Budjettiluokan näytönohjainmarkkina on muuttunut Suomessa harvinaisen sekavaksi. Muistipula on nostanut hintoja läpi tuotevalikoiman, ja samaan aikaan Nvidia myy edelleen rinnakkain kahta sukupolvea: uudempaa RTX 5060:tä ja sitä edeltävää RTX 4060:tä. Moni pelikoneen rakentaja kysyy lokakuussa 2026 ihan suoraan, kannattaako maksaa enemmän uudesta Blackwell-arkkitehtuurista vai riittääkö vanha Ada Lovelace -kortti vielä vuosiksi eteenpäin.
Tässä vertailussa käydään läpi molempien korttien tekniset tiedot, oikeat pelitestitulokset kolmesta eri lähteestä, hinnat suomalaisissa verkkokaupoissa sekä se, miten DLSS 4 muuttaa yhtälön. Mukana on myös konkreettinen siirtymäopas niille, jotka harkitsevat päivitystä vanhasta kortista, ja selkeä loppupäätelmä datan perusteella.
Molemmat kortit kuuluvat Nvidian edullisimpaan GeForce-sarjaan, ja juuri siksi ne kiinnostavat erityisen laajaa joukkoa ostajia. RTX 4060 ehti myydä hyvin kolmen vuoden aikana, ja sitä löytyy edelleen käytettynä ja loppuunmyyntierissä. RTX 5060 on sen suora korvaaja, mutta se ei korvannut edeltäjäänsä täysin markkinoilta, koska jälleenmyyjät halusivat tyhjentää varastonsa ennen hintojen noususuhdannetta. Tästä syntyy tilanne, jossa kuluttaja joutuu oikeasti vertailemaan kahta eri sukupolvea samalla hintahaarukalla, eikä kysymys ole vain teoreettinen.
Vertailun pohjana käytetään kolmea riippumatonta lähdettä: TechPowerUpin arvostelulaboratoriota, Tom’s Hardwaren omaa testipenkkiä sekä suomalaisten jälleenmyyjien, Jimmsin ja Gigantin, ajantasaisia hintatietoja lokakuulta 2026. Näin lukija saa kuvan, joka perustuu mitattuun suorituskykyyn, ei markkinointipuheeseen, ja hinnat vastaavat sitä, mitä kortista oikeasti joutuu maksamaan suomalaisessa verkkokaupassa juuri nyt.
RTX 5060 vs RTX 4060: tekniset tiedot taulukossa
Paperilla erot vaikuttavat pieniltä. Molemmissa korteissa on 8 gigatavua muistia ja 128-bittinen muistiväylä, ja Nvidia hinnoitteli molemmat alun perin täsmälleen samaan 299 dollarin lähtöhintaan. Todellisuudessa GB206-piiri tuo mukanaan enemmän laskentaydintä, nopeamman GDDR7-muistin ja uudemman PCIe 5.0 -liitännän, mitkä yhdessä selittävät suorituskykyeron. Seuraava taulukko kokoaa molempien korttien viralliset tekniset tiedot rinnakkain, jotta eroja on helppo verrata rivi riviltä.
| Ominaisuus | RTX 5060 | RTX 4060 |
|---|---|---|
| Arkkitehtuuri | Blackwell | Ada Lovelace |
| GPU-piiri | GB206 | AD107 |
| CUDA-ydimet | 3 840 | 3 072 |
| RT-ydimet | 30 (4. sukupolvi) | 24 (3. sukupolvi) |
| Tensor-ydimet | 120 (5. sukupolvi) | 96 (4. sukupolvi) |
| Näytönmuisti | 8 Gt GDDR7 | 8 Gt GDDR6 |
| Muistiväylä | 128-bit | 128-bit |
| Muistikaista | 448 GB/s | 272 GB/s |
| Boost-kellotaajuus | noin 2,50 GHz | 2,46 GHz |
| Tyypillinen TDP | 145 W | 115 W |
| Väyläliitäntä | PCIe 5.0 x8 | PCIe 4.0 x8 |
| Näyttölähdöt | 3x DisplayPort + HDMI | 3x DisplayPort + HDMI |
| Julkaisupäivä | 19.5.2025 | 29.6.2023 |
| Lanseeraushinta, USA | 299 $ | 299 $ |
| Lanseeraushinta, Eurooppa | noin 329-339 € | noin 329-339 € |
Luvuista kannattaa poimia kaksi: CUDA-ydinten määrä kasvoi 25 prosentilla, mutta muistikaista kasvoi peräti 65 prosentilla. Juuri muistikaistan hyppy on syy siihen, miksi RTX 5060 tuntuu pelaajan arjessa selvästi sukupolvenvaihdosta suuremmalta päivitykseltä kuin raakaydinmäärä antaisi ymmärtää.
Kannattaa myös huomata, että kumpikaan kortti ei ole kasvattanut näytönmuistin määrää. Nvidia piti molemmat 8 gigatavussa, vaikka moni pelaaja olisi toivonut vähintään 10 tai 12 gigatavua tähän hintaluokkaan. Syy on kustannustehokkuus: 128-bittinen väylä ja kahdeksan gigatavun muistipiirit pitävät piirilevyn yksinkertaisena ja tuotantokustannukset kurissa. Nvidia kompensoi rajoitusta nopeammalla GDDR7-muistilla RTX 5060:ssa, mutta kapasiteettiraja pysyy samana, eikä sitä voi ohittaa ajureilla tai asetuksilla.
Arkkitehtuuri: Blackwell kohtaa Ada Lovelacen
RTX 4060 rakentuu Ada Lovelace -arkkitehtuurin AD107-piirille, joka debytoi vuonna 2022 huippumalleissa ja valui budjettiluokkaan vuonna 2023. RTX 5060 puolestaan käyttää Blackwell-arkkitehtuurin GB206-piiriä, samaa sukupolvea kuin huippumalli RTX 5090. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että budjettiostaja saa nyt osan samoista arkkitehtuurisista parannuksista kuin kalleimman kortin ostaja.
Konkreettisin ero on muistityyppi. RTX 4060:n GDDR6-muisti pysyy 272 gigatavun sekuntinopeudessa, kun RTX 5060:n GDDR7-muisti nousee 448 gigatavuun sekunnissa samalla 128-bittisellä väylällä. Kapea väylä on ollut budjettikorttien pitkäaikainen pullonkaula, ja GDDR7 lievittää sitä huomattavasti ilman, että Nvidian täytyy kasvattaa piirin kokoa tai hintaa.
Toinen ero löytyy raytracing- ja tensor-ydinten sukupolvesta. RTX 5060:n neljännen sukupolven RT-ydimet ja viidennen sukupolven tensor-ydimet tukevat uudempia renderöintimenetelmiä ja ajavat DLSS 4:n transformeripohjaisia malleja tehokkaammin kuin RTX 4060:n vanhemmat ydimet. Käytännössä tämä näkyy sekä puhtaassa ray tracing -suorituskyvyssä että siinä, miten sujuvasti tekoälypohjainen kuvanparannus toimii raskaissa peleissä.
