Nvidia myy samaa näytönohjainta kahdella hinnalla, ja ero on yksinkertainen: kortin muistimäärä. RTX 5060 Ti 16GB ja RTX 5060 Ti 8GB jakavat saman GB206-piirin, samat kellotaajuudet ja saman 180 watin tehonkulutuksen. Ainoa tekninen ero on videomuistin määrä, mutta lokakuussa 2026 se ero on alkanut maksaa yhä enemmän. Suomen jälleenmyyjien hinnat ovat levinneet kauas toisistaan samaan aikaan kun GDDR7-muistin saatavuus on kiristynyt kysynnän kasvaessa tekoälypalvelimilla ja muilla näytönohjainsarjoilla.
Tässä vertailussa käydään läpi molempien korttien tekniset tiedot, lokakuun 2026 hinnat Suomessa, kolmen riippumattoman arvostelijan bencmark-tulokset ja se, missä peleissä 8 gigatavun muisti alkaa oikeasti rajoittaa suorituskykyä. Lopuksi annamme selkeän suosituksen sen mukaan, mihin käyttöön näytönohjainta ollaan hankkimassa.
Keskihintaluokan näytönohjain on juuri se segmentti, jossa muistipula näkyy ostajalle rankimmin. Lippulaivamalleissa, kuten RTX 5090:ssä, hintaero muistimäärien välillä hukkuu muuten jo valmiiksi tuhansien eurojen hintalappuun. RTX 5060 Ti -sarjassa sen sijaan 200-380 euron ero 8 ja 16 gigatavun välillä voi olla jopa puolet koko kortin hinnasta, joten päätöksen taakka osuu juuri niihin ostajiin, joilla budjetti on tiukin.
Tämä artikkeli sopii erityisesti sinulle, jos olet rakentamassa uutta pelikonetta keskihintaluokkaan, päivittämässä vanhempaa korttia, kuten RTX 3060 Ti:tä tai GTX 1660:tä, tai yksinkertaisesti yrittämässä selvittää, kannattaako maksaa satoja euroja enemmän pelkästä muistimäärästä. Käymme läpi kaiken olennaisen datan sen puolesta, että voit tehdä päätöksen omien pelitottumustesi perusteella, ei yleisten nyrkkisääntöjen perusteella.
RTX 5060 Ti 8GB ja 16GB: tekniset tiedot vertailussa
Molemmat kortit perustuvat samaan GB206-piiriin eikä Nvidia ole erotellut piirien kellotaajuuksia mallien välillä. Ainoa virallinen ero speksilistalla on muistikapasiteetti: 8 tai 16 gigatavua GDDR7-muistia. Käytännössä yksittäiset valmistajamallit voivat boostata hieman eri tavalla piirikohtaisen vaihtelun takia, mutta se ei liity muistimäärään.
| Ominaisuus | RTX 5060 Ti 8GB | RTX 5060 Ti 16GB |
|---|---|---|
| GPU-piiri | GB206 | GB206 |
| CUDA-ydinet | 4 608 | 4 608 |
| RT-ydinet | 36 | 36 |
| Tensor-ydinet | 144 | 144 |
| Peruskellotaajuus | 2 407 MHz | 2 407 MHz |
| Boost-kellotaajuus | 2 572 MHz | 2 572 MHz |
| Muistityyppi | GDDR7 | GDDR7 |
| Muistinopeus | 28 Gbps | 28 Gbps |
| Muistiväylä | 128-bit | 128-bit |
| Kaistanleveys | 448 GB/s | 448 GB/s |
| TDP | 180 W | 180 W |
| Liitäntä | PCIe 5.0 | PCIe 5.0 |
| Julkaisupäivä | Huhtikuu 2025 | Huhtikuu 2025 |
| Julkaisuhinta (USD) | 379 $ | 429 $ |
Taulukko kertoo kaiken olennaisen yhdellä silmäyksellä: ydinmäärä, kellotaajuudet, muistiväylä ja kaistanleveys ovat identtiset. TechPowerUpin arvostelu vahvistaa, että kortit ovat käytännössä kaksoisolentoja lukuun ottamatta muistikapasiteettia, ja osa yksittäisistä 8GB-korteista on heidän testeissään boostannut jopa hieman korkeammalle kuin 16GB-mallit. Tämä on normaalia piirikohtaista vaihtelua, ei suunniteltu ominaisuus.
Tämä on olennainen ero verrattuna moniin aiempiin sukupolviin, joissa isompi muistimalli saattoi tulla myös nopeammalla piirillä tai suuremmalla ydinmäärällä. RTX 5060 Ti -sarjassa Nvidia on tehnyt päätöksen eristää muuttujat täysin toisistaan: ostaja maksaa yksinomaan muistista, ei mistään muusta. Tämä tekee vertailusta poikkeuksellisen selkeän tutkimuskohteen, koska kaikki suorituskyvyn erot voidaan jäljittää suoraan VRAM-kapasiteettiin eikä esimerkiksi kellotaajuuksien tai ydinmäärän eroihin.
Molemmissa malleissa on neljännen sukupolven RT-ydinet ja viidennen sukupolven Tensor-ydinet, jotka tukevat DLSS 4 -skaalausta ja Multi Frame Generation -ominaisuutta. PCIe 5.0 -liitäntä on myös sama, vaikka käytännössä kortin kaistanleveystarve ei lähelläkään saturoi edes PCIe 4.0 -väylää. Käytännössä vanhemmallakin emolevyllä kortin voi asentaa ilman pelkoa pullonkaulasta liitännän puolelta.
Julkaisuhinnat huhtikuussa 2025
Nvidia toi molemmat mallit markkinoille huhtikuussa 2025. RTX 5060 Ti 8GB listattiin 379 dollarin suositushintaan ja 16GB-malli 429 dollariin. Ero oli siis 50 dollaria, eli noin 13,2 prosenttia 8GB-mallin hinnasta. Virallista euromääräistä suositushintaa ei koskaan vahvistettu yhtenäisesti, koska Euroopan hinnoittelu vaihteli maittain alusta alkaen arvonlisäveron ja jakelusopimusten mukaan.
Tuolloin 50 dollarin ero tuntui perustellulta: ylimääräinen 8 gigatavua GDDR7-muistia maksaa valmistajalle oikeasti rahaa, ja hinnoittelu heijasteli sitä suoraan. Vuoden 2026 muistipula on sekoittanut tämän tasapainon täysin, ja hintaero on kasvanut moninkertaiseksi alkuperäisestä.
