Två handhållna speldatorer, två helt olika filosofier. MSI Claw 8 AI+ kör Windows 11 och lutar sig mot rå hårdvara, med dubbelt så mycket RAM och ett betydligt större batteri på pappret. Steam Deck OLED kör Valves egna SteamOS och har byggt sitt rykte på mjukvara som faktiskt känns klar för en handkontroll. Den 11 oktober 2026, samma dag som Valve rullar ut SteamOS 3.8.11 till alla användare, är det läge att se vilken enhet som ger mest spelglädje för pengarna i Sverige och övriga Norden. Vi går igenom specifikationer, pris, batteritester från flera källor och vad en handfull faktiska användare bör tänka på innan de bestämmer sig.

Jämförelsen är mer relevant nu än för ett år sedan, av ett specifikt skäl. Valve har under 2026 gradvis öppnat SteamOS för konkurrerande hårdvara, inklusive just MSI:s Claw-serie, vilket gör att gränsen mellan “Windows-handhållen” och “SteamOS-handhållen” inte längre är lika given. Den som köper fel enhet för sitt användningsmönster förlorar antingen pengar på hårdvara som aldrig utnyttjas fullt ut, eller tid på att kämpa med mjukvara som inte är byggd för tummar och en liten skärm. Vårt mål med den här genomgången är att reda ut exakt var de två enheterna skiljer sig åt i siffror, inte bara i marknadsföringstext.

MSI Claw 8 AI+ mot Steam Deck OLED: snabbfakta i korthet

Innan vi går in i detaljerna, här är kärnan i jämförelsen. MSI Claw 8 AI+ är byggd kring Intel Core Ultra 7 258V med en integrerad NPU på 47 TOPS, 32 GB LPDDR5X-minne och en 8-tumsskärm med 120 Hz. Steam Deck OLED kör en skräddarsydd AMD-krets med Zen 2-kärnor och RDNA 2-grafik, har 16 GB RAM och en 7,4-tums OLED-panel med 90 Hz. Claw-enheten är tyngre, har större batteri i Wh men körs på Windows 11, vilket historiskt har krävt mer ström för samma jobb. Steam Deck OLED är lättare, billigare i sin basmodell och drivs av SteamOS, ett Linux-baserat operativsystem som är byggt från grunden för handhållet spelande.

Priset skiljer sig också rejält. Steam Deck OLED i 512 GB-modellen kostar 919 euro direkt hos Valve inom EU, enligt den officiella Steam Deck-webbplatsen. MSI Claw 8 AI+ med 1 TB lagring har sålts i Sverige för 11 990 kronor hos Inet, ned från ett tidigare listpris på 12 990 kronor, men är i skrivande stund avnoterad som utgången produkt hos just den återförsäljaren. Det säger något om hur snabbt lagerläget för handhållna Windows-datorer rör sig under 2026, och det är ett skäl till att kolla aktuellt pris innan köp snarare än att lita på siffror som är några veckor gamla.

Fullständig specifikationstabell

Tabellen nedan samlar de verifierade specifikationerna från MSI:s produktblad hos Inet och Valves officiella Steam Deck-sidor. Allt är hämtat direkt från tillverkarnas egna uppgifter, inte uppskattningar.

SpecifikationMSI Claw 8 AI+Steam Deck OLED
Processor / APUIntel Core Ultra 7 258VAMD-skräddarsydd Zen 2, 4 kärnor
GrafikIntel Arc 140V, 8 Xe-kärnorAMD RDNA 2, 8 beräkningsenheter
NPU / AI-acceleration47 TOPS integrerad NPUIngen dedikerad NPU
TillverkningsprocessEj specificerad av Intel i produktbladet6 nm
RAM32 GB LPDDR5X-853316 GB LPDDR5, 6500 MT/s
Lagring1 TB PCIe 4.0 NVMe, M.2 2230512 GB eller 1 TB NVMe SSD
Skärm8 tum, IPS, 1920 × 1200, 120 Hz, VRR7,4 tum, HDR OLED, 1280 × 800, 90 Hz
Batteri80 Wh, litiumjon50 Wh (upp från 40 Wh i LCD-modellen)
Vikt795 gram640 gram
OperativsystemWindows 11SteamOS (Linux-baserat)
TrådlöstWifi, BluetoothWifi 6E, Bluetooth 5.3
Pris vid lansering (Sverige/EU)11 990–12 990 kr (Inet, 1 TB)919 euro (Valve, 512 GB)