Väyläliitäntä on kolmas, usein unohdettu ero. RTX 4060 käyttää PCIe 4.0 x8 -liitäntää, kun RTX 5060 nostaa standardin PCIe 5.0 x8:aan. Molemmat toimivat moitteettomasti vanhemmissakin emolevyissä alaspäin yhteensopivuuden ansiosta, mutta RTX 5060 jättää enemmän tilaa tulevaisuuden päivityksille, kuten nopeammille NVMe-asemille samassa järjestelmässä. Tavallisessa pelikäytössä PCIe-sukupolven eroa ei juuri huomaa, koska kahdeksan linjan kaista ei ole vielä pullonkaula kummallakaan kortilla nykyisillä peleillä.
Molemmat piirit valmistetaan samalla taiwanilaisella valmistuskumppanilla, mutta Blackwell-sukupolvi hyödyntää uudempaa valmistusprosessia kuin Ada Lovelace. Tämä näkyy transistoritiheydessä ja energiatehokkuudessa laskentayksikköä kohden, vaikka koko piirin TDP nousi edellisestä sukupolvesta suuremman ydinmäärän ja nopeamman muistiohjaimen takia. Käytännössä tämä tarkoittaa, että RTX 5060 tekee enemmän työtä jokaista kulutettua wattia kohden kuin suora ydinmäärän kasvu antaisi olettaa.
Pelisuorituskyky eri resoluutioilla
Teoreettiset luvut eivät kerro koko totuutta, koska moni budjettipeli on jo valmiiksi prosessorirajoittunut 1080p-resoluutiossa. Kolme riippumattomasti testannutta lähdettä, TechPowerUp, Tom’s Hardware ja laaja joukko videoarvostelijoita, päätyvät kuitenkin samaan suuntaan: RTX 5060 voittaa RTX 4060:n joka testatussa pelissä, mutta ero vaihtelee pelimoottorin ja asetusten mukaan noin 17 prosentista lähelle 30 prosenttia.
Erojen koko riippuu pitkälti siitä, kuinka raskaasti peli nojaa muistikaistaan. Avoimen maailman pelit, joissa näkymässä on paljon tekstuureja ja dynaamista valaistusta, hyötyvät RTX 5060:n leveämmästä kaistasta enemmän kuin suljetut, kevyet kilpapelit. Tämä selittää, miksi Cyberpunk 2077:n kaltainen raskas peli näyttää suuremman eron kuin kevyemmät pelimoottorit, joissa molemmat kortit tuottavat jo valmiiksi reilusti yli sadan ruudun sekuntinopeuden.
Suoritinrajoitus kannattaa ottaa huomioon myös oman koneen osalta. Jos pelikoneessa on useita vuosia vanha suoritin, näytönohjaimen vaihto ei välttämättä tuo luvattua suorituskykyhyppyä, koska suoritin ei pysy kortin tahdissa raskaissa fysiikka- ja tekoälylaskuissa. Tämä pätee erityisesti kilpapeleissä, joissa ruudunpäivitysnopeus voi nousta useisiin satoihin kuviin sekunnissa: tällöin vanha nelisydäminen suoritin rajoittaa lopputulosta pahemmin kuin kumpikaan näistä näytönohjaimista.
1080p-suorituskyky
Full HD -resoluutiossa ilman ray tracingiä ja ylösskaalausta RTX 5060 asettuu TechPowerUp:n mittauksissa lähes RTX 4060 Ti:n tasolle, mikä tarkoittaa noin 26 prosentin etumatkaa suoraan edeltäjäänsä nähden. Tom’s Hardwaren omissa testeissä ero vaihteli pelikohtaisesti: Doom: The Dark Ages -pelissä RTX 5060 oli 17 prosenttia nopeampi, kun taas raskaammassa Cyberpunk 2077:ssä etumatka kasvoi 25 prosenttiin.
1440p ja ray tracing
Korkeammassa resoluutiossa RTX 5060:n muistikaistaetu alkaa näkyä selvemmin, koska 1440p kuluttaa enemmän muistikaistaa per ruutu. Ray tracing -asetuksilla ero kasvaa yleensä 25-35 prosenttiin, sillä uudemmat RT-ydimet ja leveämpi kaista yhdessä pitävät ruudunpäivitysnopeuden tasaisempana raskaissa valaistuslaskuissa. Kumpikaan kortti ei ole varsinainen 1440p-ultra-kortti, mutta RTX 5060 kestää resoluution nostoa huomattavasti paremmin.
Esports-tittelit, kuten CS2, Valorant ja League of Legends, piirtyvät molemmilla korteilla reilusti yli näytön päivitysnopeuden tavallisella 1080p- tai 1440p-monitorilla. Näissä peleissä suoritin ja näytön päivitysnopeus määräävät lopputuloksen useammin kuin näytönohjaimen raakateho, minkä takia RTX 4060 ei tunnu auttamattomasti vanhentuneelta kilpapelaajan silmin, vaikka se häviäisikin raskaissa AAA-vertailuissa selvästi.
| Testi / tilanne | Lähde | RTX 5060 vs RTX 4060 |
|---|---|---|
| Yleismittaus, 1080p rasterointi | TechPowerUp | +26 % |
| Doom: The Dark Ages, 1080p | Tom’s Hardware | +17 % |
| Cyberpunk 2077, 1080p | Tom’s Hardware | +25 % |
| 1080p rasterointi, yleisarvio | Useiden arvostelujen keskiarvio | +20-25 % |
| 1080p ray tracing | Useiden arvostelujen keskiarvio | +20-30 % |
| 1440p rasterointi | Useiden arvostelujen keskiarvio | +20-30 % |
| 1440p ray tracing | Useiden arvostelujen keskiarvio | +25-35 % |
Huomionarvoista on, että RTX 5060 ei ole kaksi kertaa nopeampi, vaikka muistikaista kasvoi 65 prosentilla. Molemmat kortit kamppailevat samalla 8 gigatavun kattorajalla, ja moni esports-peli on jo niin kevyt, että pullonkaulaksi muodostuu suoritin, ei näytönohjain.
DLSS 4 vs DLSS 3 ja Multi Frame Generation
Molemmat kortit tukevat DLSS-kuvanparannusta ja Ray Reconstructionia, mutta RTX 5060 saa käyttöönsä DLSS 4:n uudemman ominaisuuspaketin, kun RTX 4060 jää DLSS 3:n tasolle. Käytännön ero näkyy kolmella alueella: kuvanlaadussa, viiveessä ja siinä, kuinka monta kuvaa kortti pystyy generoimaan jokaista perinteisesti renderöityä kuvaa kohden.