Nvidian päätös tuoda markkinoille kaksi muistivarianttia samasta piiristä ei ole poikkeuksellinen strategia. Yhtiö on käyttänyt samaa mallia useissa aiemmissa sukupolvissa, koska se antaa mahdollisuuden tavoittaa kaksi eri ostajasegmenttiä yhdellä piirisuunnittelulla: hintaherkät pelaajat, joille riittää pienempi muisti, ja vaativammat käyttäjät, jotka maksavat mielellään lisää varmuudesta. Ongelma syntyy vasta, kun ulkoiset tekijät, kuten muistipula, rikkovat alun perin suunnitellun hintasuhteen näiden kahden segmentin välillä.
Suomen hinnat lokakuussa 2026 ja muistipulan vaikutus
Lokakuussa 2026 RTX 5060 Ti 8GB löytyy suomalaisista verkkokaupoista edullisimmillaan noin 440 euron hintaan, kun Gigabyten WINDFORCE OC -mallia myydään tällä hetkellä siinä hintaluokassa. RTX 5060 Ti 16GB -mallit alkavat noin 657 eurosta MSI:n GAMING OC -version kohdalla, ja ASUS Primen versiot nousevat jopa 750-820 euroon riippuen jäähdytysratkaisusta ja kellotaajuuksista.
| Malli | VRAM | Julkaisuhinta | Suomen hinta 10/2026 | Muutos |
|---|---|---|---|---|
| Gigabyte WINDFORCE OC 8G | 8 GB | 379 $ | ~440 € | Perustaso |
| Gigabyte GAMING OC 8G | 8 GB | 379 $ | ~467-481 € | +6-9 % vs. halvin 8GB |
| MSI GAMING OC 16G | 16 GB | 429 $ | ~657 € | +49 % vs. halvin 8GB |
| ASUS Dual OC 16GB | 16 GB | 429 $ | ~665 € | +51 % vs. halvin 8GB |
| ASUS Prime 16GB | 16 GB | 429 $ | ~749 € | +70 % vs. halvin 8GB |
| ASUS Prime OC 16GB | 16 GB | 429 $ | ~820 € | +86 % vs. halvin 8GB |
Ero on siis kasvanut noin 217 eurosta aina 380 euroon riippuen siitä, mitä malleja vertaillaan. Pricesquirrelin Suomen hintaseuranta vahvistaa yleisen trendin: GPU-hinnat Euroopassa ovat olleet nousussa läpi vuoden 2026, ja GDDR7-muistin kysyntä on kasvanut samaan aikaan kun valmistajat kuten Samsung, SK hynix ja Micron ovat priorisoineet kapasiteettia tekoälykiihdyttimille. Tämä näkyy suoraan siinä, että halvimman 16GB-kortin ja halvimman 8GB-kortin välinen ero on nykyään lähes 50 prosenttia, kun se oli julkaisuhetkellä vain 13,2 prosenttia.
Verkkokauppa.comin, Gigantin ja hinta.fi-hintavertailun listaamat mallit vahvistavat, että hajonta jälleenmyyjien välillä on huomattava myös saman muistimäärän sisällä. Esimerkiksi 8GB-mallien hinnat vaihtelevat Gigabyten edullisimmasta WINDFORCE OC -versiosta aina kalliimpiin OC-malleihin, joiden hinta nousee tehokkaamman jäähdytyksen ja korkeamman tehdastason ylikellotuksen myötä jopa 480-490 euroon. Samankaltainen hajonta toistuu 16GB-puolella, missä ASUS Primen OC-version lisähinta verrattuna MSI:n peruskokoonpanoon on yli 160 euroa, vaikka molemmissa on sama GB206-piiri ja sama 16 gigatavua muistia.
Tämä jälleenmyyjäkohtainen hajonta on tärkeä muistutus siitä, että ostajan kannattaa vertailla hintoja useista kaupoista ennen päätöstä sen sijaan, että tyytyy ensimmäiseen löytämäänsä tarjoukseen. Ero halvimman ja kalleimman samaan muistimäärään perustuvan mallin välillä voi Suomessa olla lokakuussa 2026 jopa 150-180 euroa, mikä on lähes puolet alkuperäisestä 8GB- ja 16GB-mallin julkaisuhintaerosta.
Käytännön ostoneuvo on yksinkertainen: perusmallit, joissa on riittävä mutta ei ylimitoitettu jäähdytys, antavat parhaan hinta-suorituskykysuhteen juuri nyt. Tehdasylikellotetut premium-mallit tuovat usein vain muutaman prosentin lisäsuorituskyvyn kymmenien tai satojen eurojen lisähintaan, joten rahat kannattaa yleensä laittaa muistimäärään ennen kuin samaan muistimäärän sisäiseen mallinvalintaan.
Käytännössä tämä tarkoittaa, että ostopäätös ei ole enää yhtä selvä kuin vuonna 2025. Jos hintaero olisi edelleen 50-70 euron luokkaa, 16GB-mallin valitseminen olisi helppo päätös kaikille. Nyt kun ero voi olla 200-380 euroa, moni ostaja joutuu oikeasti laskemaan, kannattaako lisämuisti maksaa.
GDDR7-muistipula: miksi hintaero on repeytynyt näin suureksi
RTX 5060 Ti ei ole ainoa näytönohjain, joka kärsii muistin hinnannoususta. Samaan aikaan Nvidia perui kokonaisen RTX 50 SUPER -mallisarjan suoraan GDDR7-pulan takia, ja tekoälypalvelinten valmistajat ovat ostaneet suuren osan Samsungin, SK hynixin ja Micronin tuotantokapasiteetista omiin kiihdyttimiinsä. Kun GDDR7-piirien kysyntä kasvaa samaan aikaan kahdella rintamalla, kuluttajanäytönohjaimiin jäävä tarjonta kutistuu, ja hinta nousee juuri niissä malleissa, joissa muistia on enemmän per kortti.
Tämä selittää, miksi 16 gigatavun malli on kärsinyt hinnannoususta suhteessa enemmän kuin 8 gigatavun malli. 16GB-kortti tarvitsee kaksi kertaa enemmän muistipiirejä kuin 8GB-versio samalla 128-bitin väylällä, eli kaksinkertainen määrä komponentteja, jotka ovat kallistuneet pulan myötä. 8GB-malli käyttää puolet vähemmän piirejä, joten sen hintaan muistipula vaikuttaa suhteessa pienemmin, vaikka molemmat ovat nousseet julkaisuhinnastaan.
Toinen tekijä on jälleenmyyjien varastotilanne. Osa RTX 5060 Ti 16GB -malleista on ollut ajoittain loppuunmyyty suomalaisissa verkkokaupoissa lokakuussa 2026, mikä painaa jäljellä olevien mallien hintaa ylöspäin tarjonnan supistuessa. 8GB-mallien saatavuus on ollut tasaisempaa, osittain koska valmistajat ovat priorisoineet niiden tuotantoa vähäisemmän muistitarpeen ansiosta.