Processor och grafik: Intel Core Ultra 7 258V mot Zen 2 och RDNA 2

På pappret ser MSI Claw 8 AI+ ut som den klart starkare maskinen. Intel Core Ultra 7 258V är en modern krets med en 47 TOPS NPU för AI-beräkningar, kombinerad med Intel Arc 140V-grafik som har åtta Xe-kärnor. Steam Deck OLED bygger istället på en krets som Valve tog fram tillsammans med AMD redan för originalmodellen, med fyra Zen 2-kärnor och en RDNA 2-grafikdel med åtta beräkningsenheter. Den arkitekturen är äldre, men Valve har aldrig konkurrerat på råa siffror. Hela poängen med Steam Deck har varit att mjukvaran och hårdvaran är optimerade mot varandra, vilket gör att spel som är verifierade i Valves “Deck Verified”-program ofta presterar bättre i praktiken än specifikationerna antyder.

Det här är precis den typ av gap som Sean Hollister på The Verge landade i efter sitt praktiska test av båda enheterna sida vid sida. Enligt honom “konsumerade Claw mer ström än Deck” under jämförbar belastning, vilket är ett tydligt tecken på att fler transistorer och högre klockfrekvenser inte automatiskt ger en bättre handhållen upplevelse. Mer kraft kräver mer kylning, mer ström och oftast mer vikt, tre saker som spelar emot en enhet du håller i händerna i flera timmar.

NPU:n på 47 TOPS i Claw-chippet är samtidigt en investering i framtiden snarare än något som ger omedelbar nytta i de flesta spel 2026. Windows 11 har börjat använda NPU-acceleration för funktioner som bakgrundsuppskalning och brusreducering i vissa verktyg, men ingen stor spelmotor använder ännu NPU:n för att höja bildfrekvensen rakt av. Steam Deck OLED saknar helt en dedikerad NPU, vilket inte är en nackdel i dagens spelbibliotek men kan bli det om Valve och tredjepartsutvecklare börjar bygga AI-driven uppskalning direkt i SteamOS under kommande år.

Skärm och design: 8 tum mot 7,4 tum

MSI Claw 8 AI+ har en fysiskt större skärm, 8 tum mot Steam Deck OLED:s 7,4 tum, och en betydligt högre upplösning på 1920 × 1200 pixlar jämfört med 1280 × 800. Panelen är dessutom en 120 Hz IPS-skärm med VRR-stöd (variabel uppdateringsfrekvens), vilket gör rörelser jämnare i spel som inte alltid träffar en fast bildfrekvens. Steam Deck OLED svarar med en HDR OLED-panel som ger djupare svärta, mer kontrast och bättre färgåtergivning, men stannar vid 90 Hz.

Den lägre upplösningen på Steam Deck OLED är inte bara en begränsning, den är också en del av varför enheten håller längre batteritid relativt sin storlek. Färre pixlar att rendera betyder mindre belastning på GPU:n för samma visuella känsla, särskilt i ett litet format där ögat sitter nära skärmen. MSI har i stället satsat på skärpa och uppdateringsfrekvens, vilket passar spelare som prioriterar snabba shootrar eller racingspel framför bildkvalitet i långsammare rollspel.

Viktskillnaden förstärker intrycket. Steam Deck OLED väger 640 gram enligt Valves specifikation, medan MSI Claw 8 AI+ väger 795 gram enligt Inets produktblad. Det är nästan 25 procent mer vikt att hålla uppe under en lång spelsession, vilket många recensenter pekar på som en konkret och kännbar skillnad, inte bara en siffra på en specifikationslista.

Batteritid: vad testerna faktiskt visar

Batteritid är där de två enheterna skiljer sig mest i teorin och minst i praktiken. MSI Claw 8 AI+ har ett 80 Wh-batteri, 60 procent större än Steam Deck OLED:s 50 Wh. Ändå anger MSI själva bara upp till fyra timmars speltid för sin egen enhet, vilket är kortare än Valves uppgift om 3 till 12 timmar beroende på spel och inställningar för Steam Deck OLED. Förklaringen ligger i effektiviteten: Windows 11 och ett kraftfullare chipset drar helt enkelt mer ström per timme än SteamOS och en enhet byggd för låg effektförbrukning.

Fyra olika källor ger fyra delvis olika bilder av batteritiden, och vi har samlat dem i tabellen nedan i stället för att slå ihop dem till en enda missvisande siffra.

