Nvidia ja Microsoft esittelivät 7. lokakuuta 2026 uuden tekoäly-PC-alustan, joka siirtää suurten kielimallien ajamisen pöytäkoneesta ja pilvipalvelimelta suoraan kannettavan tietokoneen sisään. RTX Spark -superpiiri debytoi Microsoftin uudessa Surface Laptop Ultra -kannettavassa, ja ensimmäiset tilaukset avattiin samana päivänä. Laite maksaa Yhdysvalloissa 2 599 dollarista ylöspäin, ja kehittäjille suunnattu Surface RTX Spark Dev Box -pöytäyksikkö myydään 5 999 dollarilla.

Julkistus osuu hetkeen, jolloin koko tekoälypiirialan tuotantoketju on äärirajoilla. AMD:n toimitusjohtaja Lisa Su totesi 6. lokakuuta 2026, että kysyntä ylittää tarjonnan käytännössä kaikissa tekoälypiirien osissa: logiikkakiekoissa, HBM-muistissa, pakkausteknologiassa ja testauskapasiteetissa. Kun Nvidia ja Microsoft tuovat markkinoille kannettavan, joka ajaa yli 120 miljardin parametrin kielimalleja ilman pilviyhteyttä, kysymys kuuluu: kuinka moni oikeasti pääsee ostamaan sellaisen, ja mitä se maksaa Suomessa.

RTX Spark -julkistus: mitä Nvidia ja Microsoft kertoivat 7. lokakuuta

Microsoft avasi Surface Laptop Ultran ennakkotilaukset 7. lokakuuta 2026, ja toimitukset alkavat 16. lokakuuta. Yhtiö kuvaa laitetta ensimmäiseksi Surface-kannettavakseen, joka yhdistää Nvidian Blackwell-arkkitehtuuriin pohjautuvan RTX-näytönohjaimen jopa 128 gigatavuun yhtenäistä muistia ja täyteen CUDA-tukeen. Microsoft kirjoitti virallisessa Windows-blogissaan, että kannettava on rakennettu RTX Spark -sirun ympärille ja yhdistää “NVIDIA Blackwell RTX -GPU:n jopa 6 144 ytimellä, NVIDIA Grace -suorittimen jopa 20 ytimellä ja jopa 128 Gt yhtenäistä muistia”.

Nvidian toimitusjohtaja Jensen Huang tiivisti laitteen lupauksen julkistusta kattaneelle medialle: “With RTX Spark and Microsoft Windows, you ask, and the PC does the work.” Lausahdus kuvaa, mihin koko tuotekategoria tähtää: käyttäjä antaa tekoälyagentille tehtävän, ja raskas päättely tapahtuu paikallisesti kannettavan sisällä sen sijaan, että pyyntö lähtisi pilvipalvelimelle. Nvidia kuvasi omassa julkistusviestissään RTX Sparkia yksinkertaisesti “uudeksi superpiiriksi henkilökohtaisen tekoälyn aikakaudelle”.

Julkistus ei ole yllätys tyhjästä. Microsoft esitteli Surface Laptop Ultran konseptin ensimmäisen kerran toukokuussa 2026, ja yhtiö kirjoitti silloin blogissaan, että kyseessä on “ensimmäinen kannettavamme, joka yhdistää tehokkaan NVIDIA Blackwell RTX -GPU:n jopa 128 Gt:aan yhtenäistä muistia ja täyteen CUDA-tukeen”. Lokakuun julkistus muutti konseptin tilattavaksi tuotteeksi, aikataulun ja hinnan kanssa.

RTX Spark -sirun tekniset tiedot

RTX Spark on Arm-pohjainen superpiiri, joka yhdistää samalle moduulille Blackwell-arkkitehtuurin grafiikkaytimet ja Nvidian Grace-suorittimen. Täyden kokoonpanon ytinmäärät ovat 6 144 CUDA-ydintä grafiikkapuolella ja 20 ydintä Grace-suorittimessa. Nvidia ilmoittaa alustan tekoälysuorituskyvyksi noin yhden petaflopsin, ja yhtiön mukaan kehittäjäversio pystyy ajamaan paikallisesti malleja, joissa on yli 120 miljardia parametria, kokonaan ilman pilvi-inferenssiä.