Alan seuranta viittaa siihen, että GDDR7-tuotannon odotetaan kasvavan asteittain, kun valmistajat laajentavat kapasiteettiaan vastaamaan kysyntään. Tämä ei tarkoita nopeaa korjausta: muistin hinnoittelun tasaantuminen on tyypillisesti kuukausien, ei viikkojen, mittainen prosessi, koska uuden tuotantokapasiteetin ylösajo vaatii aikaa. Ostajan kannattaa siis suhtautua nykyisiin hintoihin pysyvämpänä tilanteena lähitulevaisuudessa, ei tilapäisenä piikkinä, joka korjaantuu itsestään muutamassa viikossa.
Suorituskyky 1080p-resoluutiossa: tasapeli useimmissa peleissä
TechSpotin arvostelu osoittaa, että tavallisessa 1080p-pelaamisessa erot ovat pieniä useimmissa peleissä. TechPowerUpin laajassa testisarjassa 8GB-malli oli keskimäärin tasoissa 16GB-version kanssa, ja joissain tapauksissa 2-3 prosenttia nopeampi yksittäisten korttien korkeamman boost-kellotaajuuden ansiosta. Tämä johtuu siitä, että 1080p-resoluutiolla pelien tekstuurimuistin tarve pysyy useimmiten alle 8 gigatavun rajan.
1080p on juuri se resoluutio, jossa molempien korttien GPU-piiri on muutenkin pullonkaulana ennen muistia. Ydinten määrä ja kellotaajuudet rajoittavat suorituskykyä, ei VRAM. Tämä pätee kuitenkin vain perinteisiin peleihin maltillisilla tekstuuriasetuksilla. Uusimmat AAA-nimikkeet, joissa on erittäin korkearesoluutioiset tekstuurit, rikkovat tämän säännön jo 1080p:ssäkin, kuten seuraavassa osiossa käy ilmi.
Tämä on hyvä muistutus siitä, että speksilistan numerot eivät kerro koko totuutta. Kahden kortin välinen keskiarvoero 1080p:ssä on käytännössä merkityksetön, jos pelaa suosittuja esports-nimikkeitä tai muutaman vuoden vanhempia AAA-pelejä maltillisilla asetuksilla. Vasta kun peli alkaa latailla korkearesoluutioisia tekstuureja tai käyttää raskaita jälkikäsittelyefektejä, 8 gigatavun raja alkaa näkyä myös tällä matalammalla resoluutiolla.
Suorituskyky 1440p-resoluutiossa: ero alkaa näkyä
1440p on resoluutio, jossa RTX 5060 Ti 16GB alkaa selvästi erottua. TechPowerUpin kokoomatuloksissa 16GB-malli oli keskimäärin noin 5 prosenttia nopeampi kuin 8GB-versio tällä resoluutiolla. Ero ei kuulosta suurelta keskiarvona, mutta se piilottaa suuria vaihteluita yksittäisten pelien välillä: osa peleistä pysyy täysin tasoissa, kun toiset kärsivät jo selvästi muistin loppumisesta.
Tämä on myös resoluutio, jolla moni ostaja todella pelaa RTX 5060 Ti -luokan kortilla. 1440p-näytöt ovat yleistyneet Suomessa merkittävästi, ja kortin hintaluokka osuu juuri siihen segmenttiin, jossa 1440p 60-100 fps on realistinen tavoite. Keskiarvo kätkee sen, että juuri näissä vaativimmissa peleissä muistin puute näkyy pahimmin, mikä tekee 1440p-pelaajasta erityisen alttiin 8 gigatavun rajoitukselle.
Käytännön ongelma 1440p:ssä ei ole yleensä keskimääräinen kuvataajuus, vaan sen tasaisuus. Peli, joka pyörii 8GB-kortilla näennäisesti hyvällä 70 kuvan keskinopeudella, voi silti nykiä pahasti juuri niissä hetkissä, kun uusia tekstuureja ladataan muistiin kesken pelin. 16GB-malli välttää tämän ongelman yksinkertaisesti sillä, että sillä on tilaa pitää useampi tekstuurijoukko muistissa samanaikaisesti sen sijaan, että niitä jouduttaisiin lataamaan ja purkamaan kesken pelihetken.
Suorituskyky 4K-resoluutiossa: 16GB ottaa selvän johdon
4K-resoluutiossa ero muuttuu merkittäväksi. TechPowerUpin testisarjassa RTX 5060 Ti 16GB tuotti keskimäärin noin 26 prosenttia enemmän kuvataajuutta kuin 8GB-malli. Tämä ei ole enää pieni tilastollinen poikkeama, vaan selkeä osoitus siitä, että 8 gigatavua ei riitä nykypelien tekstuureille ja renderöintipuskureille 4K-resoluutiolla.
| Lähde | Testi | Tulos |
|---|---|---|
| TechPowerUp | 1080p keskiarvo | 8GB ja 16GB tasoissa, 8GB jopa 2-3 % nopeampi yksittäistapauksissa |
| TechPowerUp | 1440p keskiarvo | 16GB noin 5 % nopeampi |
| TechPowerUp | 4K keskiarvo | 16GB noin 26 % nopeampi |
| TechSpot | Vaativa skenaario, keskimääräinen fps | 16GB 68 fps, 8GB noin 30 fps |
| TechSpot | Erittäin vaativa skenaario, 1 %:n pohjalukemat | 16GB 72 fps, 8GB 9 fps |
| Digital Foundry | Indiana Jones and the Great Circle, 1080p | 8GB jopa 20 % hitaampi |
| PC Gamer | Black Myth: Wukong, High-asetukset | Keskiarvo lähes identtinen, 8GB 3 fps jäljessä 1 %:n pohjalukemissa |
Taulukko näyttää selvästi, miten ero kasvaa resoluution mukana epälineaarisesti. 1080p:ssä erot ovat marginaalisia, 1440p:ssä kohtuullisia ja 4K:ssa sekä erityisen vaativissa skenaarioissa dramaattisia. Tämä epälineaarisuus on juuri se ilmiö, joka tekee VRAM-rajoituksista vaikeita ennustaa etukäteen pelkän keskiarvon perusteella.
4K-pelaaminen RTX 5060 Ti -luokan kortilla on jo lähtökohtaisesti vaativa tehtävä GPU-piirin kannalta, ja useimmat ostajat tyytyvät tällä resoluutiolla DLSS-skaalaukseen natiivin renderöinnin sijaan. Tämä ei kuitenkaan poista VRAM-ongelmaa kokonaan, koska DLSS-skaalattu kuva vaatii edelleen samat tekstuurit ja geometriadatan muistissa kuin natiivi renderöinti, vain itse pikselilaskenta tapahtuu matalammalla sisäisellä resoluutiolla. Tämän takia 16GB-mallin etu säilyy merkittävänä myös DLSS:n kanssa pelattuna.