KällaTestvillkorMSI Claw 8 AI+Steam Deck OLED
MSI (tillverkaruppgift)Allmänt spelandeUpp till 4 timmar–
Valve (tillverkaruppgift)Allmänt spelande, varierande innehåll–3–12 timmar
Inet.se (produktdata, Sverige)Cyberpunk 2077Cirka 2,5 timmarEj testat av Inet
The Verge (Sean Hollister)60 fps vid minimerad TDPCirka 6 timmarCirka 6 timmar

Det mest intressanta resultatet kommer från The Verge, där Hollister körde båda enheterna med chippets TDP (termisk designeffekt) nedskruvad så lågt det gick för att fortfarande hålla 60 bilder per sekund. Enligt honom “höll både Claw och Deck OLED i drygt sex timmar, vilket visar att det inte finns någon betydande förbättring i det avseendet”. Med andra ord, trots det mycket större batteriet i Claw-enheten, jämnar effektiviteten i Steam Deck OLED ut skillnaden när man testar under identiska förhållanden. Det 80 Wh-batteriet ger inte automatiskt 60 procent längre speltid, det ger ungefär samma resultat som ett betydligt mindre batteri i en mer strömsnäll maskin.

Operativsystem: Windows 11 mot SteamOS

Här ligger den verkliga vattendelaren mellan de två enheterna, mer än i någon enskild hårdvarusiffra. MSI Claw 8 AI+ levereras med fullständigt Windows 11, vilket ger tillgång till varje launcher som finns: Steam, Epic Games Store, Battle.net, EA App, Ubisoft Connect och Xbox Game Pass utan undantag eller kompatibilitetslager. Det är den stora fördelen med Windows-baserade handhållna datorer, inget spel är uteslutet bara på grund av vilken butik det säljs i.

Priset för den friheten är ett gränssnitt som fortfarande är byggt för mus och tangentbord, inte för tummar och en handkontroll. Sean Hollister sammanfattade det rakt på sak efter att ha använt båda enheterna: “Windows-upplevelsen för handhållna enheter på Claw är ingenting i jämförelse med den användarvänliga SteamOS på Steam Deck”. Det är en tydlig markering från en recensent som faktiskt suttit med båda enheterna i knät, inte en generisk åsikt om Windows kontra Linux.

SteamOS är byggt från grunden för att starta rakt in i ett konsolliknande gränssnitt, Steam-butiken öppnas med en knapptryckning, konfigurationsmenyer är anpassade för handkontroller och systemet kan försättas i viloläge nästan ögonblickligen. Nackdelen är att SteamOS historiskt haft ett mindre färdigt utbud, vissa spel med aggressiv anti-fuskmjukvara eller DRM-skydd har inte fungerat via Proton, Valves kompatibilitetslager för Windows-spel på Linux. Det gapet har dock krympt påtagligt under 2026 i takt med att fler studior testar och certifierar sina spel direkt mot SteamOS.

SteamOS 3.8.11: Valve öppnar dörren för Claw-hårdvaran

Den mest relevanta nyheten för just den här jämförelsen landade samma dag som den här artikeln publiceras. Valve rullade den 11 oktober 2026 ut SteamOS 3.8.11 till alla användare, en fortsättning på den större 3.8-uppdateringen som kom med ny kernel och nya grafikdrivrutiner tidigare under året, enligt PC Gamer. Det som gör uppdateringsserien intressant i just den här jämförelsen är att Valve redan i betaversionen SteamOS 3.8.6 lade till kontrollerstöd för flera MSI Claw-modeller, inklusive A1M, 7 AI+ A2VM, 8 AI+ A2VM och A8 BZ2EM.

Det bekräftades och byggdes vidare på i SteamOS 3.8.10, där Valve enligt gHacks “lade till nytt stöd för MSI Claw-enheter, inklusive A1M, 7 AI+ A2VM, 8 AI+ A2VM och A8 BZ2EM-modellerna” samtidigt som man förbättrade kompatibiliteten med tredjepartshårdvara generellt. Det betyder i praktiken att en ägare av en MSI Claw 8 AI+ inte längre är tvungen att köra Windows 11. Genom att installera SteamOS på enheten, antingen som enda operativsystem eller i dubbelstart tillsammans med Windows, går det att få samma konsolliknande gränssnitt som på Steam Deck OLED men med Claw-enhetens kraftfullare hårdvara under huven.

Grundstommen i hela 3.8-serien släpptes redan den 17 juni 2026 och var långt mer omfattande än en vanlig punktuppdatering. Enligt Steam Deck HQ uppgraderade Valve den underliggande Linux-kerneln till version 6.16, vilket gav säkerhetsförbättringar och bättre prestanda för nyare spel, samtidigt som en ny grafikdrivrutin lades till med fokus på stabilitet och preliminärt stöd för HDMI VRR på enheter med inbyggd HDMI-utgång. En av de mest konkreta förbättringarna gällde handkontrollernas svarstid: Valve sänkte inputlatensen för tredjepartskontroller från 5–8 millisekunder till 100–500 mikrosekunder, en förändring som är stor nog att märkas i snabba actionspel. Uppdateringen utökade samtidigt stödet bortom MSI Claw till att även omfatta OneXPlayer X1, Lenovo Legion Go 2 och ASUS ROG Ally, vilket visar att Valve siktar på att göra SteamOS till ett universellt operativsystem för handhållna speldatorer, inte bara sin egen hårdvara.

