Koodikatselmusten automatisointi ja tekoälyavusteinen ohjelmointi ovat sulautuneet toisiinsa vuoden 2026 aikana, ja kaksi nimeä nousee esiin yhä useammin suomalaisissakin kehitystiimeissä: Qodo ja Tabnine. Molemmat myyvät tekoälyä kehittäjän työkalupakkiin, mutta ne ratkaisevat eri ongelman. Qodo, entinen CodiumAI, keskittyy pull request -katselmuksiin, testigenerointiin ja hallintaan. Tabnine on rakentanut maineensa yksityisyyttä korostavana koodausavustajana, joka täydentää koodia suoraan editorissa. Tässä vertailussa käydään läpi molempien lokakuun 2026 hinnoittelu, tuoreimmat versiojulkaisut, riippumattomat benchmark-tulokset ja käytännön valintakriteerit, joiden avulla tiimi voi päättää kumpi sopii sen tarpeisiin.

Molemmat yhtiöt ovat julkaisseet merkittäviä päivityksiä viime kuukausina. Qodo 3.0 ilmestyi 1. lokakuuta 2026, ja Tabninen viimeisin virallinen versio on v5.27.1 tammikuulta 2026, jonka päälle yhtiö on tuonut tasaisesti pienempiä päivityksiä pitkin vuotta. Hinnoittelumallit eroavat toisistaan radikaalisti: Qodo laskuttaa krediiteillä tiimin käytön mukaan, Tabnine myy kiinteää kuukausihintaa käyttäjää kohden. Kumpi malli sopii paremmin omaan budjettiin, riippuu siitä paljonko tiimi tekee pull request -katselmuksia kuukaudessa ja kuinka monta kehittäjää tarvitsee pääsyn työkaluun.

Suomalaisille ja pohjoismaisille kehitysorganisaatioille vertailu on ajankohtainen kahdesta syystä. Ensinnäkin moni tiimi on jo ottanut käyttöön jonkin koodausavustajan, kuten GitHub Copilotin tai Cursorin, mutta huomannut että yksittäinen täydennystyökalu ei ratkaise erikseen koodikatselmuksen laatuongelmaa. Toiseksi pienten ja keskisuurten devtiimien budjetit ovat tiukemmat kuin yhdysvaltalaisissa teknologiayhtiöissä, jolloin krediittipohjaisen ja käyttäjäpohjaisen hinnoittelun ero voi tarkoittaa satojen eurojen kuukausittaista säästöä tai lisäkustannusta. Tämä artikkeli käy läpi molempien työkalujen tekniset ominaisuudet, hinnat ja benchmark-tulokset niin, että päätös voidaan tehdä oman tiimin todellisen käytön perusteella, ei myyntipuheiden perusteella.

Mikä Qodo on ja mistä se tulee

Qodo aloitti nimellä CodiumAI, ja yhtiö brändäsi itsensä uudelleen Qodoksi siirtyessä laajemmalle koodin laadun alustalle. Tuote ei ole enää vain koodausapuri, vaan agenttipohjainen järjestelmä, joka lukee koko koodikannan kontekstin, ei vain yksittäistä diffiä. Qodon oma kuvaus korostaa, että sen agentit arvioivat pull requestin vaikutusta koko repositorioon, mikä erottaa sen perinteisistä diff-pohjaisista linttereistä.

Tuotteen ydin rakentuu kolmen toiminnon varaan: automaattinen koodikatselmus pull requesteille, testien generointi määritellyn kattavuustavoitteen mukaan ja chat-pohjainen apuri, joka siivoaa koodia, etsii bugeja ja tietoturva-aukkoja sekä kirjoittaa dokumentaatiota. Qodo ilmoitti kesäkuussa 2026 uudesta rahoituskierroksesta, jonka tarkoitus on laajentaa yrityksen operaatioita, tuotekehitystä ja henkilöstöä, mukaan lukien rekrytointi yhtiön Tel Avivin toimistoon. Tarkkaa rahoitussummaa yhtiö ei julkistanut tiedotteessa. Riippumaton katsaus kehittäjäblogissa täydentää kuvaa kertomalla, että yhtiö keräsi aiemmin 40 miljoonan dollarin A-sarjan rahoituskierroksen vielä CodiumAI-nimellä, ennen vuoden 2026 rebrändiä Qodoksi ja sitä seurannutta laajentumista.

Lokakuun 2026 alussa julkaistu Qodo 3.0 jatkaa helmikuussa 2026 esiteltyä linjaa, jossa Qodo 2.0 vaihtoi yhden ajon katselmuksen moniagenttiarkkitehtuuriin. Tämä muutos on tuotteen tärkein tekninen erottautumistekijä Tabnineen verrattuna: Qodo ei pyri olemaan yleiskäyttöinen koodausavustaja, vaan tarkka työkalu nimenomaan katselmointiin ja laadunvalvontaan.

Markkina-asemansa puolesta Qodo on asettunut kilpailemaan erikseen kategoriassa, jota yhtiö kutsuu “agenttisen ohjelmistotuotannon laadunvalvonnaksi”. Tämä poikkeaa siitä, miten GitHub Copilot, Cursor tai Tabnine itse markkinoivat tuotteitaan, koska ne kaikki puhuvat ensisijaisesti koodin kirjoittamisen nopeuttamisesta. Qodo puolestaan lähtee siitä oletuksesta, että koodia syntyy jatkossa enemmän tekoälyn avulla kuin koskaan aiemmin, ja että tämän koodin laatu pitää pystyä varmistamaan jollain muulla kuin ihmissilmällä jokaisen pull requestin kohdalla. Tämä asemointi näkyy myös tuotteen kielessä: Qodo puhuu “governance-analytiikasta” ja “sääntömoottorista” paljon enemmän kuin kilpailijansa, jotka keskittyvät kehittäjäkokemukseen. Tekoälyn kirjoittaman koodin osuus on kasvanut nopeasti vuoden 2026 aikana useimmissa ohjelmistotaloissa, ja tämä kasvu on juuri se ilmiö, jota vasten Qodo perustelee olemassaolonsa: jos koodia syntyy enemmän ja nopeammin kuin ennen, katselmuskapasiteetin pitää kasvaa samassa tahdissa, eikä ihmiskatselmoijien määrää voi skaalata loputtomiin.

Mikä Tabnine on ja mihin se keskittyy

Tabnine on rakentanut asemansa yksityisyyttä korostavana koodausavustajana jo ennen kuin tekoälyagentit yleistyivät kehitystyökaluissa. Tuotteen ydinlupaus on, että koodia ei käytetä mallien kouluttamiseen ja että yritys tarjoaa käyttöönottovaihtoehtoja, jotka eivät vaadi koodin lähettämistä julkiseen pilveen. Yhtiön oma blogimerkintä kuvaa tätä lähestymistapaa “kontekstivalmiudeksi” (context readiness), joka on nostettu uudeksi tavaksi arvioida tekoälykoodaustyökaluja perinteisten täydennysnopeusmittareiden sijaan.