DLSS 4 Multi Frame Generation käytännössä
RTX 4060 tukee perinteistä kuvageneraatiota, jossa kortti luo yhden tekoälykuvan kahden oikean kuvan väliin. RTX 5060 pystyy sitä tukevissa peleissä generoimaan useita kuvia peräkkäin, mikä nostaa näytöllä näkyvää ruudunpäivitysnopeutta huomattavasti enemmän. Tämä ei tarkoita, että pelaaminen tuntuisi yhtä sulavalta kuin vastaava natiivisti renderöity ruudunpäivitysnopeus, koska generoidut kuvat eivät paranna syötteen viivettä. Perusruudunpäivitysnopeuden on siis oltava riittävän korkea ennen kuin generoiduista kuvista on todellista hyötyä. Budjettikortille tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että DLSS 4 kannattaa ottaa käyttöön vasta, kun peli pyörii jo kohtuullisesti ilman sitä.
Latenssiominaisuudet kulkevat samaa linjaa. Molemmat kortit tukevat Nvidian viiveenvähennysteknologiaa, mutta kun ruudulla näkyvä kuvataajuus kasvaa generoinnin ansiosta, syötteen viive ei laske samassa suhteessa. Pelaajan kannattaa siis tulkita generoitu 150 ruudun sekuntinopeus eri tavalla kuin natiivisti renderöity 150 ruutua, koska ohjaimen tai hiiren liike rekisteröityy edelleen perusruudunpäivitysnopeuden tahdissa. Tämä on syytä muistaa erityisesti nopeissa räiskintäpeleissä, joissa reaktioaika ratkaisee.
Käytännön nyrkkisääntö on tämä: mitä korkeampi perusruudunpäivitysnopeus on ennen kuvageneraatiota, sitä parempi ja vakaampi tulos saadaan sen jälkeen. Jos peli pyörii vain 30 ruudun sekuntinopeudella ilman generaatiota, lopputulos tuntuu edelleen töksähtelevältä, vaikka ruudulla näkyvä luku nousisi reilusti yli sadan. RTX 5060:n parempi raakateho tarkoittaa, että se pääsee useammin tähän hyvään lähtötilanteeseen kuin RTX 4060, mikä tekee Multi Frame Generationista sille käytännössä hyödyllisemmän ominaisuuden.
Esports-pelaajalle ero jää usein merkityksettömäksi, koska kilpapelit on suunniteltu ajamaan satoja kuvia sekunnissa jo ilman tekoälyapua. AAA-peleissä, joissa ray tracing syö suorituskykyä, DLSS 4:n parempi laatu ja Multi Frame Generation ovat selkeä syy valita RTX 5060, jos budjetti sen sallii.
DLSS Ray Reconstruction toimii molemmilla korteilla, mutta se nojaa tensor-ydinten tehoon, joten RTX 5060 pystyy ajamaan sitä pienemmällä suorituskykyvaikutuksella. Ray Reconstruction korvaa perinteisen denoiser-algoritmin tekoälypohjaisella versiolla, joka tuottaa tarkempia heijastuksia ja varjoja ray tracing -peleissä. Ero näkyy parhaiten peleissä, joissa on paljon heijastavia pintoja, kuten lasia ja vettä, sillä näissä kohtauksissa vanhempi tensor-sukupolvi joutuu tekemään enemmän työtä samaan lopputulokseen.
Pelituki kasvaa koko ajan molemmille DLSS-sukupolville, mutta uusimmat julkaisut priorisoivat usein DLSS 4:n ominaisuuksia ensin, koska se on nykyinen suositeltu standardi Nvidian omassa kehittäjädokumentaatiossa. Käytännössä RTX 4060:n omistaja saattaa joutua tyytymään vanhempaan DLSS 3 -toteutukseen juuri niissä peleissä, joissa ylösskaalauksen laatu merkitsee enemmän, kuten yksityiskohtaisissa avoimen maailman peleissä. RTX 5060:n omistajalle sama peli tarjoaa koko ominaisuuspaketin ensimmäisestä päivästä lähtien.
Tehonkulutus ja tehokkuus watilta
RTX 4060 pitäytyy maltillisessa 115 watin tehonkulutuksessa, kun RTX 5060 nostaa rajan 145 wattiin. Ero on noin 26 prosenttia enemmän tehoa, mikä kuulostaa paljolta budjettiluokassa. Koska RTX 5060 tuottaa samalla noin 20-30 prosenttia enemmän suorituskykyä, tehokkuus watilta pysyy kahden kortin välillä lähes samalla tasolla, hieman RTX 5060:n eduksi silloin kun suorituskykyero nousee yli 25 prosentin.
RTX 4060 säilyttää etunsa kahdessa tilanteessa. Pienissä ITX-kotelossa, joissa jäähdytystila on rajallinen, matalampi tehonkulutus tarkoittaa hiljaisempaa ja viileämpää järjestelmää. Sama pätee kannettaviin ja kompakteihin toimistokoneisiin, joissa virtalähteen teho on jo valmiiksi minimoitu. Suurimmalle osalle pöytäkonerakentajista 30 watin ero ei vaadi virtalähteen vaihtoa, koska molemmat kortit toimivat mukavasti 550 watin virtalähteellä.
Käytännön kannalta 30 watin ero näkyy myös jäähdytyksen äänekkyydessä. RTX 5060 -mallit käyttävät usein kaksi tuuletinta sekä suuremman jäähdytyslevyn, jotta kortti pysyy viileänä korkeammalla tehonkulutuksella. RTX 4060:n matalampi lämmöntuotto mahdollistaa pienempiä ja hiljaisempia jäähdytysratkaisuja, mikä tekee siitä houkuttelevan valinnan hiljaiseen olohuonekoneeseen, vaikka suorituskyky jäisikin jälkeen.
Sähkölaskun kannalta erolla on käytännössä pieni merkitys. Jos konetta pelataan keskimäärin kolme tuntia päivässä, 30 watin ero tarkoittaa karkeasti laskettuna muutaman euron vuosittaista lisäystä sähkölaskuun Suomen sähkön hinnoilla. Tämä on marginaalinen summa verrattuna itse kortin hintaeroon, joten tehonkulutus kannattaa painottaa päätöksessä vasta sen jälkeen, kun kotelon jäähdytyskapasiteetti ja melutaso on otettu huomioon.