Käytännössä tämä tarkoittaa, että kannettava voi pyörittää kokoluokaltaan samaa mallia, joka aiemmin vaati palvelinkeskuksen GPU-klusterin. Muistikapasiteetti on avainasemassa: suuret kielimallit vievät muistia suhteessa parametrimääräänsä, ja 128 Gt yhtenäistä muistia riittää moniin 70–120 miljardin parametrin malleihin kvantisoituna. Tämä on myös syy, miksi RTX Spark -kone kilpailee eri sarjassa kuin tavallinen pelikannettava. Kyse ei ole ruudunpäivitysnopeudesta vaan siitä, montako miljardia parametria laite kykenee pitämään muistissa yhtä aikaa.

Arkkitehtuurin ratkaisu periytyy suoraan Nvidian DGX Spark -kehittäjäkoneesta, joka esiteltiin aiemmin vuonna 2026 tutkijoiden ja pienten tiimien työkaluksi. RTX Spark skaalaa samaa ideaa kuluttaja- ja yrityskannettaviin: paikallinen, yksityinen ja riippumaton pilviyhteyden latenssista.

Surface Laptop Ultra: kokoonpanot, hinnat ja saatavuus

Perusmalli on 15-tuumainen Surface Laptop Ultra, joka lähtee liikkeelle 2 599 dollarin hintaan. Tähän hintaan sisältyy kahdeksanydinversio suorittimesta, 24 Gt muistia ja 512 Gt tallennustilaa. The Vergen julkistustilaisuudesta tekemän raportin mukaan ensimmäisten RTX Spark -kannettavien hinnat kipuavat parhaimmillaan 7 000 dollariin, kun kokoonpanoon valitaan täydet 128 Gt yhtenäistä muistia ja suurempi tallennustila. Kannettavassa on myös sisäänrakennettu magneettinen USB-C-latausliitäntä, joka on uusi ominaisuus Surface-mallistossa.

Toimitukset Yhdysvaltoihin alkavat 16. lokakuuta 2026, yhdeksän päivää julkistuksen jälkeen. Euroopan, Pohjoismaiden tai Suomen hintoja ja saatavuusaikatauluja Microsoft ei ole vielä julkistanut virallisesti. Kolmannen osapuolen vähittäiskauppasivustoilla liikkuu arvioita noin 2 899 euron lähtöhinnasta, mutta tämä ei ole Microsoftin vahvistama luku. Suoralla valuuttamuunnoksella 8. lokakuuta 2026 vallinneella kurssilla (1 dollari ≈ 0,8925 euroa) 2 599 dollarin hinta vastaisi noin 2 316 euroa, mutta tähän ei ole laskettu arvonlisäveroa, tuontikuluja tai Microsoftin alueellista hinnoittelua, jotka Euroopassa tyypillisesti nostavat loppuhintaa merkittävästi lähtöhinnasta.

Malli / kokoonpanoSuoritinMuistiHinta (USD)Saatavuus
Surface Laptop Ultra, perusmalli8-ydin, Grace-pohjainen24 Gt yhtenäistä muistia2 599 $16.10.2026 (Yhdysvallat)
Surface Laptop Ultra, huipputason kokoonpanoJopa 20-ydin GraceJopa 128 Gt yhtenäistä muistiaJopa 7 000 $16.10.2026 (Yhdysvallat)
Surface RTX Spark Dev Box20-ydin Grace, Arm-pohjainenJopa 128 Gt yhtenäistä muistia5 999 $Marraskuu 2026, ennakkotilauksessa
RTX Spark -siru (Blackwell GPU)6 144 CUDA-ydintäNoin 1 petaflops tekoälytehoaSisältyy yllä oleviinToimitettu laitteiden mukana

Lähteet: Microsoftin Windows-blogi 7.10.2026, The Verge 7.10.2026, Nvidian julkistusmateriaali.