Tabninen tuote jakautuu kahteen tasoon: Code Assistant Platform, joka kattaa koodin täydennykset (yhden rivin, monirivisen ja koko funktion täydennykset) sekä editorin sisäisen chatin, ja Agentic Platform, joka tuo mukaan autonomiset agentit, CLI-työkalun ja MCP-työkalurajapinnan integraatiot. Chat toimii useiden mallintarjoajien päällä, ja kolmannen osapuolen katsaukset mainitsevat mallien tulevan Anthropicilta, OpenAI:lta, Googlelta, Metalta ja Mistralilta.

Viimeisin virallinen julkaisumerkintä Tabninen dokumentaatiossa on v5.27.1, päivätty 19. tammikuuta 2026. Yhtiö ei ole julkaissut yhtä suurta “versio 2.0” -tyyppistä uudelleenlanseerausta kuin Qodo, vaan on päivittänyt tuotetta tasaisemmin pitkin vuotta erityisesti kontekstimoottorin ja agenttiominaisuuksien osalta.

Tabninen asemointi on säilynyt vuodesta toiseen samana: yhtiö myy luottamusta, ei vain nopeutta. Siinä missä moni kilpailija kilpailee ensisijaisesti täydennysten osuvuudella, Tabnine nostaa esiin sen, että koodi ei koskaan poistu asiakkaan hallinnoimasta ympäristöstä, jos niin halutaan. Tämä on tehnyt tuotteesta suosikin erityisesti puolustusteollisuudessa, finanssialalla ja julkisella sektorilla toimivien organisaatioiden keskuudessa, joissa koodin vuotaminen ulkopuoliselle mallintarjoajalle on suoraan kiellettyä sopimusteknisesti. Vuoden 2026 aikana yhtiö on laajentanut tätä lupausta nimenomaan agenttipuolelle, jotta myös taustalla pyörivät automaatiot noudattavat samaa tietoturvalupausta kuin editorin sisäinen täydennys.

“Kontekstivalmius” on terminä kiinnostava, koska se siirtää huomion pois pelkästä mallin koosta tai täydennysnopeudesta kohti sitä kuinka hyvin työkalu ymmärtää koko repositorion rakenteen, riippuvuudet ja aiemmat muutokset ennen kuin se ehdottaa mitään. Tabninen blogimerkinnän mukaan tämä on tulevaisuuden vertailuperuste, jolla tekoälykoodaustyökaluja pitäisi arvioida sen sijaan että katsottaisiin vain kuinka monta merkkiä sekunnissa työkalu ehdottaa. Tämä on linjassa sen kanssa, että yhtiö on investoinut erityisesti Context Engine -tuotteeseensa, joka indeksoi koko koodikannan taustalla ja pitää sen ajan tasalla jatkuvasti, jotta agentit ja chat saavat mahdollisimman relevantin kontekstin joka kerta kun kehittäjä kysyy jotain.

Ominaisuusvertailu: täysi speksitaulukko

Seuraava taulukko kokoaa molempien työkalujen keskeiset ominaisuudet rinnakkain. Osa Qodon ominaisuuksista, kuten tarkka IDE-lista, ei ole yhtiön julkisessa materiaalissa yksityiskohtaisesti eritelty, mikä on merkitty taulukkoon avoimesti sen sijaan, että lukua arvailtaisiin. Taulukon tiedot perustuvat molempien yhtiöiden omiin tuote- ja hinnoittelusivuihin sekä ajantasaisiin dokumentaatiomerkintöihin lokakuulta 2026, eikä kumpaakaan riviä ole täydennetty arvauksella silloin kun julkista vahvistusta ei löytynyt.

OminaisuusQodoTabnine
YdinfokusKoodikatselmus, testigenerointi, laadunhallintaKoodin täydennys, chat, agentit
Koodin täydennysMukana IDE-integraatioissa, ei päätuoteYdintoiminto, rivi/moniriv/koko funktio
PR-katselmusYdintoiminto, moniagenttiarkkitehtuuriEi erillistä katselmutuotetta
Testien generointiKyllä, kattavuustavoitteen mukaanEi erikseen vahvistettu
Chat-avustajaKyllä, bugien ja haavoittuvuuksien etsintäKyllä, osana Code Assistant -tasoa
AgentitKoodikatselmuagentit (Qodo 2.0/3.0)Agentic Platform -tason agentit
CLIEi virallisesti eriteltyKyllä, Agentic Platform -tasolla
MCP-tukiEi vahvistettu julkisista lähteistäKyllä, Agentic Platform -tasolla
Hallinta ja säännötRajoittamaton sääntöjärjestelmä, SSO/SAML, audit-lokitOrganisaatiotason hallinta (osittain vahvistettu)
BYOK (omat mallit)OpenAI, Anthropic, Azure OpenAI, itseisännöityEi täydellistä julkista listaa
Jira-integraatioEi mainittu julkisissa lähteissäKyllä
Nollasäilytys (zero retention)Kyllä, koodia ei tallenneta eikä käytetä koulutukseenKyllä, kolmannen osapuolen lähteiden mukaan

Taulukosta erottuu selkeä linja: Qodo on syväosaaja yhdessä asiassa, pull request -katselmuksessa, ja rakentaa sen ympärille hallintaa ja sääntöjä. Tabnine on leveämpi työkalu, joka kattaa koko kehittäjän päivittäisen työnkulun täydennyksistä agentteihin, mutta ei markkinoi itseään erikoistuneena katselmutyökaluna.

Testigenerointi ja automaattinen dokumentointi ovat kaksi riviä, jotka erottavat Qodon selvästi monesta puhtaasta koodausavustajasta. Kattavuustavoitteeseen perustuva testigenerointi tarkoittaa, että kehittäjä voi määrittää esimerkiksi 80 prosentin kattavuustavoitteen uudelle funktiolle, ja agentti kirjoittaa testit, jotka pyrkivät täyttämään tämän tavoitteen automaattisesti. Tabninen julkisesti saatavilla olevat materiaalit eivät mainitse vastaavaa erillistä testigenerointiominaisuutta, vaikka yhtiön agentit saattavat pystyä kirjoittamaan testejä osana laajempaa koodaustehtävää.

Hallinta- ja sääntörivi taulukossa ansaitsee erityishuomion, koska se on usein se kohta, joka ratkaisee hankintapäätöksen isommassa organisaatiossa. Qodon rajoittamaton sääntöjärjestelmä tarkoittaa käytännössä, että tiimi voi kirjoittaa omia tarkistussääntöjä, esimerkiksi “kaikki tietokantamigraatiot vaativat kaksi hyväksyjää” tai “uudet riippuvuudet eivät saa sisältää tunnettuja CVE-haavoittuvuuksia”, ja agentti valvoo näitä automaattisesti joka pull requestissa. Tabninen organisaatiotason hallinta on vahvistettu olemassa olevaksi, mutta sen tarkkaa sääntömoottorin syvyyttä ei ole kuvattu yhtä yksityiskohtaisesti julkisissa lähteissä, joten ostajan kannattaa pyytää tästä konkreettinen demo ennen päätöstä.

Hinnoittelu 2026: krediitit vastaan kiinteä kuukausimaksu

Hinnoittelulogiikka on yksi suurimmista eroista näiden kahden työkalun välillä. Qodon Pro Team -hinnoittelu perustuu krediitteihin, joiden hinta on 0,012 dollaria kappale, ja krediitit jaetaan koko tiimin kesken yhteisestä poolista. Tiimi voi vaihtaa krediittipakettia milloin tahansa, eikä Pro Team -tasolla vaadita vuosisitoumusta. Tabnine toimii perinteisemmällä per-käyttäjä-kuukausihinnoittelulla, joka on sidottu vuosilaskutukseen.