Hinnat Suomessa lokakuussa 2026
Suomalaisten jälleenmyyjien hinnat kertovat karun tarinan muistipulan vaikutuksesta. Jimmsin valikoimassa RTX 5060 -mallit maksoivat lokakuussa 2026 selvästi enemmän kuin kortin alkuperäinen 299 dollarin lähtöhinta antaisi odottaa.
| Malli (jälleenmyyjä: Jimms) | Hinta lokakuussa 2026 |
|---|---|
| Asus GeForce RTX 5060 Dual OC, 8 Gt | 514,90 € |
| Asus GeForce RTX 5060 Prime OC, 8 Gt | 614,90 € |
| MSI GeForce RTX 5060 Ventus 2X OC, 8 Gt | 538,90 € |
| Gigabyte GeForce RTX 5060 Windforce OC, 8 Gt | 598,90-608,90 € |
| Gigabyte GeForce RTX 5060 OC Low Profile, 8 Gt | 608,90 € |
| Gigabyte GeForce RTX 5060 Aero OC, 8 Gt | 648,90 € |
| Asus GeForce RTX 5060 TUF OC, 8 Gt | 696,90 € |
Halvimmillaan RTX 5060 löytyi Jimmsin valikoimasta 514,90 eurolla ja kalleimmillaan lähes 697 eurolla, riippuen jäähdytysratkaisusta ja tehdasylikellotuksesta. Samoja malleja myy myös Gigantti, joskin tarjolla olevat mallit ja kampanjahinnat vaihtelevat viikoittain. RTX 4060:n kohdalla tilanne on toisenlainen: korttia ei enää listata laajasti suomalaisten jälleenmyyjien verkkosivuilla vakiohintaisena tuotteena, koska valmistus on hiipumassa ja varastot vaihtelevat jälleenmyyjäkohtaisesti. Käytännössä tämä tarkoittaa, että ostajan kannattaa tarkistaa hinta erikseen juuri ostohetkellä, sillä kiinteää suomalaista listahintaa RTX 4060:lle ei lokakuussa 2026 enää ole.
Hajonta samankin kortin mallien välillä on huomattava. Halvimman ja kalleimman Jimmsin listaaman RTX 5060 -mallin välillä on yli 180 euron ero, vaikka GPU-piiri, muistimäärä ja kellotaajuudet ovat käytännössä samat. Ero selittyy jäähdytysratkaisulla, virranjaolla ja merkin lisäarvolla, ei suorituskyvyllä. Budjettiostajan kannattaa siis valita listalta halvin malli, joka täyttää kotelon mittavaatimukset, sillä kalliimmasta jäähdytyksestä on harvoin mitattavaa hyötyä matalan 145 watin tehonkulutuksen kortissa.
Kannattaa myös tarkistaa kortin fyysiset mitat ennen ostoa, erityisesti jos kotelo on kompakti. Vaikka RTX 5060 ja RTX 4060 kuuluvat molemmat budjettiluokkaan, eri valmistajien jäähdytysratkaisut vaihtelevat pituudeltaan ja korkeudeltaan huomattavasti. Jälleenmyyjän tuotesivulla ilmoitetut mitat kannattaa verrata oman kotelon spesifikaatioihin ennen tilausta, jotta vältytään turhalta palautukselta.
Käytetyn kortin markkina, kuten Tori.fi, on nousussa juuri tämän hintapaineen vuoksi. Kun uuden RTX 5060:n hinta liikkuu 500-700 euron välissä, moni ostaja etsii sen sijaan käytettyä RTX 4060:ta tai jopa vanhempaa RTX 3060:ta kohtuullisemmalla hinnalla. Käytettyä korttia ostaessa kannattaa aina tarkistaa takuun tila ja se, onko korttia käytetty louhintaan, koska pitkäaikainen 100 prosentin kuormitus voi lyhentää tuulettimien ja jäähdytystahnan käyttöikää.
Käytettyä korttia ostaessa kannattaa pyytää myyjältä kuva GPU-Z-ohjelman tiedoista tai vastaavasta työkalusta, joka näyttää kortin käyttöajan ja lämpötilahistorian, jos sellainen on tallennettuna. Myös visuaalinen tarkastus kannattaa tehdä: pölyinen tai ruskettunut jäähdytyslevy voi kertoa raskaasta käytöstä, kun taas siisti ja vähän käytetty kortti on yleensä turvallisempi ostos, vaikka hinta olisikin hieman korkeampi kuin huonokuntoisemmassa yksilössä.
Muistipula nosti näytönohjainten hintoja läpi valikoiman
Molempien korttien hintaa selittää samaa ilmiö: tekoälypalvelimien kysyntä on imenyt markkinoilta niin paljon DRAM- ja GDDR-muistia, että hinnat ovat nousseet koko näytönohjainvalikoimassa. PCGamesN raportoi elokuussa 2026, että yhdysvaltalaisen jälleenmyyjä Neweggin RTX 50 -sarjan hinnat nousivat jopa 40 prosenttia kesän aikana, kun tekoälyn ajama muistipula jatkui.
Nousu ei rajoitu uusimpaan sukupolveen. Nvidian ilmoitettu hinnankorotus koskettaa koko GDDR7-pohjaista RTX 50 -sarjaa, mutta myös vanhempia GDDR6-pohjaisia GeForce-kortteja, mukaan lukien jo vuosia markkinoilla ollut RTX 3060 12 Gt. Tämä selittää, miksi myös RTX 4060:n hinta on epävakaa: kortti käyttää samaa GDDR6-muistia, jonka saatavuus on heikentynyt kysynnän kasvaessa. Jälleenmyyjien varastotilanne vaihtelee viikoittain, ja monet verkkokaupat ovat joutuneet päivittämään hintojaan kesken myyntikampanjoiden.
Syy muistipulan taustalla on tekoälypalvelimien räjähdysmäinen kysyntä. Datakeskukset ostavat valtavia määriä DRAM- ja HBM-muistia tekoälymallien ajamiseen, ja muistinvalmistajat ovat suunnanneet tuotantokapasiteettiaan yritysasiakkaille kuluttajamarkkinan kustannuksella. Kun GDDR6- ja GDDR7-piirit valmistetaan osin samoilla tuotantolinjoilla kuin palvelinmuisti, kuluttajanäytönohjaimet jäävät jonon loppupäähän. AMD on raportoidusti tehnyt vastaavia hinnankorotuksia omiin näytönohjainsarjoihinsa, joten ilmiö ei rajoitu yksin Nvidiaan.
Suomalaiselle ostajalle tämä näkyy kahdella tavalla. Ensinnäkin saman mallin hinta voi muuttua viikossa, kun jälleenmyyjä päivittää varastonsa uusilla, kalliimmilla erillä. Toiseksi aiemmin luotettavat hintavertailusivustot saattavat näyttää vanhentuneita hintoja, jos ne eivät päivity riittävän usein. Varmin tapa on tarkistaa hinta suoraan jälleenmyyjän omalta sivulta juuri ostohetkellä, erityisesti kun puhutaan budjettiluokan kortista, jossa muutaman kymmenen euron ero vaikuttaa suhteellisesti enemmän kokonaisbudjettiin kuin kalliimmissa huippumalleissa.