Surface RTX Spark Dev Box kehittäjille

Kannettavan rinnalla Microsoft avasi ennakkotilaukseen myös Surface RTX Spark Dev Boxin, pienen pöytäkoneen muotoisen kehittäjäyksikön. Hinta on 5 999 dollaria, ja toimitukset alkavat marraskuussa 2026. Laite on suunniteltu tutkijoille ja ohjelmistotiimeille, jotka haluavat kehittää ja testata paikallisesti ajettavia tekoälyagentteja ennen tuotantoon viemistä, samalla Grace-Blackwell-yhdistelmällä kuin kannettavassa.

Dev Box asemoituu samaan segmenttiin kuin Nvidian oma DGX Spark -kehittäjäkone, mutta Microsoftin version myyntikanava kulkee suoraan Windows-ekosysteemin kautta. Tämä on strategisesti merkittävä yksityiskohta: Nvidia ei enää myy pelkästään piirejä valmistajille, vaan osallistuu suoraan loppukäyttäjätuotteen markkinointiin ja hinnoitteluun yhdessä Microsoftin kanssa. Kumppanuuden syvyys näkyy myös siinä, että molemmat yhtiöt kuvaavat alustaa yhteisesti suunnitelluksi laitteistoksi ja ohjelmistoksi, ei vain siruksi joka upotetaan valmiiseen koteloon.

Paikallinen tekoäly: miksi 120 miljardin parametrin malli kannettavassa on isompi juttu kuin se kuulostaa

Suurin osa nykyisistä tekoälysovelluksista, ChatGPT:stä Copilotiin, ajaa palvelinkeskuksessa ja lähettää käyttäjän kyselyn pilveen vastausta varten. RTX Spark -luokan laitteisto kääntää tämän asetelman: malli asuu kannettavan muistissa, ja päättely tapahtuu paikallisesti. Tällä on kolme käytännön seurausta, jotka selittävät, miksi Nvidia ja Microsoft panostavat kategoriaan juuri nyt.

  • Tietosuoja ja vastuullisuus: yrityksen sisäiset dokumentit tai potilastiedot eivät koskaan poistu laitteelta, mikä on erityisen merkityksellistä EU:n tietosuojasääntelyn ja GDPR-valvonnan tiukentuessa.
  • Viive: paikallinen inferenssi poistaa verkkoyhteyden aiheuttaman latenssin, mikä on kriittistä reaaliaikaisissa agenttitoiminnoissa kuten koodin generoinnissa tai asiakirjojen muokkaamisessa.
  • Kustannusrakenne: kertaostos korvaa jatkuvan pilvi-inferenssin laskutuksen, mikä voi olla edullisempaa raskaalle, toistuvalle käytölle pidemmällä aikavälillä.

Microsoft yhdistää tämän Windowsin uuteen “Hybrid Intelligence” -ominaisuuteen, joka antaa Copilotille oikeuden käsitellä käyttäjän omia tiedostoja ja tehdä toimenpiteitä suoraan käyttöjärjestelmässä. Yhdistettynä RTX Sparkin paikalliseen laskentatehoon tavoitteena on agentti, joka toimii kuin käyttöjärjestelmän osa, ei erillinen sovellus selaimessa.

Miksi juuri nyt: HBM-muistipula ja toimitusketjun paineet

Julkistus osuu ajankohtaan, jolloin koko tekoälypiiriteollisuus kärsii muistin ja edistyneen pakkausteknologian pullonkaulasta. AMD:n Lisa Su sanoi 6. lokakuuta 2026, että kysyntä tekoälyyn liittyville piireille, mukaan lukien GPU:t, suorittimet, muisti ja edistynyt pakkaus, ylittää toimitusketjun kapasiteetin. Markkinatietojen mukaan AMD:n Epyc Venice -suorittimien kapasiteetti on käytännössä myyty loppuun vuoteen 2027 asti, ja osa tilauksista voi siirtyä jopa vuodelle 2028. Tämä on alan raportointia, ei AMD:n muodollinen tarjontailmoitus, mutta se kuvaa hyvin, missä tilassa toimitusketju on.