TasoQodoTabnine
Ilmainen tasoDeveloper: 30 PR-katselmusta/organisaatio/kk, 250 Gen-krediittiä/kkBasic: tekoälykoodauksen täydennykset yksittäisille kehittäjille
PerustasoPro Team, 2 500 krediittiä (~18 katselmusta/kk): 30 $/kkCode Assistant Platform: 39 $/käyttäjä/kk (vuosilaskutus)
KeskitasoPro Team, 5 000 krediittiä (~36 katselmusta/kk): 60 $/kkAgentic Platform: 59 $/käyttäjä/kk (vuosilaskutus)
Suurempi pakettiPro Team, 20 000 krediittiä (~144 katselmusta/kk): 240 $/kkHeadless Business -lisäosa: 1 200 $/kk (5 mrd. tokenia)
Laajennettu lisäosaEi erillistä lisäosaa, krediittejä voi ostaa lisääHeadless Business, isompi taso: 5 000 $/kk (50 mrd. tokenia)
Erillinen kontekstimoottoriSisältyy alustaanEnterprise Context Engine: noin 5 800 $ (räätälöity)
YritystasoCustom-hinnoittelu, SSO/SAML, audit-lokit, BYOKPrivate Enterprise: custom, SaaS/VPC/on-prem
Kokeilujakso14 vrk, rajattomat krediitit Pro Team -tasollaEi julkista kokeilujakson pituutta vahvistettu

Käytännössä tämä tarkoittaa, että pieni tiimi, joka tekee korkeintaan parikymmentä pull requestia kuukaudessa, maksaa Qodosta vähemmän kuin yhden Tabnine Code Assistant -lisenssin verran. Isossa organisaatiossa, jossa kymmenet kehittäjät tarvitsevat jatkuvaa täydennysapua koko työpäivän ajan, Tabninen per-käyttäjä-malli voi olla ennustettavampi, koska kustannus ei riipu siitä kuinka moneen pull requestiin viikossa törmätään.

Havainnollistava laskuesimerkki auttaa hahmottamaan eron konkreettisesti. Oletetaan 10 hengen kehitystiimi, joka tuottaa noin 50 pull requestia kuukaudessa. Qodon julkaisemien pakettisuhteiden perusteella (2 500 krediittiä ≈ 18 katselmusta, eli noin 139 krediittiä per katselmus) 50 katselmusta vaatisi karkeasti 6 900-7 000 krediittiä kuukaudessa, mikä krediittihinnalla 0,012 dollaria tarkoittaisi noin 83-84 dollarin kuukausikulua. Tämä on arvio, joka perustuu Qodon ilmoittamaan pakettisuhteeseen, ei tarkkaan kuukausilaskuun, mutta se antaa realistisen suuruusluokan. Samalle 10 hengen tiimille Tabninen Code Assistant Platform maksaisi 10 × 39 dollaria eli 390 dollaria kuukaudessa, ja Agentic Platform 10 × 59 dollaria eli 590 dollaria kuukaudessa. Ero on siis moninkertainen, jos tiimin tarve rajoittuu nimenomaan pull request -katselmukseen eikä jatkuvaan editorin sisäiseen täydennykseen koko tiimille.

Tilanne kääntyy toisin päin, jos tiimi tarvitsee molemmat: jatkuvan täydennyksen kaikille kymmenelle kehittäjälle ja katselmuksen. Silloin kustannukset lasketaan yhteen eri budjettiriveiltä, Qodon krediitit noin 84 dollaria ja Tabninen lisenssit 390-590 dollaria, yhteensä noin 474-674 dollaria kuukaudessa. Tämä on edelleen kilpailukykyinen summa verrattuna siihen, että yrittäisi löytää yhden työkalun, joka tekisi molemmat asiat yhtä hyvin, koska tällaista yhden luukun ratkaisua ei tällä hetkellä ole markkinoilla todistetusti saatavilla samalla laatutasolla kuin kaksi erikoistunutta työkalua yhdessä.

Molemmat yhtiöt laskuttavat dollareissa, mikä tarkoittaa suomalaiselle ostajalle valuuttakurssiriskiä ja mahdollista pankin tai korttiyhtiön ulkomaanvaluutan käsittelymaksua kuukausittaisen laskutuksen päälle. Tabninen vuosilaskutus lukitsee hinnan koko sopimuskaudelle, mikä suojaa kurssiheilahteluilta mutta sitoo budjetin etukäteen kahdeksitoista kuukaudeksi. Qodon Pro Team -taso ei vaadi vuosisitoumusta, joten krediittejä voi ostaa tarpeen mukaan, mutta tämä tarkoittaa myös sitä, että kuukausittainen kustannus voi vaihdella enemmän, jos pull request -määrä heittelehtii projektien välillä. Hankintatiimin kannattaa pyytää molemmilta myyjiltä mahdollisuus laskutukseen euroissa tai vähintään selvyys siitä sovelletaanko hintoihin automaattista valuuttamuunnosta laskutushetkellä.

Benchmark-tulokset: mitä F1-pisteet ja Code Review Bench kertovat

Qodo 2.0:n oma benchmark

Qodo julkisti helmikuussa 2026 oman arviointinsa, jossa yhtiö testasi kahdeksaa eri tekoälyä hyödyntävää koodikatselmutyökalua tuotantotason avoimen lähdekoodin repositorioiden oikeilla pull requesteilla. Qodo 2.0 sai tässä testissä korkeimman kokonais-F1-pisteen, 60,1 prosenttia, mikä oli yhtiön mukaan 9 prosenttiyksikköä parempi kuin seuraavaksi parhaan ratkaisun tulos. Recall-pisteet olivat 56,7 prosenttia, eli Qodo löysi testissä enemmän todellisia ongelmia kuin muut mukana olleet työkalut. F1-piste on tilastollinen mittari, joka yhdistää tarkkuuden (precision) ja saannin (recall) yhdeksi luvuksi: tarkkuus kertoo kuinka suuri osa työkalun löytämistä ongelmista oli oikeita, kun recall kertoo kuinka suuren osan todellisista ongelmista työkalu ylipäätään löysi. Koodikatselmukontekstissa korkea tarkkuus mutta matala recall tarkoittaisi työkalua, joka harvoin erehtyy mutta jättää paljon bugeja huomaamatta, kun matala tarkkuus mutta korkea recall tarkoittaisi työkalua, joka löytää paljon mutta hukuttaa kehittäjän vääriin hälytyksiin. 60,1 prosentin F1-piste sijoittuu puoliväliin, mikä on koodikatselmutyökalujen tapauksessa realistinen ja uskottava tulos verrattuna täydelliseen 100 prosenttiin, jota mikään nykyinen työkalu ei saavuta.

On syytä muistaa, että Qodo järjesti tämän benchmarkin itse, eikä julkisesti saatavilla ole yksityiskohtaista tietoa testin metodologiasta, otoskoosta tai siitä miten vertailuratkaisut konfiguroitiin. Lukuja kannattaa siis käsitellä yhtiön omana tuloksena, ei riippumattomana arviona.