Lopputulos budjettiostajalle on epämukava: kumpikaan kortti ei enää ole yhtä halpa kuin lanseeraushetkellä, ja hintojen vakautumisesta ei ole merkkejä lokakuussa 2026. Tämä nostaa jälleenmyyntiarvoisen käytetyn kortin ja huolellisen hintavertailun merkitystä entistä korkeammalle.
Tilanne koskettaa myös rakentajia, jotka suunnittelevat kokonaan uutta konetta. Kun näytönohjain vie budjetista aiempaa suuremman osuuden, muualta kokoonpanosta on pakko tinkiä, esimerkiksi suorittimen tai muistin osalta. Tämä nostaa koko kokoonpanon suunnittelun merkitystä: järkevä ratkaisu ei ole enää vain näytönohjaimen valinta, vaan sen puntaroiminen suhteessa jäljelle jäävään budjettiin muille osille.
Pitkällä aikavälillä kuluttajan kannalta paras suoja hintaheilahteluja vastaan on joustavuus ostoajankohdan suhteen. Jos pelikonetta ei tarvita juuri tällä viikolla, muutaman viikon tai kuukauden seuranta useamman jälleenmyyjän hinnoista voi tuoda satojen eurojen säästöjä samaan malliin verrattuna hetkelliseen hintapiikkiin. Tämä pätee sekä RTX 5060:een että RTX 4060:een, koska molempien hinnat ovat osoittautuneet yllättävän epävakaiksi vuoden 2026 markkinatilanteessa.
Kenelle RTX 5060 sopii
RTX 5060 kannattaa valita, kun pelikokemuksen halutaan kestävän seuraavat kolme tai neljä vuotta eikä korttia vaihdeta heti uudestaan. Seuraavassa listassa on viisi tyypillistä käyttäjäprofiilia, joille uudempi kortti tuo selkeää lisäarvoa verrattuna hintaeroon.
- Pelaaja, joka haluaa pelata uusia AAA-pelejä 1080p-resoluutiossa ray tracing päällä useiden vuosien ajan ja arvostaa tasaista ruudunpäivitysnopeutta raskaissa kohtauksissa.
- Rakentaja, joka arvostaa DLSS 4:ää ja Multi Frame Generationia nopeasti kehittyvissä peleissä ja haluaa hyödyntää uusimpia ylösskaalausominaisuuksia niiden julkaisusta lähtien.
- Käyttäjä, joka tähtää 1440p-pelaamiseen kevyemmillä asetuksilla eikä halua tinkiä liikaa ruudunpäivitysnopeudesta tai joutua laskemaan resoluutiota kesken pelin.
- Ostaja, jolle PCIe 5.0 ja tuoreempi näytönohjainalusta ovat tärkeitä tulevaisuuden päivitysten kannalta, esimerkiksi nopeampien tallennuslaitteiden tai seuraavan suorittimen myötä.
- Sisällöntuottaja, joka tarvitsee uudemman enkoodausmoottorin striimaukseen ja videoeditointiin samalla, kun pelaa tai renderöi taustalla.
Yhteistä näille profiileille on se, että näytönohjainta ei vaihdeta jatkuvasti. Kun kortti on koneessa useita vuosia, muistikaistan ja DLSS 4 -tuen hyöty kasaantuu ajan myötä, kun pelit alkavat vaatia enemmän tehoa ja tukevat yhä useammin uusinta ylösskaalausta.
Kenelle RTX 4060 sopii
RTX 4060 ei ole huono valinta, vaikka se häviää joka suorituskykymittauksessa. Sen järkevyys riippuu kokonaan hinnasta ja käyttötarkoituksesta. Seuraavat profiilit kuvaavat tilanteita, joissa vanhempi kortti on edelleen täysin pätevä ratkaisu.
- Ostaja, joka löytää RTX 4060:n selvästi halvemmalla kuin vastaavan RTX 5060 -mallin, esimerkiksi käytettynä, loppuunmyyntierässä tai kampanjahinnalla.
- Kilpapelaaja, joka pelaa pääasiassa CS2:ta, Valorantia tai League of Legendsiä ja tarvitsee korkean ruudunpäivitysnopeuden mieluummin kuin ray tracingiä tai korkeita tekstuuriasetuksia.
- Rakentaja, joka kokoaa erittäin pienen ITX-kokoonpanon ja hyötyy matalammasta 115 watin tehonkulutuksesta sekä pienemmästä lämmöntuotosta ahtaassa kotelossa.
- Käyttäjä, jolla on jo valmiiksi suppeampi virtalähde eikä halua tehdä muita päivityksiä samaan aikaan kuin näytönohjaimen vaihdon.
- Toimisto- tai perhekone, joka pelaa kevyitä pelejä kuten Minecraftia tai Fortnitea matalammilla asetuksilla ja käyttää konetta muutenkin pääasiassa muuhun kuin peleihin.
Näissä tapauksissa ratkaiseva tekijä on raha, ei suorituskyky. Jos RTX 4060 maksaa selvästi alle 350 euroa ja käyttötarve on jokin yllä luetelluista, se on edelleen järkevä ostos. Jos hintaero RTX 5060:een kaventuu alle sataan euroon, kannattaa valita uudempi kortti, koska suorituskykyero ja pidempi tukiaika kallistavat vaa’an nopeasti sen puolelle.
Esimerkkejä tosielämän ostopäätöksistä
Teoria muuttuu konkreettisemmaksi, kun sitä sovittaa oikeisiin tilanteisiin. Seuraavat esimerkit kuvaavat tyypillisiä suomalaisia ostajaprofiileja lokakuussa 2026.
Helsinkiläinen CS2-pelaaja, 240 Hz-näyttö. Kilpapelaaja haluaa mahdollisimman korkean ja tasaisen ruudunpäivitysnopeuden matalalla viiveellä. Molemmat kortit ylittävät näytön päivitysnopeuden CS2:ssa reilusti jo matalilla asetuksilla, joten halvempi RTX 4060 riittää hyvin, kunhan sen hinta pysyy alle 350 eurossa. Rahaa jää näin käytettäväksi nopeampaan näyttöön tai parempaan hiireen, jotka vaikuttavat kilpapelissä enemmän kuin ylimääräinen näytönohjainteho.
Tamperelainen opiskelija, ensimmäinen pelikone, noin 900 euron budjetti. Kun kone rakennetaan tyhjästä ja rahaa on rajallisesti, näytönohjaimen valinta vaikuttaa koko kokoonpanon tasapainoon. RTX 5060 vie suuremman siivun budjetista, mutta sen pidempi käyttöikä uusissa peleissä tekee siitä järkevämmän sijoituksen kuin RTX 4060, jos konetta aiotaan käyttää useita vuosia päivittämättä.