Miten RTX 5060 Ti -sarja sijoittuu hintaluokkansa kilpailuun
RTX 5060 Ti ei ole yksin tässä hintaluokassa, ja kilpailutilanne kannattaa pitää mielessä, vaikka tämä vertailu keskittyy nimenomaan 8GB- ja 16GB-mallien eroon. AMD:n Radeon RX 9060 XT 16GB on hintansa puolesta usein lähellä RTX 5060 Ti 16GB -mallia Suomen jälleenmyyjillä, ja se tarjoaa samaten 16 gigatavua muistia omalla hintapisteellään. Nvidia on tähän asti pitänyt oman 16GB-mallinsa kilpailukykyisenä erityisesti DLSS 4- ja ray tracing -ominaisuuksien ansiosta, jotka painavat ostopäätöksessä paljon niille, jotka käyttävät näitä ominaisuuksia aktiivisesti.
Toinen vertailukohta on perus-RTX 5060, jossa on vain 8 gigatavua muistia mutta hieman matalampi hinta kuin RTX 5060 Ti 8GB -mallissa. Tämä ei ratkaise VRAM-ongelmaa, vaan pahentaa sitä, koska heikompi GPU-piiri joutuu kamppailemaan saman muistirajan kanssa entistä hitaammalla laskentateholla. Tämä vertailu alleviivaa, että muistimäärä ja GPU-piirin nopeus ovat kaksi erillistä akselia, joita pitää arvioida yhdessä, ei toisiaan korvaavina ominaisuuksina.
Tämän takia RTX 5060 Ti -sarjan oma sisäinen 8GB-versus-16GB-vertailu on usein hyödyllisempi lähtökohta ostopäätökselle kuin suora vertailu AMD:n kilpailijaan. Kun GPU-piiri pysyy vakiona ja vain muisti muuttuu, saadaan puhtain mahdollinen kuva siitä, mitä lisämuisti todella tuo mukanaan suorituskykyyn, mikä on juuri se tieto, jota tarvitaan oman budjetin kohdentamiseen oikein.
VRAM-pullonkaula käytännössä: Indiana Jones and the Great Circle
Paras yksittäinen esimerkki VRAM-rajoituksesta on Indiana Jones and the Great Circle. TechSpotin mittauksissa peli tarvitsee yli 9 gigatavua muistia jo natiivissa 1080p-resoluutiossa Very High -esiasetuksella, eli enemmän kuin RTX 5060 Ti 8GB -mallissa on ylipäätään käytettävissä. Tämä ei tarkoita pelkkää hitautta, vaan tekstuurien pakkautumista, nykimistä ja epätasaista kuvataajuutta.
Maltillisemmalla Medium-asetuksella 1080p:ssä ero kaventuu TechSpotin testeissä noin 7 prosenttiin 16GB-mallin eduksi, mikä on linjassa muiden kevyempien pelien kanssa. Digital Foundryn mittauksissa sama peli näytti jopa 20 prosentin suorituskykypudotuksen 8GB-kortilla 1080p-resoluutiolla korkeammilla asetuksilla, ja samassa testisarjassa F1 24 kärsi kaksinumeroisista prosenttitappioista. Black Myth: Wukong oli näistä kolmesta lievin tapaus.
Tämä osoittaa, että VRAM-rajoitus ei näy tasaisesti kaikissa peleissä. Osa peleistä sopeutuu pienempään muistiin vähentämällä tekstuurien laatua huomaamattomasti, kun toiset, kuten Indiana Jones, romahtavat suorituskyvyssä tai kärsivät räikeästä nykimisestä juuri silloin kun pelaaja odottaisi sujuvaa kokemusta.
TechSpot testasi myös erittäin vaativan pelikohtauksen, joka paljasti ongelman ääripään: 16GB-kortti ylsi testissä keskimäärin 72 kuvaan sekunnissa ja piti 1 prosentin pohjalukemat yli 60 kuvassa sekunnissa, kun 8GB-kortti romahti vain 9 kuvan 1 prosentin pohjalukemiin. Käytännössä 16GB-malli oli tässä yksittäisessä, poikkeuksellisen raskaassa testiskenaariossa karkeasti arvioiden useita satoja prosentteja vakaampi. Vastaavassa toisessa testissä 16GB-kortti tuotti keskimäärin 68 kuvaa sekunnissa, kun 8GB-malli jäi vain noin 30 kuvaan. Näissä ääritapauksissa ei ole kyse pienestä laatueroista, vaan siitä, että 8GB-kortti käytännössä lakkaa toimimasta kunnolla kyseisessä kohtauksessa.
Tällaiset ääritapaukset ovat harvinaisia, mutta ne ovat juuri niitä hetkiä, jotka pelaaja muistaa pahimpana kokemuksena koko pelin ajalta. Yksi nykivä kohtaus voi pilata mielikuvan koko pelistä, vaikka keskiarvo kuvataajuus näyttäisi lukuina ihan kohtuulliselta.
Black Myth: Wukong ja muut rajatapaukset
Black Myth: Wukong edustaa toista ääripäätä. PC Gamerin arvostelun mukaan High-asetuksilla kortit ovat keskimäärin käytännössä yhden kuvan päässä toisistaan, mutta 8GB-malli jää 3 kuvaa jälkeen 1 prosentin pohjalukemissa. Tämä on selvä esimerkki tilanteesta, jossa VRAM-rajoitus ei kaada peliä kokonaan, mutta näkyy pienenä lisänä nykimisessä juuri raskaimmissa kohtauksissa.
TweakTownin arvostelussa havaittiin useita tilanteita, joissa ASUS T1 -mallin 8GB-versio ajautui muistin loppumiseen Ultra-tason asetuksilla peleissä, joissa 16GB-versiolla ei ollut vastaavaa ongelmaa lainkaan. Tämä toistuva kuvio, jossa 8GB-kortti toimii kunnolla vasta kun asetuksia lasketaan, on juuri se käytännön ongelma, joka erottaa teoreettiset speksit todellisesta pelikokemuksesta.
Ray tracing ja DLSS 4 Multi Frame Generation -muistinkäyttö
Ray tracing lisää muistipainetta usealla tavalla: kiihdytysrakenteet, lisäpuskurit ja usein myös korkearesoluutioisemmat renderöintikohteet vievät kaikki omaa osuuttaan VRAM:sta. 16GB-malli antaa tähän selvästi enemmän liikkumavaraa kuin 8GB-versio, vaikka tarkkaa yleispätevää prosenttilukua ray tracing -skenaarioiden välillä ei ole julkaistu kontrolloituna vertailuna.