Martianin riippumaton Code Review Bench

Riippumattomampi datapiste tuli kesäkuussa 2026, kun Qodo kertoi tiedotteessaan sijoittuneensa kärkeen Martianin Code Review Benchissä, jota yhtiö kuvaa ensimmäiseksi riippumattomaksi tekoälyn koodikatselmutyökalujen arvioinniksi. Tässä testissä Qodo sai F1-pisteen 50,3 prosenttia, ja tiedotteen mukaan tulos oli merkittävästi parempi kuin Claude Code Review -ratkaisun saama pistemäärä. Huomionarvoista on, että tämä luku (50,3 %) on selvästi matalampi kuin Qodon oma 60,1 prosentin tulos helmikuulta, mikä todennäköisesti johtuu erilaisesta testiaineistosta ja arviointitavasta eikä suoraan vertailukelpoinen edellisen kanssa.

Tabninelle ei löytynyt vastaavaa julkista F1-, recall- tai SWE-bench-tyyppistä riippumatonta pistemäärää tätä artikkelia kirjoitettaessa. Tämä ei automaattisesti tarkoita, että Tabnine suoriutuisi heikommin koodikatselmuksessa, koska yhtiö ei markkinoi tuotettaan ensisijaisesti katselmutyökaluna eikä ole osallistunut samoihin vertailuihin kuin Qodo. Suoraa pään-vään-benchmarkia Qodon ja Tabninen välillä ei siis ole tällä hetkellä saatavilla, ja kaikki väitteet toisin olisivat spekulaatiota.

Benchmark-lukujen tulkinnassa kannattaa kiinnittää huomiota kolmeen asiaan: kuka testin teki, mikä aineisto oli kyseessä ja milloin testi ajettiin. Qodon oma helmikuun 2026 testi ja kesäkuun 2026 Martian-testi käyttivät eri aineistoja ja todennäköisesti eri arviointikriteerejä, minkä takia 60,1 prosentin ja 50,3 prosentin luvut eivät ole suoraan verrannollisia keskenään, vaikka molemmat kuvaavat samaa tuotetta. Tämä on yleinen ongelma koko tekoälykoodaustyökalujen alalla, jossa jokainen yritys voi julkaista oman “riippumattoman” testin tuloksia, ja lukijan kannattaa aina kysyä onko testin ajanut kolmas osapuoli, kuten Martian, vai yritys itse.

Qodon 60,1 prosentin ja 50,3 prosentin F1-tulokset on toistettu myös riippumattomissa arvostelusivustoissa, mikä antaa lisävarmuutta siitä, että luvut ovat peräisin oikeista Qodon julkaisemista materiaaleista eikä väärin tulkittuja. Esimerkiksi Dev.to:n julkaisema arvio ja riippumattoman kehittäjäblogin katsaus toistavat molemmat samat 60,1 prosentin F1-luvun ja moniagenttiarkkitehtuurin kuvauksen, mikä viittaa siihen että tieto on levinnyt suoraan Qodon omasta tiedotteesta useille toimittajille ilman ristiriitaisia tulkintoja.

BenchmarkTulosLähdeAjankohta
Qodo 2.0 oma koodikatselmubenchmarkF1 60,1 %, recall 56,7 %Qodo (yhtiön oma blogi)Helmikuu 2026
Martian Code Review Bench (riippumaton)F1 50,3 %, kärkisijoitusGlobenewswire / Via Ritzau -tiedoteKesäkuu 2026
Qodo 2.0 -tuloksen toisto kolmannessa lähteessäF1 60,1 % (vahvistettu)Dev.to-arvosteluHuhtikuu 2026
Tabnine koodikatselmutarkkuusEi julkaistua riippumatonta lukua––

Tietoturva, compliance ja käyttöönottomallit

Säänneltyjen toimialojen, kuten pankkien, vakuutusyhtiöiden ja terveydenhuollon, IT-tiimit kysyvät ensimmäisenä missä koodi liikkuu ja säilytetäänkö sitä palveluntarjoajan palvelimilla. Molemmat yhtiöt markkinoivat nollasäilytystä, mutta käyttöönottovaihtoehtojen laajuus eroaa lähteiden mukaan. Tämä kysymys on erityisen tärkeä koodikatselmutyökalujen kohdalla, koska ne näkevät periaatteessa koko koodikannan, eivät vain yksittäistä täydennysikkunaa, joten tietovuodon tai väärinkäytön riski kohdistuu laajempaan osaan organisaation immateriaalioikeuksista kuin tavallisen täydennystyökalun tapauksessa.

SOC 2, VPC ja air-gapped-ympäristöt

Qodo ilmoittaa suoraan omalla sivustollaan olevansa SOC 2 -yhteensopiva ja kuvaa sertifiointia riippumattoman auditoinnin vahvistamaksi SOC 2 Type II -tasoksi. Yhtiö mainitsee eksplisiittisesti tukevansa SaaS-, VPC-, on-premises- ja air-gapped-käyttöönottoa, jälkimmäisen kuvattuna palomuuriturvalliseksi ratkaisuksi säännellyille toimijoille. Tabninen omat materiaalit ja kolmannen osapuolen dokumentaatio mainitsevat samat neljä käyttöönottomuotoa, mutta yhtiön virallinen dokumentaatio täsmentää, että osa syvemmistä käyttöönottomuodoista on saatavilla vain Starter-, Pro- ja Enterprise-asiakkaille eriasteisesti, eikä julkisista lähteistä löydy yhtä selkeää vahvistusta Tabninen SOC 2 -sertifikaatin tarkasta kattavuudesta kuin Qodon tapauksessa.

Käytännön suositus: jos organisaatio vaatii todistetun, auditoidun SOC 2 Type II -sertifikaatin ja selkeästi dokumentoidun air-gapped-tilan heti käyttöönotosta, Qodon julkinen materiaali antaa siihen vahvemman tuen. Jos vaatimukset ovat lievemmät ja riittää VPC-tason eristys yhdistettynä nollasäilytykseen, molemmat työkalut täyttävät tarpeen todennäköisesti riittävän hyvin, mutta tarkka sertifikaattien kattavuus kannattaa aina vahvistaa suoraan myyjän kanssa ennen hankintapäätöstä.

GDPR, tietosuoja ja Pohjoismaiden erityisvaatimukset

Suomalaisille ja pohjoismaisille organisaatioille GDPR-näkökulma nousee väistämättä esiin, kun koodi tai sen konteksti kulkee tekoälypalvelun läpi. Kummallakaan työkalulla ei ole julkisesti vahvistettua, nimenomaan Suomeen tai EU-alueelle sidottua datankäsittelysijaintia samalla tarkkuudella kuin osa eurooppalaisista kilpailijoista markkinoi, mutta molemmat tarjoavat VPC- ja on-premises-vaihtoehtoja, jotka antavat asiakkaalle itselleen kontrollin siitä missä data fyysisesti sijaitsee. Tämä on oleellinen ero verrattuna pelkkään SaaS-malliin, jossa koodikonteksti kulkee oletuksena yhdysvaltalaisen palveluntarjoajan infrastruktuurin läpi.