Perheen kakkoskone, Minecraft ja Fortnite. Kun pelivalikoima rajoittuu kevyisiin, suosittuihin peleihin, RTX 4060 riittää reilusti täydellä ruudunpäivitysnopeudella. Ylimääräinen budjetti kannattaa tässä tapauksessa siirtää suurempaan tallennustilaan tai parempaan näyttöön, koska näytönohjain ei ole tässä käyttötarkoituksessa pullonkaula.
Twitch-striimaaja, joka pelaa ja enkoodaa samanaikaisesti. Striimaus kuormittaa näytönohjainta kahdella tavalla: itse pelin renderöinnillä ja videokuvan enkoodauksella reaaliajassa. RTX 5060:n uudempi enkoodausmoottori ja suurempi suorituskykyvara jättävät enemmän tilaa molemmille tehtäville yhtä aikaa, mikä näkyy sulavampana lähetyksenä katsojille.
Vanhan RTX 2060:n omistaja, harkitsee päivitystä. Kahden sukupolven loikka tuntuu isolta kummalla kortilla tahansa, koska RTX 2060 jää reilusti jälkeen molemmista uudemmista malleista. RTX 5060:n DLSS 4 -tuki pidentää kuitenkin päivityksen hyötyaikaa useilla vuosilla verrattuna RTX 4060:een, koska uudemmat pelit tukevat jatkossa yhä useammin juuri DLSS 4:n ominaisuuksia.
Olohuoneen pieni ITX-kokoonpano television äärelle. Ahtaassa kotelossa jäähdytystila on rajallinen, ja äänekkyys on usein tärkeämpi kriteeri kuin viimeinen prosentti suorituskykyä. RTX 4060:n matalampi 115 watin tehonkulutus ja pienempi lämmöntuotto sopivat tähän käyttötarkoitukseen paremmin, kunhan hinta pysyy kohtuullisena suhteessa RTX 5060:een.
Yhteinen piirre kaikissa kuudessa esimerkissä on se, että päätös harvoin kiteytyy pelkkään suorituskykytaulukkoon. Käytettävissä oleva budjetti, kotelon koko, pelivalikoima ja se, kuinka pitkään konetta aiotaan käyttää ennen seuraavaa päivitystä, vaikuttavat lopputulokseen yhtä paljon kuin FPS-luvut. Juuri tästä syystä samat tekniset tiedot johtavat kahteen täysin eri suositukseen riippuen siitä, kuka kortin ostaa.
Kannattaa myös huomata, että nämä esimerkit edustavat ääripäitä. Todellisuudessa moni ostaja sijoittuu niiden väliin, esimerkiksi pelaaja, joka pelaa sekoituksen kilpapelejä ja AAA-nimikkeitä samalla koneella. Tällaisessa tilanteessa kannattaa punnita, kumpi pelikategoria vie suuremman osan peliajasta, ja tehdä päätös sen perusteella, koska harva pystyy optimoimaan yhden näytönohjaimen täydellisesti kahteen täysin erilaiseen käyttötarkoitukseen yhtä aikaa.
Siirtymäopas: RTX 4060:sta RTX 5060:een
Jos päivität olemassa olevaa konetta, kannattaa edetä järjestyksessä, jotta vältyt turhilta ongelmilta asennuksen jälkeen. Siirtymä RTX 4060:sta RTX 5060:een on fyysisesti yksinkertainen, koska molemmat kortit ovat kaksilevyisiä ja mahtuvat samaan koteloon, mutta ohjelmistopuolen vaiheet kannattaa tehdä huolellisesti.
Moni rakentaja aliarvioi juuri ajuripuolen merkityksen. Kun vanha näytönohjain poistetaan koneesta, Windowsiin jää usein jäänteitä vanhasta ajurista, jotka voivat aiheuttaa ristiriitoja uuden kortin kanssa. Tämä näkyy tyypillisesti satunnaisina kaatumisina, mustina ruutuina tai epänormaalin matalana suorituskykynä, joka ei vastaa testien lukuja. Huolellinen ajurien puhdistus ennen uuden kortin asentamista säästää myöhemmin tuntikausia vianetsintää.
- Tarkista virtalähteen teho ja liittimet. 550 watin virtalähde riittää molemmille korteille, mutta varmista, että virtalähteessä on tarvittava PCIe-liitin ilman jatkokaapeleita.
- Varmista emolevyn PCIe-tuki. RTX 5060 toimii myös PCIe 4.0 -slotissa alaspäin yhteensopivana, mutta paras kaista saadaan PCIe 5.0 -tukevalla emolevyllä.
- Poista vanhan ajurin jäämät kokonaan puhdistustyökalulla ennen uuden kortin asentamista, jotta ajuriristiriidat eivät aiheuta kaatumisia.
- Tarkista nykyinen asetus komentoriviltä ennen vaihtoa, jotta tiedät mihin verrata uutta suorituskykyä.
- Asenna uusin GeForce-ajuri suoraan Nvidian sivustolta ennen ensimmäistä pelikertaa.
- Ota DLSS 4 ja Multi Frame Generation käyttöön peli kerrallaan ja vertaa tulosta omaan pelivalikoimaasi.
- Myy tai kierrätä vanha RTX 4060, koska käytettyjen budjettikorttien kysyntä on muistipulan takia pysynyt korkeana.
Kannattaa myös ajaa jokin vakiintunut benchmark-ohjelma, kuten 3DMark, sekä ennen vaihtoa että sen jälkeen. Näin saat oman koneesi todellisen suorituskykymuutoksen talteen, eikä arvio jää yleisten arvostelujen varaan. Jos tulos ei nouse odotetulla tavalla, syy löytyy usein suorittimesta, vanhasta ajurista tai virtalähteen rajoituksista, ei itse näytönohjaimesta.
dxdiag
Komento avaa Windowsin DirectX-diagnostiikkatyökalun, joka näyttää nykyisen näytönohjaimen, ajuriversion ja tuetun DirectX-tason. Se on hyvä tarkistaa ennen vaihtoa ja uudelleen sen jälkeen, jotta huomaat mahdolliset asennusongelmat heti.
Koko siirtymä vie kokeneella rakentajalla noin tunnin, kun lasketaan mukaan koneen avaaminen, kortin vaihto, ajurin asennus ja muutaman pelin testaaminen. Suurin osa ajasta kuluu ajurien puhdistukseen ja uudelleenasennukseen, ei itse fyysiseen vaihtoon. Kannattaa varata myös hetki testipeleille suoraan vaihdon jälkeen, jotta mahdolliset jumittumiset tai ajuriongelmat huomataan ennen kuin peliä pelataan pidempään.
Edut ja haitat
Molemmilla korteilla on selkeät vahvuutensa ja rajoitteensa, kun ne asetetaan rinnakkain lokakuun 2026 markkinatilanteessa. Yhteenveto auttaa hahmottamaan, mikä painaa enemmän omassa käyttötapauksessa.