Sama paine koskettaa myös Nvidiaa. Toimialaraporttien mukaan yhtiön seuraavan sukupolven Rubin Ultra -alustan muistikapasiteetista on jäänyt pois noin kolmannes alun perin suunnitellusta HBM-muistimäärästä, koska korkean kaistanleveyden muistia ei yksinkertaisesti riitä kaikille tilaajille. Tätäkin lukua tulisi pitää suuntaa-antavana, sillä se on peräisin toisen käden lähteistä, ei Nvidian vahvistamasta teknisestä tiedotteesta. RTX Spark -alustan 128 Gt:n yhtenäinen muisti on siis poikkeuksellisen arvokas resurssi juuri nyt, kun samaa muistityyppiä kilpailevat sekä kuluttajatuotteet että palvelinkeskusten jättitilaukset.

SpaceX:n 40 miljardin dollarin Nvidia-sirurahoitus kertoo kysynnän mittakaavasta

Toimitusketjun paineen taustalla on kysyntä, joka on kasvanut nopeammin kuin tuotantokapasiteetti. SpaceX hakee raportoidusti noin 40 miljardin dollarin rahoitusta Nvidia-sirujen ostoon, josta noin 10 miljardia dollaria olisi pankkilainaa ja 30 miljardia dollaria sijoitustason velkaa. Elon Musk kertoi syyskuussa 2026, että SpaceX:n Memphisin alueen Colossus 2 -laskentaklusterissa on 110 000 Nvidia GB200-sirua ja 440 000 GB300-sirua, ja määrä voi enemmän kuin kaksinkertaistua vuoden 2026 loppuun mennessä.

Samaan aikaan Oracle ja AMD ovat ilmoittaneet 50 000 MI450-GPU:n ensivaiheen klusterista AI-supertietokonetta varten, ja OpenAI on sitoutunut moninkertaisen gigawatin AMD-alustan rakentamiseen, josta ensimmäinen gigawatti on aikataulutettu vuoden 2026 jälkipuoliskolle. Kun samat piirivalmistajat kilpailevat samasta rajallisesta HBM-muisti- ja pakkauskapasiteetista palvelinkeskusten jättitilausten kanssa, kuluttajalaitteiden kuten Surface Laptop Ultran saatavuus voi osoittautua yllättävän herkäksi toimitusketjun häiriöille.

Kilpailijavertailu: RTX Spark vastaan Apple M5 ja Qualcomm Snapdragon X2 Elite

RTX Spark ei synny tyhjiössä. Applen M5-siru, joka debytoi tuoreimmassa 14-tuumaisessa MacBook Prossa, tarjoaa 10 ydintä prosessorissa (neljä tehoydintä ja kuusi tehokkaan kulutuksen ydintä), 10 ydintä grafiikkapiirissä ja 16 ydintä Neural Engine -lohkossa. Apple ei julkaise Neural Enginensä TOPS-lukua, mutta laitteen muistikatto on 32 Gt, selvästi alle RTX Sparkin 128 gigatavun. MacBook Pro M5 lähtee liikkeelle 1 999 dollarin hintaan, siis 600 dollaria halvemmalla kuin Surface Laptop Ultran perusmalli.

Qualcommin Snapdragon X2 Elite kilpailee samassa Windows-on-Arm-segmentissä kuin RTX Spark. Piiri tarjoaa jopa 18 ydintä ja kellotaajuuden 4,7 gigahertsiin asti, ja sen neuroverkkoyksikkö yltää Qualcommin oman tuote-esitteen mukaan 80 TOPS-suoritustehoon. Vahvemmin kellotettu Snapdragon X2 Elite Extreme -versio nostaa taajuuden 5,0 gigahertsiin. Qualcomm ei ole julkaissut suoraa grafiikkaydinten määrää, eikä yhtiö ole esittänyt virallista suorituskykyvertailua RTX Sparkiin.