Det suddar ut gränsen mellan de två produkterna på ett sätt som inte var möjligt för ett år sedan. Köper du Claw-hårdvara behöver du inte längre acceptera Windows 11 som enda alternativ, men du behöver fortfarande själv installera och konfigurera SteamOS, vilket är en teknisk tröskel som Steam Deck OLED aldrig kräver eftersom operativsystemet redan sitter där från fabrik och uppdateras automatiskt, med nya BIOS-versioner (v133 för LCD-modellen och v114 för OLED-modellen) som rullas ut tillsammans med systemuppdateringarna.

Pris och tillgänglighet i Sverige och Norden

Prisbilden är den tydligaste anledningen till att många nordiska köpare väljer Steam Deck OLED som förstahandsval. Valve säljer sin 512 GB-modell för 919 euro direkt genom den officiella Steam Deck-butiken i EU, enligt enhetens egna produktsidor. 1 TB-modellen finns tillgänglig men utan ett separat angivet pris i Valves jämförelsetabell, vilket gör det extra viktigt att kontrollera aktuellt pris direkt i Steam-klienten innan köp.

MSI Claw 8 AI+ med 1 TB lagring har i Sverige sålts via Inet för 11 990 kronor, nedsatt från ett tidigare listpris på 12 990 kronor. I skrivande stund är dock just den noteringen markerad som utgången hos återförsäljaren, vilket speglar ett mönster vi sett hos flera handhållna Windows-datorer under året: lagren säljs slut, priserna justeras och nya varianter dyker upp i snabb följd. Det är en konsekvens av att minnespriser och komponentkostnader har varit ovanligt rörliga under 2026, vilket pressat hela kategorin av handhållna speldatorer.

ModellLagringPrisKälla
Steam Deck OLED512 GB919 euroValve, officiell EU-butik
Steam Deck OLED1 TBTillgänglig, pris ej separat angivetValve, officiell EU-butik
MSI Claw 8 AI+1 TB11 990 kr (tidigare 12 990 kr)Inet.se, nu avnoterad

Räknat i grundpris landar Steam Deck OLED klart under Claw-enheten även efter valutaomräkning, samtidigt som Claw-modellen ger dubbelt så mycket RAM, större lagring i grundutförandet och en snabbare processor. Frågan köpare behöver ställa sig är om det prestandaöverskottet är värt det högre priset, den extra vikten och en mjukvaruupplevelse som enligt The Verges test fortfarande ligger efter SteamOS i ren användarvänlighet.

För nordiska köpare är valutafrågan en extra komplikation. Steam Deck OLED prissätts av Valve i euro genom den officiella EU-butiken, vilket betyder att den faktiska kronsumman rör sig med växelkursen från dag till dag. MSI Claw 8 AI+ har i stället sålts direkt i svenska kronor hos lokala återförsäljare, vilket ger ett mer stabilt och förutsägbart pris men samtidigt gör enheten känsligare för punktvisa prisjusteringar och lagerproblem, precis det vi sett med Inets avnoterade listning. Den som handlar över gränsen, till exempel från Danmark eller Norge till en svensk butik, bör alltid dubbelkolla om priset inkluderar moms och eventuell leveranskostnad innan en jämförelse görs rakt av mellan de två enheterna.

Spelprestanda: vad vi faktiskt vet och vad som fortfarande saknas

Det är viktigt att vara ärlig om var gränsen för verifierad data går. Trots en genomgång av tillverkarnas egna specifikationer och flera recensioner hos stora utländska medier, finns det i skrivande stund inga publicerade, direkt jämförbara bildfrekvenstabeller där samma spel, samma upplösning, samma grafikinställningar och samma TDP-nivå har testats sida vid sida på exakt dessa två enheter av ett oberoende testlabb. Det skulle vara enkelt att gissa sig till siffror som låter rimliga, men det här är precis den typ av påstående vi inte publicerar utan en verifierad källa.

Det vi kan säga med säkerhet, baserat på The Verges hands-on-test, är att Claw-enheten drar mer ström för att leverera sin prestanda och att den upplevda spelkänslan trots det är god. Hollister konstaterade efter sin genomgång att “spelandet på Claw överlag känns njutbart”, vilket indikerar att den extra kraften i Intel Core Ultra 7 258V och Arc 140V-grafiken faktiskt märks i speltempo och responsivitet, även om den inte nödvändigtvis ger längre speltid per laddning.