- RTX 5060, edut: noin 20-30 % enemmän suorituskykyä testatuissa peleissä, GDDR7-muisti ja 448 GB/s kaista, DLSS 4 ja Multi Frame Generation, PCIe 5.0 -tuki, uudempi enkoodausmoottori striimaukseen.
- RTX 5060, haitat: korkeampi 145 watin tehonkulutus vaatii paremman jäähdytyksen, hinta nousi kesän 2026 muistipulan myötä selvästi lähtöhinnan yläpuolelle, edelleen rajoittava 8 Gt muisti raskaimmissa peleissä.
- RTX 4060, edut: matalampi 115 watin tehonkulutus ja hiljaisempi jäähdytys, sopii pieniin ITX-koteloihin, hyvä valinta kilpapeleihin jos hinta on alhainen ja saatavuus kohdallaan.
- RTX 4060, haitat: ei DLSS 4 -tukea eikä Multi Frame Generationia, kapeampi 272 GB/s muistikaista rajoittaa raskaita pelejä, vähenevä saatavuus ja epävakaa hinnoittelu suomalaisissa kaupoissa.
Listan ulkopuolelle jää yksi yhteinen haitta: molemmat kortit pitäytyvät 8 gigatavun näytönmuistissa. Tämä rajoittaa sekä RTX 5060:n että RTX 4060:n käyttöikää uusimmissa peleissä, joissa tekstuuripaketit ja ray tracing -efektit kuluttavat yhä enemmän muistia. Kumpikaan kortti ei siis ole täysin tulevaisuuden varma valinta, vaikka RTX 5060 kestää paremmin lähivuosien julkaisuja nopeamman muistikaistansa ansiosta.
Takuuasiat kannattaa tarkistaa jälleenmyyjäkohtaisesti ennen ostopäätöstä. EU:n kuluttajansuoja takaa vähintään kahden vuoden takuun uusille tuotteille, ja useat valmistajat myöntävät näytönohjaimilleen pidemmän, usein kolmen vuoden takuun rekisteröinnin jälkeen. Käytettyä RTX 4060:ta ostaessa takuu on usein jo päättynyt tai siirtynyt alkuperäiseltä omistajalta, joten hintaa kannattaa neuvotella alemmaksi, kun ostokohteena on vailla takuuta oleva käytetty kortti.
Mitä benchmarkit ja asiantuntijat sanovat
Sen sijaan, että nojaa vain yhteen arvosteluun, kannattaa katsoa, toistuuko havainto useammassa riippumattomassa lähteessä. Seuraavat kolme lähdettä testasivat RTX 5060:tä ja RTX 4060:tä omilla testipenkeillään ja omilla pelivalikoimillaan, mutta päätyivät silti samankaltaiseen johtopäätökseen suorituskykyeron suuruudesta.
TechPowerUpin arvostelutiimi tiivisti testitulokset niin, että RTX 5060 8 Gt asettuu 1080p-resoluutiossa ilman ray tracingiä ja ylösskaalausta lähes edellisen sukupolven RTX 4060 Ti:n tasolle, mikä tekee siitä 26 prosenttia nopeamman kuin suoraa edeltäjäänsä RTX 4060. Testiryhmä piti tätä tavallista Blackwell-sukupolven sisäistä kasvua suurempana harppauksena.
Tom’s Hardwaren toimitus testasi useita pelejä omassa ennakkokatsauksessaan ja havaitsi, että Doom: The Dark Ages -pelissä RTX 5060 oli 17 prosenttia nopeampi kuin RTX 4060, 35 prosenttia nopeampi kuin RTX 3060 ja yli kolme kertaa nopeampi kuin RTX 2060. Samassa testisarjassa Cyberpunk 2077:ssä RTX 5060 oli 25 prosenttia nopeampi kuin RTX 4060, 81 prosenttia nopeampi kuin RTX 3060 ja lähes neljä kertaa nopeampi kuin RTX 2060.
Myös erillisessä videoarvostelussa toistuu samankaltainen havainto omalla testikokoonpanolla: RTX 5060 tuotti Cyberpunk 2077:ssä rasterointiasetuksilla yli 120 ruutua sekunnissa, kun RTX 4060 jäi 93 ruutuun sekunnissa. Kolmen riippumattoman lähteen tulokset osuvat samaan haarukkaan, mikä vahvistaa, että RTX 5060:n etumatka ei ole yksittäisen testin sattumaa.
Kolmen lähteen yhteenveto kertoo kaksi asiaa. Ensinnäkin ero ei ole tasainen: kevyemmissä peleissä se jää lähemmäs 17 prosenttia, raskaissa pelimoottoreissa se nousee lähelle 26-30 prosenttia. Toiseksi kumpikaan arvostelija ei kyseenalaista sitä, kummalle kortille etumatka kuuluu. Tämä tekee RTX 5060:stä poikkeuksellisen selvän tapauksen budjettiluokan päivityksissä, toisin kuin monissa aiemmissa sukupolvenvaihdoksissa, joissa ero on jäänyt alle kymmeneen prosenttiin.
Toimituksellisesta näkökulmasta on hyvä muistaa, että kaikki kolme lähdettä testasivat korttia omalla laitteistollaan ja omilla asetuksillaan, eikä tuloksia pidä lukea desimaalin tarkkoina universaaleina totuuksina. Prosenttierot vaihtelevat suorittimen, ajuriversion ja käytetyn pelin päivityksen mukaan. Siitä huolimatta kaikki kolme päätyvät samaan suuntaan niin johdonmukaisesti, että lukijan kannattaa luottaa kokonaiskuvaan: RTX 5060 on selkeä ja toistettava parannus, ei markkinoinnin liioittelema yksittäistapaus.
Verdikti: kumpi kannattaa ostaa
Data osoittaa selvän suunnan. Samalla hinnalla RTX 5060 on parempi ostos lähes kaikissa tilanteissa: se on 17-30 prosenttia nopeampi riippuen pelistä ja resoluutiosta, sen GDDR7-muisti ja PCIe 5.0 -liitäntä pitävät kortin ajan tasalla pidempään, ja DLSS 4 tuo todellista lisäarvoa uusissa peleissä. RTX 4060 muuttuu järkeväksi vasta, kun sen hinta laskee selvästi, käytännössä noin 100-150 euroa vastaavaa RTX 5060 -mallia halvemmaksi.
Suomalaisessa hintatilanteessa tämä tarkoittaa, että yli 500 euron RTX 5060 -malleja kannattaa verrata myös muihin vaihtoehtoihin, kuten RTX 5060 Ti:hin tai AMD:n kilpaileviin korttimalleihin, ennen ostopäätöstä. Jos budjetti on tiukka ja peli on kevyt kilpapeli, RTX 4060 säilyttää paikkansa järkevänä valintana niin kauan kuin sen hinta pysyy selvästi alempana. Kaikissa muissa tilanteissa suorituskykyero, muistikaistan kasvu ja DLSS 4 -tuki puoltavat RTX 5060:tä.