OminaisuusNvidia RTX SparkApple M5 (MacBook Pro 14″)Qualcomm Snapdragon X2 Elite
Suorittimen ydinmääräJopa 20 (Grace, Arm)10 (4P + 6E)Jopa 18
Grafiikka / AI-yksikkö6 144 CUDA-ydintä (Blackwell)10-ydin GPU, 16-ydin Neural EngineNPU, ei julkaistua ydinmäärää
AI-suorituskyky~1 petaflopsEi julkaistua TOPS-lukuaJopa 80 TOPS
Maksimimuisti128 Gt yhtenäistä muistia32 Gt yhtenäistä muistiaEi julkisesti vahvistettu
Lähtöhinta (USD)2 599 $ (kannettava)1 999 $Vaihtelee OEM-valmistajan mukaan

Lähteet: Microsoft, Applen julkaistut tekniset tiedot, Qualcommin tuote-esite. Puuttuvat luvut tarkoittavat, ettei valmistaja ole julkaissut tietoa virallisesti.

Vertailu paljastaa selvän asemoinnin. Apple pitää hinnan matalampana mutta rajoittaa muistin 32 gigatavuun, joten se ei kykene ajamaan yhtä suuria paikallisia malleja. Qualcomm kilpailee tehokkuudella ja akkukestolla, ei raa’alla laskentateholla. Nvidia ja Microsoft puolestaan myyvät eksplisiittisesti raakaa laskentatehoa ja muistikapasiteettia, mikä selittää myös korkeamman hintapisteen.

Arm-arkkitehtuuri Windowsissa: vanha ongelma uudessa paketissa

RTX Spark -siru perustuu Arm-arkkitehtuuriin, ei perinteiseen x86-suorittimeen. Käytännössä Surface Laptop Ultra kuuluu samaan Windows-on-Arm-perheeseen kuin Qualcommin Snapdragon-pohjaiset Copilot+ PC -mallit. Microsoft on parantanut x86-sovellusten emulointia merkittävästi viime vuosina, mutta osa vanhemmista ajureista ja erikoistuneista työkaluohjelmista toimii yhä paremmin perinteisellä Intel- tai AMD-suorittimella. Ostajan kannattaa siis tarkistaa oman työkalupakkinsa Arm-yhteensopivuus ennen tilausta, erityisesti jos käytössä on vanhempia teollisuus- tai laboratoriosovelluksia.

Toisaalta juuri CUDA-tuki tekee RTX Spark -alustasta poikkeuksellisen Arm-koneeksi. Suurin osa aiemmista Windows-on-Arm-koneista ei ole tarjonnut pääsyä Nvidian omaan kehittäjäekosysteemiin, joka on vuosien varrella muodostunut koneoppimisen tosiasialliseksi standardiksi. Kun CUDA toimii suoraan kannettavassa, Python-pohjaiset koneoppimiskirjastot kuten PyTorch voivat ajaa samalla laitteistolla, jolla käyttäjä kirjoittaa sähköpostinsa, ilman erillistä pilvilaskentaympäristöä tai etäyhteyttä palvelimelle.

Historiallinen konteksti: PC:n tekoälymurros neljässä vaiheessa

RTX Spark on jatkoa kehityskululle, joka alkoi Microsoftin Copilot+ PC -luokittelulla vuonna 2024, jolloin kannettavalta vaadittiin vähintään 40 TOPS NPU-suorituskykyä päästäkseen kategoriaan. Tuo kynnys oli tarkoitettu kevyille tehtäville kuten taustan sumentamiselle videopuheluissa ja paikalliselle tekstintunnistukselle, ei suurten kielimallien ajamiselle.

Vuoden 2025 aikana Nvidia tuotti DGX Sparkin tutkijoille ja pienille tiimeille, joka osoitti, että yhteen pöytäkoneen kokoiseen laitteeseen mahtuu merkittävästi suurempi malli kuin NPU-pohjainen Copilot+ PC pystyi käsittelemään. RTX Spark on seuraava askel: sama laskentaluokka, mutta kuluttajamuotoisessa kannettavassa ja yrityskäyttöön suunnatussa kehittäjäkoneessa. Neljäs vaihe, joka on vielä edessä, on hintojen lasku tasolle, jolla keskivertokäyttäjä voi harkita hankintaa ilman, että kyse on 2 600–7 000 dollarin erikoistuotteesta.