DLSS 4 Multi Frame Generation tuo samaan yhtälöön oman lisänsä. Generoidut lisäkuvat vaativat omat puskurinsa, ja ne toimivat pelin olemassa olevien renderöintikohteiden ja ray tracing -datan päällä, eivät niiden sijaan. Käytännön seuraus on yksinkertainen: mitä enemmän peli käyttää raskaita grafiikkaominaisuuksia samanaikaisesti, sitä nopeammin 8 gigatavun raja tulee vastaan. DLSS-skaalaus voi pienentää resoluutioon liittyvää kuormaa, mutta se ei poista tekstuurien, ray tracing -datan tai kehysgeneroinnin muistintarvetta.
8GB-kortilla voi yhä pelata ray tracing -peliä, mutta usein vain pienentämällä tekstuurien laatua, laskemalla ray tracing -asetuksia tai pelaamalla alemmalla lähtöresoluutiolla. 16GB-malli antaa huomattavasti enemmän marginaalia korkeammille asetuksille samaan aikaan.
Tämä yhdistelmäkuormitus kannattaa ottaa huomioon erityisesti, jos aikoo käyttää korttia useita vuosia. Uudet pelimoottorit, kuten ne joilla Indiana Jones and the Great Circle on rakennettu, nojaavat entistä raskaammin ray tracing -valaistukseen ja korkearesoluutioisiin tekstuureihin oletusasetuksilla, eivätkä pelkästään valinnaisina lisäosina. Tämä trendi tarkoittaa, että tulevina vuosina julkaistavat pelit todennäköisesti vaativat enemmän muistia kuin tämän hetken nimikkeet, mikä puoltaa 16GB-mallia pidemmän käyttöiän näkökulmasta.
Tehonkulutus ja jäähdytys
Molemmilla malleilla virallinen tehonkulutusraja on 180 wattia. Koska 16GB-mallissa on enemmän muistipiirejä, kortin todellinen kulutus voi poiketa hieman valmistajakohtaisesti, mutta Nvidian ilmoittama tavoitearvo on sama molemmille. Käytännössä tämä tarkoittaa, että järjestelmän virtalähteen mitoituksessa ei tarvitse tehdä eroa korttien välillä: jos koneessa on riittävä virtalähde yhdelle mallille, se riittää myös toiselle.
Jäähdytysratkaisut vaihtelevat valmistajakohtaisesti enemmän kuin muistimäärän mukaan. Esimerkiksi Gigabyten WINDFORCE-mallit ja ASUS:n Dual- ja Prime-sarjat eroavat toisistaan jäähdytyksen koon ja äänekkyyden osalta huomattavasti enemmän kuin mitä 8GB- ja 16GB-versioiden välillä on havaittu.
Tämä kannattaa ottaa huomioon myös kotelon ilmanvirtauksen suunnittelussa. 180 watin kortti ei vaadi poikkeuksellista jäähdytystä, mutta kapeammissa koteloissa kolmen tuulettimen mallit, kuten suurimmat WINDFORCE- ja GAMING OC -versiot, voivat olla fyysisesti pidempiä kuin kaksituulettimiset Dual-mallit. Tämä ero koskee yhtä lailla 8GB- ja 16GB-versioita, koska jäähdytinratkaisu on sama kortin runkoon riippumatta muistimäärästä samassa tuotesarjassa.
Mitä arvostelijat sanovat
Riippumattomien arvostelijoiden näkemykset ovat yllättävän yhtenäisiä, vaikka testimenetelmät eroavat toisistaan. Jokainen tässä mainituista julkaisuista on testannut kortteja omalla pelivalikoimallaan ja omilla mittaustavoillaan, mutta lopputulema toistuu samanlaisena: maltillisilla asetuksilla erot ovat pieniä, ja raskaimmilla asetuksilla 8 gigatavun raja alkaa näkyä selvästi. TechSpotin arviossa todetaan suoraan:
“8GB of VRAM in 2025 for a GPU as fast as the RTX 5060 Ti – which, to be fair, isn’t exactly impressive in terms of performance per dollar – is still too little memory for what this class of GPU is expected to handle.” (TechSpot)
Samassa arviossa jatketaan vielä suoremmin:
“It’s painfully obvious that an 8GB frame buffer is no longer satisfactory for PC gaming beyond the most entry-level products, which can’t cost more than about $150.” (TechSpot)
PC Gamer suhtautuu asiaan maltillisemmin ja huomauttaa, että ero ei ole aina dramaattinen:
“In Black Myth Wukong at High settings, it’s within a single frame of its 16 GB sibling on average, albeit 3 fps off the pace in the 1% lows.” (PC Gamer)
Samainen arvostelu muistuttaa myös, että hintaerolla on merkitystä valinnassa:
“The RTX 5060 Ti 8 GB is often around $100 cheaper than the 16 GB version, though.” (PC Gamer)
TweakTown päätyy omassa arviossaan tiivistämään havainnon käytännön tasolla:
“In these games, at Ultra-like settings, the ASUS T1 GeForce RTX 5060 Ti 8GB OC Edition runs out of memory, which isn’t an issue on the 16GB models.” (TweakTown)
Yhteinen linja näiden arvioiden välillä on selvä: maltillisilla asetuksilla ja matalammilla resoluutioilla 8GB riittää, mutta ultra-asetukset, korkeammat resoluutiot ja uusimmat AAA-nimikkeet kallistavat vaa’an selvästi 16GB-mallin puolelle. Yksikään näistä arvosteluista ei suosittele 8GB-mallia sokeasti kaikille, ja yksikään ei tuomitse sitä täysin käyttökelvottomaksi: suositus riippuu aina siitä, mitä pelaaja aikoo kortilla tehdä.
Tulevien pelien muistivaatimukset
VRAM-vaatimusten kasvu ei ole uusi ilmiö, mutta sen tahti on kiihtynyt viimeisen parin vuoden aikana. Vielä muutama vuosi sitten 8 gigatavua oli riittävä määrä myös vaativammille AAA-peleille 1080p- ja 1440p-resoluutioilla. Nykyisin uudet pelimoottorit lataavat oletuksena huomattavasti suurempia tekstuuripaketteja, ja ominaisuudet kuten ray tracing -valaistus ja kehysgenerointi lisäävät muistipainetta vielä päälle.
Tämä trendi on erityisen tärkeä RTX 5060 Ti -ostajalle, koska kortin tyypillinen käyttöikä on useita vuosia. Kortti, joka selviää tämän hetken peleistä 8 gigatavulla kohtuullisesti, saattaa kahden tai kolmen vuoden kuluttua kohdata samanlaisia ongelmia kuin Indiana Jones and the Great Circle aiheuttaa jo nyt. 16 gigatavun malli ei ole vain tämän hetken varmistus, vaan vakuutus tulevia pelijulkaisuja vastaan, joiden tarkkaa muistitarvetta ei tänään voida varmuudella ennustaa.