Den ärliga slutsatsen är att Claw-enhetens råa specifikationer, mer RAM, nyare arkitektur och en NPU för AI-uppgifter, bör ge ett övertag i tunga, nyligen släppta titlar som kräver mycket minne och grafikkraft. Steam Deck OLED:s styrka ligger i stället i mognaden hos Valves “Deck Verified”-program, där tusentals spel redan är testade, optimerade och garanterat spelbara med rimliga inställningar rakt ur lådan. Den som vill ha garanterad kompatibilitet utan att själv behöva experimentera med grafikinställningar varje gång ett nytt spel installeras får en tryggare resa med Steam Deck OLED.

Deck Verified och Proton: varför mjukvarumognad spelar roll

Valves klassificeringssystem delar in spel i fyra kategorier: Verified, Playable, Unsupported och Unknown. Ett spel märkt Verified har testats manuellt av Valve och fungerar utan extra konfiguration, med stöd för pekdon, skärmstorlek och kontroller rakt ur lådan. Playable betyder att spelet går att köra men kan kräva en knapptryckning eller justering, till exempel att slå på ett virtuellt tangentbord för textinmatning. Det här systemet finns inte i samma form på Windows, där MSI Claw 8 AI+ i stället förlitar sig på att varje enskild launcher och spelutvecklare själva bygger in stöd för handkontroller. I praktiken betyder det att en Steam Deck OLED-ägare kan lita på en tydlig markering innan köp, medan en Claw-ägare oftare behöver testa sig fram eller läsa community-trådar för att veta om ett specifikt spel fungerar bra med handkontroll.

Portar, kontroller och ergonomi

Steam Deck OLED har en ovanligt genomarbetad kontrolluppsättning för sitt format. Enligt Valves egna tekniska specifikationer har enheten två fullstora analoga styrspakar med kapacitiv touch, två kvadratiska styrplattor på 32,5 millimeter med haptisk återkoppling och tryckkänslighet, en sexaxlad IMU för rörelsestyrning (gyroskop) och ett eget system för högupplöst haptik. Knappsatsen består av A, B, X och Y, en styrkors, vänster och höger avtryckare och bumperknappar, View- och Menu-knappar samt fyra tilldelningsbara gripknappar på baksidan. Anslutningssidan omfattar en USB-C-port med stöd för PD3.0-laddning på 45 watt, DisplayPort-utgång för upp till 8K vid 60 Hz eller 4K vid 120 Hz, USB3 Gen 2-hastighet, ett 3,5-millimeters hörlursuttag och en microSD-kortplats som stöder SD, SDXC och SDHC i UHS-I-hastighet. Enheten mäter 298 × 117 × 49 millimeter, har stereohögtalare med inbyggd DSP, en mikrofonarray med två mikrofoner och dubbla ljussensorer för automatisk skärmjustering.

MSI publicerar inte samma detaljerade genomgång av portar och styrplattor för Claw 8 AI+ i sitt svenska produktblad hos Inet, men kategorin handhållna Windows-datorer har generellt konvergerat mot en liknande grundformel: fullstora analoga spakar, bakre gripknappar och minst en USB-C-port som även kan driva en extern skärm. Skillnaden ligger i mjukvarulagret ovanpå hårdvaran snarare än i knapparnas placering. SteamOS mappar varje knapp och styrplatta mot ett enhetligt konfigurationssystem som fungerar likadant i alla spel, medan Windows 11 på Claw-enheten förlitar sig på MSI:s egna hjälpprogram för att översätta handkontrollens indata till musrörelser och tangenttryck i spel som saknar nativt kontrollerstöd. Det är en mjukvarumässig skillnad som väger tyngre i den dagliga känslan än någon enskild specifikation i tabellen ovan.