Markkinavaikutus: ketä RTX Spark oikeasti koskettaa

RTX Spark -luokan laitteet eivät kilpaile tavallisten kuluttajakannettavien kanssa, vaan asemoituvat lähemmäs työasemamarkkinaa. Hinta-haarukka 2 599–7 000 dollaria rajaa ostajakunnan tutkijoihin, ohjelmistokehittäjiin, sisällöntuottajiin ja yrityksiin, jotka tarvitsevat paikallista tekoälykapasiteettia esimerkiksi tietosuojasyistä. Syyskuun 2026 Steam-laitteistokyselyn mukaan 32 Gt muistia oli käytössä 42,22 prosentissa pelaajien koneista, nousua 4,77 prosenttiyksikköä kuukaudessa, mikä kertoo yleisestä muistimäärien kasvusta kuluttajapuolella, mutta on edelleen kaukana RTX Spark -luokan 128 gigatavusta.

Laajemmassa mittakaavassa julkistus kiihdyttää kilpailua OEM-valmistajien kesken. Kun Nvidia ja Microsoft osoittavat, että Arm-pohjainen, Grace-Blackwell-yhdistelmään perustuva kannettava on teknisesti mahdollinen ja kaupallisesti tilattavissa, muiden suurten PC-valmistajien kuten Dellin, HP:n, Lenovon ja Asuksen paine tuoda markkinoille vastaavia RTX Spark -pohjaisia malleja kasvaa. Tämä puolestaan syventää kilpailua jo nyt kireästä HBM-muistin ja edistyneen pakkauskapasiteetin saatavuudesta, mikä voi näkyä hinnannousuina myös perinteisissä pelikannettavissa ja pöytäkoneen näytönohjaimissa.

AMD on vastannut samaan kysyntään omalla Ryzen AI Max -sarjallaan, joka tunnetaan myös nimellä Strix Halo ja jota markkinoidaan yhtenäisen muistin kannettaviin ja pöytäkoneen kaltaisiin AI-laitteisiin. Tämä ei tee RTX Sparkista ja Strix Haloa suoraan samaa tuotetta, mutta se vahvistaa kuvaa koko toimialasta: kaikki kolme suurta siruvalmistajaa, Nvidia, AMD ja Qualcomm, kilpailevat nyt siitä, kuka tarjoaa suurimman paikallisen muistikapasiteetin tekoälykäyttöön kuluttajalaitteissa, ei vain palvelinkeskuksissa.

Mitä tämä tarkoittaa kehittäjille ja yrityksille Suomessa

Suomalaisille ja pohjoismaisille ohjelmistotaloille RTX Spark -luokan laitteisto avaa mahdollisuuden testata ja ajaa paikallisia tekoälyagentteja ilman, että data poistuu organisaation hallinnasta. Tämä on relevanttia erityisesti julkishallinnolle ja terveydenhuollolle, joiden tietosuojavelvoitteet ovat tiukentuneet Suomessa merkittävästi vuoden 2026 aikana. Kehittäjän näkökulmasta laitteiston tarkistaminen komentoriviltä on yksinkertaista, samaan tapaan kuin GPU-resursseja tarkistetaan palvelinympäristössä.

$ nvidia-smi --query-gpu=name,memory.total,memory.used --format=csv
name, memory.total [MiB], memory.used [MiB]
NVIDIA RTX Spark (Blackwell), 131072, 8421

$ ollama run llama3.3:120b --verbose
loading model... 118.4B parameters, quantized to 4-bit
local inference ready, no cloud endpoint configured

Esimerkki on havainnollistava, mutta kuvaa oikein, mitä laitteen muistikapasiteetti käytännössä mahdollistaa: yli 100 miljardin parametrin malli mahtuu muistiin kvantisoituna, ja inferenssi voi tapahtua kokonaan paikallisesti. Yrityksille tämä tarkoittaa uutta vaihtoehtoa pilvi-API-laskutuksen rinnalle, erityisesti tapauksissa, joissa kyselymäärät ovat suuria ja ennustettavia.