Toisaalta pelikonsolien, kuten PlayStation 5:n ja Xbox Series X:n, muistiarkkitehtuuri asettaa käytännön ylärajan sille, kuinka nopeasti pelistudioiden tarvitsee kasvattaa PC-version muistivaatimuksia, koska suuri osa AAA-peleistä kehitetään yhä konsolien rajoitusten puitteissa. Tämä hillitsee jonkin verran vaatimusten kasvua, mutta ei poista sitä kokonaan, kuten Indiana Jonesin ja F1 24:n esimerkit osoittavat.
PC-versioiden tekstuuriasetukset menevät usein konsoliversioita korkeammalle, koska PC-pelaajat odottavat lisäasetuksia ja parempaa visuaalista laatua maksamastaan laitteistosta. Käytännössä vaikka peli olisi suunniteltu konsolin muistirajoihin sopivaksi perusasetuksilla, PC:n Ultra- tai Very High -tekstuuritaso voi vaatia huomattavasti enemmän VRAM:ia kuin konsoliversio käyttää. Juuri tämä ero selittää, miksi Indiana Jones and the Great Circle käyttäytyy niin eri tavalla RTX 5060 Ti 8GB- ja 16GB-malleilla, vaikka molemmat ajavat samaa peliä samalla GPU-piirillä.
Viisi käyttötapausta: kumpi kortti sopii sinulle?
Koska hintaero on kasvanut muistipulan myötä merkittäväksi, kannattaa valinta tehdä oman käyttötarkoituksen perusteella sen sijaan, että valitsee automaattisesti isomman numeron.
- Kilpailullinen pelaaminen ja esports 1080p-resoluutiolla: RTX 5060 Ti 8GB riittää hyvin. CS2:n, Valorantin ja vastaavien kevyiden pelien muistintarve pysyy kaukana 8 gigatavun rajasta.
- 1440p AAA-pelaaminen korkeilla asetuksilla: RTX 5060 Ti 16GB on perusteltu valinta, koska 5 prosentin keskimääräinen etu kätkee sisäänsä paljon suurempia eroja yksittäisissä raskaissa peleissä.
- 4K-pelaaminen: 16GB on käytännössä pakollinen valinta. 26 prosentin keskimääräinen etu 4K:ssa tarkoittaa, että 8GB-malli ei ole järkevä vaihtoehto tällä resoluutiolla.
- Ray tracing ja DLSS 4 Multi Frame Generation -käyttäjät: 16GB antaa huomattavasti enemmän liikkumavaraa, kun ray tracing -puskurit ja generoidut kehykset kasvattavat muistintarvetta samanaikaisesti.
- Tiukka budjetti ja vanhemmat tai kevyemmät pelit: RTX 5060 Ti 8GB on järkevä valinta, jos pelikirjasto painottuu vanhempiin nimikkeisiin tai matalampiin asetuksiin ja hintaero on suuri.
- Pitkä käyttöikä, 3-4 vuoden päivitysväli: 16GB kannattaa, koska uusien pelien muistintarve on kasvanut tasaisesti ja 8 gigatavun raja tulee todennäköisesti vastaan yhä useammin käyttöiän loppupäässä.
- Sisällöntuotanto tai striimaus samalla koneella: 16GB antaa enemmän puskuria, kun pelin ja tallennus- tai striimausohjelmiston muistintarpeet summautuvat yhteen.
Näistä seitsemästä käyttötapauksesta viisi puoltaa 16GB-mallia ja kaksi puoltaa 8GB-mallia. Tämä ei tarkoita, että 16GB olisi aina oikea valinta, vaan sitä, että nykypelaamisen painopiste on siirtynyt yhä enemmän korkeampiin resoluutioihin ja raskaampiin grafiikkaominaisuuksiin, jotka suosivat enemmän muistia. Jos oma pelaaminen osuu selvästi 8GB:n puolelle listattuihin tapauksiin, säästö kannattaa ottaa vastaan ilman huonoa omaatuntoa.
Esimerkkitapaus: kaksi erilaista ostajaa, kaksi eri vastausta
Konkreettinen esimerkki havainnollistaa valintaa paremmin kuin pelkät prosentit. Ajatellaan ensin pelaajaa, joka pelaa pääasiassa Counter-Strike 2:ta ja Valorantia 1080p-näytöllä ja tavoittelee mahdollisimman korkeaa kuvataajuutta kilpailullisessa pelaamisessa. Hänelle VRAM-rajoitus ei käytännössä tule koskaan vastaan, koska näiden pelien muistinkäyttö pysyy kaukana 8 gigatavun rajasta myös korkeimmilla asetuksilla. Tälle pelaajalle 200-380 euron säästö 8GB-mallissa on suoraan rahaa, joka voi mennä esimerkiksi nopeampaan näyttöön tai parempaan prosessoriin, koska näytönohjaimen muisti ei ole hänen pullonkaulansa.
Toinen esimerkki on pelaaja, joka haluaa pelata uusia AAA-nimikkeitä, kuten Indiana Jones and the Great Circlea, 1440p-resoluutiolla mahdollisimman korkeilla tekstuuriasetuksilla ja ray tracing päällä. Tälle pelaajalle 8GB-malli on riskialtis valinta, koska TechSpotin ja Digital Foundryn mittaukset osoittavat selvästi, että juuri tämän tyyppinen peli ja asetusyhdistelmä ajaa 8 gigatavun kortin muistirajan yli. Tälle pelaajalle 16GB-mallin lisähinta on käytännössä pakollinen kustannus halutun pelikokemuksen saamiseksi, ei valinnainen mukavuus.
Näiden kahden esimerkin välinen ero tiivistää koko vertailun ytimen: oikea valinta riippuu täysin siitä, mitä pelejä pelaat ja millä asetuksilla, ei siitä, kumpi kortti on teknisesti “parempi” yleisesti ottaen.
Kolmas, välimuotoinen esimerkki on pelaaja, joka vaihtelee molempien ryhmien pelien välillä: iltaisin kilpailullista Valorantia, viikonloppuisin uusimpia AAA-julkaisuja. Tälle pelaajalle päätös on vaikein, koska mikään yksittäinen käyttötapaus ei anna selvää vastausta. Tällaisessa tilanteessa kannattaa painottaa sitä, kumpaa pelityyliä harrastaa enemmän ja kuinka paljon raskaampien pelien nykiminen todella häiritsee omaa pelikokemusta. Jos satunnainen nykiminen raskaimmissa kohtauksissa ei haittaa, 8GB riittää. Jos sujuvuus on tärkeintä kaikissa tilanteissa, 16GB on turvallisempi valinta.
Siirtymäopas: päivitys tai uusi ostopäätös muistipulan aikana
Jos olet päivittämässä vanhempaa korttia tai pohtimassa kumman RTX 5060 Ti -mallin ostaisit, kannattaa käydä läpi muutama käytännön askel ennen ostopäätöstä.