Fem verkliga användningsfall

  • Pendlaren i Stockholm eller Göteborg: kort batteritid spelar ingen roll om resan bara tar 20–30 minuter, men vikten gör det. Steam Deck OLED:s lägre vikt på 640 gram gör den skönare att hålla stående på tåget än Claw-enhetens 795 gram, och SteamOS vaknar och somnar snabbare mellan stationerna än ett fullständigt Windows 11 som ofta behöver några sekunder extra för att återuppta ett spel ur viloläge.
  • Spelaren med ett stort Battle.net- och Epic-bibliotek: om huvuddelen av biblioteket ligger utanför Steam, särskilt spel med anti-fusklösningar som historiskt krånglat under Proton, ger MSI Claw 8 AI+ och dess fulla Windows 11 en garanterad startpunkt utan kompatibilitetsfrågor. Det slipper man helt behöva oroa sig för om varje enskild titel dyker upp i Valves Deck Verified-lista eller inte.
  • Studenten med begränsad budget: Steam Deck OLED:s 512 GB-modell för 919 euro är betydligt billigare än Claw-enhetens 1 TB-variant, och skillnaden räcker ofta till ett års Game Pass eller flera spelköp i Steam-butikens rea. För en budget som ska räcka hela terminen är det en rejäl summa att spara in utan att behöva kompromissa särskilt mycket med spelkänslan.
  • Hemmabioanvändaren som vill streama till tv:n: Claw-enhetens 120 Hz-skärm och VRR-stöd är mindre relevant när bilden ändå går via HDMI till en extern skärm, men den extra grafikkraften i Arc 140V hjälper när spelet samtidigt ska renderas i högre upplösning för tv:n. Steam Deck OLED klarar också HDMI-utmatning via sin USB-C-port, men med lägre råkraft bakom bilden.
  • Entusiasten som vill experimentera med SteamOS på Windows-hårdvara: sedan Valve lade till kontrollerstöd för MSI Claw-modellerna i SteamOS 3.8.6 och vidare i 3.8.10 går det att installera SteamOS på Claw-enheten, vilket ger tillgång till Intel-chippets kraft tillsammans med SteamOS:s användarvänlighet, om du är beredd att själv sköta installationen och ta risken att något i hårdvaran, som fläktstyrning eller RGB-belysning, inte stöds fullt ut direkt.

Gemensamt för alla fem exemplen är att valet sällan handlar om vilken enhet som är “bäst” i absoluta tal, utan om vilken enhet som är bäst för just det mönster av spel, resvanor och budget som köparen redan har. Den som försöker pressa in sitt eget användningsmönster i fel enhets styrkor slutar ofta med en produkt som känns som en kompromiss varje dag, snarare än en som känns rätt redan från start.

Vem bör välja vad: våra rekommendationer

Baserat på specifikationerna, priserna och The Verges jämförande test ovan har vi destillerat valet till sex konkreta rekommendationer. De utgår inte från en enskild siffra utan från hur de olika egenskaperna, pris, vikt, batteritid, mjukvarumognad och råkraft, faktiskt spelar ihop i vardagligt bruk.

  • Välj Steam Deck OLED om du vill ha lägst inträdespris, längst praktisk batteritid i vardagligt bruk och ett gränssnitt som fungerar perfekt med en handkontroll direkt ur lådan.
  • Välj MSI Claw 8 AI+ om ditt spelbibliotek till stor del ligger utanför Steam, särskilt om det innehåller spel med anti-fusklösningar som historiskt krånglat på Linux.
  • Välj Steam Deck OLED om du prioriterar bildkvalitet i mörka scener, tack vare OLED-panelens kontrast, framför maximal skärpa och uppdateringsfrekvens.
  • Välj MSI Claw 8 AI+ om du vill framtidssäkra mot kommande AI-drivna funktioner i Windows, där den 47 TOPS starka NPU:n kan bli relevant för uppskalning och röststyrning.
  • Välj Steam Deck OLED om du är nybörjare inom handhållna speldatorer och vill undvika att själv felsöka drivrutiner, inställningar eller operativsystemsproblem.
  • Välj MSI Claw 8 AI+ om du redan äger kringutrustning, program eller spar-filer kopplade till Windows-specifika launchers som inte har stöd för Linux eller Proton.

Migrationsguide: byta plattform utan att tappa sparfiler eller bibliotek

Oavsett vilket håll du byter, från Steam Deck OLED till MSI Claw 8 AI+ eller tvärtom, är själva flytten enklare än den låter om du går igenom den i rätt ordning.

  1. Säkerställ att molnsynkronisering är aktiverad för varje enskilt spel i Steam-inställningarna innan du byter enhet, inte bara generellt i kontot.
  2. Låt den gamla enheten ladda upp alla sparfiler helt, vänta tills Steam visar “Synkroniserad” för varje spel innan du stänger av den.
  3. På MSI Claw 8 AI+ installerar du Steam-klienten för Windows precis som på en vanlig dator, logga in med samma konto och låt klienten identifiera molnsparfilerna automatiskt.
  4. För spel utanför Steam, som Battle.net eller Epic Games Store, kontrollera om respektive launcher har egen molnsynkronisering, annars flytta sparfilerna manuellt via en molnmapp som OneDrive.
  5. Om du byter till Steam Deck OLED och vill köra spel som inte är “Deck Verified”, kontrollera kompatibilitetsläget via Protons databas innan du förutsätter att spelet startar utan problem.
  6. Vill du installera SteamOS på en MSI Claw-enhet, ta först en fullständig säkerhetskopia av Windows-installationen, eftersom en ren SteamOS-installation skriver över partitionstabellen.
  7. Para om handkontrollerna och kalibrera styrplattor eller analoga pinnar på nytt efter varje större systembyte, inställningarna följer sällan med automatiskt mellan Windows och SteamOS.
  8. Exportera anpassade kontrollprofiler från Steam Input innan du byter enhet, så att du inte behöver bygga om varje spels knappmappning från grunden.