Kilpailuasetelma laajemmin: miksi Nvidia haluaa omistaa myös loppukäyttäjätuotteen

Nvidian liiketoiminta on perinteisesti rakentunut piirien ja järjestelmien myynnille valmistajille ja palvelinkeskuksille. RTX Spark -yhteistyö Microsoftin kanssa on askel kohti suoraa näkyvyyttä loppukäyttäjätuotteessa, samaan tapaan kuin yhtiö teki aiemmin DGX-tuoteperheellä tutkimuskäyttöön. Kun Nvidia osallistuu brändäykseen ja markkinointiin yhdessä laitevalmistajan kanssa, se vahvistaa asemaansa myös ohjelmistoekosysteemissä: CUDA-tuki kannettavassa houkuttelee kehittäjiä, jotka olisivat muuten kirjoittaneet koodia pilvi-API:ien varaan.

Tämä strategia muuttaa myös kilpailuasetelmaa suhteessa Appleen ja Qualcommiin. Molemmat yhtiöt ovat rakentaneet omat suljetut ekosysteeminsä, Apple Silicon ja macOS sekä Snapdragon ja Windows-on-Arm, mutta kumpikaan ei tarjoa yhtä suurta yhtenäistä muistikapasiteettia kuin RTX Spark. Nvidia panostaa raakaan kapasiteettiin hinnalla millä hyvänsä, kun kilpailijat optimoivat tehokkuutta ja akkukestoa.

Ennusteet: mitä seuraavaksi RTX Spark -markkinalle

  1. Useampi suuri PC-valmistaja, todennäköisesti Dell, HP, Lenovo tai Asus, ilmoittaa omasta RTX Spark -pohjaisesta kannettavasta tai työasemasta vuoden 2026 loppuun mennessä, kun Microsoftin ja Nvidian yhteistyö osoittaa konseptin kaupallisesti toimivaksi.
  2. HBM-muistin saatavuusongelmat todennäköisesti hidastavat RTX Spark -laitteiden volyymituotantoa alkuvuoteen 2027 asti, sillä sama muistityyppi kilpailee palvelinkeskusten GB300- ja Rubin-tilausten kanssa.
  3. Euroopan ja Pohjoismaiden virallinen hinnoittelu julkistetaan todennäköisesti marras-joulukuussa 2026, ja loppuhinta asettuu suoraa valuuttamuunnosta korkeammaksi alv:n ja alueellisen hinnoittelun vuoksi, mahdollisesti lähelle kolmannen osapuolen arvioimaa 2 899 euron tasoa tai sen yli.
  4. Apple ja Qualcomm vastaavat kilpailuun nostamalla muistikattoja seuraavissa piirisukupolvissaan, kuten M5 Pro/Max ja Snapdragon X2 Elite Extremen laajennetuissa kokoonpanoissa, vuoden 2027 alkupuolella kaventaakseen RTX Sparkin muistietua.
  5. Yritysostajat, erityisesti julkishallinto ja terveydenhuolto EU:ssa, nostavat paikallisen tekoälyn tietosuojaedun myyntiargumentiksi, mikä kasvattaa RTX Spark -luokan laitteiden kysyntää nopeammin yrityssegmentissä kuin kuluttajapuolella.

Yhteenveto: superpiiri, joka testaa koko toimitusketjun kestävyyden

RTX Spark ja Surface Laptop Ultra edustavat selvää suunnanmuutosta: tekoälylaskenta siirtyy osittain pois palvelinkeskuksista takaisin käyttäjän omalle laitteelle. Tekninen suoritus on vaikuttava. 128 gigatavua yhtenäistä muistia ja yli 120 miljardin parametrin paikallinen inferenssi ovat lukuja, joita kukaan muu kannettavavalmistaja ei tällä hetkellä tarjoa. Julkistus tapahtuu kuitenkin samaan aikaan, kun koko tekoälypiiriteollisuus kamppailee HBM-muistin ja pakkauskapasiteetin riittävyyden kanssa, ja AMD:n toimitusjohtaja on julkisesti myöntänyt, että kysyntä ylittää tarjonnan. Se, kuinka moni eurooppalainen ja suomalainen ostaja oikeasti saa laitteen käsiinsä järkevällä hinnalla vuoden 2026 loppuun mennessä, riippuu yhtä paljon muistitehtaiden tuotantokapasiteetista kuin Nvidian ja Microsoftin markkinointipuheista.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä Nvidia RTX Spark on?