Käytännön vaatimuksenmukaisuustyössä kannattaa huomioida kolme asiaa. Ensinnäkin tietosuojaseloste ja käsittelysopimus (DPA) pitää pyytää molemmilta myyjiltä erikseen kirjallisena, koska yleiset markkinointisivut eivät korvaa sopimusoikeudellista dokumentaatiota. Toiseksi BYOK-malli, jota Qodo tarjoaa OpenAI:lle, Anthropicille ja Azure OpenAI:lle, siirtää osan vastuusta eteenpäin valitulle mallintarjoajalle, joten organisaation on varmistettava että myös tämä kolmas osapuoli täyttää GDPR-vaatimukset, esimerkiksi EU-alueen konesaleja käyttävän Azure OpenAI -instanssin kautta. Kolmanneksi nollasäilytyslupaukset, joita molemmat yhtiöt antavat, kannattaa pyytää auditointiraportin tai vähintään kirjallisen vahvistuksen muodossa, sillä markkinointiväite “emme tallenna koodia” ei ole samaa kuin auditoitu todiste.

Monessa suomalaisessa julkishallinnon ja finanssialan organisaatiossa tietosuoja-arviointi (DPIA) on pakollinen ennen kuin tekoälyavusteinen koodaustyökalu voidaan ottaa tuotantokäyttöön. Air-gapped- tai on-premises-käyttöönotto, jota Qodo markkinoi nimenomaisesti ja jota Tabnine tarjoaa enterprise-tasolla, yksinkertaistaa tätä arviointia merkittävästi, koska koodi ei poistu organisaation omasta verkosta lainkaan. Tämä on todennäköisesti suurin yksittäinen syy, jonka takia säännellyt pohjoismaiset toimijat päätyvät maksamaan enterprise-tason hinnan sen sijaan, että tyytyisivät halvempaan SaaS-tasoon.

EU:n tekoälyasetus tuo tähän päälle oman kerroksensa, koska se luokittelee tietyt tekoälyjärjestelmät riskitason mukaan ja asettaa dokumentaatiovaatimuksia myös kehitystyökaluille, jos niitä käytetään osana laajempaa riskialtista järjestelmää. Koodikatselmutyökalut itsessään eivät tyypillisesti kuulu korkeimpaan riskiluokkaan, mutta organisaation kannattaa pitää kirjaa siitä mitä tekoälykomponentteja kehitysprosessissa käytetään, jotta vastuu pystytään osoittamaan selkeästi, jos valvova viranomainen kysyy asiaa myöhemmin.

IDE-tuki, integraatiot ja kehittäjäkokemus

Molemmat työkalut toimivat yleisimmissä editoreissa, mutta julkisesti saatavilla oleva tieto täydellisestä IDE-matriisista on rajallista kumman tahansa yhtiön kohdalla. Qodon materiaali mainitsee IDE- ja Git-integraatiot osana Pro Team -ominaisuuksia, mutta ei listaa tyhjentävästi jokaista tuettua editoria. Tabninen tuotekuvaukset keskittyvät VS Codeen ja JetBrains-perheeseen pääkohteina, ja yhtiö mainitsee erikseen Jira-integraation osana Code Assistant Platformia, mikä on hyödyllinen lisä tiimeille, jotka haluavat yhdistää koodikontekstin suoraan tiketteihin.

Toinen käytännön huomio on se, että molemmat yhtiöt päivittävät IDE-laajennuksiaan omalla tahdillaan riippumatta ydintuotteen versionumerosta, joten pelkkä pääversion seuraaminen ei kerro koko totuutta siitä kuinka tuore kehittäjän käyttämä laajennus todellisuudessa on. Tiimin kannattaa tarkistaa laajennuksen versio suoraan IDE:n laajennushallinnasta ennen kuin se vertailee ominaisuuksia tämän artikkelin tai kummankaan yhtiön markkinointisivun perusteella.

Käytännön kehittäjäkokemuksen kannalta ero näkyy työnkulussa: Tabnine elää siellä missä kehittäjä kirjoittaa koodia, rivi riviltä, ja keskeytyksiä syntyy harvoin, koska täydennys tapahtuu reaaliajassa. Qodo astuu kuvaan pull requestin luonnin yhteydessä tai sen jälkeen, joten se ei häiritse kirjoitusvaihetta, mutta vaatii tiimiltä kurin noudattaa katselmusprosessia, jotta sen sääntömoottori ja hallintapaneeli tuottavat hyötyä. Tiimi, joka ei vielä käytä systemaattista pull request -käytäntöä, saa Qodosta vähemmän arvoa kuin tiimi, jolla katselmukset ovat jo osa päivittäistä rytmiä. Vertailun vuoksi kannattaa katsoa myös, miten Cursor AI pärjää Augment Codea vastaan koodikatselmuksen ja -generoinnin yhdistämisessä, koska sama jako päivittäisen koodauksen ja katselmuksen välillä toistuu monessa muussakin työkaluparissa.

Käyttöönoton nopeus on toinen käytännön ero. Tabninen IDE-laajennuksen asentaminen on tyypillinen muiden koodausavustajien kaltainen prosessi: lataa laajennus, kirjaudu sisään, ja täydennykset alkavat toimia muutamassa minuutissa. Qodon käyttöönotto vaatii enemmän alkuvaiheen konfiguraatiota, koska sääntömoottori, repositoriotason integraatio ja mahdollinen BYOK-asetus pitää määritellä ennen kuin agentti tuottaa hyödyllisiä katselmuksia. Tämä ei ole haitta sinänsä, mutta se tarkoittaa, että Qodon käyttöönottoprojektiin kannattaa varata enemmän aikaa kuin yksittäisen täydennystyökalun asentamiseen.

LLM-mallit ja BYOK-tuki

Molemmat työkalut antavat asiakkaalle mahdollisuuden valita taustalla toimiva kielimalli, mikä on tärkeää organisaatioille, joilla on jo sopimuksia tiettyjen mallitoimittajien kanssa tai vaatimuksia siitä minkä mallin kautta koodi saa kulkea. Qodo listaa BYOK-tuen (bring your own key) nimenomaisesti OpenAI:lle, Anthropicille, Azure OpenAI:lle ja itseisännöidyille malleille. Tämä antaa enterprise-asiakkaille suoran kontrollin siitä, minkä mallin kautta koodikatselmu lopulta suoritetaan ja minkä toimittajan tietosuojaehdot koskevat dataa.

Tabninen puolella kolmannen osapuolen katsaukset mainitsevat chatin toimivan “johtavien LLM-mallien” päällä, joihin lukeutuu malleja Anthropicilta, OpenAI:lta, Googlelta, Metalta ja Mistralilta, mutta yhtiön virallinen materiaali ei anna yhtä tarkkaa, ajantasaista mallilistaa tai kontekstiikkunan kokoa kuin voisi toivoa. Tämä puute on syytä tarkistaa erikseen myyntikeskustelussa, jos organisaatio tarvitsee täsmällisen vahvistuksen käytössä olevista malliversioista. Samasta syystä moni tiimi vertailee tätä kysymystä myös muiden työkalujen kohdalla, esimerkiksi kun Claude Code ja Gemini Code Assist kilpailevat mallivalinnan joustavuudella.