Fördelar och nackdelar

För att sammanfatta hela genomgången i en snabbt skannad lista, utan att behöva bläddra tillbaka genom varje avsnitt, har vi brutit ned de viktigaste för- och nackdelarna för respektive enhet nedan. Listan speglar de verifierade siffrorna och The Verges test snarare än allmänna antaganden om Windows mot Linux.

MSI Claw 8 AI+

  • Fördel: dubbelt så mycket RAM (32 GB mot 16 GB) ger bättre marginal i minneskrävande spel och vid multitasking.
  • Fördel: fullständig Windows 11-kompatibilitet utan undantag för launcher eller anti-fuskmjukvara.
  • Fördel: större och vassare skärm med 120 Hz och VRR-stöd för jämnare rörelser.
  • Nackdel: högre vikt på 795 gram gör längre spelsessioner mer ansträngande för handlederna.
  • Nackdel: kortare praktisk batteritid trots ett 60 procent större batteri, enligt The Verges jämförande test.
  • Nackdel: gränssnittet är enligt The Verge klart mindre användarvänligt för handkontrollstyrning än SteamOS.

Steam Deck OLED

  • Fördel: lägre grundpris på 919 euro för 512 GB-modellen direkt från Valve.
  • Fördel: SteamOS är byggt specifikt för handkontroller och känns klart direkt vid uppstart.
  • Fördel: lägre vikt på 640 gram, skönare att hålla i långa sessioner.
  • Fördel: OLED-panel med bättre kontrast och svärta än Claw-enhetens IPS-skärm.
  • Nackdel: hälften så mycket RAM kan bli en begränsning i de mest krävande kommande spelen.
  • Nackdel: spel utanför Steam kräver ofta extra konfiguration via tredjepartsverktyg för att fungera fullt ut.

Experterna om Claw mot Deck

Sean Hollister, teknikjournalist på The Verge, är den enda namngivna källan vi hittat som faktiskt testat båda enheterna sida vid sida under 2026, och hans slutomdöme är tydligt. Han skriver att “Claw-hårdvaran enligt min uppfattning inte motiverar det högre priset jämfört med Steam Deck OLED”, en slutsats som bygger på en kombination av pris, vikt, batteritid och mjukvarumognad snarare än en enskild specifikation.

Samtidigt är hans helhetsintryck av Claw-enheten inte negativt. Han konstaterar att spelandet i sig är njutbart, och hans batteritest visar att de två enheterna hamnar nästan exakt lika när de körs under identiska, strömsnåla förhållanden. Det gör hans sammanfattning mer nyanserad än en enkel vinnare-och-förlorare-dom: Claw-hårdvaran levererar, men till ett pris, en vikt och en mjukvarumognad som enligt Hollister inte riktigt väger upp fördelarna för de flesta köpare.

Det är värt att notera att Hollisters test är det enda vi hittat där en enskild, namngiven recensent faktiskt suttit med båda enheterna samtidigt och kört jämförbara scenarier, snarare än att separat läsa två olika produktrecensioner och dra egna slutsatser av skillnaden. Det ger hans slutsats extra vikt i den här jämförelsen, eftersom skillnader i testmetodik mellan olika recensenter annars lätt förklarar bort verkliga skillnader mellan enheterna.

Slutsats: domen med siffrorna på bordet

Räknar man ihop alla verifierade datapunkter landar helhetsbilden tydligt till Steam Deck OLED:s fördel för den stora massan av köpare. Den kostar mindre (919 euro mot 11 990–12 990 kronor för Claw-enheten), väger mindre (640 gram mot 795 gram) och levererar enligt The Verges egna batteritest i princip samma praktiska speltid trots ett betydligt mindre batteri i Wh. SteamOS har dessutom, enligt samma recension, ett rejält övertag i ren användarvänlighet för en enhet som i första hand styrs med tummarna.