- Tarkista pelikirjastosi todellinen muistintarve. Katso omien pelien suositellut VRAM-vaatimukset ja vertaa niitä 8 gigatavun rajaan, erityisesti jos pelaat uusimpia AAA-nimikkeitä kuten Indiana Jones and the Great Circle. Monen pelin asetusvalikko näyttää arvioidun muistinkäytön suoraan, kun tekstuuritaso vaihdetaan Ultra- tai Very High -asetukselle.
- Vertaa Suomen hintoja useammasta kaupasta. Hintaero 8GB- ja 16GB-mallien välillä vaihtelee valmistajan ja mallin mukaan 200-380 euron välillä, joten kannattaa vertailla useita jälleenmyyjiä ennen päätöstä. Myös saman muistimäärän sisällä hintahajonta mallien välillä voi olla satoja euroja.
- Laske kokonaiskustannus, ei vain ostohintaa. Jos nykyinen kortti menee myyntiin, laske mukaan sen jälleenmyyntiarvo ja mahdollinen hyöty siitä, että uusi kortti kestää pidempään ennen seuraavaa päivitystä. Käytetyn näytönohjaimen jälleenmyyntiarvo voi kattaa merkittävän osan uuden kortin hinnasta.
- Tarkista virtalähteen riittävyys. Molemmat mallit käyttävät samaa 180 watin tehorajaa, joten virtalähteen mitoituksessa ei tarvitse tehdä erillistä laskelmaa muistimäärän perusteella. Yleisesti 550-650 watin virtalähde riittää hyvin tämän luokan kortille muun järjestelmän kanssa.
- Seuraa muistipulan hintakehitystä ennen ostoa. GDDR7-muistin kysyntä on ollut korkea tekoälykiihdyttimien ja uusien näytönohjainsarjojen takia, mikä on heijastunut suoraan RTX 5060 Ti 16GB -mallin hintaan. Jos ostoa ei ole pakko tehdä juuri nyt, hintaseurannan tarkistaminen muutaman viikon välein kannattaa, koska tarjonta voi parantua tuotannon kasvaessa.
- Varmista yhteensopivuus kotelon ja emolevyn kanssa. Kortin fyysinen koko vaihtelee valmistajan jäähdytysratkaisun mukaan enemmän kuin muistimäärän mukaan, joten tarkista kortin pituus ja virtaliittimien sijainti omaan koteloon sopivaksi ennen tilausta.
- Asenna uusimmat ajurit ja ota DLSS 4 -profiilit käyttöön ensimmäisenä. Tämä varmistaa, että saat kortista parhaan mahdollisen suorituskyvyn irti heti alusta alkaen riippumatta siitä, kumman mallin valitsit. Peliasetuksissa kannattaa myös tarkistaa tekstuuritason oletusarvo, koska moni peli valitsee automaattisesti liian korkean tason suhteessa kortin muistimäärään.
Edut ja haitat: RTX 5060 Ti 8GB
8GB-mallin vahvuudet ja heikkoudet ovat suoraan seurausta pienemmästä muistimäärästä, joten lista kannattaa lukea rinnan omien pelitottumusten kanssa.
- Edullisempi ostohinta, noin 200-380 euroa halvempi Suomessa lokakuussa 2026
- Riittää hyvin 1080p-pelaamiseen ja kilpailullisiin peleihin
- Sama GPU-piiri ja kellotaajuudet kuin 16GB-mallissa
- Sama 180 watin tehonkulutus, ei vaadi tehokkaampaa virtalähdettä
- VRAM loppuu kesken uusissa AAA-peleissä ultra-asetuksilla ja korkeammilla resoluutioilla
- 1 %:n pohjalukemat voivat romahtaa vaativissa peleissä, kuten TechSpotin testeissä nähtiin
- Ray tracing ja DLSS 4 Multi Frame Generation yhdessä voivat ylittää muistirajan nopeasti
- Lyhyempi käyttöikä tulevien pelien muistivaatimusten kasvaessa
- Saatavuus on ollut muistipulan aikana tasaisempaa kuin 16GB-mallilla, koska tuotanto vaatii vähemmän muistipiirejä
Edut ja haitat: RTX 5060 Ti 16GB
16GB-mallin etu kiteytyy pitkän aikavälin turvallisuuteen, mutta hintalappu on nykyisin huomattavasti raskaampi kuin julkaisuhetkellä.
- Selvästi parempi suorituskyky 1440p- ja 4K-resoluutioilla, 5-26 % TechPowerUpin testeissä
- Huomattavasti vakaampi suorituskyky vaativissa peleissä, kuten Indiana Jones and the Great Circle
- Enemmän liikkumavaraa ray tracing- ja DLSS 4 Multi Frame Generation -käyttöön
- Todennäköisesti pidempi käyttöikä tulevien pelien muistivaatimusten kasvaessa
- Kalliimpi, hintaero kasvanut muistipulan myötä jopa 86 prosenttiin kalleimmilla malleilla
- Saatavuus voi olla rajallisempi muistipulan aikana valmistajasta riippuen
- Hyöty jää pieneksi, jos pelaa vain kevyitä tai vanhempia pelejä 1080p-resoluutiolla
- Osa malleista on ollut ajoittain loppuunmyyty suomalaisissa verkkokaupoissa muistipulan vuoksi
Loppupäätelmä: data puhuu puolestaan
Numerot antavat selkeän vastauksen kysymykseen, kunhan ottaa huomioon oman käyttötarkoituksensa. 1080p-pelaajalle, joka pysyy kevyemmissä tai vanhemmissa peleissä, RTX 5060 Ti 8GB on yhä järkevä ja edullisempi valinta: TechPowerUpin mittauksissa ero tällä resoluutiolla on käytännössä nolla. Mutta heti kun mukaan tulee 1440p, 4K, ray tracing tai DLSS 4 Multi Frame Generation, data kääntyy selvästi 16GB-mallin puolelle, ja TechSpotin äärimmäisissä testitapauksissa ero kuvataajuudessa ja 1 %:n pohjalukemissa voi olla useita satoja prosentteja.
Muistipula on tehnyt päätöksestä aiempaa kalliimman kummalla tahansa suunnalla valitsee. Kun hintaero oli julkaisuhetkellä 13,2 prosenttia, 16GB-malli oli helppo yleissuositus kaikille. Nyt kun ero voi olla lähes 50-86 prosenttia riippuen mallista, ostajan kannattaa oikeasti miettiä omaa resoluutiotaan ja pelikirjastoaan ennen kuin maksaa satoja euroja ylimääräistä muistista, jota ei välttämättä käytä. Jos budjetti sen sallii ja aikoo pitää kortin useita vuosia, 16GB on turvallisempi pitkän aikavälin valinta. Jos budjetti on tiukka ja pelaaminen pysyy 1080p:ssä, 8GB-mallin säästö kannattaa ottaa vastaan.