Mallivalinnalla on myös suora vaikutus laskuun, koska useimmat BYOK-järjestelyt veloittavat mallin käytöstä erikseen mallintarjoajan oman hinnaston mukaan, Qodon tai Tabninen omien lisenssimaksujen päälle. Tiimin kannattaa siis laskea kokonaiskustannus yhteen, ei vain työkalun lisenssihintaa, jos se päättää ajaa omia malliavaimiaan tuotantoliikenteessä. Tämä korostuu erityisesti isoissa repositorioissa, joissa katselmusagentti saattaa lukea tuhansia koodirivejä yhtä pull requestia varten, mikä kasvattaa taustalla kuluvien tokenien määrää ja siten mallintarjoajan laskua.

Esimerkki siitä miten BYOK-asetus voidaan määritellä ympäristömuuttujien kautta CI-putkessa, kun halutaan ohjata katselmuagentti käyttämään organisaation omaa Azure OpenAI -resurssia:

export QODO_MODEL_PROVIDER="azure-openai"
export QODO_API_KEY="$AZURE_OPENAI_KEY"
export QODO_DEPLOYMENT="oma-tiimi-codereview-2026"
qodo review --pr $PR_NUMBER --provider $QODO_MODEL_PROVIDER

Komento on havainnollistava esimerkki siitä miten BYOK-tyyppinen asetus yleensä rakennetaan CI-ympäristössä, ei suora lainaus Qodon omasta dokumentaatiosta, joten komentonimet voivat poiketa todellisesta toteutuksesta.

Kahdeksan käyttötapausta: kumpi työkalu sopii mihin tiimiin

Teoria ja speksitaulukot vievät vain osan matkasta, koska lopullinen valinta riippuu aina tiimin omasta työnkulusta, budjetista ja sääntelyvaatimuksista. Seuraava lista kokoaa kahdeksan tyypillistä tilannetta, joissa valinta Qodon ja Tabninen välillä kallistuu selvästi suuntaan tai toiseen tässä artikkelissa käsiteltyjen hinta-, tietoturva- ja ominaisuustietojen perusteella.

  • Säännelty finanssialan tiimi, joka tarvitsee auditoidun katselmuprosessin: Qodo Enterprise sopii paremmin, koska SSO/SAML, audit-lokit ja governance-analytiikka tulevat suoraan mukana, ja SOC 2 Type II on dokumentoitu selkeästi.
  • Pieni startup, joka haluaa ilmaisen tavan automatisoida PR-katselmuksia: Qodon Developer-taso antaa 30 katselmusta kuukaudessa organisaatiota kohden ilman kustannusta, mikä riittää monelle 3-5 hengen tiimille.
  • Avoimen lähdekoodin ylläpitäjä, joka tarvitsee laajaa editorin sisäistä apua päivittäiseen koodaukseen: Tabninen Code Assistant Platform palvelee paremmin, koska täydennys ja chat toimivat suoraan kirjoitushetkellä eri IDE:issä.
  • Tiimi, joka ajaa taustalla jatkuvia automaatioagentteja CI/CD-putkessa: Tabninen Agentic Platform ja Headless Business -lisäosa on rakennettu nimenomaan tällaiseen taustalla pyörivään, token-pohjaiseen käyttöön.
  • Enterprise-tiimi, jolla on oma sopimus mallitoimittajan kanssa ja vaatimus valita malli itse: Qodon BYOK-tuki OpenAI:lle, Anthropicille ja Azure OpenAI:lle antaa suoraviivaisimman tavan toteuttaa tämä.
  • Keskisuuri tiimi, joka haluaa yhdistää koodikontekstin suoraan Jira-tiketteihin: Tabninen suoraan mainittu Jira-integraatio tekee tästä helpompaa kuin Qodon julkisesti kuvatussa työnkulussa.
  • Konsulttitalo, joka laskuttaa asiakkaita projektikohtaisesti ja haluaa kustannukset näkyviksi per asiakas: Qodon krediittipohjainen malli on helpompi kohdistaa yksittäiselle asiakasprojektille kuin Tabninen kiinteä kuukausilisenssi, joka juoksee samalla hinnalla riippumatta siitä mille asiakkaalle työtä tehdään.
  • Julkishallinnon organisaatio, joka on tehnyt tietosuoja-arvioinnin (DPIA) ja vaatii dokumentoidun air-gapped-ratkaisun ennen käyttöönottoa: Qodon eksplisiittisesti markkinoitu air-gapped-tuki ja SOC 2 Type II -sertifiointi helpottavat arviointiprosessin läpiviemistä nopeammin kuin Tabninen vähemmän yksityiskohtaisesti dokumentoitu vastaava tarjonta.

Nämä kahdeksan skenaariota eivät ole tyhjentäviä, mutta ne kattavat yleisimmät syyt, joiden takia kehitystiimit lähtevät vertailemaan juuri näitä kahta työkalua lokakuussa 2026. Samankaltainen harkinta toistuu muuallakin työkalupinossa, esimerkiksi silloin kun valitaan Zedin ja GitHub Copilotin väliltä kevyempää editorikokemusta.

Siirtymäopas: Tabninesta Qodoon tai päinvastoin

Koska Qodo ja Tabnine eivät ole suoraan korvaavia tuotteita, täydellistä “yksi yhteen” -siirtymää ei ole olemassa. Käytännössä useimmat tiimit päätyvät ajamaan molempia rinnakkain, Tabnine täydennyksiin ja Qodo katselmuksiin, mutta jos budjetti tai työkalupolitiikka pakottaa valitsemaan yhden, seuraava askellista auttaa siirtymän suunnittelussa.

Yleisin virhe siirtymässä on se, että tiimi ottaa uuden työkalun käyttöön koko organisaation laajuisesti ensimmäisenä päivänä sen sijaan, että aloittaisi rajatulla pilotilla. Toinen toistuva sudenkuoppa on krediittikulutuksen aliarvioiminen Qodon kohdalla, jos tiimin pull request -määrä kasvaa yllättäen esimerkiksi uuden projektin käynnistyessä, mikä voi johtaa odottamattomaan lisälaskutukseen kesken kuukauden. Kolmas yleinen ongelma on se, että Tabninen Agentic Platform otetaan käyttöön ennen kuin Context Engine on ehditty indeksoida koko koodikanta kunnolla, jolloin agentit toimivat puutteellisen kontekstin varassa ja tuottavat heikompia ehdotuksia kuin odotettiin.

