-encoding fint, så længe man dedikerer nok kerner til hver opgave i streaming-softwaren. Har man råd, er 9950X3D2’s ekstra cache en fordel, hvis man også redigerer klip efter streamen er slut.
Er der stor forskel på støjniveau og temperaturer mellem de tre chips?
Ja, i nogen grad. Core Ultra 9 285K’s lavere basis-effekt på 125 W betyder typisk lavere temperaturer og mindre blæserstøj ved almindelig brug, mens både 9950X3D og især 9950X3D2 med deres højere effektgrænser (170 til 200 W) kræver en solid køleløsning for at holde støjniveauet nede under tunge belastninger som rendering eller kompilering.