Kolme lukua kannattaa pitää mielessä, kun seisot kaupan hyllyn edessä tai selaat verkkokauppaa: 5 prosentin ero 1440p:ssä, 26 prosentin ero 4K:ssa ja jopa useiden satojen prosenttien romahdus 1 prosentin pohjalukemissa kaikkein raskaimmissa peleissä. Nämä kolme lukua kuvaavat samaa ilmiötä kolmella eri voimakkuudella, ja ne kertovat, että VRAM-rajoitus ei ole teoreettinen huoli, vaan mitattava, toistettava ilmiö riippumattomien arvostelijoiden testeissä TechPowerUpista TechSpotiin ja Digital Foundrystä PC Gameriin.
Suomalaiselle ostajalle käytännön nyrkkisääntö on tämä: jos hintaero jälleenmyyjällä on alle 150 euroa, valitse 16GB ilman suurempaa pohdintaa. Jos ero on 300 euroa tai enemmän ja pelaaminen pysyy tiukasti 1080p:ssä kevyemmillä nimikkeillä, 8GB on perusteltu ja taloudellisesti järkevä valinta. Juuri siinä välissä, 150-300 euron hintaerolla, kannattaa palata tämän artikkelin käyttötapauslistaan ja katsoa, mihin kohtaan omat pelitottumukset osuvat.
Usein kysytyt kysymykset
Onko RTX 5060 Ti 8GB ja 16GB sama näytönohjainpiiri?
Kyllä. Molemmissa malleissa on sama GB206-piiri, 4 608 CUDA-ydintä, samat kellotaajuudet ja sama 180 watin tehonkulutusraja. Ainoa virallinen ero on muistikapasiteetti, 8 tai 16 gigatavua GDDR7-muistia. Tämän ansiosta vertailu on poikkeuksellisen selkeä: kaikki suorituskyvyn erot johtuvat juuri muistimäärästä, ei piilossa olevista piirin eroista.
Paljonko RTX 5060 Ti 16GB maksaa Suomessa lokakuussa 2026?
Edullisimmat mallit, kuten MSI:n GAMING OC, löytyvät noin 657 eurolla. Hinta nousee mallista riippuen jopa 820 euroon, kun kyseessä on premium-sarjan versio kuten ASUS Prime OC. Kannattaa huomata, että nämä hinnat vaihtelevat jälleenmyyjän ja varastotilanteen mukaan nopeasti muistipulan aikana, joten tuore hintavertailu useasta kaupasta on aina suositeltavaa juuri ennen ostopäätöstä.
Kannattaako ostaa 8GB-malli, jos hintaero on pieni?
Ei välttämättä. Jos hintaero on alle 100 euroa, 16GB-mallin lisäturva kannattaa käytännössä aina, koska riski VRAM-pullonkaulaan uusissa peleissä on todellinen. Suuremman hintaeron tilanteessa, esimerkiksi 200 euroa tai enemmän, 8GB voi olla perusteltu valinta tiukasti 1080p-pelaajalle. Ratkaiseva kysymys on aina se, kuinka pitkään aiot pitää kortin ja mitä pelejä pelikirjastosi sisältää nyt ja lähivuosina. Kannattaa myös muistaa, että käytetyn näytönohjaimen jälleenmyyntimarkkina Suomessa toimii hyvin, joten 8GB-mallin voi myöhemmin vaihtaa 16GB-malliin, jos muistitarve kasvaa yllättäen.
Mitkä pelit kärsivät eniten 8GB VRAM-rajoituksesta?
Indiana Jones and the Great Circle on selkein esimerkki, koska se vaatii TechSpotin mittauksissa yli 9 gigatavua muistia jo 1080p-resoluutiossa Very High -asetuksilla. Myös F1 24 kärsi Digital Foundryn testeissä kaksinumeroisista suorituskykytappioista 8GB-kortilla. Yhteinen piirre näissä nimikkeissä on raskaat, korkearesoluutioiset tekstuuripaketit ja aktiivinen ray tracing -valaistus, jotka yhdessä kuluttavat muistia nopeammin kuin vanhemmat pelimoottorit.
Vaikuttaako muistipula RTX 5060 Ti -saatavuuteen Suomessa?
Hintaseurannan mukaan GDDR7-muistin kysyntä on kasvanut vuonna 2026 tekoälykiihdyttimien ja muiden näytönohjainsarjojen myötä, mikä on näkynyt suoraan hintaeron kasvuna 8GB- ja 16GB-mallien välillä Suomen jälleenmyyjillä. Osa 16GB-malleista on ajoittain loppuunmyytyjä, kun 8GB-mallien saatavuus on pysynyt vakaampana pienemmän muistitarpeensa ansiosta.
Toimiiko DLSS 4 Multi Frame Generation hyvin 8GB-kortilla?
Se toimii, mutta generoidut lisäkuvat vaativat omat muistipuskurinsa pelin muiden renderöintikohteiden päälle. Raskaissa peleissä, joissa ray tracing on myös päällä, 8 gigatavun raja voi tulla vastaan nopeammin kuin pelkällä skaalauksella pelattaessa. Käytännössä kannattaa testata oman pelin asetusvalikosta, paljonko muistia käytössä on jäljellä, ennen kuin ottaa Multi Frame Generationin käyttöön korkeimmilla asetuksilla.
Onko RTX 5060 Ti 8GB vanhentunut jo julkaisuhetkellä?
TechSpotin arvostelussa tätä näkemystä tuotiin esiin suoraan: 8 gigatavun kehyspuskuri ei arvioinnin mukaan ollut enää riittävä muuhun kuin kaikkein edullisimpiin tuotteisiin. Käytännön testit 1080p-resoluutiolla kevyemmillä peleillä eivät kuitenkaan tue yhtä jyrkkää johtopäätöstä kaikissa tapauksissa. Arvio pätee parhaiten juuri niihin ostajiin, jotka haluavat pelata uusimpia AAA-nimikkeitä korkeilla asetuksilla, ei kaikkiin käyttötarkoituksiin yleisesti.
Kannattaako odottaa seuraavaa sukupolvea muistipulan takia?
Jos nykyinen näytönohjain toimii vielä kohtuullisesti, odottaminen voi olla järkevää, koska GDDR7-muistin tarjonnan odotetaan kasvavan ja hintapaineen tasaantuvan ajan myötä. Jos kortin vaihto on pakollinen juuri nyt, kannattaa valita oman resoluution ja pelikirjaston perusteella tässä vertailussa esitetyn datan mukaisesti. Seuraava sukupolvi tuo todennäköisesti uusia muistiratkaisuja, mutta sen markkinoille tulolle ei ole vielä vahvistettua aikataulua, joten ostopäätöstä ei kannata lykätä loputtomiin epävarman tulevaisuuden takia.