  1. Kartoita nykyinen käyttö: laske kuinka monta pull requestia tiimi katselmoi kuukaudessa ja kuinka monta kehittäjää tarvitsee jatkuvan täydennysavun koko työpäivän ajan.
  2. Käynnistä rinnakkainen pilotti kahden tai kolmen viikon ajan yhdellä tai kahdella tiimillä ennen koko organisaation laajuista päätöstä.
  3. Vertaa pilotin aikana todellista krediittikulutusta (Qodo) ja käyttäjämäärää (Tabnine) suhteessa listahintoihin, jotta kustannusvertailu perustuu omaan dataan, ei yleisiin oletuksiin.
  4. Määritä tietoturvavaatimukset kirjallisesti: tarvitaanko SOC 2 Type II -todistus, VPC-eristys vai täysi air-gapped-ympäristö, ja pyydä molemmilta myyjiltä kirjallinen vahvistus kattavuudesta.
  5. Jos valinta osuu Qodoon, aseta BYOK-avaimet ensin testiympäristössä ja vahvista, että sääntömoottori ja governance-analytiikka toimivat organisaation olemassa olevan Git-työnkulun kanssa.
  6. Jos valinta osuu Tabnineen, asenna IDE-laajennukset tiimin pääeditoreihin ja ota Context Engine käyttöön ennen Agentic Platformin agenttiominaisuuksia, jotta kontekstin laatu on kunnossa agenttien käynnistyessä.
  7. Kouluta tiimi uuteen työnkulkuun lyhyellä sisäisellä ohjeistuksella, erityisesti siitä miten tekoälyn ehdotuksiin suhtaudutaan katselmuksessa eikä hyväksytä niitä automaattisesti.
  8. Seuraa käyttöä kuukauden ajan käyttöönoton jälkeen ja vertaa krediitti- tai lisenssikulutusta alkuperäiseen arvioon, jotta hinnoittelutaso voidaan säätää ajoissa.
  9. Dokumentoi päätös ja perustelut sisäisesti, jotta seuraava budjettikierros tai tietoturva-auditointi löytää valmiiksi vastaukset siihen miksi juuri tämä työkalu valittiin ja mitä vaihtoehtoja arvioitiin matkalla.

Monet tiimit päätyvät lopulta pitämään molemmat työkalut käytössä, koska ne eivät kilpaile samasta budjettirivistä samalla tavalla kuin esimerkiksi kaksi kilpailevaa koodausavustajaa kilpailisivat, kuten nähdään vertailtaessa GitHub Copilotia ja Codexia, jotka molemmat laskuttavat käyttäjäkohtaisesti samasta budjettirivistä. Qodo laskutetaan katselmusmäärän mukaan, Tabnine käyttäjämäärän mukaan, ja näiden yhdistäminen voi olla kustannustehokkaampaa kuin yrittää löytää yksi työkalu, joka tekee molemmat asiat yhtä hyvin.

Qodon hyödyt ja haitat

Qodon vahvuudet ja heikkoudet seuraavat suoraan siitä kapeasta mutta syvästä fokuksesta, jonka yhtiö on valinnut. Seuraava lista kokoaa ne kohdat, joissa erikoistuminen näkyy selvimmin positiivisena, ja kohdat, joissa laajuuden puute voi yllättää ostajan.

  • Hyöty: Korkein julkaistu F1-pistemäärä (60,1 %) omassa benchmarkissa ja vahva sijoitus (50,3 %) riippumattomassa Martian Code Review Benchissä.
  • Hyöty: Krediittipohjainen hinnoittelu sopii tiimeille, joiden PR-määrä vaihtelee kuukausittain, eikä pakota maksamaan käyttäjämäärän mukaan.
  • Hyöty: Selkeästi dokumentoitu SOC 2 Type II -sertifiointi ja nimenomaisesti markkinoitu air-gapped-käyttöönotto.
  • Hyöty: BYOK-tuki kolmelle suurelle mallitoimittajalle antaa enterprise-asiakkaille kontrollin datavirroista.
  • Haitta: Tuote ei kata editorin sisäistä reaaliaikaista koodin täydennystä yhtä laajasti kuin Tabnine, joten se ei korvaa päivittäistä koodausavustajaa eikä poista tarvetta erilliselle täydennystyökalulle.
  • Haitta: Julkinen IDE- ja integraatiolista on suppeampi kuin kilpailijalla, mikä voi vaatia lisäselvitystä ennen hankintaa, jos organisaatiolla on epätavallinen editoriyhdistelmä käytössä.

Tabninen hyödyt ja haitat

Tabninen lista painottuu leveyteen ja yksityisyyteen, mikä tekee siitä houkuttelevan vaihtoehdon tiimeille, joiden tärkein vaatimus on kattaa koko kehittäjän arki yhdellä sopimuksella. Haittapuolet liittyvät pääosin siihen, että tuote ei ole erikoistunut koodikatselmukseen samalla tavalla kuin Qodo.

  • Hyöty: Laaja koodin täydennys usean ohjelmointikielen ja editorin yli, suunniteltu päivittäiseen kirjoitustyöhön ilman keskeytyksiä.
  • Hyöty: Agentic Platform ja Headless Business -lisäosa tukevat taustalla pyöriviä automaatioagentteja token-pohjaisella laskutuksella, mikä skaalautuu suuriin CI/CD-putkiin.
  • Hyöty: Suora Jira-integraatio yhdistää koodikontekstin tikettienhallintaan ilman erillisiä lisäosia.
  • Hyöty: Pitkä historia yksityisyyteen keskittyvänä toimijana antaa uskottavuutta nollasäilytysväitteille.
  • Haitta: Ei julkista, riippumatonta F1- tai recall-benchmarkia koodikatselmuksen tarkkuudesta, koska tuote ei kilpaile ensisijaisesti tällä osa-alueella, joten katselmuksen laatua on vaikea arvioida etukäteen numeroilla.
  • Haitta: Per-käyttäjä-kuukausihinnoittelu (39-59 dollaria) nousee nopeasti kalliiksi isossa organisaatiossa verrattuna Qodon käyttöpohjaiseen malliin, jos PR-määrä pysyy maltillisena ja suurin osa kuluista syntyy lisensseistä, joita käytetään vain osa työajasta.

Lopputulos: kumpi voittaa datalla mitattuna

Suoraa voittajaa ei ole, koska Qodo ja Tabnine mittaavat itseään eri mittareilla ja ratkaisevat eri ongelmaa. Jos valintakriteeri on koodikatselmuksen tarkkuus mitattuna riippumattomalla benchmarkilla, Qodo on tällä hetkellä ainoa näistä kahdesta, jolla on julkaistu riippumaton F1-tulos (50,3 % Martian Code Review Benchissä), ja yhtiön oma 60,1 prosentin tulos antaa viitteen siitä että katselmusten tarkkuus on kehittynyt vuoden 2026 aikana.

Numerot tiivistettynä: Qodo 3.0 (julkaistu 1.10.2026) vs Tabnine v5.27.1 (julkaistu 19.1.2026). Qodon halvin maksettu taso lähtee noin 30 dollarista kuukaudessa krediittipoolina, Tabninen halvin maksettu taso on 39 dollaria käyttäjää kohden kuukaudessa. Qodolla on riippumaton benchmark-tulos (50,3 % F1, Martian Code Review Bench, kesäkuu 2026), Tabninella ei ole julkaistua vastaavaa lukua. Qodo markkinoi eksplisiittisesti SOC 2 Type II -sertifiointia ja air-gapped-käyttöönottoa, Tabnine mainitsee samat käyttöönottomuodot vähemmän yksityiskohtaisesti dokumentoituna. Näiden neljän datapisteen perusteella Qodo näyttäytyy tarkemmin dokumentoituna erikoistyökaluna, Tabnine laajempana ja vakiintuneempana yleistyökaluna.