MSI Claw 8 AI+ vinner ändå på specifika punkter som betyder mycket för en mindre men tydlig köpargrupp: dubbelt så mycket RAM, en nyare NPU för framtida AI-funktioner, en vassare och snabbare skärm, och framför allt obegränsad tillgång till varje spelbutik och launcher som finns på Windows. Att Valve samtidigt har börjat lägga till kontrollerstöd för Claw-hårdvaran i SteamOS, med uppdateringar genom hela 2026 fram till dagens 3.8.11, öppnar även för en hybridlösning där köpare av Claw-hårdvara kan välja SteamOS själva om de vill ha det bästa av båda världarna.

För de flesta nordiska köpare, där priset i kronor och enkelheten i vardagsbruk väger tungt, är Steam Deck OLED det säkrare valet 2026. För den som redan lever i ett Windows-ekosystem med spel som inte stöds fullt ut på Linux, och som är villig att betala mer för rå kraft och framtidssäkring via NPU:n, är MSI Claw 8 AI+ fortfarande ett rimligt alternativ, så länge man går in med öppna ögon för den högre vikten och det tuffare priset.

Den verkliga vinnaren av 2026 års utveckling är kanske ändå köparen själv. Tack vare Valves beslut att öppna SteamOS för tredjepartshårdvara är “Windows eller SteamOS” inte längre ett permanent val kopplat till märket på enheten. Det gör research inför köpet viktigare än tidigare, eftersom rätt kombination av hårdvara och operativsystem numera kan skräddarsys snarare än att komma förpaketerad, men det kräver också att köparen är villig att lägga tid på installation och konfiguration om de vill ha det bästa av två världar i samma enhet.

Vanliga frågor

Kan man installera SteamOS på MSI Claw 8 AI+?

Ja. Sedan SteamOS 3.8.6 lade Valve till kontrollerstöd för flera MSI Claw-modeller, inklusive 8 AI+ A2VM, och det stödet har byggts ut vidare i 3.8.10 och senare versioner. Du måste dock installera SteamOS själv, det följer inte med från fabrik som på Steam Deck OLED.

Vilken enhet har längst batteritid i praktiken?

Enligt The Verges jämförande test, där båda enheternas TDP minimerades för att hålla 60 bilder per sekund, höll Steam Deck OLED och MSI Claw 8 AI+ ungefär lika länge, strax över sex timmar. Trots att Claw-enhetens batteri är 60 procent större i Wh ger det alltså ingen tydlig fördel under identiska testförhållanden.

Är MSI Claw 8 AI+ värd det högre priset jämfört med Steam Deck OLED?

Enligt Sean Hollister på The Verge motiverar Claw-hårdvaran inte det högre priset för de flesta köpare. Undantaget är de som behöver fullständig Windows-kompatibilitet för spel eller launchers som inte fungerar bra via Proton på SteamOS.

Hur mycket RAM har respektive enhet?

MSI Claw 8 AI+ har 32 GB LPDDR5X-minne, dubbelt så mycket som Steam Deck OLED:s 16 GB LPDDR5. Det ger Claw-enheten en teoretisk fördel i minneskrävande spel och vid körning av flera program samtidigt.

Vad kostar Steam Deck OLED och MSI Claw 8 AI+ i Sverige?

Steam Deck OLED i 512 GB-utförande kostar 919 euro direkt från Valves officiella EU-butik. MSI Claw 8 AI+ med 1 TB lagring har sålts i Sverige för 11 990 kronor hos Inet, men noteringen är för närvarande avnoterad som utgången hos den återförsäljaren, så aktuellt pris bör kontrolleras innan köp.

Fungerar alla Windows-spel på MSI Claw 8 AI+?

Ja, eftersom enheten kör fullständigt Windows 11 fungerar i princip alla spel som normalt körs på en Windows-dator, inklusive titlar från Battle.net, Epic Games Store och andra launchers som saknar fullt stöd på SteamOS.

Vilken skärm är bäst för spel med snabba rörelser?

MSI Claw 8 AI+ har fördelen där, med en 120 Hz IPS-panel och VRR-stöd mot Steam Deck OLED:s 90 Hz. Steam Deck OLED svarar i stället med bättre kontrast och svärta tack vare sin HDR OLED-panel, vilket gynnar långsammare, atmosfäriska spel mer än snabba shootrar.

Behöver jag flytta sparfiler manuellt om jag byter från Steam Deck OLED till MSI Claw 8 AI+?

För Steam-spel med aktiverad molnsynkronisering sker flytten automatiskt när du loggar in på den nya enheten. För spel köpta via andra launchers, som Battle.net eller Epic Games Store, behöver du kontrollera om de har egen molnsynkronisering eller flytta sparfilerna manuellt.