On myös syytä muistaa, että Nvidia ei ole markkinoiden ainoa vaihtoehto tässä hintaluokassa. AMD:n Radeon-sarja kilpailee samalla budjettisegmentillä omilla malleillaan, ja niiden hinnat ja saatavuus kannattaa tarkistaa samasta suomalaisesta verkkokaupasta ennen lopullista päätöstä. Koska AMD:n korteista ei ollut tämän vertailun pohjana käytetyissä lähteissä suoraan verrannollista, puolueettomasti mitattua benchmark-dataa saatavilla, niitä ei käsitellä tässä yksityiskohtaisesti, mutta ne kannattaa ottaa mukaan omaan hintavertailuun.
| Tilanne | Suositus |
|---|---|
| Uusi kokoonpano, budjetti yli 600 € | RTX 5060 |
| Uusi kokoonpano, budjetti alle 400 € | RTX 4060, jos saatavilla edullisesti |
| Vain kilpapelejä, 1080p | RTX 4060 riittää, RTX 5060 tuo varmuusvaraa |
| AAA-pelit ray tracing päällä | RTX 5060 |
| Pieni ITX-kokoonpano | RTX 4060 matalamman tehonkulutuksen takia |
| Striimaus tai videoeditointi | RTX 5060 |
Taulukko tiivistää sen, mitä koko vertailu osoittaa: hinta ratkaisee useammin kuin tekninen paremmuus. RTX 5060 on parempi kortti jokaisella mittarilla, mutta RTX 4060 ei ole huono ostos, kunhan sen hintapyyntö vastaa sen todellista, hieman vanhentunutta asemaa markkinoilla.
Pidemmällä aikavälillä muistipulan vaikutus saattaa helpottaa, kun muistinvalmistajat kasvattavat tuotantokapasiteettiaan vastaamaan tekoälypalvelimien kysyntään. Siihen asti budjettiostajan kannattaa seurata hintoja aktiivisesti useammalta jälleenmyyjältä kerralla ja olla valmis tekemään ostopäätös nopeasti, kun hyvä tarjous ilmestyy, sillä hinnat voivat muuttua viikoittain suuntaan tai toiseen kysynnän ja saatavuuden mukaan.
Usein kysytyt kysymykset
Kumpi on parempi, RTX 5060 vai RTX 4060?
RTX 5060 on suorituskykyisempi kaikissa testatuissa peleissä, tyypillisesti 17-30 prosentin erolla, ja tukee uudempaa DLSS 4 -tekniikkaa. RTX 4060 voi silti olla järkevämpi ostos, jos sen hinta on huomattavasti alempi, esimerkiksi käytettynä tai loppuunmyyntierässä, jolloin hinta-suorituskykysuhde kääntyy sen eduksi tietyissä budjettirajoissa.
Paljonko RTX 5060 maksaa Suomessa lokakuussa 2026?
Jimmsin valikoimassa hinnat vaihtelivat noin 515 eurosta lähes 697 euroon mallista riippuen, mikä on selvästi korkeampi kuin kortin alkuperäinen 299 dollarin lähtöhinta.
Riittääkö 8 gigatavun muisti vielä vuonna 2026?
Esports-peleihin ja 1080p-rasterointiin kyllä, mutta raskaimmissa uusissa AAA-peleissä korkeilla tekstuuriasetuksilla 8 Gt alkaa olla rajoittava tekijä kummallakin kortilla. Jos pelaat erityisesti avoimen maailman peleja korkeilla tekstuuriasetuksilla, kannattaa harkita myös RTX 5060 Ti:n 16 gigatavun mallia, joka poistaa tämän rajoituksen kokonaan hieman korkeammalla hinnalla.
Tukeeko RTX 4060 DLSS 4:ää?
Ei. RTX 4060 jää DLSS 3 -ominaisuuspaketin tasolle, kun RTX 5060 saa käyttöönsä DLSS 4:n ja Multi Frame Generationin.
Kannattaako päivittää RTX 4060:sta RTX 5060:een?
Jos pelaat paljon uusia AAA-pelejä ray tracing päällä, päivitys kannattaa, koska suorituskykyero on mitattavissa jokaisessa testatussa pelissä. Jos pelaat pääasiassa kevyitä kilpapelejä ja nykyinen kortti pyörittää niitä sujuvasti, RTX 4060 riittää hyvin pidempään, ja rahat kannattaa säästää seuraavaan sukupolveen.
Miksi näytönohjainten hinnat ovat nousseet vuonna 2026?
Tekoälypalvelimien kasvanut muistikysyntä on nostanut DRAM- ja GDDR-muistin hintoja, mikä on heijastunut koko näytönohjainvalikoimaan, Neweggin raportoiman jopa 40 prosentin kesän 2026 hintapiikin mukaan.
Sopiiko RTX 5060 1440p-pelaamiseen?
Kevyemmillä asetuksilla ja DLSS päällä kyllä, mutta korkeimmilla asetuksilla ja ray tracing päällä kortti alkaa venyä rajoilleen jo 1440p-resoluutiossa. Vaativimpiin 1440p-peleihin kannattaa harkita RTX 5060 Ti:tä tai korkeampaa sarjaa, jos budjetti sen sallii.
Mikä RTX 5060 -malli kannattaa valita jälleenmyyjän valikoimasta?
Koska GPU-piiri, muistimäärä ja kellotaajuudet ovat eri valmistajien perusmalleissa käytännössä samat, halvin saatavilla oleva malli riittävällä jäähdytyksellä on usein paras hinta-laatusuhde. Kalliimpi tehdasylikellotus tuo harvoin merkittävää lisäsuorituskykyä tähän hintaluokkaan 145 watin TDP-rajan sisällä.
Minkä virtalähteen RTX 5060 tai RTX 4060 tarvitsee?
Molemmat toimivat mukavasti 550 watin virtalähteellä, kunhan virtalähteessä on tarvittava PCIe-liitin eikä koko järjestelmä kuluta poikkeuksellisen paljon muuta tehoa.
Kannattaako odottaa hintojen laskua ennen ostoa?
Muistipulan vaikutuksesta hinnat ovat nousseet eivätkä laskeneet loppuvuonna 2026, eikä saatavilla olevan tiedon perusteella ole merkkejä nopeasta käänteestä. Jos tarvitset konetta nyt, kannattaa ostaa paras saatavilla oleva hinta-suorituskykysuhde sen hetken markkinatilanteessa sen sijaan, että odottaa epävarmaa hintojen laskua.