RTX Spark on Nvidian Arm-pohjainen superpiiri, joka yhdistää Blackwell-arkkitehtuurin grafiikkaytimet (6 144 CUDA-ydintä) ja 20-ytimisen Grace-suorittimen samaan moduuliin. Se on suunniteltu paikalliseen tekoälylaskentaan kannettavissa ja kehittäjäkoneissa, ja sen tekoälysuorituskyky on noin yksi petaflops.

Milloin Surface Laptop Ultra tulee myyntiin?

Ennakkotilaukset avattiin Yhdysvalloissa 7. lokakuuta 2026, ja toimitukset alkavat 16. lokakuuta 2026. Euroopan, Pohjoismaiden ja Suomen saatavuusaikataulua Microsoft ei ole vielä virallisesti vahvistanut.

Paljonko Surface Laptop Ultra maksaa?

Yhdysvalloissa perusmalli, 8-ydin, 24 Gt muistia, 512 Gt tallennustilaa, maksaa 2 599 dollaria. Täysillä 128 gigatavun muistikokoonpanoilla hinta nousee aina 7 000 dollariin asti. Virallista euro- tai Suomen hintaa ei ole julkaistu.

Mikä on Surface RTX Spark Dev Box?

Se on kehittäjille suunnattu pöytäkoneen kokoinen yksikkö, joka käyttää samaa RTX Spark -sirua kuin kannettava. Hinta on 5 999 dollaria, ja toimitukset alkavat marraskuussa 2026. Se kilpailee samassa segmentissä kuin Nvidian oma DGX Spark -kehittäjäkone.

Kuinka suuria tekoälymalleja RTX Spark pystyy ajamaan paikallisesti?

Nvidian mukaan kehittäjäversio pystyy ajamaan malleja, joissa on yli 120 miljardia parametria, kokonaan paikallisesti ilman pilviyhteyttä. Käytännössä tämä riippuu mallin kvantisoinnista ja 128 gigatavun muistikatosta.

Miten RTX Spark eroaa Apple M5:stä ja Snapdragon X2 Elitestä?

RTX Spark tarjoaa selvästi suuremman muistikapasiteetin, 128 Gt vastaan 32 Gt Applen M5:ssä, ja korkeamman raa’an laskentatehon. Apple M5 on edullisempi, 1 999 dollaria, ja energiatehokkaampi. Snapdragon X2 Elite panostaa akkukestoon ja tehokkuuteen 80 TOPS:n NPU:llaan, mutta ei julkaise vertailukelpoisia muistirajoja.

Miksi HBM-muistipula vaikuttaa RTX Spark -saatavuuteen?

Korkean kaistanleveyden muisti, jota RTX Spark -luokan laitteet ja Nvidian palvelinkeskustuotteet kuten Rubin-alusta molemmat tarvitsevat, on alan raporttien mukaan äärimmäisen kireästi varattua vuonna 2026. Kun samaa muistia kilpailevat kuluttajalaitteet ja palvelinkeskusten jättitilaukset, kuluttajalaitteiden tuotantomäärät voivat kärsiä toimitusketjun häiriöistä.

Kannattaako yrityksen odottaa Euroopan hintoja?

Koska Microsoft ei ole vielä vahvistanut Euroopan, Pohjoismaiden tai Suomen hintoja eikä toimitusaikatauluja, yritysostajien kannattaa seurata virallisia tiedotteita ennen budjetoinnin lukitsemista. Suora valuuttamuunnos antaa karkean alarajan, mutta todellinen loppuhinta on todennäköisesti korkeampi alv:n ja alueellisen hinnoittelun vuoksi.