Jos valintakriteeri on päivittäinen koodausnopeus ja laaja IDE-tuki yhdistettynä yksityisyyshakuiseen käyttöönottoon, Tabninen Code Assistant ja Agentic Platform ovat vakiintuneempi, laajemmin dokumentoitu vaihtoehto, vaikka sen koodikatselmun tarkkuudesta ei ole samaa riippumatonta dataa. Budjetin kannalta pienet ja keskisuuret tiimit, joiden PR-määrä on maltillinen, säästävät todennäköisesti rahaa Qodon krediittimallilla. Suuret tiimit, joissa kymmenet kehittäjät tarvitsevat jatkuvaa täydennysapua, hyötyvät Tabninen ennustettavasta per-käyttäjä-hinnasta. Vastaava budjettijako näkyy myös silloin kun verrataan Cursoria ja JetBrains AI:ta, joissa käyttäjämäärä ja käyttötiheys ratkaisevat lopullisen kustannuksen.

Käytännön suositus lokakuussa 2026: käynnistä rinnakkainen pilotti, mittaa oma krediitti- ja käyttäjäkulutus kolmen viikon ajalta, ja tee päätös oman datan perusteella sen sijaan, että luotat kummankaan yhtiön markkinointimateriaaliin yksinään. Laajemman kuvan tekoälyavusteisten kehitystyökalujen kentästä saa tutustumalla myös Ohjelmistokehityksen muihin vertailuihin.

Pohjoismaisessa kontekstissa painoarvo kallistuu usein Qodon suuntaan nimenomaan dokumentoidun SOC 2 Type II -sertifikaatin ja eksplisiittisen air-gapped-tuen ansiosta, koska ne nopeuttavat hankinta- ja tietosuoja-arviointia säännellyillä toimialoilla. Tiimeille, joiden tärkein kipukohta on päivittäisen koodauksen hitaus eikä katselmusten laatu, Tabnine pysyy edelleen perustellumpana valintana, erityisesti silloin kun organisaatiolla on jo kokemusta yhtiön yksityisyyslupausten pitävyydestä aiemmilta vuosilta.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Qodon ja Tabninen suurin ero?
Qodo keskittyy koodikatselmuksiin, testigenerointiin ja hallintaan pull request -tasolla, kun Tabnine keskittyy editorin sisäiseen koodin täydennykseen, chatiin ja agentteihin päivittäisessä koodaustyössä. Käytännössä Qodo astuu kuvaan sen jälkeen kun koodi on kirjoitettu, Tabnine siinä hetkessä kun sitä kirjoitetaan.

Kumpi on halvempi pienelle tiimille?
Qodon ilmainen Developer-taso tarjoaa 30 PR-katselmusta kuukaudessa organisaatiota kohden ilmaiseksi, mikä riittää usein pienelle tiimille. Tabninen edullisin maksettu taso, Code Assistant Platform, maksaa 39 dollaria käyttäjää kohden kuukaudessa vuosilaskutuksella.

Onko Qodolla riippumatonta benchmark-dataa?
Kyllä, Qodo sijoittui kärkeen Martianin Code Review Benchissä F1-pisteellä 50,3 prosenttia kesäkuussa 2026, minkä lisäksi yhtiö julkaisi oman 60,1 prosentin F1-tuloksen helmikuussa 2026 osana Qodo 2.0 -lanseerausta.

Tukeeko Tabnine air-gapped-käyttöönottoa?
Yhtiön materiaali mainitsee SaaS-, VPC-, on-premises- ja air-gapped-vaihtoehdot, mutta dokumentaatio täsmentää että osa syvemmistä vaihtoehdoista on käytössä eriasteisesti Starter-, Pro- ja Enterprise-tasoilla. Tarkka kattavuus kannattaa vahvistaa suoraan myyjän kanssa ennen säänneltyyn ympäristöön käyttöönottoa.

Voiko Qodoa ja Tabninea käyttää samassa tiimissä rinnakkain?
Kyllä. Koska työkalut ratkaisevat eri ongelman, Qodo pull request -katselmuksen ja Tabnine päivittäisen koodin täydennyksen, useat tiimit ajavat molempia rinnakkain ilman päällekkäisyyttä budjetissa. Tämä yhdistelmä toimii erityisen hyvin tiimeille, joilla on varaa kahteen erilliseen lisenssikategoriaan ja halua antaa kehittäjille parhaan työkalun molempiin vaiheisiin, kirjoitukseen ja katselmukseen.

Mikä on Qodon uusin versio lokakuussa 2026?
Qodo 3.0 julkaistiin 1. lokakuuta 2026, ja se jatkaa helmikuussa 2026 esiteltyä moniagenttiarkkitehtuuria, jonka Qodo 2.0 tuonut markkinoille. Tabninen puolella viimeisin virallinen julkaisumerkintä dokumentaatiossa on v5.27.1 tammikuulta 2026, jonka jälkeen yhtiö on tuonut pienempiä päivityksiä kontekstimoottoriin ja agenttiominaisuuksiin ilman yhtä suurta versionumeron korotusta.

Tukeeko Qodo omien kielimallien käyttöä (BYOK)?
Kyllä, Qodo tukee BYOK-mallia OpenAI:lle, Anthropicille, Azure OpenAI:lle ja itseisännöidyille malleille, mikä antaa enterprise-asiakkaille kontrollin siitä minkä toimittajan kautta koodi analysoidaan.

Onko kumpikaan työkalu ilmainen avoimen lähdekoodin projekteille?
Qodon Developer-taso on ilmainen ja sisältää 30 PR-katselmusta kuukaudessa organisaatiota kohden, mikä sopii pienille avoimen lähdekoodin projekteille. Tabninen Basic-taso tarjoaa ilmaisia koodin täydennyksiä yksittäiselle kehittäjälle, mutta ei erillistä ilmaista katselmutoimintoa.

Paljonko Qodo tai Tabnine maksaa 10 hengen tiimille kuukaudessa?
Qodon krediittipohjainen kustannus noin 50 pull requestin kuukausivolyymillä asettuu karkeasti 83-84 dollariin, Qodon ilmoittaman pakettisuhteen perusteella arvioituna. Tabninen Code Assistant Platform maksaisi samalle 10 hengen tiimille 390 dollaria kuukaudessa ja Agentic Platform 590 dollaria kuukaudessa, koska hinta on sidottu käyttäjämäärään, ei katselmusmäärään.

Täyttääkö Qodo tai Tabnine GDPR-vaatimukset pohjoismaisessa organisaatiossa?
Molemmat tarjoavat VPC- ja on-premises-käyttöönottovaihtoehtoja, jotka helpottavat GDPR-vaatimustenmukaisuutta antamalla organisaatiolle kontrollin datan sijainnista. Tarkka käsittelysopimus (DPA) ja mahdollinen tietosuoja-arviointi (DPIA) on kuitenkin aina pyydettävä kirjallisena suoraan myyjältä ennen tuotantokäyttöä, koska yleiset markkinointisivut eivät korvaa sopimusoikeudellista dokumentaatiota.

Kumpi sopii paremmin yksittäiselle freelancerille tai pienelle indie-tiimille?
Tabninen Basic-taso on ilmainen yksittäiselle kehittäjälle ja toimii suoraan editorissa, mikä tekee siitä nopeamman tavan päästä alkuun yhden hengen projektissa. Qodon ilmainen Developer-taso vaatii organisaatiorakenteen ja pull request -työnkulun, joten se tuottaa enemmän arvoa vasta kun mukana on useampi tekijä ja säännöllinen katselmuskäytäntö.